Purpur

Společenské uspořádání (obecné trendy), každodennost, kultura a umění, vojenství ...
Uživatelský avatar
Raptor
Zeman
Příspěvky: 146
Registrován: 22 čer 2006 19:55

Purpur

Nový příspěvek od Raptor »

Zdravím,

http://en.wikipedia.org/wiki/Purple
In medieval Europe, blue dyes were rare and expensive [3], so only the most wealthy or the aristocracy could afford to wear them. (The working class wore mainly green and brown.) Because of this (and also because Tyrian purple had gone out of use in western Europe after the collapse of the Western Roman Empire in AD 476), Europeans' idea of purple shifted towards this more bluish purple known as royal purple because of its similarity to the royal blue worn by the aristocracy. This was the shade of purple worn by kings in medieval Europe.
Chtěl bych se zeptat, jestli někdo náhodou netušíte, z čeho se tento královský purpur vyráběl, nepodařilo se mi to nikde najít a můj dotaz na jiném fóru zůstal nezodpovězen, snad tu budu mít víc štěstí :) .

Budu vděčný za každou odpověď.
Uživatelský avatar
Tekla
Vévodkyně
Příspěvky: 341
Registrován: 16 bře 2006 18:34
Bydliště: Praha

Re: Purpur

Nový příspěvek od Tekla »

Raptor píše: z čeho se tento královský purpur vyráběl
ahoj, nasla jsem toto:

Zdrojem barviva byla tekutina vytékající ze žlázy mořského plže ostranky jaderské. Na jeden jediný gram barviva bylo ale zapotřebí 12000 živočichů!

Ostranka, Murex – rod dravých mořských předožábrých plžů z kmene měkkýšů. Ulita nese ostnité výběžky. Ve starověku se z ostranek vyrábělo barvivo k barvení textilií. Žijí v teplých mořích na jihu Evropy; hojná je ostranka jaderská (Murex brandaris).Ostranka (Murex), rod Rhachigloss, zastupující čeleď Muricidae; rod tento byl od pradávna předmětem důležité výroby nachu nebo purpuru. Aristotelés o něm zcela správně napsal, že purpur se nachází za života zvířete v bělavém malém ústrojí, umístěném nad krkem (je to žláza hypobranchiální). Rod Murex je vyznačen silnostěnou ulitou o vyniklém kotouči, jež je zdobena mocnými uzlovitými varicositami (varix slove ohraničené ztluštění ulity na okraji přirůstacích proužků vytvořené a po závitcích pravidelně roztroušené) a trny buď krátkými tlustými nebo tenkými dlouhými; víčko slabé, kožité se subcentrálním jádrem; cívka protažena v chobot více méně dlouhý.
Tekla. Z pekla? Kdepak! Z nebe. Trochu to tam zebe...
Uživatelský avatar
Raptor
Zeman
Příspěvky: 146
Registrován: 22 čer 2006 19:55

Re: Purpur

Nový příspěvek od Raptor »

Ano, z tohoto živočicha se vyráběl tyrský purpur, užívaný ve starověku. A na Wikipedii se právě píše, že se přestal užívat po zániku Západořímské říše a namísto něj se začal užívat onen královský purpur, který má barvu víc do modra. Zajímalo by mě, jestli byl vyráběn z něčeho jiného nebo z téhož živočicha s nějakými příměsemi. Samotný tyrský purpur, získaný z murexu, má totiž velmi tmavou a načervenalou barvu (dají se z něj získat i odstíny do červené a růžové), vlastně to ani není purpur v dnešním slova smyslu, přitom purpur královský vypadá víc... purpurově :) .

Odstíny tyrského purpuru:
Obrázek

Královský purpur:
Obrázek
Naposledy upravil(a) Raptor dne 12 říj 2007 17:24, celkem upraveno 1 x.
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Nový příspěvek od Georg »

Odstíny purpuru se dají také dělat z mořeny barvířské/výskyt v středozemí,ale dovážel se i sem
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
Uživatelský avatar
Raptor
Zeman
Příspěvky: 146
Registrován: 22 čer 2006 19:55

Nový příspěvek od Raptor »

Georg píše:Odstíny purpuru se dají také dělat z mořeny barvířské/výskyt v středozemí,ale dovážel se i sem
Nejsem si tím jistý, ale četl jsem, že z mořeny jdou dělat jen odstíny mezi oranžovou, hnědo-červenou a hnědo-fialovou, takže na hledaný odstín by asi samotná mořena nestačila. :-k
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Nový příspěvek od Georg »

Trochu jsem se tím zabýval,protože co bydlím,byla továrna na turecké fezy,barvili se právě mořenou.Hlavně složkou antrachynonovou alyzarinem,který barví na tzv.tureckou červeň.Má ale i složku rubiadin,která by dala nějaký nach.Ale jak jsem koukal na odkaz,tak purpura má tolik odstínů..Ale antrachinony jsou karcinogeny,tak jsme se jim as mstili za ty turecké nájezdy :D
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
Uživatelský avatar
Raptor
Zeman
Příspěvky: 146
Registrován: 22 čer 2006 19:55

Nový příspěvek od Raptor »

Georg píše:Trochu jsem se tím zabýval,protože co bydlím,byla továrna na turecké fezy,barvili se právě mořenou.Hlavně složkou antrachynonovou alyzarinem,který barví na tzv.tureckou červeň.Má ale i složku rubiadin,která by dala nějaký nach.Ale jak jsem koukal na odkaz,tak purpura má tolik odstínů..Ale antrachinony jsou karcinogeny,tak jsme se jim as mstili za ty turecké nájezdy :D
Takže pokud byla známa extrakce toho rubiadinu z mořeny, nebyla by výroba purpuru ani moc drahá (ve srovnání s tím tyrským). Případné úpravy odstínu se pak mohly provádět přidáním nějaké modré... A že je to karcinogenní? Každá sranda přece něco stojí :D .
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Nový příspěvek od floriš »

Raptor píše:... A že je to karcinogenní? Každá sranda přece něco stojí :D .
...myslím, že jediný problém z toho mohli mít výrobci, jelikož karcinogenita barviva by se mohla projevit až asi po 220 letech nošení daných textilií, což ovšem žádný ze sledovaných potentátů nestihl. A i ti výrobci nejspíš ukončili své žití z daleko středověce všednějších důvodů, než jsou karcinomy - pokaždé to dřív zvládla nějaká epidemie, válka, pogrom...
Šťastní ti, kdo mají sklerózu - nemusejí utrácet za alkohol, aby zapomněli
Uživatelský avatar
Pampalíny
Měšťan
Příspěvky: 18
Registrován: 23 srp 2006 19:54
Bydliště: Beskydy

Nový příspěvek od Pampalíny »

Mořena barví od růžové, po oranž., červenou a červeno hnědou.

Turecká červeň - správně jsou to hálky dubu, případně barva z drcených semen "syrské routy".

Purpur by měl podle mne být zásadně z Murexu.
Uživatelský avatar
Raptor
Zeman
Příspěvky: 146
Registrován: 22 čer 2006 19:55

Nový příspěvek od Raptor »

Pampalíny píše:Purpur by měl podle mne být zásadně z Murexu.
Ale právě z čistého Murexu (bez příměsi) nelze získat jasný královský purpur... jenom ty výše uvedené odstíny. :?
Uživatelský avatar
Pampalíny
Měšťan
Příspěvky: 18
Registrován: 23 srp 2006 19:54
Bydliště: Beskydy

Nový příspěvek od Pampalíny »

POdobnou barvu královskému purpuru se mi teď o víkendu povedlo získat z lišejníku Roccella tinctoria - ale nesmíš na to následně nablít :c)

Třeba to míchali s tím... O:)[/i]

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: BrandwatchBot, TrendictionBot a 0 hostů