Tajné chodby.Mýtus nebo fakt?

Hradiště, hrady, tvrze a jiná sídla nobility. Dnešní propagace a obnova.

Moderátor: Zany

KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Zany píše:sorry, ale bez konkrétního místa postrádá tvůj příspěvek smysl
Abych nemusel citovat každého zvlás.
Napsal sem tam ,že každému na požádání napíšu co je to za hrad.Jak se koukám tak moje soukromé zprávy hlásí jenom jediného zájemce.A není to ani jeden zvás. :lol:
Přeci je jasné, že nebudu jmenovat veřejně památku,která tak výrazně trpí právě nenechavejma lidma.-Tím nemyslím pochopitelně nikoho zvás.
Tak pište,pište.Rád odpovím.Ale myslím že Zany ví a nebude to pro něj žádné překvapení. :lol: :lol: :lol:
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

když to píšeš do veřejné diskuse, tak se o tématu nehodlám bavit někde na vlastním písečku v PM.
a nenechavými návštěvníky trpí stovky památek, tím, že tady napíšeš jedno jméno to zhoršíš asi tak o 0,00000001 %
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Tajné chodby

Nový příspěvek od KOMOŃ »

kanuk píše:K výkonům středověkých(?) horníků. Známou Rudolfovu štolu, která přivádí vodu z Vltavy pod Letenskou strání (Havírna) do jezírek ve Stromovce, kopali za Rudolfa II. Kopali ji z obou konců, a setkali se s rozdílem asi 20 cm. Bez laserů a teodolitů. Při tom, jestli se nemýlím, štola nevede rovně, ale je zahnutá, snad do S.
O té štole sem už lecos slyšl.Je teď zrovna zavřená.Někteří odbornící to považují za velkolepé dílo.
Zajmavé jak se asi dorozumívali při výkopu.Některé tunely(tuším že v Mexiku)připomínají na plánech velké podzemní obrazce.Vědci prokázali ,že při poklepu železným předmětem lze tento zvuk slyšet v podzemí a "kopáči"se mohli orientovat podle zvuku...Jak to zvládali u nás ale nemám páru.
Bez piva to není ono.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Zany píše:když to píšeš do veřejné diskuse, tak se o tématu nehodlám bavit někde na vlastním písečku v PM.
a nenechavými návštěvníky trpí stovky památek, tím, že tady napíšeš jedno jméno to zhoršíš asi tak o 0,00000001 %
To máš sice pravdu ale je proti mojemu přesvědčení usnadňovat detektorářům práci.
Bez piva to není ono.
kanuk
Zeman
Příspěvky: 128
Registrován: 27 pro 2007 04:16
Bydliště: Vancouver, BC

Tajné chodby

Nový příspěvek od kanuk »

K té Rudolfově štole. Je o ní dost na IN. Pan Jiří Wagner, jinak z Neviditelného psa, tam má docela zajímavý článek, s některými technickými detaily. Doporučuji.
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Nový příspěvek od floriš »

Zany píše:když to píšeš do veřejné diskuse, tak se o tématu nehodlám bavit někde na vlastním písečku v PM.
a nenechavými návštěvníky trpí stovky památek, tím, že tady napíšeš jedno jméno to zhoršíš asi tak o 0,00000001 %
Pro tvou informaci uvádím, že ta tajuplná chodba není ražená v čediči, jak tu onehdá uváděl
Šťastní ti, kdo mají sklerózu - nemusejí utrácet za alkohol, aby zapomněli
Verna
Měšťan
Příspěvky: 23
Registrován: 28 říj 2007 20:09
Bydliště: Praha-Barrandof

Tajná chodba

Nový příspěvek od Verna »

floriš píše:Pro tvou informaci uvádím, že ta tajuplná chodba není ražená v čediči, jak tu onehdá uváděl
Tak to mi buďto Komoñ řekl o jiném hradě - a nebo nevim...
Všude se uvádí, že hrad stojí NA čedičovém suku, na fotkách čedič, osobně jsem tam několikrát byla - čedič...
Tak v čem je ta chodba ražená?
kam èert nemùže, nastrèí ženskou...
carpe jugulum :twisted:
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Re: Tajná chodba

Nový příspěvek od floriš »

Verna píše:Tak to mi buďto Komoñ řekl o jiném hradě - a nebo nevim...
Všude se uvádí, že hrad stojí NA čedičovém suku, na fotkách čedič, osobně jsem tam několikrát byla - čedič...
Tak v čem je ta chodba ražená?
Jak bych ti to jen ohleduplně vysvětlil... ten šutr se OBECNÌ řadí k čedičům a pro laickou a turistickou veřejnost je to patrně dostačující, ale ve skutečnosti...

dám příklad: holka jménem Jagwyga Dong, maminka polská šlapka z Jelenia Góry, která přišla jako 20letá před 5 roky do Liberce, otec Nguyen Van Dong - vietnamský obchodník, t. č. z Liberce - rodina bydlí v Lbc-Harcově. Dítě fyziognomie mongoloidní rasy s trochu větším nosem má české občanství - JE TO ČECH?

Jadwyga Dong je Čech asi stejně jako melafyr je čedič
Šťastní ti, kdo mají sklerózu - nemusejí utrácet za alkohol, aby zapomněli
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Tajná chodba

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Verna píše:
floriš píše:Pro tvou informaci uvádím, že ta tajuplná chodba není ražená v čediči, jak tu onehdá uváděl
Tak to mi buďto Komoñ řekl o jiném hradě - a nebo nevim...
Všude se uvádí, že hrad stojí NA čedičovém suku, na fotkách čedič, osobně jsem tam několikrát byla - čedič...
Tak v čem je ta chodba ražená?
Je to melafyr.Sem to popletl.Mám bejt příšte teda mkonkrétní. :lol: Čistě čedičový je hrad sousední. :oops:
Bez piva to není ono.
Verna
Měšťan
Příspěvky: 23
Registrován: 28 říj 2007 20:09
Bydliště: Praha-Barrandof

Nový příspěvek od Verna »

Eh, dobrá... Já jsem to myslela tak, že je lehčí kopat chodbu v pískovcích nebo vápencích, než v bazaltech... Tedy - nikdy jsem to nezkoušela, uznávám...
Takže se tedy shodneme v tom, že ta chodba je kopaná v tom černým šutru (občas je do šeda, občas do zelena) co klouže, když namokne?
Chápu to správně, že je podkrkonošský melafyr starší (a tudíž zvětralejší), než třeba čediče ve Středohoří - a tudíž se v něm lépe kutá? A nebo je to skoro zanedbatelnej rozdíl?
kam èert nemùže, nastrèí ženskou...
carpe jugulum :twisted:
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Verna píše:Eh, dobrá... Já jsem to myslela tak, že je lehčí kopat chodbu v pískovcích nebo vápencích, než v bazaltech... Tedy - nikdy jsem to nezkoušela, uznávám...
Takže se tedy shodneme v tom, že ta chodba je kopaná v tom černým šutru (občas je do šeda, občas do zelena) co klouže, když namokne?
Chápu to správně, že je podkrkonošský melafyr starší (a tudíž zvětralejší), než třeba čediče ve Středohoří - a tudíž se v něm lépe kutá? A nebo je to skoro zanedbatelnej rozdíl?
Měl sem možnost porovnat několik melafýrů v různých lokalitách.Některé se drolí některé sou tvrdé jako beton.
Lokalitu kterou máš na mysli nemá horninu přiliš tvrdou.Ono taky záleží kdo ji těží...
Bez piva to není ono.
kanuk
Zeman
Příspěvky: 128
Registrován: 27 pro 2007 04:16
Bydliště: Vancouver, BC

Tajné chodby.

Nový příspěvek od kanuk »

Ty dva hrady blízko sebe - že by Bradlec a Kumburk? Je to tam sice většinou pískovec, ale nějaké proniky čediče nejsou vyloučeny (Trosky, Veliš?)
Verna
Měšťan
Příspěvky: 23
Registrován: 28 říj 2007 20:09
Bydliště: Praha-Barrandof

Re: Tajné chodby.

Nový příspěvek od Verna »

kanuk píše:Ty dva hrady blízko sebe - že by Bradlec a Kumburk? Je to tam sice většinou pískovec, ale nějaké proniky čediče nejsou vyloučeny (Trosky, Veliš?)
:idea: my nesmíme ani naznačovat :-#
a prý melafyr z rodiny bazaltů, né čedič :!:
Naposledy upravil(a) Verna dne 26 led 2008 12:25, celkem upraveno 1 x.
kam èert nemùže, nastrèí ženskou...
carpe jugulum :twisted:
kanuk
Zeman
Příspěvky: 128
Registrován: 27 pro 2007 04:16
Bydliště: Vancouver, BC

Tajné chodby

Nový příspěvek od kanuk »

Já jsem takový geolog, že pro mne čedič a bazalt je jedno a to samé.
Uživatelský avatar
maser
Panoš
Příspěvky: 66
Registrován: 18 úno 2008 22:16
Bydliště: Jindøichùv Hradec
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od maser »

tajná chodba o délce 15 km (!) má prý, podle pověsti, vést z Landštejna do kláštera v Klášteře. Klášter je podsklepený a vybíhá z něj chodba směrem k Landštejnu, je ale zatopená. Landštejnské podzemí zas zalili komunisti betonem a pomalu se to znovu odstrañuje, takže z tohoto bodu zatím o chodbě nevím. Zaujala mě ale chodbička odkrytá nedávným ar. výzkumem ústícím z donjonu na parkán pravděpodobně na odpad z kuchyně. Více zde http://geo-cz.com/landstejn/2005-1.htm :
Obrázek
Obrázek
To pochybováním dospíváme ke zkoumání, a díky onomu zkoumání poznáváme pravdu. Pierre Abélard (1079 - 1142)
Bertoldus, frater Templi
Zeman
Příspěvky: 80
Registrován: 10 led 2008 21:03

Nový příspěvek od Bertoldus, frater Templi »

Problém je v tom, že paulánský klášter v Klášteře je až někdy z konce 15. století, pak kolem 1530 zplundrováno a založeno znovu asi 1630. Kdo a kdy by tu chodbu kopal, permoníci? Navíc u těch chodeb je třeba si uvědomit, jak by to muselo být strašně drahé (žádní nevolníci chudáčci bezprávní zpola otročtí u nás nikdy nebyli). Jedinou útěkovou chodbu co znám, je v Kurdějově u Huistopečí a ta je z opevněného kostela někdy ze 17. století, z doby, kdy jižní Moravu ohrožovali Turci.
Bertoldus, frater Templi
Zeman
Příspěvky: 80
Registrován: 10 led 2008 21:03

Nový příspěvek od Bertoldus, frater Templi »

Jo, a v klášteře je barokní skvělé podzemí, ale žádná chodba odtud nevychází, byl jsem tam asi dvakrát nebo třikrát.
Uživatelský avatar
maser
Panoš
Příspěvky: 66
Registrován: 18 úno 2008 22:16
Bydliště: Jindøichùv Hradec
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od maser »

jak jsem psal výše, je to podle pověsti. Kopání se připisuje slavonickým permoníkům :D No, teď vážně: taky jsem tam párkrát byl (ještě jsem viděl Strom života) a průvodkyně nás na tu chodbu upozorňovala- je to po pár metrech zatopené, takže to vypadá jen jako výběžek.
To pochybováním dospíváme ke zkoumání, a díky onomu zkoumání poznáváme pravdu. Pierre Abélard (1079 - 1142)
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Nový příspěvek od Georg »

O hradě Milštejn se rozvířili zvěsti o podzamníchjchodbách když tu ve třicátých letech byly objevena soustava jeskyň nejdelší má 45 m.Okamžitě vznikali pověsti kam až chodba vedla.Dnes jsou opatřeny mříží-ochrana populací netopýrů.
Obrázek
jako malý jsem tam s dědou lezl a ukazoval mi i obrovský dub.Ve výšce bylo něco vyryto.Tvrdil že je to nápis z dob husitů.
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Georg píše:O hradě Milštejn se rozvířili zvěsti o podzamníchjchodbách když tu ve třicátých letech byly objevena soustava jeskyň nejdelší má 45 m.Okamžitě vznikali pověsti kam až chodba vedla.Dnes jsou opatřeny mříží-ochrana populací netopýrů.

jako malý jsem tam s dědou lezl a ukazoval mi i obrovský dub.Ve výšce bylo něco vyryto.Tvrdil že je to nápis z dob husitů.
A jak je ta chodba teda dlouhá?

Za ty mříže asi může CHKO a asi i jejich pracovník pan Jenč.Pan Jenč je velmi šikovný ale nedostudovaný, v současnosti dělá archeologii na "laně" a speleoarcheologii.Má obdivuhodné štěsti a čuch.Ale stěma mřížema mě už štve.Takhle už kvůli netopejrům byla zazděna chodba pod hradem Trosky.
Bez piva to není ono.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů