Rožmberkové

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Landštejn
Sedlák
Příspěvky: 7
Registrován: 11 říj 2006 13:02

Rožmberkové

Nový příspěvek od Landštejn »

Šlechtický rod Rožmberků byl ve středověku po králi nejvýznamnějším rodem, avšak dodnes je tento šlechtický rod vnímán jako rod, který spíše škodil českým zemím (ať už se jedná o právě zmiňovaného Záviše, nepěkně se mluví o úlože Rožmberků v období hustitství a nakonec vše je dovršeno "smyšlenými" pamětmi o Petru Vokovi).
Jaký je váš názor na tento rod v českých dějinách?
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Ja jen lehce poopravim, ze Zavis z Falkenstejna nebyl Rozmberk ( cervena ruze na zlatem podkladu), ale z vetve Vitkovcu sepekovske nebo skalicke a ve znaku mel samozrejme ruzi zelenou. Roku 1302 pak tato ruze panu z Krumlova a ze Skalice bohuzel zanikla :( . Dalsi potom byli pani z Landstejna ( stribna ruze) :) , pani z Hradce ( ruze zlata), cernou ruzi a nemanzelskou vetev predstavovali pani z Usti (Sezimova) . A k te jejich negativni uloze, kdyz pominu, takove ty veci, ze si nechavali odvodit zprizneni s knizeci rodinou Orsini, nebo padelani listin, tak to nebylo tak strasny, proste, kdo mel moc nebo penize mel hodne nepratel ( a potazmo i pomlouvacu). tak to funguje dodnes. Je otazka, co vsechno je pravda,z toho, co se konkretne o Rozmbercich, o nichz je toto tema, povida. Ja jim nemohu odpustit to, ze po zatceni Zavise nezustali verni svemu vitkovskemu rodu. Vubec bych se nedivila, kdyby to provolani kralem Jindricha IV. Vratislavskeho byl jejich napad a pak od toho dali ruce pryc. Ale nebyli samotni. Neutralitu zachovavali i pani z Hradce a Oldrich z Lomnice ( puvodne ze Svin). Ale v tomto pripade je to trosku osobni a nemohu neuznat nez to, ze to od nich bylo rozumne a politicky vyhodne. Vzdyt Jindrich z Rozmberka, jehoz se to tyka byl nejmocnejsim slechticem v zemi, ziskal urad podkomoriho a Petr I. z R. se mu minimalne vyrovnal. Moje znalosti o Rozmbercich ale konci Jindrichem, synem Petra i. a Kateriny z Vartemberka, ktery padl po boku krale Jana u Cresy ( cesky Krescak -1346). Pak mohu tezko soudit.
Landštejn
Sedlák
Příspěvky: 7
Registrován: 11 říj 2006 13:02

Omluva

Nový příspěvek od Landštejn »

Dávám za pravdu Elizabeth. Záviš mi tam uletěl, ještě jednou se moc omlouvám.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od Ježek »

Landštejn píše:Jaký je váš názor na tento rod v českých dějinách?
Tak nějak podobně jako na Vítkovce. Vítkovci si získali rozsáhlé držby v jižních čechách, které vládnoucí Přemyslovce tolik nezajímaly tolik jako jiné kraje. Potom je pak pochopitelné chování Vítkovců, když jim Přemysl Otakar II. "šahal" na jejich práva a pozemky. Prostě bránily svoje práva, tak celý tenhle rozrod chápu, neřikám, že je získali vždy legálně, ale získali. Moc s sebou nesla problémy a těm se tak mocný rod nevyhnul. Nijak negativně je neberu
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

FRANCOUZŠTÍ PøÍBUZNÍ

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Zrovna jsem četl jeden starší comics, kde vystupovala šlechtická rodina DE ROUGEMONT, po staletí zápasící s upírem. Nebyli to nějací francouzští příbuzní Rožmberků? :lol:
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Rožmberkové...

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Dopředu se všem příznivcům Rožmberků omlouvám, ale mně tento významný šlechtický rod při vší úctě zrovna moc k srdci nepřirostl. Proč? Byli svým způsobem státem ve státě, stáli často v opozici proti svému panovníkovi. Této své výsadní pozice nejen využívali, ale bohužel i zneužívali. Stanuli např. v čele panské opozice proti svému králi a bez ohledu na základní pravidla šlechtické cti byli v popředí za dvojím zajetím Václava IV. Žižkovi rožmberští sousedé přivedli tohoto zchudlého jihočeského zemana z Trocnova mezi silniční lapky a spekuluje se i tom, že mu přivodili i jeho těžké zranění, jímž přišel o oko v útlém věku. Oldřich z Rožmberka byl jednou z největších korouhviček v dějinách tohoto národa, který měnil za husitských válek podle vojensko-politické situace nejen spojenectví, ale i svoji konfesi(!). Etc.
Ale aby byl můj příspěvek vyvážený, musím připomenout jednoho z nejvýznamnějších českých šlechticů v našich dějinách, a tím byla velká postava 16. st. Vilém z Rožmberka. Renesanční intelektuál, vzdělanec a diplomat, který studoval i v zahraničí. Vilém na zámku v č. Krumlově začal pěstovat medvědy, jako doklad urozeného původu, který odvozoval od italského rodu Orsiniů (Orsa = medvědice). Vilém se proslavil jako brilantní diplomat, když byl pověřen vídeňským dvorem složitými jednáními o získání polské královské koruny...
Pronesu kacířský dotaz. Je snad Vilém výjimkou potvrzující pravidlo?...
Landštejn
Sedlák
Příspěvky: 7
Registrován: 11 říj 2006 13:02

Re: Rožmberkové...

Nový příspěvek od Landštejn »

Vilém z Rožmberka byl určitě jedním z nejvýznamnějších šlechticů téd doby. Pro připomenutí: Viléz z Rožmberka se málem stal i polským králem! Dostal spoustu řádu, mimo jiné: řád zlatého Rouna.
Co se týká rozkvětu rožmberského dominia za jeho vlády, má tento rozkvět jednu chybu. Petru Vokovi z Rožmberka zanechal tak obrovské dluhy, že Petr byl nucen rozprodat prakticky celé dominium. Pro něj to musela být obrovská rána, když musel prodat i český Krumlov! Na druhou stranu potom si vybudoval své sídlo v Třeboni. Občané tohoto města na Petra Voka vzpomínali i 200 let po té.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Muj osobni pocit z Vitkovcu je ten, ze je mam rada a pripadaji mi ponekud zajimavejsi nez ostatni rody. Problem je v tom, ze se v nich orientuju zhruba tak jako Elizabeth a me obsahlejsi povedomi konci prave v bitve u Krescaku. A pak uz jen par drobtu o tech poslednich Rozmbercich. Ted zurive "studuju" Rozmberky v miniencyklopedii od Nemce, tak se snad polepsim.
Naposledy upravil(a) acoma dne 05 led 2007 17:26, celkem upraveno 3 x.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Landštejn
Sedlák
Příspěvky: 7
Registrován: 11 říj 2006 13:02

Nový příspěvek od Landštejn »

Ahojky,
vzkaz pro ty, kteří by se chtěli o Rožmbercích dozvědět víc. Napište a já se pokusím napsat něco víc. O Rožmberky, ale i o jiné Vítkovce se zajímám již delší dobu a těch informací mám doopravdy hodně (od Vítka z Prčice až po posledního Petra Voka).
Jinak bych chtěl nejpozději do polovičky ledna zde zveřejnit takovou malou historii strážného hradu Landštejna.

Zatím se mějte všichni pěkně!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Landštejn píše:Ahojky,
vzkaz pro ty, kteří by se chtěli o Rožmbercích dozvědět víc. Napište a já se pokusím napsat něco víc. O Rožmberky, ale i o jiné Vítkovce se zajímám již delší dobu a těch informací mám doopravdy hodně (od Vítka z Prčice až po posledního Petra Voka).
Jinak bych chtěl nejpozději do polovičky ledna zde zveřejnit takovou malou historii strážného hradu Landštejna.

Zatím se mějte všichni pěkně!
Je videt, ze zde nekdo hezky pracoval na Rozmbercich, protoze zde neprispival. Ja jiz nejake informace mam, ale je to jiz dlouho, tak predpokladam, ze jsi aktualizoval. Mas, Landstejne, neco noveho od Tveho posledniho, velmi dobreho clanku( ackoliv drobnosti, ktere bych vytkla, zvlast k postave Zavise jsem tam nasla), co jsi mi posilal v rijnu e-mailem? Mas neco i o skalicko- sepekovske vetvi Vitkovcu, to znamena o predchudcich ruze zelene? :?:
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Petr I. z Rožmberka

Nový příspěvek od acoma »

Petr I. z Rožmberka -má něco společného s pány z Falkenštejna a z Lipé, že? Třeba "zálibu" v královnách vdovách. :wink: Jak vidíte jeho "ucuknutí" od podpory zavřeného Jindřicha z Lipé díky "královské odměně"? A byl to protřelý pragmatik , zbožný skoromnich nebo byl kam vítr, tam pl᚝?



Obrázek
Naposledy upravil(a) acoma dne 19 led 2007 13:55, celkem upraveno 1 x.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Petr I. z Rozmberka

Nový příspěvek od elizabeth »

Przemysl de Nyestieyky píše:... A já myslel, že největší podvodník na úkor králův byl Petr z Rožmberka. :)
Ja se musim optat,a nejen Premka, jak se pro zmenu "obohatil" Petr I. z Rozmberka na ukor vecne nepritomneho krale Jana Lucemburskeho? Bohuzel prilis silny vladce byva zarukou nesvobody, prilis slaby chaosu. Ja nemam rada ani jedno. Ale i z meho stolu tak nejak plyne, ze s tim chaosem se snasim o cosi lip.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Petr I. z Rozmberka

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

elizabeth píše:...jak se pro zmenu "obohatil" Petr I. z Rozmberka na ukor vecne nepritomneho krale Jana Lucemburskeho?...
Král mu zastavoval nejvýznamnější zlatonosné doly v celých jihozápadních Čechách na několika listinách. K tomu i hrady včetně Zvíkova (Klingenberga), na který si Rožmberkové dělali nároky ještě za Petrova otce. Tam byly tahanice pořád něčím podmiňovaný...
O Petrovi I. z Rožmberka máme v rejstříku stručný profil, ale už dlouho se chystám doplnit ještě další jeho državy a nějak se k tomu nemohu dostat. :D
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Ještì k Petrovi...

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Petr I. z Rožmberka byl taky pěkně přelétavej pták. Nejprve stál na straně Jindřicha z Lipé, který ho na svoji stranu získal pravděpodobně zasnoubením se svojí nejmladší dcerou Klárou. Po zatčení Jindřichově se hned postavil na stranu krále a proti svému expříteli svědčil. Po propuštění Jindřicha z Lipé z vězení na Týřově 17. 4. 1316 se Petr a další během jediného(!) týdne opět přidali na jeho stranu; Petr uvěřil, že se nejedná o opozici vůči králi. No prostě korouhvičky. Rožmberk později neustále nervózně přebíhal mezi různými stranami - král, kotérie Jindřicha z Lipé, Valdek a Eliška Přemyslovna. Za jeho „věrný“ postoj ke své osobě mu král věnoval v r. 1323 již zmiňovaný Zvíkov s 32(!) vesnicemi. Král Jan byl tak nucen si vlasně kupovat přízeň nejvyšších magnátů v zemi.
V rámci vyváženosti příspěvku je třeba konstatovat, že doly na zlato v řadě lokalit a královniny statky ve vsi Lety získal Rožmberk do zástavy až v r. 1337, tedy v době, kdy se již jeho vztahy s králem dávno normalizovaly.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Ještì k Petrovi...

Nový příspěvek od elizabeth »

Jiøí Motyèka píše:Petr I. z Rožmberka byl taky pěkně přelétavej pták. Nejprve stál na straně Jindřicha z Lipé, který ho na svoji stranu získal pravděpodobně zasnoubením se svojí nejmladší dcerou Klárou. Po zatčení Jindřichově se hned postavil na stranu krále a proti svému expříteli svědčil. Po propuštění Jindřicha z Lipé z vězení na Týřově 17. 4. 1316 se Petr a další během jediného(!) týdne opět přidali na jeho stranu; Petr uvěřil, že se nejedná o opozici vůči králi. No prostě korouhvičky. Rožmberk později neustále nervózně přebíhal mezi různými stranami - král, kotérie Jindřicha z Lipé, Valdek a Eliška Přemyslovna. Za jeho „věrný“ postoj ke své osobě mu král věnoval v r. 1323 již zmiňovaný Zvíkov s 32(!) vesnicemi. Král Jan byl tak nucen si vlasně kupovat přízeň nejvyšších magnátů v zemi.
V rámci vyváženosti příspěvku je třeba konstatovat, že doly na zlato v řadě lokalit a královniny statky ve vsi Lety získal Rožmberk do zástavy až v r. 1337, tedy v době, kdy se již jeho vztahy s králem dávno normalizovaly.
Temi snatky se uzaviraly spojenectvi, nikoliv stvrzovalo pratelstvi. Pratelstvi spojovalo tak mozna Lipeho s Vartemberkem, ale rozhodne ne Lipeho a Rozmberka. Co se tyce chovani Rozmberka po Lipeho propusteni: pokud vim, tak Rozmberk se akorat zarucil za Lipeho (nechce se mi to vypisovat jako Jindrich z Lipe) , nejaci panove ( mj. syn pana z Lipe) byli vzati jako rukojmi za propusteni Jindricha. A ze se Rozmberk pak v jednote i s Valdekem postavil proti krali bylo sice nejen, protoze do Cech pritahla Bavorova vojska ( pod Janovym vedenim), ale i kvuli drzeni hradu... To mas pravdu, ze to nebylo uplne krasne a rytirske, jak je prezentovano obrozenci a prvorep. historiky, za to byli panove tezce jednotni. Rozmberk se vzdy snazil domluvit. Problem je, ze dejiny obvykle tyhle lidi oznaci za "korouhvicky" a prebehliky. Tak se napr. pozapomnelo, ze zejmena to, ze se Rozmberk ve sporu o pana z Lipe nepostavil na stranu Richenzy a Ronovcu, umoznilo krali Janovi z toho sporu vyjit jako neporazeny a smirne. V nem uz podotykam ponekolikate uz o zadnou spravu urbury a mincovny neslo. Zacinam si pripadat jako Marcus Porcius Cato, co porad v tom senatu opakoval, ze Kartago musi byt porazeno.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

rožmberská hrobka ve Vyšším Brodì

Nový příspěvek od acoma »

Pohřbem Voka I. z Rožmberka již v roce 1262 (zemřel 3. června 1262) začala v klášterním kostele řada deseti generací pohřbů příslušníků tohoto mocného rodu. Celkem zde bylo v letech 1262 až 1612 pohřbeno třicet sedm příslušníků rožmberského rodu a další tři příslušníci krumlovské větve, z toho 23 mužů a 17 žen. Umístění hrobky odpovídá středověké představě o zmrtvýchvstání a souvisí s přáním, aby zesnulí byli pohřbeni co nejblíže ohnisku spasení, tedy hlavnímu oltáři. Dle dochovaných písemných pramenů se však jediné doložené proniknutí do vyšebrodské rožmberské hrobky událo 3. 12. 1902.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Nevíte prosím někdo, kdo byla manželka Petra I. Kateřina? Dost často se uvádí, že byla z Vartemberka, ale mezi Vartemberky údajně vůbec nefiguruje. V jedné chytré knize jsem se dočetla, že ji jako z Vartemberka uvádí až Březan, který ovšem - jak známo - má ve svých kronikách spoustu nepřeností. Jako na smilování čekám na monografii z Lidových novin, ale nevím kdy ji vydají... Pomůže někdo?
Á propos - chtěla jsem nastudovat něco o Vítkovcích, jenže vesměs je toho pomálu, takže jsem si půjčila Děti pětilisté růže od J. Doležalové, ale nad tou spoustou nepřesností mi zůstával rozum stát... Nemáte někdo tip?
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:Nevíte prosím někdo, kdo byla manželka Petra I. Kateřina? Dost často se uvádí, že byla z Vartemberka, ale mezi Vartemberky údajně vůbec nefiguruje. V jedné chytré knize jsem se dočetla, že ji jako z Vartemberka uvádí až Březan, který ovšem - jak známo - má ve svých kronikách spoustu nepřeností. Jako na smilování čekám na monografii z Lidových novin, ale nevím kdy ji vydají... Pomůže někdo?
Á propos - chtěla jsem nastudovat něco o Vítkovcích, jenže vesměs je toho pomálu, takže jsem si půjčila Děti pětilisté růže od J. Doležalové, ale nad tou spoustou nepřesností mi zůstával rozum stát... Nemáte někdo tip?
Já taky četla, že byla z Vartemberka, sestra přítele Jindřicha z Lipé, Jana z Vartemberka nebo česky ze Stráže. S těmi Rožmberky a knihou o nich je to problematické, já většinou paběrkuju z jednotlivých knih - Vaníček, Bobková,Šusta, Žemlička, nějaké knihy o hradech a zámcích, ani nevím, jak se to všechno jmenuje. Ale já se zajímám pouze o první Rožmberky - po Petra I. Snad by Landštejn mohl pomoci....
Naposledy upravil(a) elizabeth dne 26 črc 2007 15:20, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Viola píše:Nevíte prosím někdo, kdo byla manželka Petra I. Kateřina? Dost často se uvádí, že byla z Vartemberka, ale mezi Vartemberky údajně vůbec nefiguruje. V jedné chytré knize jsem se dočetla, že ji jako z Vartemberka uvádí až Březan, který ovšem - jak známo - má ve svých kronikách spoustu nepřeností. Jako na smilování čekám na monografii z Lidových novin, ale nevím kdy ji vydají... Pomůže někdo?
Á propos - chtěla jsem nastudovat něco o Vítkovcích, jenže vesměs je toho pomálu, takže jsem si půjčila Děti pětilisté růže od J. Doležalové, ale nad tou spoustou nepřesností mi zůstával rozum stát... Nemáte někdo tip?
Mám pro Tebe tip jen na Rožmberky - Bohumír Němec - Rožmberkové, životopisná encyklopedie panského rodu a Kateřinu z Vartemberka tam má uvedenou taky. A zapátrej po článcích Anny Kubíkové, vypadá to, že je jihočeška.:) Mnoho zdaru a dej vědět, zajímá mě to taky. :wink:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

acoma píše: Mám pro Tebe tip jen na Rožmberky - Bohumír Němec - Rožmberkové, životopisná encyklopedie panského rodu a Kateřinu z Vartemberka tam má uvedenou taky. A zapátrej po článcích Anny Kubíkové, vypadá to, že je jihočeška.:) Mnoho zdaru a dej vědět, zajímá mě to taky. :wink:
Tak myslím, že to byla zrovna A. Kubíková, kdo popřel Kateřinu z Vartemberka. A díky za tip, ale Němcovy Rožmberky jsem taky četla, je to super příručka pro ty, co nevědí vůbec nic, ale o Petrovi je tam jen pár stran :( Podle mě zase vznikl šum tím, že od sebe všichni vzájemně opisují a když je na začátku omyl, je to potom všude.

Četla jsem z NLN Lichtemburky a byli fakt super - je tam i pár zmínek o Jindřichovi z Lipé, myslím, že autor prošel všechny možné i nemožné prameny a našel i nové poznatky... Právě proto by mě zajímaly další rody, tak škoda:-(
No a do latinských kronik se mi vážně nechce :x

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti