Čarodějnice

Společenské uspořádání (obecné trendy), každodennost, kultura a umění, vojenství ...
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Čarodějnice

Nový příspěvek od acoma »

A co hon na čarodějnice???
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: èarodìjnice

Nový příspěvek od elizabeth »

acoma píše:A co hon na čarodějnice???
Nemam, aspon si myslim, o tomhle tematu dost informaci. Pouze znam "Losinsky" proces a to jak z mistniho pobytu nejen na zamku ( nastesti o nekolik stoleti pozdeji), ale take z filmu Kladivo na carodejnice. Stejnojmennou knihu ani od Kaplickeho, ani puvodni knihu, ktera ucila, kterak poznat cardejnici apod. jsem necetla, jelikoz na to nemam dost sil. Carodejnicke procesy se tahly celymi dejinami. Prvopocatkem stredoveke carodejnice byla uz recka bohyne Hekate (ktera vychazi snad ze starodavne Trojjedine bohyne) a ne na darmo se i nekterym procesum dodnes rika "hony na carodejnice". Myslim, ze tyto procesy dodnes jsou poradnou skvrnou ulpivajici "na rouchu" katolicke cirkve" a nejen te. Vubec inkvizice a carodejnicke procesy, vcetne muceni, jsou jedny z nejhorsich procesu v nasich i svetovych dejinach. Pokud mas, Acomo, nejake info, nestyd se napsat obsahlejsi prispevek. Ostatni k tomu snad nemusim vyzyvat.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Malleus Maleficarum

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Kladivo na čarodějnice nebo-li Malleus Maleficarum bylo sepsáno latinsky dominikány a inkvisitory Jakobem Sprengerem (1436-1495) a Heinrichem Kramerem-Institoriem (1430-1505) roku 1486, tedy asi jen 40 let po vynálezu knihtisku(!). Jen do roku 1669 bylo vydáno této knihy 29. vydání, což svědčí o její nesmírné oblibě.
Dílo bylo členěno do tří částí (obecné, popisu, způsobech, příznacích čarodějnictví a samotné exekuce). Kniha se především zabývá tím, co je čarodějnictví, jestli vůbec je, jak se projevuje, co je k němu zapotřebí, jak se proti němu bránit, jak má soudce postupovat při vyšetřování, jakými způsoby přimět čarodějnici k doznání, jak postupovat při různých situacích soudního procesu, jak vynést rozsudek apod.
Celé dílo bylo na tehdejší dobu na poměrně vysoké "vědecké" a teologicko-právní úrovni. Autoři zhusta užívají také filosofických citátů a biblických citací. Snaží se zpočátku hledat pro a proti, problém rozebírají ze všech stran a zodpovědně se snaží být objektivní a vyvážení. často své otázky formulují: "...Je katolické tvrdit, že.., jakým způsobem je katolické tvrdit, že.. zda je katolické tvrdit, že.."
Samozřejmě, že čarodějnictví nebylo specifikum pouze ženské, i muži mohli být obviněni z čarodějnictví, ale i Kladivo rozebírá otázku "...proč se větší množství čarodějnic nachází v křehčím ženském pohlaví než mezi muži?" Kladivo na to odpovídá (ostatně jako na vše) poměrně rozsáhle, z čehož vyberme dle mého zajímavý výrok: "...v přírodě jsou tři - jazyk, duchovní a žena, kteří neznají mírnosti v dobrotě nebo hříchu, a když se vymaní z pout svého postavení, v dobrotě a v hříchu dosahují těch nejvyšších výšin a nejhlubších hlubin..."
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: èarodìjnice

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

elizabeth píše:...Myslim, ze tyto procesy dodnes jsou poradnou skvrnou ulpivajici "na rouchu" katolicke cirkve" a nejen te. ...
Jednou z největších skvrn :!: , to nepochybně. Je však pocitvé v rámci vyváženosti říci, že expapež Jan Pavel II., jak už jsem se o tom zmiňoval, tyto nejtemnější kapitoly v dějinách katolické církve odsoudil a omluvil se za ně.
P.S. Bohužel stále po světé "létá" velké množství čarodějnic, dnes jim ale naštěstí nehrozí upálení. Když takovou současnou čarodějku uvidím např. v nějaké drogerii či parfumerii, marně se ohlížím, kde nechala dotyčná zaparkované koště, a on jí stojí pred obchodem "bavorák" (BMW) pětkové řady. Inu je jiná doba a svět se mění... :D
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: èarodìjnice

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše:...Bohužel stále po světé "létá" velké množství čarodějnic, dnes jim ale naštěstí nehrozí upálení...
A jak se takové čarodějnictví poznává? Přeci jenom vy křesťanští příznivci na to máte lepší nos...odhalovat tyto věci :D
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: èarodìjnice

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:...A jak se takové čarodějnictví poznává? ...
Je to velice jednoduché. Svědčí o tom vzhled nebo chceš-li design, účes, popř. zabarvení hlasu úměrné denní spotřebě cigaret a třeba i množství nánosu šminek... Stačí? Každý z nás občas nějakou čarodějnici potká, to mi neříkej... :D No a 30. dubna mají Sabat... :lol:
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: èarodìjnice

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše:...Svědčí o tom vzhled nebo chceš-li design, účes, popř. zabarvení hlasu úměrné denní spotřebě cigaret a třeba i množství nánosu šminek... No a 30. dubna mají Sabat... :lol:
Tak už nejsem na pochybách, že v minulosti končívaly na hranicích nevinně... :( :lol:
Ale ne všude bylo zvykem čarodějnice upalovat. Záleželo na kulturní zvyklosti té které části Evropy. Někde je pohřbívaly zaživa (to býval trest i pro krkavčí matky apod.), jinde je naopak nechali utopit...
Horší to bylo s inkvizičními procesy v Německu. Ani se mi nevybavuje, že by v čechách ve středověku propukl nějaký větší hon na čarodějnice...?
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

zpùsob zjištìní èarodìjnictví

Nový příspěvek od Ježek »

Ve středověku hrály v justici velko roli tzv. boží soudy. S pomocí vody se zjišťovalo, zda je obviněná čarodejnicí. Svázaná byla obviněná hozena na vodní plochu, pokud se na vodě udržela, byla čarodejnicí. Utopené byly nevinné...
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Odlehèení...

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Tak aspoň jedno téma jsem se snažil odlehčit, abychom nebyli furt tak vážní. A koukám, že se mi to evidentně nedaří... :(
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Odlehèení...

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše:Tak aspoň jedno téma jsem se snažil odlehčit, abychom nebyli furt tak vážní. A koukám, že se mi to evidentně nedaří... :(
Jiříku, tady neeééé... :shock: To je vážné téma. :cry: Tady umírali nevinní lidé... :?
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Odlehèení...

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:...Jiříku, tady neeééé... :shock: To je vážné téma...
Tak znova. Už potřetí. Mluvím o současných "čarodějnicích" (ty uvozovky pro ty stále nechápající :D ) a to je téma veskrze veselé. To mi nikdo nevymluví... :lol:
Sorry! Já vím, mluvíme o těch středověkých, ale pálily se ještě v "novověku"... :(
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Odlehèení...

Nový příspěvek od Ježek »

Jiøí Motyèka píše: Sorry! Já vím, mluvíme o těch středověkých, ale pálily se ještě v "novověku"... :(
Spíš v novověku, samotná inkvizice vznikla relativně pozdě. (13. st. - boje proti Katarům)? nevim, tehdy to mohlo být
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Odlehèení...

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše:...Tak znova. Už potřetí. Mluvím o současných "čarodějnicích" (ty uvozovky pro ty stále nechápající) a to je téma veskrze veselé.
To je fakt... :? ale teď jsem si vzpomněl na toho andrewova prvního kosmonauta, co uhořel při startu... :lol: vzpomínáš?
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Odlehèení...

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:...ale teď jsem si vzpomněl na toho andrewova prvního kosmonauta, co uhořel při startu... :lol: vzpomínáš?
To jako, že na něco se umím podívat z nadhledu a udělat si z toho legraci a na něco ne? Ne. O těch upálených "čarodějnicích" bych si nedovolil žertovat, protože to byly nevinné oběti fanatické a někdy také zkorumpovatelné inkvizice.
Souhlasím však, že obojí je o smrti v plamenech...
Uživatelský avatar
Valacar
Sedlák
Příspěvky: 7
Registrován: 27 úno 2007 08:25

inkvizice

Nový příspěvek od Valacar »

Musím přiznat, že mne poněkud zaráží Vaše kritika inkvizice (myslím tím Svaté Oficium - tzn. organizaci katolické církve), které svědčí o Vaší zásadní neinformovanosti v daném tématu... Upalování čarodějnic je totiž doménou především CÍRKVÍ REFORMOVANÝCH a laiků, upálili cca 30 x více čarodějnic než Vámi zmiňované Svaté oficium. Je to přibližně 1000 čarodějnic na straně katolické církve oproti 30000 na straně druhé...
I Vámi zmiňovaný Losinský proces byl případem, kde se Inkvizice vůbec neangažovala a člověk, který ho vedl byl zkrachovalý právník, který s touto organizací neměl (kromě titulu inkvizitora, který si uzurpoval - jako mnoho dalších v té době) nic společného.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: inkvizice

Nový příspěvek od Ježek »

Valacar píše: Upalování čarodějnic je totiž doménou především CÍRKVÍ REFORMOVANÝCH a laiků, upálili cca 30 x více čarodějnic než Vámi zmiňované Svaté oficium. Je to přibližně 1000 čarodějnic na straně katolické církve oproti 30000 na straně druhé...
Zdravím, vítám, pobízím k registraci a přiznávám se, že nemám ani tušení, že by i ostatní křesanské církve upalovaly - kromě husitů, u nichž to bylo několik desítek (stovek) katolických kněží. Nevím, jak ale za Německé selské války...
Kdy a kde ten zbytek z toho na středověk hrozivého čísla?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: inkvizice

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Valacar píše:...Je to přibližně 1000 čarodějnic na straně katolické církve oproti 30000 na straně druhé...
K těmto číslům jsem převelice skeptický a zvláště k jejich poměru...
Uživatelský avatar
Valacar
Sedlák
Příspěvky: 7
Registrován: 27 úno 2007 08:25

Re: inkvizice

Nový příspěvek od Valacar »

Jiøí Motyèka píše:K těmto číslům jsem převelice skeptický a zvláště k jejich poměru...
Velice se omlouvám za neúmyslnou mystifikaci. Daným tématem jsem se zabýval již před delší dobou. Takže: Podle posledního mezinárodního historického kongresu na dané téma (tj. na téma Inkvizice) byl počet lidských obětí čarodějnických procesů v období 14. - 18. století cca
50 000 osob. Z tohoto čísla připadá 35 000 na protestantské země,
15 000 na země katolické, ovšem s tím, že v katolických zemích byly tyto procesy dílem většinou světských soudců, nikoli církevních inkvizitorů, idkdyž se na nich mnozí z nich také podíleli.
Co se týče oficiálního stanoviska katolické církve tak od pontifikátu papeže Pia V. byli podnikány systematické kroky k zakázání těchto procesů.
U reformovaných církví přetrvalo upalování čarodějnic mnohem déle - poslední byla upálena 1787 (v protestantském Glaru ve Švícarsku) zatímco poslední "katolická" čarodějnice shořela v r. 1746 ve Wuerzburgu.
Uživatelský avatar
Valacar
Sedlák
Příspěvky: 7
Registrován: 27 úno 2007 08:25

Re: Odlehèení...

Nový příspěvek od Valacar »

Jiøí Motyèka píše:Tak aspoň jedno téma jsem se snažil odlehčit, abychom nebyli furt tak vážní. A koukám, že se mi to evidentně nedaří... :(
Ještě mne tak napadá: Víte jak se pozná opravdová čarodějnice?
Že hoří! :lol: :lol:
Et iterum venturus est cum gloria iudicare vivos et mortuos, cuius regni non erit finis...
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: inkvizice

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Valacar píše:...Podle posledního mezinárodního historického kongresu na dané téma ...
Jo, ale stejně tak se všude konstatuje, že tyto počty nejdou přesněji stanovit, takže pro mě každá informace s čísly, jež obsahují tři až čtyři nuly na konci, bude vždy veskrze nejen irelevantní, ale i podezřelá. Je to podobné, jako kdybych chtěl např. sčítat všechny padlé na evropském kontinentu ve všech válečných konfliktech počínaje třeba 15. stoletim až do dnešní doby. Bylo jich zkrátka hodně, "plus mínus autobus", že... :wink:

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: BrandwatchBot a 0 hostů