Støedovìká hudba, nástroje

Společenské uspořádání (obecné trendy), každodennost, kultura a umění, vojenství ...
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Støedovìká hudba, nástroje

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Pln dojmů ze včerejšího koncertu instrumentálně-vokálního souboru gotické (renesanční a barokní) hudby „SoliDeo“, který se uskutečnil v kostele Nejsvětější Trojice v Kameničkách, zakládám toto téma.

Na úvod připojuji pár fotek (omlouvám se za kvalitu, jsou z mobilu, neb digitál jsem zapomněl :oops: ) se stručným komentářem.

Obrázek
část instrumentální výbavy skupiny (vyřezávaná soška představuje sv. Cecilku, patronku duchovní hudby, muzikantů, varhaníků, zpěváků, ale i řemeslníků vyrábějících hudební nástroje)

Obrázek
2strunový nástroj vpravo s lukovým smyčcem se nazývá takovým hezkým slůvkem – trumšajt

Obrázek
hra na gemshorny (flétnový nástroj vyrobený z rohů různých zvířat) a na kostěné flétny

Obrázek
nástrojem vpravo jsou středověké tříhlasé dudy

Obrázek
nástroj vpravo se nazývá platerspiel (p횝ala s jedním? nebo dvěma? plátky šalmajového typu s měchem, který umožňoval nepřetržité hraní)

Obrázek
nástroj vlevo je předchůdce citery, ale název jsem bohužel zapomněl, třeba někdo bude vědět...

No, a na závěr jedna malá ukázka skladby Cuncti simus concanentes od neznámého autora ze 14. st. (dudy, gemshorn, trumšajt, buben, zpěv) www.e-stredovek.cz/csc.mp3 .
Naposledy upravil(a) Jiří Motyčka dne 15 srp 2008 14:49, celkem upraveno 4 x.
Uživatelský avatar
maser
Panoš
Příspěvky: 66
Registrován: 18 úno 2008 22:16
Bydliště: Jindøichùv Hradec
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od maser »

Výstava Sága Moravských Přemyslovců, Opava
bohužel jsem si neudělal poznámky co je ten zadní nástroj:


Obrázek
To pochybováním dospíváme ke zkoumání, a díky onomu zkoumání poznáváme pravdu. Pierre Abélard (1079 - 1142)
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

nástroje

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

maser píše:...bohužel jsem si neudělal poznámky co je ten zadní nástroj...
Podobný nástroj s „podivným“ názvem „Welsh Cwrth“ (neumím to dost dobře přeložit :? :oops: ) najdeš např. tady.
BTW. Ten husí brk sloužil jako trsátko.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: DotBot a 0 hostů