Hrad Tolštejn

Hradiště, hrady, tvrze a jiná sídla nobility. Dnešní propagace a obnova.

Moderátor: Zany

Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Srovnání pùdorysù hradu Tolštejna

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

K oné rekonstrukci... myslím si, že vycházela především z půdorysu, který také do důsledku respektuje. A vzhledem k terénu, on to zas tak noblesní hrad ani nemohl být. Vnější hradby jsou celkem dobře zachovány, takže jejich pravděpodobná podoba je poměrně nesložitá. Ovšem způsob zakončení budov může být pouze hypotetický, v souladu s tím, jak se tenkrát stavělo.
Původní vartemberský hrad se rozkládal na vyvýšených skaliskách a logicky i rozsah budov nahoře se musel držet daného tvaru skal.
ObrázekObrázek
Půdorysy Tolštejna - zleva: Durdík (1999), Vojkovský (2003), Sedláček (1923)
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

vidíš, a zrovna u tvaru té vrcholové skály se všechny půdorysy dost zásadně liší. Navíc není pravidlem, že budovy musely striktně respektovat tvar skály nehledě na to, že ten tvar mohl doznat dost výrazných změn jak lidskou činností tak samovolnou destrukcí (viz příklad Jestřebí)
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Zase tak nerálné to není a pokud autor brál vpotaz styl, je to dokonce věrohodné.
Bez piva to není ono.
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Nový příspěvek od Georg »

Jé a já ho našel na wikipedii

Obrázek
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

To je klasický záběr z Hebera, datováno cca 1840. Tolštejn je ikonograficky náhodou pokrytý poměrně nadprůměrně, existují i fotky z doby před r. 1884 a to se dá říct o málokterém hradě.
Naopak jak tu Floriš požadoval nějaké pohledy ze 17. století, tak těch se zachovalo zatraceně málo, z hlavy mě napadají snad jen Willenbergovy veduty (Kunětická Hora, Švihov, Roupov a pár dalších)
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

nejstarší co mám k dispozici je kopie kresby A.L. Richtera z r. cca 1780 a pak rytina podle kresby A. Pucherny z r. 1809
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Nový příspěvek od Georg »

Ještě jsem našel v Drážďanském archivu z r.1803 od Ludwiga Richtera

Obrázek
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Nový příspěvek od Georg »

Ještě rekonstrukce hradu v 15.stol.dle Pilze.Myslím,že to použil Moschkau
Obrázek
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Nový příspěvek od floriš »

Zany píše:To je klasický záběr z Hebera, datováno cca 1840. Tolštejn je ikonograficky náhodou pokrytý poměrně nadprůměrně, existují i fotky z doby před r. 1884 a to se dá říct o málokterém hradě.
Naopak jak tu Floriš požadoval nějaké pohledy ze 17. století, tak těch se zachovalo zatraceně málo, z hlavy mě napadají snad jen Willenbergovy veduty (Kunětická Hora, Švihov, Roupov a pár dalších)
Ten požadavek nebyl zase až tak bezhlavý. V té době ještě spousta hradů mívala nějaké využití, nebo jejich využívání skončilo víceméně nedávno, takže byla v nějakém poměrně zachovalém stadiu. Různá vyobrazení z 19. století už bývají silně přikrášlená a vyfantazírovaná působením romantistického pohledu na "starožitnosti", resp. pozvolným rozvojem turistického ruchu a věrohodnost šla kukat. Pokud by to kreslil Mácha, beru to za seriózní, protože ten nic moc nevymýšlel, ale spousta jiných - škoda slov. Stačí se podívat na ten drážďanský obrázek - to je jak v Roháčích nebo na Hochschwabu. To nemá s Lužickými horami nic společného - jak mám potom věřit obrazu zříceniny Tolštejna... Nepopírám, že jsem se mohl poněkud unáhlit a odsoudit "rekonstrukci" trochu ukvapeně. :prapor:
Šťastní ti, kdo mají sklerózu - nemusejí utrácet za alkohol, aby zapomněli
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

na základě různých rozborů se dají za do značné míry věrohodné považovat veduty Willenbergovy a i ten Heber, u ostatních bych byl značně opatrný.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: DotBot a 0 hostů