Kacíři

dějiny křesťanství, Bible, misie, mnišství a jeho řády, kláštery, svatí, inkvisice, protestantismus
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Institoris - kladivo na èeské kacíøe

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Autor knihy Malleus maleficarum působil - a to se myslím málo ví - také u nás, protože do zemí Koruny byl tento dominikán vyslán papežem Alexandrem VI.
Heinrich Institoris, který viděl kacíře za každým českým rohem, se usídlil v Olomouci. Toto rozhodnutí nemohlo být náhodné, nebo v tomto regionu se hojně vyskytovaly sbory Jednoty bratrské, v českém a hlavně moravském prostředí tolerované, ale stále ještě považované za sektu. Proti Jednotě je ostře namířen Institorisův spis Sanctae Romanae ecclesiae fidei confessionis Clypeus (Štít vyznání víry svaté římské církve), kde příslušníky Jednoty označuje mj. za ty, kteří jsou posedlí ďáblem.
Jakými kacíři byli čeští a moravští bratří, tak o tom má povědomost i mnohý poučený český ateista. :)
Bernard Gui píše:Svou dobou to bylo velmi autoritativni dilo, a Sprenger i Institoris uznavani demonologove
(...)
Dabel, jak dokazuji Sprenger a Institoris muze vystupovat v podobe muze (incubus- lezici nahore) a mit pohlavni styk z zenou, ci v podobe zeny (succubus, a mit styk s muzem)...
Paulus Minutus
Panoš
Příspěvky: 69
Registrován: 08 lis 2008 10:14
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od Paulus Minutus »

KOMOÑ píše:
Bernard Gui píše:Bruno byl opravdu heretik.
To nic nedokazuje.
Bruno nebyl upálen jen za své těžké hereze, jeho zločiny byly ještě mnohem horší. Jednak byl souzen za vraždy, například za vraždu svého řeholního představeného a pak především za to, že dlouhá léta působil jako agent anglické královny, které udával anglické katolíky. Ti pak končili na popravištích, kde byli zabíjeni velmi krutým způsobem - například rozpáráním břicha. Byl to sprostý fízl. Toto vše popsal anglický historik John Bossy z university v Yorku v této knize: http://www.amazon.com/Giordano-Bruno-Em ... 552&sr=1-2
případně zde: http://itis.volta.alessandria.it/episte ... 4bossy.htm
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Paulus Minutus píše:
KOMOÑ píše:
Bernard Gui píše:Bruno byl opravdu heretik.
To nic nedokazuje.
Bruno nebyl upálen jen za své těžké hereze, jeho zločiny byly ještě mnohem horší. Jednak byl souzen za vraždy, například za vraždu svého řeholního představeného a pak především za to, že dlouhá léta působil jako agent anglické královny, které udával anglické katolíky. Ti pak končili na popravištích, kde byli zabíjeni velmi krutým způsobem - například rozpáráním břicha. Byl to sprostý fízl. Toto vše popsal anglický historik John Bossy z university v Yorku v této knize: http://www.amazon.com/Giordano-Bruno-Embassy-Affair
-Bossy/dp/0300094515/ref=sr_1_2?ie=UTF8&s=books&qid=1226135552&sr=1-2
případně zde: http://itis.volta.alessandria.it/episte ... 4bossy.htm
Aha.Jde to nějak prokázat?Posledni dobou se to agentama jenom hemží.
Bez piva to není ono.
Paulus Minutus
Panoš
Příspěvky: 69
Registrován: 08 lis 2008 10:14
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od Paulus Minutus »

KOMOÑ píše:
Paulus Minutus píše:
KOMOÑ píše:To nic nedokazuje.
Bruno nebyl upálen jen za své těžké hereze, jeho zločiny byly ještě mnohem horší. Jednak byl souzen za vraždy, například za vraždu svého řeholního představeného a pak především za to, že dlouhá léta působil jako agent anglické královny, které udával anglické katolíky. Ti pak končili na popravištích, kde byli zabíjeni velmi krutým způsobem - například rozpáráním břicha. Byl to sprostý fízl. Toto vše popsal anglický historik John Bossy z university v Yorku v této knize: http://www.amazon.com/Giordano-Bruno-Embassy-Affair
-Bossy/dp/0300094515/ref=sr_1_2?ie=UTF8&s=books&qid=1226135552&sr=1-2
případně zde: http://itis.volta.alessandria.it/episte ... 4bossy.htm
Aha.Jde to nějak prokázat?Posledni dobou se to agentama jenom hemží.
Prokázat? Račte nahlédnout do té knihy, na kterou jsem odkazoval. Bossy tam pečlivě rozebírá a předkládá důkazy pro veškerá svá tvrzení. Spekuluje pouze o Brunových motivech, avšak ostatní tvrzení má podložena fakty a důkazy o činnosti Bruna na francouzské ambasádě v Londýně i jinde. Pečlivě analyzuje veškeré dokumenty i Brunovy spisy. To není žádná bulvární slátanina, ale seriozní práce univerzitního profesora historie
Paulus Minutus
Panoš
Příspěvky: 69
Registrován: 08 lis 2008 10:14
Been thanked: 2 times

Re: Situace na fóru

Nový příspěvek od Paulus Minutus »

elizabeth píše:Dovoluji si vás , pánové, upozornit, že se nacházíte na českém, amatérském fóru zájemců o historii,takže ani ve španělštině ( na kterou nám tak rád odkazuje Bernard), ani v italštině, na niž nám nyní odkázal pan Paulus Minutus, si toho moc nepočteme....
Já jsem odkazoval především na knihu v angličtině, nebo předpokládám, že člověk, který má aspoň maturitu, je schopen anglickému textu porozumět. Reagoval jsem na výkřik o G. Brunovi, za co že byl vlastně upálen, nebo mě neskutečně vytáčí, když se z takovýchto zločinců a vyvrhelů dnes dělají oběti a dějiny se převracejí vzhůru nohama. Ty španělské texty jsou naprosto vynikající, hodlám je přeložit...
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Situace na fóru

Nový příspěvek od KOMOŃ »

elizabeth píše: Pokud chcete probírat Giordana Bruna a další "kacíře", mělo by se tak dít v tématech k tomu určených - tj. v Církvi, popř. v některém z historických témat, kam daná osobnost nebo období spadá. A dělat to s respektem k spoludiskutujícímu. Neberte teď ta slova jako útok na Vás, myslím to obecně. Vy osobně jste se žádného porušení pravidel nedopustil.
Já se na Bruna zeptal jenom tak.To nebyla cílená provokace ale jen mě zajímalo jestli je považováno za kacířství tvrdit, o kulatosti země.
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Situace na fóru

Nový příspěvek od elizabeth »

KOMOÑ píše:
elizabeth píše: Pokud chcete probírat Giordana Bruna a další "kacíře", mělo by se tak dít v tématech k tomu určených - tj. v Církvi, popř. v některém z historických témat, kam daná osobnost nebo období spadá. A dělat to s respektem k spoludiskutujícímu. Neberte teď ta slova jako útok na Vás, myslím to obecně. Vy osobně jste se žádného porušení pravidel nedopustil.
Já se na Bruna zeptal jenom tak.To nebyla cílená provokace ale jen mě zajímalo jestli je považováno za kacířství tvrdit, o kulatosti země.
No upřímně řečeno, já se chtěla zeptat taky. :oops: Pouze jsi mě předešel. Mám prosbu na Paula Minuta: dá se nějak udělat na Fórum nebo na stránky "výcuc" ohledně toho doložení, že byl G. Bruno opravdu Alžbětin agent (spíše Walsinhgamův)?
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Situace na fóru

Nový příspěvek od KOMOŃ »

elizabeth píše:
KOMOÑ píše:
elizabeth píše: Pokud chcete probírat Giordana Bruna a další "kacíře", mělo by se tak dít v tématech k tomu určených - tj. v Církvi, popř. v některém z historických témat, kam daná osobnost nebo období spadá. A dělat to s respektem k spoludiskutujícímu. Neberte teď ta slova jako útok na Vás, myslím to obecně. Vy osobně jste se žádného porušení pravidel nedopustil.
Já se na Bruna zeptal jenom tak.To nebyla cílená provokace ale jen mě zajímalo jestli je považováno za kacířství tvrdit, o kulatosti země.
No upřímně řečeno, já se chtěla zeptat taky. :oops: Pouze jsi mě předešel. Mám prosbu na Paula Minuta: dá se nějak udělat na Fórum nebo na stránky "výcuc" ohledně toho doložení, že byl G. Bruno opravdu Alžbětin agent (spíše Walsinhgamův)?
Tak mě docela zajímají ty nové informace o Brunovi.
Bez piva to není ono.
Paulus Minutus
Panoš
Příspěvky: 69
Registrován: 08 lis 2008 10:14
Been thanked: 2 times

Re: Situace na fóru

Nový příspěvek od Paulus Minutus »

elizabeth píše:
KOMOÑ píše:
elizabeth píše: Pokud chcete probírat Giordana Bruna a další "kacíře", mělo by se tak dít v tématech k tomu určených - tj. v Církvi, popř. v některém z historických témat, kam daná osobnost nebo období spadá. A dělat to s respektem k spoludiskutujícímu. Neberte teď ta slova jako útok na Vás, myslím to obecně. Vy osobně jste se žádného porušení pravidel nedopustil.
Já se na Bruna zeptal jenom tak.To nebyla cílená provokace ale jen mě zajímalo jestli je považováno za kacířství tvrdit, o kulatosti země.
No upřímně řečeno, já se chtěla zeptat taky. :oops: Pouze jsi mě předešel. Mám prosbu na Paula Minuta: dá se nějak udělat na Fórum nebo na stránky "výcuc" ohledně toho doložení, že byl G. Bruno opravdu Alžbětin agent (spíše Walsinhgamův)?
Věroučný spor s Brunem nebyl o kulatosti Země, tu nikdo nepopíral a ani nepovažoval za kacířství. Bruno kromě toho, že se intenzivně zabýval magií, hlavně otevřeně hlásal pantheismus a k tomu zneužíval tehdejší myšlenky o heliocentrismu, především myšlenky Koperníkovy, které ještě překrucoval. To je samozřejmě velmi těžké bludařství, ale nebyl to hlavní důvod, proč byl asi sedm let vyšetřován a poté odsouzen. Výcuc z knihy se pochopitelně udělat dá, pak to sem vložím.
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Michal »

Pro Bernard a Minutus
Bruno byl upálen jako kacíř :!:
Kdyby byl odsouzen za špionáž nebo vraždu nějakého blbečka v taláru, tak by byl popraven úplně jiným způsobem. Takže tady nezkoušejte přepisovat dějiny. :roll:
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Michal píše:Pro Bernard a Minutus
Bruno byl upálen jako kacíř :!:
Kdyby byl odsouzen za špionáž nebo vraždu nějakého blbečka v taláru, tak by byl popraven úplně jiným způsobem. Takže tady nezkoušejte přepisovat dějiny. :roll:
Nemohu než souhlasit.Takové zločiny, co měl mít Bruno na starosti soudil snad světský soud a ne církev. :wink:
Bez piva to není ono.
Paulus Minutus
Panoš
Příspěvky: 69
Registrován: 08 lis 2008 10:14
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od Paulus Minutus »

Michal píše:Pro Bernard a Minutus
Bruno byl upálen jako kacíř :!:
Kdyby byl odsouzen za špionáž nebo vraždu nějakého blbečka v taláru, tak by byl popraven úplně jiným způsobem. Takže tady nezkoušejte přepisovat dějiny. :roll:
Samozřejmě že kromě vražd a konfidentství byl obviněn i z kacířství, byl to pantheista a provozoval magii, vždy jsem to tu psal. Kromě násilných zločinů a donašečství byl usvědčen i z těžkého bludařství, a proto byl upálen. Je jen velká škoda, že nebyl usvědčen a upálen mnohem dřív, mnoha nevinným lidem to mohlo zachránit život. Blbeček v taláru nevím co je, není mi známo, že by zabil nějakého soudce, ale možné to asi je. Dějiny nepřepisuju.
Paulus Minutus
Panoš
Příspěvky: 69
Registrován: 08 lis 2008 10:14
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od Paulus Minutus »

KOMOÑ píše:
Michal píše:Pro Bernard a Minutus
Hele vy dva fanatici: co se tady snažíte lidem namlouvat? :lol:
Bruno byl upálen jako kacíř :!:
Kdyby byl odsouzen za špionáž nebo vraždu nějakého blbečka v taláru, tak by byl popraven úplně jiným způsobem. Takže tady nezkoušejte přepisovat dějiny. :roll:
Nemohu než souhlasit.Takové zločiny, co měl mít Bruno na starosti soudil snad světský soud a ne církev. :wink:
No a někdo tu tvrdil, že ho nesoudil světský soud? Církev ho po obvinění z bludařství předala světské moci, tak se to dělo vždy, nebo Církev nikdy neměla pravomoc někoho odsoudit k smrti, natož pak popravit. Toto vždy náleželo světské moci. Píše o tom uř svatý apoštol Pavel.
Uživatelský avatar
duli
Paní
Příspěvky: 294
Registrován: 26 zář 2008 21:00
Bydliště: 1 km od Prahy

Magie

Nový příspěvek od duli »

Ráda bych se zeptala, jakou magii provozoval a je to někde uvedeno česky nebo anglicky ?
Všechno je jinak.
Poznávej cesty Páně.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Paulus Minutus píše:
KOMOÑ píše:
Michal píše:Pro Bernard a Minutus
Hele vy dva fanatici: co se tady snažíte lidem namlouvat? :lol:
Bruno byl upálen jako kacíř :!:
Kdyby byl odsouzen za špionáž nebo vraždu nějakého blbečka v taláru, tak by byl popraven úplně jiným způsobem. Takže tady nezkoušejte přepisovat dějiny. :roll:
Nemohu než souhlasit.Takové zločiny, co měl mít Bruno na starosti soudil snad světský soud a ne církev. :wink:
No a někdo tu tvrdil, že ho nesoudil světský soud? Církev ho po obvinění z bludařství předala světské moci, tak se to dělo vždy, nebo Církev nikdy neměla pravomoc někoho odsoudit k smrti, natož pak popravit. Toto vždy náleželo světské moci. Píše o tom uř svatý apoštol Pavel.
Aha.A z čeho byl konkrétně usvědčen?Nebo úplně ze všeho?
Bez piva to není ono.
Bernard Gui

Nový příspěvek od Bernard Gui »

Paulus Minutus píše:
Michal píše:Pro Bernard a Minutus
Hele vy dva fanatici: co se tady snažíte lidem namlouvat? :lol:
Bruno byl upálen jako kacíř :!:
Kdyby byl odsouzen za špionáž nebo vraždu nějakého blbečka v taláru, tak by byl popraven úplně jiným způsobem. Takže tady nezkoušejte přepisovat dějiny. :roll:
Samozřejmě že kromě vražd a konfidentství byl obviněn i z kacířství, byl to pantheista a provozoval magii, vždy jsem to tu psal. Kromě násilných zločinů a donašečství byl usvědčen i z těžkého bludařství, a proto byl upálen. Je jen velká škoda, že nebyl usvědčen a upálen mnohem dřív, mnoha nevinným lidem to mohlo zachránit život. Blbeček v taláru nevím co je, není mi známo, že by zabil nějakého soudce, ale možné to asi je. Dějiny nepřepisuju.
Vzdyt to jiz Paulus Minutus sem dal, a ob 2 strany dal i ten link, ktery psal historik. Bruno byl opravdu nejen heretik, ale i vrah, a upalen mel byt mnohem driv. O tom co rikal Sv. Pavel jsem jiz psal pod Cirkev, ale mohu to napsat jeste jednou.
Paulus Minutus
Panoš
Příspěvky: 69
Registrován: 08 lis 2008 10:14
Been thanked: 2 times

Re: Magie

Nový příspěvek od Paulus Minutus »

duli píše:Ráda bych se zeptala, jakou magii provozoval a je to někde uvedeno česky nebo anglicky ?
Na knihu jsem tu již odkazoval. On-line zmínek o něm není mnoho, ale třeba na wikipedii najdete toto:
More recent assessments, beginning with the pioneering work of Frances Yates, suggest that Bruno was deeply influenced by magical views of the universe inherited from Arab astrological magic, Neoplatonism and Renaissance Hermeticism. (The primary work on the relationship between Bruno and Hermeticism is Frances Yates, Giordano Bruno and The Hermetic Tradition, 1964; for an alternative assessment, placing more emphasis on the Kabbalah, and less on Hermeticism, see Karen Silvia De Leon-Jones, Giordano Bruno and the Kabbalah, Yale, 1997; for a return to emphasis on Bruno's role in the development of Science, and criticism of Yates' emphasis on magical and Hermetic themes, see Hillary Gatti, Giordano Bruno and Renaissance Science, Cornell, 1999)

http://en.wikipedia.org/wiki/Giordano_Bruno
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Michal »

Paulus Minutus píše:
Michal píše:Pro Bernard a Minutus
Hele vy dva fanatici: co se tady snažíte lidem namlouvat? :lol:
Bruno byl upálen jako kacíř :!:
Kdyby byl odsouzen za špionáž nebo vraždu nějakého blbečka v taláru, tak by byl popraven úplně jiným způsobem. Takže tady nezkoušejte přepisovat dějiny. :roll:
Samozřejmě že kromě vražd a konfidentství byl obviněn i z kacířství, byl to pantheista a provozoval magii, vždy jsem to tu psal. Kromě násilných zločinů a donašečství byl usvědčen i z těžkého bludařství, a proto byl upálen. Je jen velká škoda, že nebyl usvědčen a upálen mnohem dřív, mnoha nevinným lidem to mohlo zachránit život. Blbeček v taláru nevím co je, není mi známo, že by zabil nějakého soudce, ale možné to asi je. Dějiny nepřepisuju.
Hele neobracej, když už, tak byl hlavně obviněn z kacířství a kromě toho mu připsali jen tak mimochodem něco jako špionství a vraždu blbečka v taláru faráře, aby Ti to bylo víc jasné nebo chceš - li v tom homosexuálním rouchu.
A jestli byl pantheista nebo ne byla jeho věc a magie taky, do toho nikomu nic nebylo. Možná jen díky Bohu nevěříl v katolické blábolení.
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
Bernard Gui

Bruno a magie

Nový příspěvek od Bernard Gui »

Uz od nepameti existuje rada dukazu, ze cerna magie byla provozovana i Brunem.
Ale vratim se na zacatek. Jiz ve starem Rime lide psali sve kletby na olovene tabulky, zasvetili je demonum a pk do nich vtiskli nehet. Tato forma se provozovala.
Pri stredovekych cirkevnich procesech se pouzivaly jako dukazy zabavene pomucky slouzici k provozovani kouzel, a ze vsech epoch se zachovaly prirucky. A o tom ze se Bruno zabyval magii existuje rada dukazu.
Naprosto jinou zalezitosti je pak kult dabla a smlouvy s nim,a vyznavaci satana existuji dodnes.
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Re: Bruno a magie

Nový příspěvek od Michal »

Bernard Gui píše:Uz od nepameti existuje rada dukazu, ze cerna magie byla provozovana i Brunem.
Ale vratim se na zacatek. Jiz ve starem Rime lide psali sve kletby na olovene tabulky, zasvetili je demonum a pk do nich vtiskli nehet. Tato forma se provozovala.
Pri stredovekych cirkevnich procesech se pouzivaly jako dukazy zabavene pomucky slouzici k provozovani kouzel, a ze vsech epoch se zachovaly prirucky. A o tom ze se Bruno zabyval magii existuje rada dukazu.
Naprosto jinou zalezitosti je pak kult dabla a smlouvy s nim,a vyznavaci satana existuji dodnes.
Magie je jakékoliv konání, je to totiž tvoření.
Pro laiky se dá rozdělit na tzv "černou" a "bílou". Žádný důkaz o tom, že by Bruno provozoval "černou" magii jsi nepřinesl... :roll:
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů