Byl středověk opravdu temný?

Společenské uspořádání (obecné trendy), každodennost, kultura a umění, vojenství ...
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Re: temno

Nový příspěvek od Georg »

Viola píše:
Dle mého názoru nejde o "temno" jen v oblasti vyznání či národnostní, ale také do tohoto období spadají i selské bouře
A kterých národů se to týkalo?
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: temno

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Georg píše:
Viola píše:
Dle mého názoru nejde o "temno" jen v oblasti vyznání či národnostní, ale také do tohoto období spadají i selské bouře
A kterých národů se to týkalo?
Že by snad Němců? ... :wink:
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Nový příspěvek od Georg »

Tak proč jsi mi posílal ty odkazy na selské bouře v mém okolí?A proč jsem psal o přivazování protestantů ve zdejších kostelech.Já si dovolím tvrdit,že selských bouří tu bylo více než ve vnitrozemí.Máto logické příčiny.
A jedna hezká básnička z mé povinné literatury,kterou jsem pochopil mnohem později
J.V.Sládek Selské bouře
Hořel ve vsi statek,
už hořela ves, —
kdyby kdos byl v zmatek
nenamát se kdes.

Střechu srazil hákem,
děti vynes sám,
div před naším zrakem
nezabil ho trám.

Když byl konec všemu,
nechtěl dát se znát —
modlíme se k němu:
byl to anděl snad!

Až jsme ho chtíc nechtíc
k řeči ponoukli:
byl to jakýs šlechtic. —
my ho utloukli
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Byl støedovìk opravdu temný?

Nový příspěvek od Robert »

Ja by som nazval hlavne 12 a 13.st vrcholom povedzme, netechnickej civilizácie. Gotika nás udivuje a inšpiruje dodnes. Do počiatkov 13.st bola aj cirkev až prekvapivo tolerantná. Rytierske správanie - ako ideál - je etalónom podnes tiež. Ešte k tej tolerancii - napriek inkvizícii a častým predstavám o cirkevnom útlaku posledné správy o pohanských kultoch v SE sú z konca 13.st.... Vpády ? Áno určite. Súhlasím z Felixom, Belo IV urobil neskutočne veľa chýb - už aj v samotnej kampani. A to vie málokto, že bol aj tzv. 2. vpád Mongolov do Uhorska (okolo r. 1285 ) a vtedy si na tých nešťastníkoch vyslovene zgustol Ladislav IV. Kumán s kumánskymi bojovníkmi(+ uhorskými členmi rytierskych rádov) . Veľká tzv čierna smrť ? Tiež zväčša SE obišla. Kopa dnešných vecí, ktoré považujeme dnes za moderné, či samozrejmé, vymysleli v stredoveku. Moderné bankovníctvo ? Templári. Moderná, organizovaná nemocnica ? Johaniti. Hygiena ? Dôsledok krížových výprav. Nadnárodné spoločnosti ? Rytierske rády. Nie, stredovek rozhodne nebol temnejší, ako napr. moderné doby.(Viď. 20.st).Kopa temných a násilných udalostí sa naozaj odohrala už koncom stredoveku a na rozhraní novoveku. Pravdepodobne rôzne tie sedliacke povstania, excesy inkvizície na jednej a neschopnosť a neistota cirkvi na druhej, súvisia už s meniacou sa spoločnosťou. A počiatok novoveku -16.st bolo skutočným infernom, ktoré sa v počte obetí, krutosti a zasiahnutých "operačných oblastí" ktoré prekonalo až hrdé, moderné 20.st. Kdeže doba temna,skôr drahý, zlatý stredovek....
Naposledy upravil(a) Robert dne 15 lis 2009 10:57, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Byl støedovìk opravdu temný?

Nový příspěvek od Robert »

Ešte jedna vec - stredovek bol dobou, kde mali ľudia možno viac istoty, ako kedykoľvek potom. Samozrejme i menej slobody. Je to rovnica, ktorú si niekedy neuvedujeme.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re:

Nový příspěvek od slavicekvac »

Ježek píše:Já bych zde parafrásoval Le Goffa (tuším Kultura středověké Evropy) - Středověk plný pestrých barev, ale do našich dnů z toho všeho zachovaly pouze šedé ruiny ...
Souhlasím vřele :-)
Myslím, že posoudit temnotu jakéhokoliv období bychom měli měřit procentem obětí válek a úpadkem kultury.
Takže mě nejtemnějším obdobím připadá dvacáté století - dvě globální války, největší vrazi dějin Hitler, Hirohito, Stalin a jejich parta.
Koukejme, abychom to další století neučinili ještě temnějším. Třeba selháním obranných funkcí demokracie.
Já jsem atlantický jestřáb, založením i svou politickou praxí v Kovandově vládní komisi pro vstup ČR do NATO.
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Re: Re:

Nový příspěvek od Michal »

slavicekvac píše: Myslím, že posoudit temnotu jakéhokoliv období bychom měli měřit procentem obětí válek a úpadkem kultury.
Takže mě nejtemnějším obdobím připadá dvacáté století - dvě globální války, největší vrazi dějin Hitler, Hirohito, Stalin a jejich parta.
Dvacáté století bych nepřirovnával ke středověku, procento válek bylo ve středověku rozhodně vyšší. Jednalo se sice ve srovnání s dvacátým stoletím o lokální konflikty, ale o to byly krutější a bylo jich víc. Počet obětí postupně stoupal jednak s počtem obyvatel světa, jednak s větší globalizací válek v důsledku různých aliancí (zejména v Evropě) a jednak se zdokonalováním zbraní v důsledku zrychleného vědeckotechnického vývoje, ne tak už vývoje člověka.
slavicekvac píše: Koukejme, abychom to další století neučinili ještě temnějším. Třeba selháním obranných funkcí demokracie.
Já jsem atlantický jestřáb, založením i svou politickou praxí v Kovandově vládní komisi pro vstup ČR do NATO.
No, demokracie spíš historicky neprokázaly, že by měly nějaké obranné funkce, naopak.
Pravda je, že lidstvo se nevyvíjí, je tedy docela možné, že novověk bude nadále také docela temný :think: .
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Re: Re:

Nový příspěvek od jur »

slavicekvac píše:Takže mě nejtemnějším obdobím připadá dvacáté století - dvě globální války, největší vrazi dějin Hitler, Hirohito, Stalin a jejich parta.
Souhlas.
Koukejme, abychom to další století neučinili ještě temnějším. Třeba selháním obranných funkcí demokracie.
Si vis pacem, para bellum.
Naposledy upravil(a) jur dne 15 lis 2009 11:04, celkem upraveno 1 x.
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Re: Re:

Nový příspěvek od jur »

Michal píše:... byly krutější ...
Michale, toto je velmi kontroverzni tvrzeni. Jaky byl asi pomer padlych a ranenych vojaku k civilistum ve stredoveku a ve XX. stol.?
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Re:

Nový příspěvek od slavicekvac »

Michal píše:
slavicekvac píše: Myslím, že posoudit temnotu jakéhokoliv období bychom měli měřit procentem obětí válek a úpadkem kultury.
Takže mě nejtemnějším obdobím připadá dvacáté století - dvě globální války, největší vrazi dějin Hitler, Hirohito, Stalin a jejich parta.
Dvacáté století bych nepřirovnával ke středověku, procento válek bylo ve středověku rozhodně vyšší. Jednalo se sice ve srovnání s dvacátým stoletím o lokální konflikty, ale o to byly krutější a bylo jich víc. Počet obětí postupně stoupal jednak s počtem obyvatel světa, jednak s větší globalizací válek v důsledku různých aliancí (zejména v Evropě) a jednak se zdokonalováním zbraní v důsledku zrychleného vědeckotechnického vývoje, ne tak už vývoje člověka.
slavicekvac píše: Koukejme, abychom to další století neučinili ještě temnějším. Třeba selháním obranných funkcí demokracie.
Já jsem atlantický jestřáb, založením i svou politickou praxí v Kovandově vládní komisi pro vstup ČR do NATO.
No, demokracie spíš historicky neprokázaly, že by měly nějaké obranné funkce, naopak.
Pravda je, že lidstvo se nevyvíjí, je tedy docela možné, že novověk bude nadále také docela temný :think: .
Nevím co bylo krutějšího na středověké válce než samopaly, tanky, plamenomety, granáty, kobercové nálety a atomové bomby druhé světové války. Samopal a meč bych vyměnil hned.
Demokracie svou sílu prokázaly, jinak už bychom vyletěli komínem nacistických koncentráků, nebo skončili na Sibiři od Stalina. Dnešní soudy Rwandské a srbské genocidy jsou sice pozdní a věci nezabránily, ale aspoň se to soudí.
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Re: Re:

Nový příspěvek od Michal »

jur píše:
Michal píše:... byly krutější ...
Michale, toto je velmi kontroverzni tvrzeni. Jaky byl asi pomer padlych a ranenych vojaku k civilistum ve stredoveku a ve XX. stol.?
To víš, že není. Nedělám si iluze o tom, co by se stalo, kdyby ve středověku vládli dnešními zbraněmi. :think:
Pravděpodobně bychom tu dneska neseděli u compu.....
A pokud jde o civilisty, tady je to ještě zřejmější. Ti to odnesli vždy, pokud armáda táhla krajem, ti co neutekli, tak to měli spočítané.
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Re: Re:

Nový příspěvek od Michal »

slavicekvac píše: Nevím co bylo krutějšího na středověké válce než samopaly, tanky, plamenomety, granáty, kobercové nálety a atomové bomby druhé světové války.
To je ovšem všechno výdobytek tzv. "demokracie" atlantický jestřábe, zejména kobercové nálety a ony atomové bomby. :mrgreen:
slavicekvac píše: Demokracie svou sílu prokázaly, jinak už bychom vyletěli komínem nacistických koncentráků, nebo skončili na Sibiři od Stalina. Dnešní soudy Rwandské a srbské genocidy jsou sice pozdní a věci nezabránily, ale aspoň se to soudí.
"Demokracie" prokázaly v prvé řadě neschopnost řešit problémy v mnoha případech ve dvacátém století. Především nesou hlavní zodpovědnost za rozpoutání druhé světové války. Nacistické vyhlazovací koncentráky nemusely vůbec stát.
A svou neschopnost prokazují dodnes.
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Re:

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Nezapomínejme, že ta demokracie nám přispěla i krizí :idea:
Bez piva to není ono.
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Re: Re:

Nový příspěvek od jur »

Michal píše:To je ovšem všechno výdobytek tzv. "demokracie" ...
... "Demokracie" ... Především nesou hlavní zodpovědnost za rozpoutání druhé světové války. Nacistické vyhlazovací koncentráky nemusely vůbec stát.
To uz nejsou kontroverzni nazory - to jsou nesmysly. :lol:
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Re: Re:

Nový příspěvek od Michal »

jur píše:
Michal píše:To je ovšem všechno výdobytek tzv. "demokracie" ...
... "Demokracie" ... Především nesou hlavní zodpovědnost za rozpoutání druhé světové války. Nacistické vyhlazovací koncentráky nemusely vůbec stát.
To uz nejsou kontroverzni nazory - to jsou nesmysly. :lol:
Ale to víš, že nejsou, kdyby se demokratické státy byly schopny domluvit mezi sebou, tak k žádné válce nedošlo.
Jenže v demokracii je vesměs pravidlem, že se nedokážou domluvit ani strany uvnitř těch států, potom ty konce tak vypadají. Ostatně demokracie je sama o sobě v praxi stejný blábol jako reálný komunismus. :whistle:
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Re: Re:

Nový příspěvek od jur »

Michal píše:... kdyby se demokratické státy byly schopny domluvit mezi sebou, tak k žádné válce nedošlo.
Tak ze neni vina agresora, ale tech, co se nedovedli domluvit? :wink:
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Re:

Nový příspěvek od slavicekvac »

Michal píše:
slavicekvac píše: Nevím co bylo krutějšího na středověké válce než samopaly, tanky, plamenomety, granáty, kobercové nálety a atomové bomby druhé světové války.
To je ovšem všechno výdobytek tzv. "demokracie" atlantický jestřábe, zejména kobercové nálety a ony atomové bomby. :mrgreen:
slavicekvac píše: Demokracie svou sílu prokázaly, jinak už bychom vyletěli komínem nacistických koncentráků, nebo skončili na Sibiři od Stalina. Dnešní soudy Rwandské a srbské genocidy jsou sice pozdní a věci nezabránily, ale aspoň se to soudí.
"Demokracie" prokázaly v prvé řadě neschopnost řešit problémy v mnoha případech ve dvacátém století. Především nesou hlavní zodpovědnost za rozpoutání druhé světové války. Nacistické vyhlazovací koncentráky nemusely vůbec stát.
A svou neschopnost prokazují dodnes.
Ano slabost demokracie připustila nacizmus a komunizmus. Síla demokracie dokázala tyhle režimy zničit, nebo podstatně omezit. Přesně proto jsem atlantickým jestřábem.
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Re: Re:

Nový příspěvek od Michal »

slavicekvac píše: Síla demokracie dokázala tyhle režimy zničit, nebo podstatně omezit. Přesně proto jsem atlantickým jestřábem.
To je velmi zavádějící tvrzení. :think: Ale podstatné je, že "demokracie " jsou přímo zodpovědné za rozpoutání II. světové války.
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Re:

Nový příspěvek od slavicekvac »

Michal píše:
slavicekvac píše: Síla demokracie dokázala tyhle režimy zničit, nebo podstatně omezit. Přesně proto jsem atlantickým jestřábem.
To je velmi zavádějící tvrzení. :think: Ale podstatné je, že "demokracie " jsou přímo zodpovědné za rozpoutání II. světové války.
To je stejně hloupé tvrzení, jako že já jsem mohl za své pronásledování komunisty kvůli víře. To je přesně to, co se mi vždy pokoušeli vnutit. " Ty neděláš dobře, když chodíš do kostela, podívej jak děti nebudou moct na vysokou." Tak jsem vždy jednoznačně odpověděl: Já jsem ten lotr? Nebo vy, kteří je na tu vysokou nepustíte?
Tohle už popsal K. Čapek: Ta ovce mě provokovala svou mírností, tak jsem ji musel sežrat.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Re:

Nový příspěvek od Katerina »

jur píše:
Michal píše:... kdyby se demokratické státy byly schopny domluvit mezi sebou, tak k žádné válce nedošlo.
Tak ze neni vina agresora, ale tech, co se nedovedli domluvit? :wink:
Samozřejmě , Jure, to nevíš ? Zcela v duchu , promiňte pane, kopl jsem Vás obličejem do nohy.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: BrandwatchBot a 0 hostů