Richenza

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 365
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

je to opět Ot, ale zmíněné verše jsou delší dobu na http://www.e-stredovek.cz/forum/viewtop ... sc&start=0
velmi jsi mě potěšila, vzácná paní
Uživatelský avatar
Ryksa
Selka
Příspěvky: 56
Registrován: 31 led 2007 19:20

Nový příspěvek od Ryksa »

Informace Kateřiny, týkající se umístění hrobu Elišky Rejčky a jejich blízkých v Brně, jsem si zkopírovala. Abych se přiznala, neumím si příliš vysvětlit, proč Eliška počítala i s hrobem Anežky, když Anežka byla vdaná( četla jsem neověřenou informaci v jedné encyklopedii, že Anežka potratila po pádu z koně, pak byla dlouho nemocná).
Kateřina mi dala podnět ke spekulaci, že Anežka s Javorem byla nešastná (ve Zhořelci a asi i jinde měl Jindřich Javorský dost špatnou pověst) a její matka plánovala, že se Anežka posléze uchýlí k ní do kláštera v Brně...
Že Anežka neměla děti, nahrálo Janu Lucemburskému a Jindřich Javor postupně přišel o většinu svých držav (které ale zřejmě stejně nedokázal dobře spravovat).
Richenza tak asi opravdu celý život myslela na svou dceru...
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Ryksa píše:Ineumím si příliš vysvětlit, proč Eliška počítala i s hrobem Anežky, když Anežka byla vdaná( četla jsem neověřenou informaci v jedné encyklopedii, že Anežka potratila po pádu z koně, pak byla dlouho nemocná).
Budu z tebe lamat tve know-how, prozradis zdroj? Zajimava informace ohledne veci, o ktere jsem dot premyslela. Teda proc nemela Anezka, Richenzina dcera deti. Ale take proc je nemela Richenza s Jindrichem? Znovu uvadim priklad Kunhuty, ktera porodila syna Jeska po roce "znamosti" se Zavisem. Pobyt Zavise v Hradci byl potvrzen 1281 a Jesek se narodil 1282(?)
Ryksa píše: Kateřina mi dala podnět ke spekulaci, že Anežka s Javorem byla nešastná (ve Zhořelci a asi i jinde měl Jindřich Javorský dost špatnou pověst) a její matka plánovala, že se Anežka posléze uchýlí k ní do kláštera v Brně...
Že Anežka neměla děti, nahrálo Janu Lucemburskému a Jindřich Javor postupně přišel o většinu svých držav (které ale zřejmě stejně nedokázal dobře spravovat).
Richenza tak asi opravdu celý život myslela na svou dceru...

A tvou teorii o nestastnem manzelstvi by potvrzovalo i to, ze Richenza po smrti milovaneho Jindricha prave s dcerou Anezkou jezdila na svata mista a sbirala tez ostatky. Vubec Anezka ji byla oporou. Anezka zemrela dost zahy po Richenze. Treba se nam teorie povede i potvrdit. :)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:Zajimava informace ohledne veci, o ktere jsem dot premyslela. Teda proc nemela Anezka, Richenzina dcera deti. Ale take proc je nemela Richenza s Jindrichem? Znovu uvadim priklad Kunhuty, ktera porodila syna Jeska po roce "znamosti" se Zavisem. Pobyt Zavise v Hradci byl potvrzen 1281 a Jesek se narodil 1282(?)
Mě už tohle napadlo dřív, hlavně když si vezmeme, že ze čtyř dcer Václava II. byla plodnou matkou jen Eliška - Anna bezdětná, Markéta snad zemřela při porodu, Anežka bezdětná. Třeba zdědily určité zdravotní problémy po svém otci, vždy Anna zemřela ve 23 letech!
Uživatelský avatar
Ryksa
Selka
Příspěvky: 56
Registrován: 31 led 2007 19:20

Nový příspěvek od Ryksa »

Informaci o Anežce mám z Wikipedie. Doufám, že mě za takový zdroj zase někdo nerozcupuje... Mohla bych i překopírovat článek o ER(je v angličtině)...
Myslím si, že matka, tedy Richenza, pokud by věděla, že je její dcera v dobrých rukou, nedělala by si o ní takové starosti.
I Richenzina cesta(1332) za svatými ostatky(kterou zmiňuje Elizabeth), kde se nechala doprovázet Lucemburkem Balduinem a Anežkou, svědčí o tom, že už Richenza neviděla kolem sebe obyčejné lidské štěstí, ani zázemí rodiny a zaměřila se jen na duchovní život v klášteře, ke kterému možná chtěla přivést i svou dceru...
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

Souhlasím :) Napsalas to moc hezky, asi na tom něco bude, i když jsem se zatím nikde nedočetla ni o povahových vlastnostech Jindřicha Javorského.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Ryksa píše:Informaci o Anežce mám z Wikipedie. Doufám, že mě za takový zdroj zase někdo nerozcupuje... Mohla bych i překopírovat článek o ER(je v angličtině)...
Tvuj nebo z Wikipedie? :) :D Anglictina je jediny cizi jazyk, ktery zvadam. :oops: :( :cry: Takze jestli budes tak hodna.
Ryksa píše: I Richenzina cesta(1332) za svatými ostatky..., svědčí o tom, že už Richenza neviděla kolem sebe obyčejné lidské štěstí, ani zázemí rodiny a zaměřila se jen na duchovní život v klášteře, ke kterému možná chtěla přivést i svou dceru...
Konec zivota Richenza moc vesely nemela, a me je z toho smutno za ni i za Anezku.
Uživatelský avatar
Ryksa
Selka
Příspěvky: 56
Registrován: 31 led 2007 19:20

Nový příspěvek od Ryksa »

Dávám k tomu poznámku, že je to pro Elizabeth :) :) :)

Elisabeth Richeza had only one child, daughter Agnes of Bohemia (15 June 1305 - c 1337), who was born only a few days before her father´s death. She married a Silesian prince, Henry of Jauer, but remained childless. She did have a pregnancy, but it was teminated in the first trimester, when she rode her horse over hill and dale causing the early temination and kept her bed ridden for many months.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Ryksa píše:Dávám k tomu poznámku, že je to pro Elizabeth :) :) :)

Elisabeth Richeza had only one child, daughter Agnes of Bohemia (15 June 1305 - c 1337), who was born only a few days before her father´s death. She married a Silesian prince, Henry of Jauer, but remained childless. She did have a pregnancy, but it was teminated in the first trimester, when she rode her horse over hill and dale causing the early temination and kept her bed ridden for many months.
Dik moc. Takze jizda na koni, kterou tolik milovala i jeji matka Richenza se Anezce stala osudnou... Zajimava jsou ta jmena v anglictine, me by nikdy nenapadlo za jmenem Silesian prince, Henry of Jauer hledat Jindricha Javorskeho. Co je temination, asi tam ma byt termination-early termination -jako drivejsi ukonceni, ale radeji se ptam, ona ani ta moje anglictina neni kdovijak super. :(
Uživatelský avatar
Ryksa
Selka
Příspěvky: 56
Registrován: 31 led 2007 19:20

Nový příspěvek od Ryksa »

Ten anglický text se dá chápat také tak, že těhotenství Anežky skončilo pádem s koně předčasně - a byl to důvod, proč neměla děti...
Uživatelský avatar
Ryksa
Selka
Příspěvky: 56
Registrován: 31 led 2007 19:20

Nový příspěvek od Ryksa »

Viola píše:Souhlasím :) Napsalas to moc hezky, asi na tom něco bude, i když jsem se zatím nikde nedočetla ni o povahových vlastnostech Jindřicha Javorského.
Obávám se zásahu vyšší moci (Ježka nebo Maršálka), a proto se zde nechci rozepisovat o mocensko-politických bojích o některá území (ale jsou zprávy o tom, že např. ve Zhořelecku za vlády Jindřicha Javora byly hodně drsné poměry).
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Anezka

Nový příspěvek od elizabeth »

Mame o Anezce nejake dalsi info? Na tu Wikipedii se jiz jdu rovnez podivat. Cesky by se dalo z toho clanku rict, ze jela konem pres hory a doly ( udoli) a to zpusobilo predcasne( nebo drive ukoncene) tehotenstvi. No, jo v prvnim trimestru se na koni asi jezdit nedoporucuje. Treba tou dobou byly ve vztahu s manzelem jiz problemy, potrebovala si procistit hlavu a dopadlo to spatne. No a uz zas spekuluji. Jdu na tu Wikipedii. Dalsi veci o Anezce mohu hledat ( v knihach) az doma.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Ryksa píše: Obávám se zásahu vyšší moci (Ježka nebo Maršálka), a proto se zde nechci rozepisovat o mocensko-politických bojích o některá území (ale jsou zprávy o tom, že např. ve Zhořelecku za vlády Jindřicha Javora byly hodně drsné poměry).
Zkus to napsat sem. Kdyz se to nebude nekomu libit, presunem to, nebo otevreme nove tema. :wink:
Uživatelský avatar
Ryksa
Selka
Příspěvky: 56
Registrován: 31 led 2007 19:20

Re: Anezka

Nový příspěvek od Ryksa »

elizabeth píše:Mame o Anezce nejake dalsi info? Na tu Wikipedii se jiz jdu rovnez podivat. Cesky by se dalo z toho clanku rict, ze jela konem pres hory a doly ( udoli) a to zpusobilo predcasne( nebo drive ukoncene) tehotenstvi. No, jo v prvnim trimestru se na koni asi jezdit nedoporucuje. Treba tou dobou byly ve vztahu s manzelem jiz problemy, potrebovala si procistit hlavu a dopadlo to spatne. No a uz zas spekuluji. Jdu na tu Wikipedii. Dalsi veci o Anezce mohu hledat ( v knihach) az doma.
¨
Je tu známá Richenzina závě, svědčící o jejím silném vztahu k dceři...
Uživatelský avatar
Ryksa
Selka
Příspěvky: 56
Registrován: 31 led 2007 19:20

Nový příspěvek od Ryksa »

elizabeth píše:
Ryksa píše: Obávám se zásahu vyšší moci (Ježka nebo Maršálka), a proto se zde nechci rozepisovat o mocensko-politických bojích o některá území (ale jsou zprávy o tom, že např. ve Zhořelecku za vlády Jindřicha Javora byly hodně drsné poměry).
Zkus to napsat sem. Kdyz se to nebude nekomu libit, presunem to, nebo otevreme nove tema. :wink:
Zčásti bych s tím měla jít k Janu Lucemburkovi(byly tu ve dvacátých letech 14.stol. tahanice o državy), ale i pokud jde o Richenzu nabyla jsem dojmu, že v Jindřichu Javorském nezískala dobrého ochránce(např. po uvěznění Jindřicha z Lipé při tzv.válce dvou královen)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

Já měla pocit, že ji zasnoubili až po Jindřichově propuštění, ale nejsem si tím jistá.
Jinak si myslím, že Richenzin vztah k Anežce byl pochopitelný - od smrti Václava II. do vztahu s Jindřichem byla patrně její jedinou jistotou, jediným člověkem, na kterého se mohla upnout. Ostatně takhle se chovaly i další matky, třeba opuštěné svými manžely, např. hnedle Eliška Přemyslovna. Když už jí nic nezbývalo, taky se upnula k dětem. U Richenzy je to silnější možná i tím, že Anežka byla jedináček.
Uživatelský avatar
Ryksa
Selka
Příspěvky: 56
Registrován: 31 led 2007 19:20

Nový příspěvek od Ryksa »

[quote="Viola"]Já měla pocit, že ji zasnoubili až po Jindřichově propuštění, ale nejsem si tím jistá.
Jinak si myslím, že Richenzin vztah k Anežce byl pochopitelný - od smrti Václava II. do vztahu s Jindřichem byla patrně její jedinou jistotou, jediným člověkem, na kterého se mohla upnout. Ostatně takhle se chovaly i další matky, třeba opuštěné svými manžely, např. hnedle Eliška Přemyslovna. Když už jí nic nezbývalo, taky se upnula k dětem. U Richenzy je to silnější možná i tím, že Anežka byla jedináček.[/quo

Zásnuby Javora a Anežky byly v roce 1316 po Jindřichově propuštění- to má Viola pravdu, ale mám zafixováno, že Richenza odevzdala svá věnná města Vysoké Mýto, Poličku i Jaroměř slezským vojskům vedeným Jindřichem Javorským, aby pomohla Jindřichovi z Lipé. Javorského vojska se ale postavila dobrovolně na stranu krále... Válka dvou královen ještě pokračovala...
Naposledy upravil(a) Ryksa dne 08 úno 2007 16:14, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Ryksa
Selka
Příspěvky: 56
Registrován: 31 led 2007 19:20

Nový příspěvek od Ryksa »

Musím zdůraznit, že jsem chtěla vyjádřit jen svůj subjektivní pocit z Jindřicha Javorského...
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

V. r. 1315 pojal za manželku Anežku, dceru Václava II. a Elišky (vdovy), čímž stal se svakem Jana Lucemburského, jsa zároveň po matce své Matyldě v příbuzenství s Valdemarem braniborským.
z Wikipedie. Ted zas brouzdam ja, coz ale znamena, ze Anezka byla za Jindricha Javorskeho provdana v temze roce, co byl 26. rijna 1315 uveznen Jindrich z Lipe na Tyrove. Me se zda, ze ty venna mesta se krali vzdala sama, ale jistotu nemam.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:
V. r. 1315 pojal za manželku Anežku, dceru Václava II. a Elišky (vdovy), čímž stal se svakem Jana Lucemburského, jsa zároveň po matce své Matyldě v příbuzenství s Valdemarem braniborským.
z Wikipedie. Ted zas brouzdam ja, coz ale znamena, ze Anezka byla za Jindricha Javorskeho provdana v temze roce, co byl 26. rijna 1315 uveznen Jindrich z Lipe na Tyrove. Me se zda, ze ty venna mesta se krali vzdala sama, ale jistotu nemam.
Jejej, kdepak jsi tuhle citaci našla? Já pořád žiju v tom, že ji provdali až poté, jakoby k zajištění se proti dalšímu konfliktu s králem nebo uvěznění.
A taky jsem měla pocit, že se města vzdala sama... No zase je v tom zmatek :D

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Pinterestbot a 0 hostů