Ronovci

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Ronovci

Nový příspěvek od Katerina »

: - napadla mě taková věc - co vy na to.

V létě 1307 umírá chudák mladý Rudolf Habsburk, manžel Richenzy , a královstí se tak trochu rozdělilo .. po nějakou dobu je tak trochu bezvládí , perou se mezi sebou , Habsburkvé se znovu hlásí k nárokům na českou korunu - ALE !! krasavce Fridricha uznali jen moravští páni - no a pak si čeští páni pro změnu zvolí za krále podruhé Jindřicha Korutanského , na kterého starý Albrecht okamžitě vyhlásí klatbu, vyráží na Čechy a z Moravy na ně táhne "polokrál" fešák Fridrich.

Je možné ?? a ted se ptám - ??
že po nějakou dobu a ted je možné víc variant- dle toho čí přívrženec zrovna Rajmund byl - (jelikož měl být u toho incidentu v domě Jana z Dražic , tak bych si tipla, že na habsburské straně nebyl- i když trefit se v té době pro koho zrovna ten který český pán byl - ono se to měnilo ze dne na den)- že díky tomuto jakémusi dvojvládí .. obsadil Rajmund na nějaký čas i tuto funkci ???
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Ronovci

Nový příspěvek od Zany »

Raimunda jako podkomořího českého 1307-8 uvádí mj. Palacký ve svém "Přehled současný nejvyšších důstojníků a úředníků
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Ronovci

Nový příspěvek od Katerina »

Zany píše:Raimunda jako podkomořího českého 1307-8 uvádí mj. Palacký ve svém "Přehled současný nejvyšších důstojníků a úředníků
No a to právě jde, Zany ,Laurentia zaujala listina daná v listopadu 1307 ve Znojmě, , ve které Rajmund označuje sám sebe za komořího a ještě k tomu českého -.
On to podkomořství přece pak "odevzdal " svému příbuznému Jindřichu z Lipé - a jsou na to dvě hypotézy - jedna , že už na to prostě finančně neměl, zatímco JIndřich ano, a druhá, že mu Jindřich, možná s dalšími Ronovci vysvětil, že tento úřad má držet nejperspektivnější z rozrodu.. :) .
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 949
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 3 times

Re: Ronovci

Nový příspěvek od Laurentius »

No já uvažoval jestli tu listinu nepsal někdo z Moravy a zaměnil hodnosti camerarius - subcamerarius. Proto ta úvaha o Moravě.
Teď jsem se díval pozorněji. To bude ta známá listina, kde je jmenován Landštejnův maršálek Jenko (Jeník) a jeho znojemský vicepurkrabí Mikuláš. Společně s Raimundem z Lichtenburka měli donutit vojsko Fridricha Sličného, aby obešlo Znojmo a táhlo přes Jemnici. V listině je jmenován také Jindřich z Rožmberka, ale nerozumím v jaké souvislosti. Právě Jindřich z Rožmberka by měl být spíš ten komorník. Ale nebyl náhodou Jindřich z Rožmberka v té době na straně Habsburků a ne Jindřicha Korutanského jako Raimund z Lichtenburka? Nebo to bylo dřív?
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Ronovci

Nový příspěvek od Katerina »

Laurentius píše:No já uvažoval jestli tu listinu nepsal někdo z Moravy a zaměnil hodnosti camerarius - subcamerarius. Proto ta úvaha o Moravě.
Teď jsem se díval pozorněji. To bude ta známá listina, kde je jmenován Landštejnův maršálek Jenko (Jeník) a jeho znojemský vicepurkrabí Mikuláš. Společně s Raimundem z Lichtenburka měli donutit vojsko Fridricha Sličného, aby obešlo Znojmo a táhlo přes Jemnici. V listině je jmenován také Jindřich z Rožmberka, ale nerozumím v jaké souvislosti. Právě Jindřich z Rožmberka by měl být spíš ten komorník. Ale nebyl náhodou Jindřich z Rožmberka v té době na straně Habsburků a ne Jindřicha Korutanského jako Raimund z Lichtenburka? Nebo to bylo dřív?
To je právě ono - jdeš stejnou cestou úvah jako já.

JIndřich z Rožmberka měl být nejvyšším komoří , byl to už starý pán , a poprvé ho přece Habsburci přemlouvali slíbením Raabsu , aby hlasoval pro Rudolfa, jak to bylo podruhé , ted z hlavy nevím, také ale myslím, že byl pro habsburský, ověříme.

Pak je tady ještě nějaká ta varianta - komoří x nejvyšší komoří, maršálek x nejvyšší maršálek - ale ted nevím, zda je možné to uplatnit v této souvisloti a v této době.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Ronovci

Nový příspěvek od Viola »

Katerina píše:No a to právě jde, Zany ,Laurentia zaujala listina daná v listopadu 1307 ve Znojmě, , ve které Rajmund označuje sám sebe za komořího a ještě k tomu českého -..
Četla jsem nedávno, že obdobou českého podkomořího byl moravský komoří, tak jestli prostě písař neudělal chybu...
Otto von Ottenfeld
Sedlák
Příspěvky: 7
Registrován: 30 říj 2010 14:28

Re: Ronovci

Nový příspěvek od Otto von Ottenfeld »

Zdravím vás,

čirou náhodou jsem narazil na toto fórum a potřeboval bych poradit od nějakého znalce na rod Ronovců a to konkrétně na větve pánů z Klinštejna (Míčany) a z Ronova (Křinecké). Objevil jsem členky těchto rodů ve svém rodokmeni v 16. století a snažím se dohledat jejich předky pokud možno co nejvíc do minulosti až k Smilovi z Tuháně. Mé předkyně se jmenují Johanna z rodu Míčanů z Klinštejna ( žila cca kolem roku 1500) a Sofie z rodu Křineckých z Ronova (žila v letech 1546-69) vdaná za Heinricha Haugvice z Biskupic. Neporadil by někdo?
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Ronovci

Nový příspěvek od Viola »

Otto von Ottenfeld píše:Zdravím vás,

čirou náhodou jsem narazil na toto fórum a potřeboval bych poradit od nějakého znalce na rod Ronovců a to konkrétně na větve pánů z Klinštejna (Míčany) a z Ronova (Křinecké). Objevil jsem členky těchto rodů ve svém rodokmeni v 16. století a snažím se dohledat jejich předky pokud možno co nejvíc do minulosti až k Smilovi z Tuháně. Mé předkyně se jmenují Johanna z rodu Míčanů z Klinštejna ( žila cca kolem roku 1500) a Sofie z rodu Křineckých z Ronova (žila v letech 1546-69) vdaná za Heinricha Haugvice z Biskupic. Neporadil by někdo?
Tak nevím, jestli to pomůže, ale zkus knihu od Jana Urbana Lichtemburkové - okrajově se v ní zabývá i ostatními větvemi Ronovců a má v ní i rodokmeny.
Petr z Malče
Sedlák
Příspěvky: 13
Registrován: 23 lis 2010 12:27
Bydliště: Nymburk

Re: Ronovci

Nový příspěvek od Petr z Malče »

Katerina píše:Já bych ty Ronovce ještě v krátkosti sesumarizovala:

Zakladatel Smil "Světlík" se uvádí jako z Tuhaně , což má být nejstarší lokalita spojená s tímto rodem.
Jeho dva syny jsme už zmiňovali :

A: Jindřich ze Žitavy : což jsou Lichtemburkové, které bychom mohli rozdělit na tři rody - Krušinové ( i vnuci ZzF)
choceňská linie , ta začíná Oldřichem z L, pražský pukrabí, viz zatčení JzL
a bítovští Lichtemburkové

B: Častolov ze Žitavy: což jsou páni z Dubé, velmi rozkošatělí - z Frýdlantu, Škopkové, Berkové
dále z Přibyslavi a Ronova
z Klinštejna
a samozřejmě z Lipé.
Byla to tedy opravdu rodová síla, a když připočteme všechny leníky, či rody spřízněné sňatkem..¨

hned např. Vartemberkové, JzL a Jan z Vartemberka byli přátelé, ale též příbuzní, protože Janova matka, Anežka z Ronova, byla sestra JzL.

Nestíhám přečíst všechny odkazy,ale dovolil bych si tě malinko poopravit.Páni z Přibyslavi patří mezi Lichtemburky a jsou potomky bratra Smila z Lichtemburka Čeňka.Zrovna tak páni z Ronova píšící se po Ronovu nad Sázavou.Páni z Ronova(pozdější Křinečtí z Ronova jsou odnoží pánů z Klinštejna.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Ronovci

Nový příspěvek od Ježek »

http://cs.wikipedia.org/wiki/P%C3%A1ni_z_Osov%C3%A9ho" onclick="window.open(this.href);return false;

V roce 1412 zapisuje Aleš z Lysic Kateřině vesnice Petrovice, Podolí (zaniklá ves u Petrovic), Vavřince, Šošůvku.
Alešovi v roce 1418 prodává Hynek z Osového tvrz, dvůr a 3 lány v Petrovicích, 2 rybníky, 4 kopy platu v Podolí, 2 kopy ve Vavřinci. Pravděpodobný tak je, že Aleš zapsal své manželce z ronoveckého rozrodu její věno (které nemuselo být žádná výhra, protože Petrovice vypálil dříve Vok z Holštejna) a o několik let později koupil zbytek panství.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google Adsense [Bot], TrendictionBot a 4 hosti