Husitská revoluce

Dějiny od roku 1378 do roku 1526 (definitivní nástup Habsburků). Poslední Lucemburkové (Václav IV. a Zikmund), husitství, Habsburkové, Jiří z Poděbrad a Jagellonci. Světové dějiny v 15. a 16. století.

Moderátor: Katerina

Famm-09
Měšťan
Příspěvky: 22
Registrován: 15 črc 2006 18:37
Bydliště: Domažlice a Èeské Budìjovice

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od Famm-09 »

Tak jsem se po necelých dvou letech našel, přišel na fórum a zrovna dodělávám bakalářku na téma V. křížová výprava r. 1431 v českých kronikách.
Vincere aut mori
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re:

Nový příspěvek od slavicekvac »

Ježek píše:Pro Evropu to byla významná událost, začala reformace
Pro nás to byla katastrofa, stát Karla IV. s dálkovým obchodem a čilou výstavbou, kdy Praha byla centrem Evropy byl dávno pryč, místo toho prakticky anarchie, zničené kostely a umělecké památky, už jsme nebyly významnou částí Evropy, jen nechtěným nebohatým kacířským státem.
Ano. Je otázka kdo za to opravdu může. Já jsem jáhen římskokatolické církve, ale důvody nevidím v husitech, až následně. Primárně v neskutečné sociální bídě režimu Václava IV. A kořeny u Karla IV. Taky v církvi. Tři papežové, obročí kněží na které makala fůra ožebračených vesnic. Šílené - naproto nekřesťanské poměry. Otec vlasti byl taky otcem husitské revoluce. Koukněte se někdy z Petřína na Nové Město. Kolik kostelů na tehdejší počty lidí? Na každý kostel dvě až tři vesnice... Nikdy není dobře, když je církev spojena s vládnoucí silou státu. A je úplně jedno jestli je to císař Karel, nebo Franz Jozef II., nebo luteránský král, nebo předseda vlády.
thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od thovtt »

Vznik husitské revoluce jeden z jeho aspektů zákládání klášteru v čechách a neskutečné dary tehdejší šlechty i králů takže kláštery začly bohatnout a odčerpávat ekonomickou sílu země. uvědomme si kolik půdy a poddaních vlastnila kat. církev v čechách před vypuknutím husitské bouře. To byla především sociální bouře, která dostala smrtí Husa náboženský podtext.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od slavicekvac »

thovtt píše:Vznik husitské revoluce jeden z jeho aspektů zákládání klášteru v čechách a neskutečné dary tehdejší šlechty i králů takže kláštery začly bohatnout a odčerpávat ekonomickou sílu země. uvědomme si kolik půdy a poddaních vlastnila kat. církev v čechách před vypuknutím husitské bouře. To byla především sociální bouře, která dostala smrtí Husa náboženský podtext.
Neskutečně vysoké počty klášterů byly součástí podmínek vzniku husitské revoluce. Doplnil jsi co jsem nenapsal, ale měl jsem napsat :-)
thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od thovtt »

Kdo chce pochopit husitskou revoluci měl by něco vědět o valdenských v čechách a albigenskými v Jižní Francii.mají společnou červenou nit.Někde jsem četl že vyšla u nás kniha našeho historika současného o duchovním propojení těchto hnutí .Hrálo tam roli vícero aspektů.
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od Michal »

thovtt píše:Kdo chce pochopit husitskou revoluci měl by něco vědět o valdenských v čechách a albigenskými v Jižní Francii.mají společnou červenou nit.Někde jsem četl že vyšla u nás kniha našeho historika současného o duchovním propojení těchto hnutí .Hrálo tam roli vícero aspektů.
Tak napiš o co šlo, jaké aspekty to byly konkrétně? :wink:
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od thovtt »

Na tuto otázku není krátká odpověd. Doporučuji dílo Amadea Molnára.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od slavicekvac »

thovtt píše:Kdo chce pochopit husitskou revoluci měl by něco vědět o valdenských v čechách a albigenskými v Jižní Francii.mají společnou červenou nit.Někde jsem četl že vyšla u nás kniha našeho historika současného o duchovním propojení těchto hnutí .Hrálo tam roli vícero aspektů.
Když budeme rozebírat univerzitní traktáty, tak najdeme také mnoho ideových důvodů (Vicleff etc. ). Ale teprve kombinace sociálních a ideologických byla výbušnou směsicí.
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od Robert »

thovtt píše:Kdo chce pochopit husitskou revoluci měl by něco vědět o valdenských v čechách a albigenskými v Jižní Francii.mají společnou červenou nit.Někde jsem četl že vyšla u nás kniha našeho historika současného o duchovním propojení těchto hnutí .Hrálo tam roli vícero aspektů.
Husiti boli skôr stúpenci anglického reformátora Wyclefa. Časť valdenských naozaj prežila aj v Čechách aby sa neskôr stala snáď súčasťou evanielickej cirkvi. Spojenie s albigencami sa podľa mojich vedomostí musí hľadať ťažko, totiž o albigencoch, alebo inak kataroch vo všeobecnosti vieme veľmi málo, a ani ich hnutie nebolo celkom jednotné. Ich maniceistický dualistický model náboženstva po nich nevytiahol nikto, aspoň nie v západnej Európe. ( Ich balkánska vetva síce prežila, ale tá celkom určite kontakt s husitmi - aspoň pri ich vzniku nemala. ) Ináč súhlasím s predchádzajúcim príspevkom, je rozdiel medzi ideológiou, sociálnou situáciou a následným výbuchom.
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od Michal »

To je jasné, Kataři byli úplně něco jiného. Husiti chtěli původně jen málo.
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
Napo_Leon
Kníže
Příspěvky: 347
Registrován: 27 kvě 2010 20:13
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od Napo_Leon »

Husitská revoluce byla vyjímečným, neopakovatelným, svým způsobem fascinujícím a ojedinělým řešením nastřádaných problémů a krizových jevů v české pozdně středověké společnosti. Husitství je zvláštní fenomén, který vznikl na základě mnoha nesouvisejících, přesto propojených, vývojových a společenských anomálií, které postihly v různých sledech a důsledcích většinu evropských států. Jenže v Českém království se tyto "anomálie" hlavně díky Husovi propojily a do jisté míry zaštítily českou reformací. Husitská revoluce je jako tlustá vrstva nastřádaných problémů a způsobů jejich řešení. Vrchní slupka je náboženská reformace, další vrstva je přeměna feudální společnosti ve společnost stavovskou, v další vrstvě je omezení vlivu církve na řízení státu, přesuny majetku, národnostní spory, atd. A toto vše se na několik let dokázalo spojit v jev, který nazýváme "Husitskou revolucí". Nemusíme se za ní stydět, právě naopak. Byla to doba utrpení, proměn, heroismu, ideálů, sobectví, lakomství... tak jako každá jiná etapa dějin. Možná i z tohoto důvodu každý hledá a najde v husitství svůj vlastní smys. Já ten svůj smysl zatím hledám. :think:
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od Ježek »

Napo_Leon píše:Možná i z tohoto důvodu každý hledá a najde v husitství svůj vlastní smys. Já ten svůj smysl zatím hledám. :think:
A někteří hledají smysl českých dějin v husitství :)
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Napo_Leon
Kníže
Příspěvky: 347
Registrován: 27 kvě 2010 20:13
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od Napo_Leon »

Ježek píše:
Napo_Leon píše:Možná i z tohoto důvodu každý hledá a najde v husitství svůj vlastní smys. Já ten svůj smysl zatím hledám. :think:
A někteří hledají smysl českých dějin v husitství :)
Ano :D A třeba tam vážně je.
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od Ježek »

Napo_Leon píše:
Ježek píše:
Napo_Leon píše:Možná i z tohoto důvodu každý hledá a najde v husitství svůj vlastní smys. Já ten svůj smysl zatím hledám. :think:
A někteří hledají smysl českých dějin v husitství :)
Ano :D A třeba tam vážně je.
Především je problém říci, že dějiny mají smysl :)
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Napo_Leon
Kníže
Příspěvky: 347
Registrován: 27 kvě 2010 20:13
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od Napo_Leon »

Mají smysl, už jen proto, že se staly :wink:
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od Ježek »

Napo_Leon píše:Mají smysl, už jen proto, že se staly :wink:
Takový obejití filosofických kategorií :clap:
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od Katerina »

Coby přízemní žena, Vás pánové strhnu z výšin filosofických kategoriíí, možné Žižkovy strategické a vojenské geniality i nutnosti očistit zkorumpovanou církev i idee zemřít pro pravdu .. a na druhou misku vah položím .. vraždit pro "svou" pravdu, Vyšehrad, Zbraslav, Anežský klášter, sv. Vít a mnoho nádherných zbožných děl - mariánských obrazů apod. , slezské rejzy , a zcela obecně nenávist ke všemu individuálnímu, krásnému a jinému .. ( zde nacházím shodu mezi tímto hnutí a moderní totalitou komunistickou) a pak, že se historie neopakuje ...
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Napo_Leon
Kníže
Příspěvky: 347
Registrován: 27 kvě 2010 20:13
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od Napo_Leon »

Katerina píše: .. a na druhou misku vah položím .. vraždit pro "svou" pravdu, Vyšehrad, Zbraslav, Anežský klášter, sv. Vít a mnoho nádherných zbožných děl - mariánských obrazů apod. , slezské rejzy , a zcela obecně nenávist ke všemu individuálnímu, krásnému a jinému ..
To jistě můžeš a udělej, ale nezapomeň misky vah vyvážit spravedlivě, nestranně a bez předsudků. Nejdřív se na celé období podívej bez předem daného názoru a pohledu a snaž se přijít na vlastní závěr. Šetři, pátrej, zkoumej a pak vynes soud a názor. Soud by měl vycházet z šetření a ne naopak (tedy ne soudit a pak šetřit).

Hele v podstatě máš pravdu, husitstké války měly svou odvrácenou tvář, která se mi taky nelíbí. Žižkova a táborská nesmiřitelnost vůči všem, co neuznávají artikuly, která končila upalováním mužů, žen a dětí a bořením klášterů, Želivského diktatura, vraždění zajatců (předtím ovšem většinou zpupně odmítnutá nabídka husitů na šetření života zajatců), atd. To jsou stinné stránky husitských válek. Jenže nebyli to husité, kteří první začali válku (to katolická strana, německé obyvatelstvo a hlavně křižáci přinášeli smrt) a váka byla to poslední, co by chtěli. Husité ctili život, ovšem v jejich myšlení byli ostatní nevěrní a nevěřící, takže jejich nepřátelé (v tom se křižáci nelišili), ctili také vzdělání a umění. Nebořili kostely a kláštery proto, protože nenáviděli umění, ale proto, protože v jejich představách se měla církev vrátit k prvotní chudobě. Všechny "špatnosti" husitů nebyly jejich cílem, ale byly jejich vedlejším produktem v trvdém zápase. Kdyby se husité nebránili, tak mnoho mužů, žen a dětí skončilo v šachtát, stodolách a ztráty by byly. Možná i mnohem větší. Z husitů by se pak stali ti, co prohráli a historie by je litovala. Takhle litujeme křižáky a kostely. A pořád tu byl ten étos, ty ideály, ta mravní snaha a příklad boje za nápravu církve - společnosti, boj za obranu vlastní země a životů proti přesile (boj mimochodem úspěšný).

Husitství se dá snadno zneužít a snadno nepochopit. I z tohoto důvodu se spíš zajímám o jiná období našich dějin. :wink:
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od Katerina »

No právě, a proto já se tomu období také raději vyhýbám .. a moc na "jejich" území nevstupuji.
nemohu si pomoc, ale část tvého líčení : Husité ctili život, ovšem v jejich myšlení byli ostatní nevěrní a nevěřící, takže jejich nepřátelé (v tom se křižáci nelišili), ctili také vzdělání a umění. Nebořili kostely a kláštery proto, protože nenáviděli umění, ale proto, protože v jejich představách se měla církev vrátit k prvotní chudobě. Všechny "špatnosti" husitů nebyly jejich cílem, ale byly jejich vedlejším produktem v trvdém zápase.

..mě jednak přijde trochu jako contradictio in adjecto .. ctili život, ale vraždili nevěřící, atd. a pak nevím proč , to jen tak letmá myšlenka mi zavadila, že mi to připomíná dnešní postoj ultratradicionalikstického islámu..
O tom, kdo s válčením začal ... nemohu si pomoc, tak jednoznačně jako ty to nevidím ...

křížáky nelituji - a oni by o to ani nestáli, byli to rytíři ... ale vskutku lituji jeptišky, mnichy, krásné pražské panny nakonec bez copů a kostely a kláštery ...
Ona to stejně byla jen výmlouva to s tím obrazoboretvím a ničením chrámů - ta nádhera totiž nepatřila (v duchovním smyslu) církvi .. ale Bohu .. v nádherném chrámu může sloužit i chudý a prostý kněz .. jenže .. na bohaté preláty , pokud je někde nepřepadli holt nedosáhli, tak to odnesli(y ti, co se nemohli/y bránit.
Já vím, že to samozřemějně také mohlo být u spousty z nich o věrouce .. ach ta potíž s Madonou, Pannou Mariíí, Kristovou matkou . :) .
ale jinak to vnímám jako hnutí, které se vymklo, požralo své děti a přeměnilo se v diktaturu luzy..

Je to možná trochu od věci, a nerada kopíruju - ale otevři toto - a zkus si představit, že pod tím stojíš v reálu .. jaký se tě zmocní pocit ?? napadlo by tě vzít kladivo a zničit to ???
Ve vnímání ideálu krásy samozřejmě docházelo ke změnám, ale určité věci byly a jsou věčné .. tedy pocit středověkého i novodobého člověka v gotické katedrále, pokud je emociálně a psychicky v pořádku se zas tak moc neliší ..pro
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... kubLod.jpg
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Napo_Leon
Kníže
Příspěvky: 347
Registrován: 27 kvě 2010 20:13
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od Napo_Leon »

Katerina píše: Mi jednak přijde trochu jako contradictio in adjecto .. ctili život, ale vraždili nevěřící, atd. a púak nevím proč , to jen tak letmá myšlenka mi zavadila, že mi to připomíná dnešní psotoj ultratradicionalikstického islámu..
:mrgreen: To mi ještě nikdo neřekl

Nevěřím, že existuje něco jako absolutní zlo a nenávist. Vždy je to důsledkem a reakcí na něco (nebo na někoho :lol: ). V podstatě je to to, co jsem už říkal, že se husitství dá snadno zneužít a intepretovat do něj věci a ideje, které tam vůbec nepatří. S tím islámem to na první pohled může mít hodně společného (pocit vyvolenosti a nutnost napravovat společnost svatou válkou), ale islám a husitství vzešly z něčeho úplně jiného. Husitství byla snaha o nápravu, reformaci církve a společnosti, která nakonec přerostla v něco jiného a husitské války byly jejím průvodním jevem.
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů