Rožmberkové

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od Dagmar »

Zany píše:to bude nejspíš totéž, co je na předsádce Březanových Rožmberků
Mám vydání z roku 1985, nakl.Svoboda a tam ten rodokmen není celý.

Slavíčku, moc děkuji . Už jsem si to stáhla a prosím o pokračování. Pokud by to bylo jednodušší, mám v profilu uveden mail.
Děkuji. :D
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od Viola »

Nemáte někdo tip na kavlitní literaturu o falzech Oldřicha II.?
thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od thovtt »

Myslím že falza jsou zmíněné v listináři Oldřicha z Rožmberka od Rinešové.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4014
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 60 times
Been thanked: 18 times

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od Ježek »

Neví někdo něco blíže o Hostislavovi - snad klient Rožmberka? V roce 1261 2x svědek v souvislosti s Vyšším Brodem, v roce 1262 získává Pašice v závěti Voka.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od thovtt »

O počátku pánů z Rožmberka vychází nyní článek v Heraldice a Genealogii 3-4,2010 a o pánech z Hořovic a Kosovy Hory.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Vítkovci

Nový příspěvek od Viola »

thovtt píše: Jindřichova manželka se jmenovala Alžběta a zemřela 22. ledna 1307,což potvrzují vyšebrodská nekrologia.V žádném z nich,ani v jiném dokumentu,není uveden její rodový původ.M.Klimesch upozornil v německé Rožmberské kronice na obsah vyšebrodské listiny ze 4.ledna 1354,ve které je jmenován Jan z Dobrušky jako ujec Petra I.z Rožmberka,tedy strýc z matčiny strany.Jan z Dobrušky je takto také uveden v obou nejstarších nekrologií.
Zmíněná listina je zde: http://www.archive.org/stream/urkundenb ... 6/mode/1up
cernochovazuzana
Poddaný
Příspěvky: 2
Registrován: 11 kvě 2011 16:41

Re: Dotaz

Nový příspěvek od cernochovazuzana »

elizabeth píše:
cernochovazuzana píše:
Zdravím,ráda bych se zeptala na to,jaká území rožmberkům patřila?
I já zdravím, záleží na tom, ve které době. Neboť např. Krumlov jim patřil až po roce 1302. A kupříkladu hrad Raabs do roku 1282. Můžete, prosím, nějak blíže specifikovat svůj dotaz?
Zdravím,
zajímám se spíše o oblast Vyšebrodska,pokud byste věděla bližší info,byla bych ráda:-).Přeji pěkný den
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Dotaz

Nový příspěvek od elizabeth »

cernochovazuzana píše:
elizabeth píše:
cernochovazuzana píše:
Zdravím,ráda bych se zeptala na to,jaká území rožmberkům patřila?
I já zdravím, záleží na tom, ve které době. Neboť např. Krumlov jim patřil až po roce 1302. A kupříkladu hrad Raabs do roku 1282. Můžete, prosím, nějak blíže specifikovat svůj dotaz?
Zdravím,
zajímám se spíše o oblast Vyšebrodska,pokud byste věděla bližší info,byla bych ráda:-).Přeji pěkný den
Takže o držbách v oblasti kláštera ve Vyšším Brodě mám informaci, že min. do roku 1259 byla společným majetkem Vítkovců, což vyplývá z listiny PANGERL, Urkundenbuch des Cistercienses Stift Hohenfurth (FRA II/23), č., s. 5-6; CDB V-1, č. 428 s. 635, je také ve zkrácené podobě v regestu v RBM II, č. 224, s. 87-88, v níž se píše:

My Budivoj z Krumlova dáváme ve známost a ujistit chceme všechny prohlížející tuto listinu, že se souhlasem a výslovným přáním manželky naší a dětí našich, klášteru řádu cisterciáků ve Vyšším Brodu, který vnuknutím Boží milosti ke cti svaté a věčné Panny Marie, bohorodičky, pro spásu své duše Vok z Rožmberka, bratranec náš, také maršálek český, započal znovu zakládat a stavět na našem společném majetku ,

Což znamená že držby byly společně sepekovsko-krumlovské větve (bratří Budivoje a Vítka, donátorů kláštera) a větve rožmberské, k níž náležel zakladatel kláštera Vok...

Jak to bylo s držbou v dalších letech,tj. zda po dostavění kláštera přešla na Rožmberky, ještě pozjišťuji a pak to sem napíšu.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
cernochovazuzana
Poddaný
Příspěvky: 2
Registrován: 11 kvě 2011 16:41

Re: Dotaz

Nový příspěvek od cernochovazuzana »

O klášteře jsem již něco slyšela,ale mě spíš zajímá,zda nebyli nějaké staré vesnice či území,která spadala pod Rožmberky.Předem děkuji za odpověď
thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od thovtt »

Velmi zajímavý je regest v RbM IV str. 347. č. 878
1341, 6.3. Příběmnice
Petr z Rožmberka dává klášterů Dominikánů v Ústí k Dyníně.
Svědčí pan ZÁviš z Újezda.
Awnculi nostri karissimi.

Tento Záviš byl právděpodobně potomkem Hroznaty z Úžic a příbuzný z Falkensteina.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od elizabeth »

thovtt píše:Velmi zajímavý je regest v RbM IV str. 347. č. 878
1341, 6.3. Příběmnice
Petr z Rožmberka dává klášterů Dominikánů v Ústí k Dyníně.
Svědčí pan ZÁviš z Újezda.
Awnculi nostri karissimi.

Tento Záviš byl právděpodobně potomkem Hroznaty z Úžic a příbuzný z Falkensteina.
Ale pokud to byl avunculus noster carissimus, byl to strýc (ze strany matky :!: ) náš nejdražší.

Záviš z Falkensteina nebyl jediný Záviš v českém království, viz např. Záviš ze Stružice apod.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od Viola »

thovtt píše:Tento Záviš byl právděpodobně potomkem Hroznaty z Úžic a příbuzný z Falkensteina.
Jak jsi dospěl k tomu, že byl potomkem Hroznaty?
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od elizabeth »

thovtt píše:Velmi zajímavý je regest v RbM IV str. 347. č. 878
1341, 6.3. Příběmnice
Petr z Rožmberka dává klášterů Dominikánů v Ústí k Dyníně.
Svědčí pan ZÁviš z Újezda.
Awnculi nostri karissimi.

Tento Záviš byl právděpodobně potomkem Hroznaty z Úžic a příbuzný z Falkensteina.
Podle regestu RBM IV. č. 878, s. 347 rozhodně nebyl Záviš z Újezda potomkem Hroznaty z Úžič, leda by byla matka Petra I. z Rožmberka Hroznatovou dcerou. :? V listině, kterou Petr z Rožmberka, nejvyšší komoří království českého, daruje klášteru bratří Dominikánů v Ústí hodnotu dvou 60 ( pravděp. ta zkratka je sexaginta nebo sexagesima, nevím, co přesně je to, že by ?kopa?)grošů pražských z 1a 1/2 (jednoho a půl) lánu ve vesnici Dynín(kde to je?). Vztah svědka, který přidal i pečeť a jímž je diskutovaný Záviš z Újezda je k Petru z Rožmberka jeho strýcem z matčiny strany - přesně je překlad "Sigilla domini...., militis nostri"- "Pečeťi pana Záviše z Újezda, strýce(z matčiny strany) našeho nejdražšího a pana Bohuslava z Malovic, rytíře našeho."

Takže poddle této listiny by onen Záviš z Újezda měl být bratrem matky Pertra I. z Rožmberka.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od thovtt »

Takže víme,že matka Petra I byla Kateřina z Dobrušky a Záviš její bratr.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od Viola »

thovtt píše:Takže víme,že matka Petra I byla Kateřina z Dobrušky a Záviš její bratr.
No tak to bych zatím určitě netvrdila... Matka měla být Eliška, ne Kateřina, ne?
Ještě mě napadlo - strýc z matčiny strany přeci nemusí být nutně její bratr, může to být třeba její bratranec nebo prastrýc z matčiny strany?
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od elizabeth »

Jsem zdechlá to hledat... Kde máme doloženou tu Elišku (nebo kateřinu, či jak se vlastně jmenovala) z Dobrušky (aspoň nepřímo) v listině, popř. nekrologu jako matku Petra I. a manželku Jindřicha z Rožmberka? Vím, že jsme to již řešili...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od thovtt »

Je To na této stránce č.11 výše.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:Kde máme doloženou tu Elišku (nebo kateřinu, či jak se vlastně jmenovala) z Dobrušky (aspoň nepřímo) v listině, popř. nekrologu jako matku Petra I. a manželku Jindřicha z Rožmberka?
Jako Eliška je doložena např. zde - č. 1265 , ta Dobruška zřejmě vyplývá z té listiny zmíněné zde (má ji také Březan, ale Kubíková to odmítá).
Uživatelský avatar
Laurentius
Vévoda
Příspěvky: 952
Registrován: 03 úno 2009 19:14
Been thanked: 4 times

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od Laurentius »

Otce Záviše z Újezdce jsem zatím neprověřil (nezjistil), ale určitě byl z rodu Kouniců. Tedy ze stejného rodu jako Hroznata z Úžic.
1352 čtyři synové Záviše z Újezdce (Jenec, Albert, Heřman a Dětřich) potvrzují, že převzali od Petra a Jošta z Rožmberka 77 kop grošů praž. z dluhu 100 kop, za účast na tažení jejich otce (tj. Petra z Rožmberka). U listiny jsou pečeti všech synů Záviše z Újezdce a po letmém prozkoumání jsou na třech lekna Kouniců. Čtvrtá je logicky jiná, protože Jenec z Újezdce byl pražský kanovník.
Je tu tedy další vazba na Rožmberky. Je tedy možné, že byla matka Petra z Rožmberka z rodu Kouniců?
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Rožmberkové

Nový příspěvek od Viola »

Laurentius píše:Je tu tedy další vazba na Rožmberky. Je tedy možné, že byla matka Petra z Rožmberka z rodu Kouniců?
Tyjo, tak to fakt nevím. Pokud byla z Dobrušky, pak nevím, jestli pánové z Dobrušky patří mezi Kounice. Více by mohlo být zde

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti