Jindřich z Lipé a jeho vztah ke královně-vdově.

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Jindřich z Lipé a jeho vztah ke královně-vdově.

Nový příspěvek od Katerina »

Tak takto už to jde lépe.

Moc děkuji i za to info o krabici od bot, zní to přímo hrůzostrašně, jeden by tomu nevěřil, ale pokud je to už druhý zdroj, alespoň přemýšlet se o tom musí.

Pan doc. Unger, pokud by byo možné se ho zeptat to by byla fantazie - , on si však pouze vzpomněl, že ten pohřeb se konal, že u toho byl , a že by o tom měl být pohřební protokol, ten že by měl být uložen právě na opatství - no a tam to prostě pokaždé končí.

Pokud se kopie protokolu nachází i jinde, já ji nevypátrala a budu vděčná za jakoukoliv pomoc.

I tak to pořád není jendoznačné, protože i když získáme datum znovu uložení, které mělo být krátce po prozkoumání ostatků docentem Stloukalem, pak jsme stejně něldy v 70. letech, zatímco - infíormace o tom, že ostatky nejsou tam, kde mají být pochází původně krátce po 89 roce.
Ale alespoň by to bylo další nasměrování.

Nejvíc by nám pomohla spolupráce s optastvím, ale jak ?? Já nevím.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Jindřich z Lipé a jeho vztah ke královně-vdově.

Nový příspěvek od slavicekvac »

Katerina píše:
slavicekvac píše:
S naší návštěvou se to zaseklo, mí přátelé v Brně mi nepomohou. Nevím, zda jsem nezpůsobil ještě větší odstup pro tuto partu, než byl dosud. Jak to vidím, tak zbyde návštěva v návštěvním čase, t.j. od května sobota 13 hodin na ohlášení skupiny.
Škoda, škoda, ale i tak díky za pokus - jen mě zarazila ta sobota - ony už jsou návštěvní dny jen v sobotu, dřívavejc to šlo myslím každý den - nebo alespoň několik dní v týdnu, ale od nějaké nesmyslné hodiny jako 14,00 nebo tak a jen skupina od 5 lidí víc, což tam ale nebylo napsáno, tak jsem tam jendou čekala jak idiot, aby mě zase poslali domů, že jsem jen jedna. :twisted: :roll:
Píšu o sobotě, protože ten druhý den je neděle... Je to na stránkách opatství.
Trisia
Poddaný
Příspěvky: 5
Registrován: 28 bře 2010 18:38
Bydliště: Brno

Re: Jindřich z Lipé a jeho vztah ke královně-vdově.

Nový příspěvek od Trisia »

Spolupráce s opatstvím je dle mého beznadějná, pan opat je mírně řečeno zvláštní (mám s ním osobní nemilou zkušenost). Bohuzel nespadá pod pravomoc brněnského biskupa, tohle opatství je světový unikát (jediné na světě, jinde byla augustin. opatství 2. vat. koncilem zrušena). K proniknutí do nekterých míst by mohl pomoci snad jen mediální zájem nebo účast nějaké celebrity. Možná by se prof. Unger dal ukecat a jeho akademicky titul by byl dostatecnou zastitou. Kdo vi?
Nu coz, pri nejake prilezitosti se poptam a kdybych se neco dovedela, podelim se o info. Zatim zdar! :P
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Ostatky Jindřicha z Lipé

Nový příspěvek od acoma »

Katerina píše:Tak takto už to jde lépe.

Moc děkuji i za to info o krabici od bot, zní to přímo hrůzostrašně, jeden by tomu nevěřil, ale pokud je to už druhý zdroj, alespoň přemýšlet se o tom musí. .. I tak to pořád není jendoznačné, protože i když získáme datum znovu uložení, které mělo být krátce po prozkoumání ostatků docentem Stloukalem, pak jsme stejně něldy v 70. letech, zatímco - infíormace o tom, že ostatky nejsou tam, kde mají být pochází původně krátce po 89 roce. ...
V létě 1989 mi při návštěvě kostela bylo nabízeno jako nadšené puberťačce, že mi ukážou kosti Jindřicha z Lipé, protože právě byly "venku". A já blbá se styděla.:(
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Trisia
Poddaný
Příspěvky: 5
Registrován: 28 bře 2010 18:38
Bydliště: Brno

Re: Jindřich z Lipé a jeho vztah ke královně-vdově.

Nový příspěvek od Trisia »

Zdravim, vazene panstvo!
Poptala jsem se prof. Ungera na hrob Jindricha z Lipe a vysledek je klasickou ukazkou Cimrmanovy slepe ulicky. Nu coz, zde jest:
"Ostatky Jindřicha z Lipé se do původního hrobu nedostaly,ale po letech, kdy byly uloženy v sakristii v krabici od margarinu, byly s menší slávou za účasti pana opata Martince Staršího a dalších zástupců pam. úřadu a pana ing. Křičky uloženy vedlejšího oltáře na jižní straně. Přesné místo bych asi již neurčil. Zápis o tom nemám, ale jistě je na faře a na pam. ústavu."
"...to uložení bylo někdy na přelomu 80. a 90. let minulého století, takže až do té doby ležely kosti v krabici...."

Takze vime, ze:
* Jindrich byl vyzvednut z hrobu v r. 1966 (podle archeolog. zpravy, ktera tu byla citovana na str. 8 )
* vratil se JINAM po r. 1989, ne vsak pozdeji nez v r. 1995, kdy opat Tomas Josef Martinec (stryc soucasneho opata Lukase Evzena Martince) zemrel
* zapis je nekde na pam. ustavu. Pokud je i na fare, tam je nedobytny.

No nic, alespon bonus - fotky z baziliky - hrob kralovny Elisky pod pismenem E a to, co si myslim, ze je hrob Jindricha - takovy ten betonovy "vingl" mezi oltarnim schodem a drevenym podiem.
Obrázek
Obrázek
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Jindřich z Lipé a jeho vztah ke královně-vdově.

Nový příspěvek od Katerina »

Trisia napsala : " citace:
Zdravim, vazene panstvo!Poptala jsem se prof. Ungera na hrob Jindricha z Lipe a vysledek je klasickou ukazkou Cimrmanovy slepe ulicky. Nu coz, zde jest:
"Ostatky Jindřicha z Lipé se do původního hrobu nedostaly,ale po letech, kdy byly uloženy v sakristii v krabici od margarinu, byly s menší slávou za účasti pana opata Martince Staršího a dalších zástupců pam. úřadu a pana ing. Křičky uloženy vedlejšího oltáře na jižní straně. Přesné místo bych asi již neurčil. Zápis o tom nemám, ale jistě je na faře a na pam. ústavu."
"...to uložení bylo někdy na přelomu 80. a 90. let minulého století, takže až do té doby ležely kosti v krabici...."

Takze vime, ze:
* Jindrich byl vyzvednut z hrobu v r. 1966 (podle archeolog. zpravy, ktera tu byla citovana na str. 8 )
* vratil se JINAM po r. 1989, ne vsak pozdeji nez v r. 1995, kdy opat Tomas Josef Martinec (stryc soucasneho opata Lukase Evzena Martince) zemrel
* zapis je nekde na pam. ustavu. Pokud je i na fare, tam je nedobytny
."

Díky moc, Trisio, i tak jsme zas pokročily/i o malý krůček dál.!!!

Minimálně jsou potvrzena dvě fakta , která jsme měli jen z ústní tradice :

1) bohužel ta smutná, zpráva, které se ani věřit nechtělo , o té krabici

2) že došlo k druhému uložení , i když ted nevíme kam

a třetí, což vidím jako úspěch - že víme, kde je ten protokol o uložení, co jsem tak marně naháněla .. památkový ústav , protože s farou je tedy problém, ale i kdyby byl jen na faře, nezbylo by nám , než se pro něj vydat, třeba i osobně. Památkový ústav to je lepší.
Neskutečnou náhodou osudu musím jet v úterý, tedka 8.6. do Brna, kde máme pracovní schůzku, bohužel může být na dlouho, ale i tak je to příležitost. Ted jsem koukala na konzultační hodiny Památkového úřadu, bohužel každou středu, jak na potvoru. Ale envadí, zkusím jim napsat , kdyby to dohledali, jen bych si tam pro to zaskočila.

Ježi prosba na tebe - tohle jsoou jména z brněnského pú, neříká ti nějaké něco, že bychom využili tvých známostí z fakulty ???
Ing. arch. K. Doležel, Ing. arch. P. Wewiora,
Ing. arch. J. Vaněk, Mgr. Z. Hlavicová,
Mgr. R. Čerbák

Za fotky díky, to je přesně to místo, co jsem určila, akorát jsem nenašla odvahu vyfotit ho v klidu, takže jsem těsně před mší, schovávala foták před babičkama v kostele v kapse a fotila to z kapsy, čímž mi vyšlo mlhavé černo. Tahle forka je super, díky moc.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
monika.martinik

Re: Jindřich z Lipé a jeho vztah ke královně-vdově.

Nový příspěvek od monika.martinik »

Vazeni nadsenci :clap: !A jak to tedy dopadlo? :think: S velkym zajmem jsem zhltla Vasi diskuzi,na kterou jsem narazila celkem nahodou.Ma to nejake pokracovani?S pozdravem Monika Martinikova.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Jindřich z Lipé a jeho vztah ke královně-vdově.

Nový příspěvek od Katerina »

monika.martinik píše:Vazeni nadsenci :clap: !A jak to tedy dopadlo? :think: S velkym zajmem jsem zhltla Vasi diskuzi,na kterou jsem narazila celkem nahodou.Ma to nejake pokracovani?S pozdravem Monika Martinikova.
Ukázalo se , že slušná klepání na brány ústavů , bohužel včetně církevních, což mě obvzláště rmoutí , vedou do ztracena.
Napsala jsem velice uctivou prosbu na Památkový ústav v Brně, včetně zdůraznění, že jestli obtěžuji nesprávnou osobu, že se moc omlouvám, a prosím o kontakt na tu správnou .. a Překvapení !!! dodnes žádná zpráva .

Ale já se opravdu nezvdávám - JIndřich si zaslouží abychom to nevzdali.
Po našem společném pátrání už alespoň víme , že nedůstojné uložení, kterého jsme se báli nejvíce, už bylo napraveno - a že snad !! zde ještě visí velký otazník - Jindřicha pohřbili zpět tam, kde si přál spočinout - v chrámu své přítelkyně na Starém Brně. To jasně to vyjádřil ve své závěti. Když ji respektovali JIndřichpovi synové a současníci, pro které to mohlo být uznavám dosti problematické, proč ne o my tolik století mladší a údajně vyspělejší (cha) . :)
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
monika.martinik

Re: Jindřich z Lipé a jeho vztah ke královně-vdově.

Nový příspěvek od monika.martinik »

Dekuji za velmi rychlou odpoved. :clap: Ani jsem to necekala.Jeste jednou dekuji.Ale musim podotknout,ze mne ulozeni Jindricha z lipe dosti sokovalo. Vlastne mne napadlo jak si to muze vubec nekdo dovolit.A o chovani cirkve si myslim sve.Ti nikdy nezklamou. :hand: Pamatkovy urad Vam snad jednou vyjde vstric.Dekuji.je to krasne a nesmirne zajimave cteni.Martinikova.
Anna
Poddaný
Příspěvky: 1
Registrován: 01 led 2011 23:31

Re: Jindřich z Lipé a jeho vztah ke královně-vdově.

Nový příspěvek od Anna »

Dobrý večer,velmi mne potěšilo,kolik je nás zajímajících se o tento pár -královna vdova a pan Jindřich z Lipé.
Ale jsem v šoku ze skutečnosti,jak se nakládá s ostatky tak významného pána,jakým byl pan Jindřich z Lipé.Najivně jsem si
myslela,že jeho poslední přání o jeho uložení by mělo být posvátné pro všechny navěky. Chování církve na probošství na Starém Brně mi připomíná dobu temna.Musím dále podotknout,že i já mám v tomto směru s nimi nepříjemné zkušenosti-neochota při dotazu,kde je hrob královny Richenzy,3x neúspěšný pokus o návštěvu kláštera-již zmiňovaná limitace na skupinu
nejméně 4 osob.
Velmi vám všem fandím.Ráda bych i pomohla, zkusím něco,pokud budu úspěšná,dám vědět.
Přeji vše nejlepší do r. 2011 .
Trisia
Poddaný
Příspěvky: 5
Registrován: 28 bře 2010 18:38
Bydliště: Brno

Re: Jindřich z Lipé a jeho vztah ke královně-vdově.

Nový příspěvek od Trisia »

Zdravím, panstvo!
Nevím, kam dát tento příspěvek, neb je to spíš bulvár. Ale je to kousek pro sběratele artefaktů o Jindřichovi z Lipé :lol: .
Jsem si říkala, že jeho CV by byla hezká filmová story, zvláště některé epizody. A ono jo!
Hle:
Obrázek
...starý český film z r. 1968. Odpovídá době, kdy byl natočen, tj. r. 1968 - vskutku podobenství.
Přeju příjemnou zábavu a moc neskřípejte zubama při některých nesrovnalostech. :P
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Jindřich z Lipé a jeho vztah ke královně-vdově.

Nový příspěvek od Katerina »

Trisia píše:Zdravím, panstvo!
Nevím, kam dát tento příspěvek, neb je to spíš bulvár. Ale je to kousek pro sběratele artefaktů o Jindřichovi z Lipé :lol: .
Jsem si říkala, že jeho CV by byla hezká filmová story, zvláště některé epizody. A ono jo!
Hle:
Obrázek
...starý český film z r. 1968. Odpovídá době, kdy byl natočen, tj. r. 1968 - vskutku podobenství.
Přeju příjemnou zábavu a moc neskřípejte zubama při některých nesrovnalostech. :P

D9ky , já mám pocit, že to asi před rokem snad dávali v TV - v souvislosti s lucemburským rokem - ale nevím to jistě. To je ta inscenace natočená podle Oldřicha Daňka ? Jak tam Jana hraje mladý Harapes :roll: ?
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Trisia
Poddaný
Příspěvky: 5
Registrován: 28 bře 2010 18:38
Bydliště: Brno

Re: Jindřich z Lipé a jeho vztah ke královně-vdově.

Nový příspěvek od Trisia »

Katerina píše: D9ky , já mám pocit, že to asi před rokem snad dávali v TV - v souvislosti s lucemburským rokem - ale nevím to jistě. To je ta inscenace natočená podle Oldřicha Daňka ? Jak tam Jana hraje mladý Harapes :roll: ?
Ano, podle knihy "Král utíká z boje".
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Antropologický posudek

Nový příspěvek od acoma »

Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Antropologický posudek

Nový příspěvek od Katerina »

Viola píše:
Tak jsem to našla v Národní knihovně, ale tento ročník bohužel bez možnosti půjčení.
A nebude to ten článek, co jsem sem dávala už před časem ? Ten co jsem si okopírovala z archivu v Brně ? To byl celý ten posudek, kdy ty kosterní pozůstatky přisoudil pan docent skutečně Jindřichovi ? V tom problém není, ten článek máme, potíž je, že nemáme ten papír o znovuuložení, o němž pan docent tvrdí, že je na opatství a asi i v archivu brněnském.. on sám u toho nebyl.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4018
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 60 times
Been thanked: 18 times

Re: Jindřich z Lipé a jeho vztah ke královně-vdově.

Nový příspěvek od Ježek »

Tak mne napadá, když čtu Šustu, máme tu jasnou paralelu k Závišovi, skoro ve všech aspektech - proč Jindřich z Lipé neskončil jako Záviš, na popravčím špalku?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Jindřich z Lipé a jeho vztah ke královně-vdově.

Nový příspěvek od Viola »

Ježek píše:Tak mne napadá, když čtu Šustu, máme tu jasnou paralelu k Závišovi, skoro ve všech aspektech - proč Jindřich z Lipé neskončil jako Záviš, na popravčím špalku?
Nad tím si marně lámu hlavu už nějakou dobu. :)
Zásadní důvod bych viděla ve dvou aspektech - 1) jistota českého trůnu v případě Václavově a nejistota v případě Janově, 2) pomoc poskytnutá Václavovi ze strany Rudolfa a nedostatečná pomoc poskytnutá Janovi arcibiskupy. Ale berte to spíš jako slovo do pranice. :)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Jindřich z Lipé a jeho vztah ke královně-vdově.

Nový příspěvek od Katerina »

No ve všech aspektech ne ..v tom osobním to není tak podobné .. Záviš chodil Václavovi za matkou .. pořídil si s ní syna ! takže kdyby se náhodou něco s Václavem stalo, vzdyt byl tak neduživý, za určitých konstelací pak mohl být královským pretendem malý Ješek, pokud by Václav neměl syna - a mohla by to být ještě mela - Habsburci proti Arpádovců v boji o český trůn :o - velká část šlechty by šla se Závišem , a byl by furt regent .. ale asi bych ho z toho nepodezírala, ovšem Václav to tak vidět mohl, a hlavně mu to tak asi prali do hlavy..

Jindřich z Lipé Janovi za nikým nechodil, jen za nevlastní tchyní a to bylo Janovi asi jedno, a jediný komu to vadilo byla Eliška, jenže ta už pak toho po Týřovu moc nezmohla. Malá Anežka byla Přemyslovna, ne z Lipé a žádný syn se nekonal. U šlechty se také nedalo předpokládat že by se nějak hnala na ronovskou stranu - asi by se ptala , proč zrovna on, proč ne já ... ? A nejsilnější rod - Rožmberci by byli pořádně proti ... zatímco Záviš byl Vítkovec.

Záviš musel padnout .. a těch důvodů bylo asi víc - mohl být zcela osobní (co my víme, co se ve Václavovi odehrávalo) i poltický - kde se proti němu spiklo několik věcí dohromady od Kunhutina úmrtí až po smrt uherského švagra ..) mohla to být pomsta ..žárlivost ..

U Jindřicha tyto motivy celkem chybí - zbyla jen ta nevraživost Elišky na Rejčku .

A pak je tu jedno společné .. v čem se ovšem později rozdělili , oba byli nesmírně ambiciozní, ale zatímco Záviš pln ambicí zemřel, Jindřicha s věkem , ale možná i kvůli Rejčce přešly, spokojil se s tím, čeho dosáhl, a s králem našli vzájemný modus vivendi, který jim oběma vyhovoval.

Dalším rozdílem jsou oba panovníci , Václav zemi považoval právem za svou, a nemínil se z ní hnout, chtěl v ní vládnout, Jan byl částečně donucen, částečně asi sám chtěl z ní neustále odcházet.

Anebo můžeme věřit závěrečným slovům paní Vaňkové z románu o Rejčce , (ted´ale parafrázuji, protože přesně si to nepamatuji),že bez ní by Jindřich zůstal jedním z těch ambiciozních dobrodruhů, kterých bylo nejen ve středověku plno, a možná i skončil na popravišti. :) kdežto s ní našel klid a mír. To dovedu pochopit.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Jindřich z Lipé a jeho vztah ke královně-vdově.

Nový příspěvek od Viola »

S tím vším, Katko, souhlasím, jen v těch příčinách nevraživosti a jednání obou králů nevidím ten rozdíl, proč to nakonec dopadlo tak, jak to dopadlo. Myslíš třeba, že tím důvodem bylo Václavovo jití za cílem přímější a důslednější, než tomu bylo u Jana?
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Jindřich z Lipé a jeho vztah ke královně-vdově.

Nový příspěvek od Katerina »

Viola píše:S tím vším, Katko, souhlasím, jen v těch příčinách nevraživosti a jednání obou králů nevidím ten rozdíl, proč to nakonec dopadlo tak, jak to dopadlo. Myslíš třeba, že tím důvodem bylo Václavovo jití za cílem přímější a důslednější, než tomu bylo u Jana?
Ano, tak nějak bych to viděla. Václavovi na tom moc záleželo, asi by toho obětoval hodně, aby vládu uchránil od všeho škodlivého (a co bylo a nebylo škodlivé, to samozřejmě určoval on).
U Jana bych takovou zarputilost neviděla.

jak to jenom vyjádřit ... když o něco usiluji a přitom si nejsem na 100% jistá, že to opravdu, ale opravdu chci .. tak je mé usilí většinou menší, než u toho , kdo si je naprosto jistý.

Bylo to Václavovo dědictví, které bylo v ohrožení, at´už si to myslel právem či nikoliv .. ta šíleně dlouhá tradice předků před ním .. ta řada Přemyslovců .. a co měl Jan .. tradici západoevropské královské moci .. a asi tomu, jak se to dělá u nás nejpdříve moc nerozuměl, a tak se asi necítil tak ohrožený , jako Václav.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů