Návštěvnost památek

Hradiště, hrady, tvrze a jiná sídla nobility. Dnešní propagace a obnova.

Moderátor: Zany

Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Katerina »

Zany píše:2x ... já myslel, že už jsem to tu na sebe dávno prásknul
Nepráskl, ale ted´už to víme. :D

Ohledně otvírací doby, je to skutečně na zamyšlenou. Památky chátrají, peněz z rozpočtu moc nedostanou, a sami se připraví o možnost si víc vydělat.

samozřejmě se to pak dostává do klasického kolotoče - méně lidí - zvýšíme vstupné, tím se sníží zájem a lidí je zase méně.

Na jednu stranu dělají různé věci , aby hrad či zámek zatraktivnili , noční prohlídky, různé akce na hradě, v poslední době velice sympatická divadelní představení , a přitom nevyužívají naprosto logické a nabízející se řešení mít prostě v létě, kdy je teplo a dlouho světlo otevřeno déle.

Určitě to asi znamená o něco vyšší náklady na průvodce , ale zase, ruku na sdrce - při úrovni většiny těch brigádníků ...nehledě na to, že spousta hradů již pracuje i systémem, běž si i bez rpůvodce - naposledy např. na Bezdězu , nebo ted´na té Jagellonské výstavě, kdy člověk před tím průvodce přímo prchá ... :-) , tak proč prostě nenechat hrad déle otevřen s paní co prodává vstupenky a hlídačem ??

Nneí ovšem možno paušalizovat - skoro se mi zdá, že tam , kde je velká zájem, protože je památka "profláknutá" komerčně - např. pjiž zmiňovaná Lednice či Karlštejn nebo Český Krumlov a především mám pocit tam, kde je památka v zajetí NPÚ - tam je otevírací doba směšná, nedostačující a chování k návštěvníkům řekla bych skoro pohrdavé. na druhé straně potkáte na hrtadech a jiných památkách obětavce , z nichž zaujetí či určitá pýcha na "jejich" památku přímo vyzařuje - nemohu zde nevzpomenout staré dámy v kostele sv. jakuba v Církvici, nezmámého pána ve svatováclavské kapli na Hradě či zakukleného pána v masce netopýra tedka v Zahrádce u Želivky ...

No, hezky jsme si postěžovali :) , ale co s tím ???
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Zany »

Katerina píše: proč prostě nenechat hrad déle otevřen s paní co prodává vstupenky a hlídačem ??
To jde u Bezdězu, kde jsou jen holé zdi nebo u výstavy, kde jsou exponáty jištěny elektronicky, ale u normálního zámku se spoustou exponátu, tam jsou lidi schopní krást i během prohlídky s průvodce, co teprve kdyby si to procházeli sami...
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Ježek »

Zany píše:ale u normálního zámku se spoustou exponátu, tam jsou lidi schopní krást i během prohlídky s průvodce, co teprve kdyby si to procházeli sami...
Zažils někdy něco takovýho?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Katerina »

Zany píše:
Katerina píše: proč prostě nenechat hrad déle otevřen s paní co prodává vstupenky a hlídačem ??
To jde u Bezdězu, kde jsou jen holé zdi nebo u výstavy, kde jsou exponáty jištěny elektronicky, ale u normálního zámku se spoustou exponátu, tam jsou lidi schopní krást i během prohlídky s průvodce, co teprve kdyby si to procházeli sami...

No dyt´jo, vždyt´píšu hrad ... kdo by se cpal na zámek, plný nějakých porcelánových titěrnůstek, a když jo, at´trpí ... :lol:
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Zany »

Ježek píše:
Zany píše:ale u normálního zámku se spoustou exponátu, tam jsou lidi schopní krást i během prohlídky s průvodce, co teprve kdyby si to procházeli sami...
Zažils někdy něco takovýho?
Osobně ne, ale bývalý kolega šermíř provádí na Hrádku u Nechanic, před pár dny zase k něčemu takovému došlo na Buchlově
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Viola »

Já bych to neviděla tak problematicky - kolik může mít takový brigádník na hodinu, 80 korun? V okrajových částech republiky snad i míň. Takže kolik by stály dvě hodiny provozu denně navíc, třeba jen o víkendech a v létě?
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Ježek »

Viola píše:Já bych to neviděla tak problematicky - kolik může mít takový brigádník na hodinu, 80 korun? V okrajových částech republiky snad i míň. Takže kolik by stály dvě hodiny provozu denně navíc, třeba jen o víkendech a v létě?
Zhruba 50 - 60 Kč. Nerozumím ale dalším nákladům na pracovní sílu (pojištění), takže zaměstnavatele bude asi stát víc než jen to, co mu dá. Nicméně stále to může být v rámci celkových nákladů na hradě pakatel.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Viola »

Ježek píše: Zhruba 50 - 60 Kč. Nerozumím ale dalším nákladům na pracovní sílu (pojištění), takže zaměstnavatele bude asi stát víc než jen to, co mu dá. Nicméně stále to může být v rámci celkových nákladů na hradě pakatel.
Záleží na typu smlouvy, ale jinak máš pravdu, v zásadě nejde o jinak vysoké náklady vzhledem k tomu, kolik může památka za ty dvě hodiny utržit na vstupném i kolik jsou ty základní výdaje na udržení památky v chodu.
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Ingolf »

Obecně mám v hlavě, že na normální plat zaměstnavatel odvede asi tutéž částku na odvody sociálního a zdravotního pojištění, něco jde na daně.., u brigád to je míň, když jsem ještě já chodil na brigády, byla daň 5%, asi nejmenší z výdělků vůbec. Jestli by na brigádníka na kase (u průvodce to bude asi víc, ale ten není vždy nutný) padla stovka na hodinu, tak za tu hodinu se snad vydělá víc..
Kam se teda můžeme obrátit?, psát na NPÚ oficiální dopisy nebo něco na internetový stránky..
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Dagmar »

Viola píše:
Ježek píše: Zhruba 50 - 60 Kč. Nerozumím ale dalším nákladům na pracovní sílu (pojištění), takže zaměstnavatele bude asi stát víc než jen to, co mu dá. Nicméně stále to může být v rámci celkových nákladů na hradě pakatel.
Záleží na typu smlouvy, ale jinak máš pravdu, v zásadě nejde o jinak vysoké náklady vzhledem k tomu, kolik může památka za ty dvě hodiny utržit na vstupném i kolik jsou ty základní výdaje na udržení památky v chodu.
Brigádníci mají většinou Dohodu o provedení práce, ze které odvádí zaměstnavatel 15% daň FÚ. Ta se sráží ze mzdy tomu brigádníkovi a zaměstnavatel to jen pošle na FÚ a nic ho to nestojí.. Navíc se z tohoto typu dohody neodvádí zdravotní ani sociální pojištění. Navíc , pokud je to student, tak má ještě úlevu na daních, pokud předloží potvrzení o studiu. Škoda, že tuto možnost nevyužívá více památek , dalo by se na vstupném vydělat daleko víc při minimálních nákladech. :think:
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Viola »

Četla jsem rozhovor s kastelánem Karlštejna, v němž se mj. vyjádřil ohledně financování provozu hradu a naopak výtěžku. V zásadě celý výtěžek ze vstupného i dalších akcí je odváděn (zřejmě je příjmem rozpočtu - nevím, jestli přímo státního, nebo jen toho, s nímž hospodaří příslušné pracoviště NPÚ) s tím, že provoz je financován právě z rozděleného rozpočtu. Znamená to, že kastelán se vlastně nemusí ani snažit vydělat víc, protože ona památka z těchto peněz většinou nic neuvidí, a naopak má svůj přísun z rozpočtu jistý. Není to tedy o tom, že každý kastelán hospodaří na svém, a proto ho, kromě vlastní svědomitosti a případného dohledu od nadřízeného, nic k pořádání výdělečných akcí nemotivuje.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od slavicekvac »

Viola píše:Četla jsem rozhovor s kastelánem Karlštejna, v němž se mj. vyjádřil ohledně financování provozu hradu a naopak výtěžku. V zásadě celý výtěžek ze vstupného i dalších akcí je odváděn (zřejmě je příjmem rozpočtu - nevím, jestli přímo státního, nebo jen toho, s nímž hospodaří příslušné pracoviště NPÚ) s tím, že provoz je financován právě z rozděleného rozpočtu. Znamená to, že kastelán se vlastně nemusí ani snažit vydělat víc, protože ona památka z těchto peněz většinou nic neuvidí, a naopak má svůj přísun z rozpočtu jistý. Není to tedy o tom, že každý kastelán hospodaří na svém, a proto ho, kromě vlastní svědomitosti a případného dohledu od nadřízeného, nic k pořádání výdělečných akcí nemotivuje.
To platí o státních hradech, čili národních kulturních památkách. Ostatní objekty jsou majetek kraje, a tam se hospodaří různě. V každém kraji je to jiné, ale u nás na vysočině :-) to je jiná píseň.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Viola »

Samozřejmě, bavili jsme se o státních památkách.
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Ingolf »

Na jednu stranu je to pochopitelné, protože nejvíce peněz potřebují památky nejvíce ohrožené, leckdy, takové, na ktreých se ani vstupné vybírat nedá, protože to je plně přístupná zřícenina, nebo by vstupné za taovou památu už nikdo nechtěl dát..
Kdyby šel udělat nějaký kompromis, že část z vybraných peněz prostě zůstane na potřeby památky.. Třeba z Hluboký mám pak dojem, že se snaží návštěvníky otrávit - plno zákazů, i takových jako zákaz žvýkání během prohlídky.., nebo že když nebude dostatečný počet návštěvníků, prohlídka se nekoná, leda v další hodinu - tak teď v podzimních měsících bych tam odněkud z dálky radši nejel, protože nevím, jestli mě tam pustí nebo jestli se budu mezitím hodinu kopat do zadku.., ještě v dešti..
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od slavicekvac »

Ingolf píše:Na jednu stranu je to pochopitelné, protože nejvíce peněz potřebují památky nejvíce ohrožené, leckdy, takové, na ktreých se ani vstupné vybírat nedá, protože to je plně přístupná zřícenina, nebo by vstupné za taovou památu už nikdo nechtěl dát..
Kdyby šel udělat nějaký kompromis, že část z vybraných peněz prostě zůstane na potřeby památky.. Třeba z Hluboký mám pak dojem, že se snaží návštěvníky otrávit - plno zákazů, i takových jako zákaz žvýkání během prohlídky.., nebo že když nebude dostatečný počet návštěvníků, prohlídka se nekoná, leda v další hodinu - tak teď v podzimních měsících bych tam odněkud z dálky radši nejel, protože nevím, jestli mě tam pustí nebo jestli se budu mezitím hodinu kopat do zadku.., ještě v dešti..
Zákaz žvýkaček bych vyhlásil taky. Zkus to dostat z parket nebo koberce. Prohlídky jsou někdy i pro čtyři lidi. Nemám s tím špatnou zkušenost. Vstupné nikdy nemůže hrát podstatně ekonomickou roli pro údržbu a provoz památky. To bude vždy dotovaná záležitost.
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Ingolf »

Jo tak ty žvejkačky chápu, ještě kdyby to takto vysvětlili na místě a nějakou přátelskou formou..
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Katerina »

slavicekvac píše:
Zákaz žvýkaček bych vyhlásil taky. Zkus to dostat z parket nebo koberce. Prohlídky jsou někdy i pro čtyři lidi. Nemám s tím špatnou zkušenost. Vstupné nikdy nemůže hrát podstatně ekonomickou roli pro údržbu a provoz památky. To bude vždy dotovaná záležitost.
No , někde - jako třeba v Jindřichově Hradci provázel šikovný pan průvodce dokonce i jen jednu paní, než jsme je doběhli :) a neměl s tím problém, i když měl pak celkem dokonce 3 ! posluchače - ale na Hluboké ne, tam bud´8 nebo čekáš na další prohlídku, jsou však celkem laskaví, do toho počtu započítají i děti snad od 6 let, psy a koně ovšem ne, ty nesmí ani do parku.

Dokud jsem ten zákaz nečetla, v životě by mě nenapadlo přijet do toho parku na koni, po přečtení jsem o tom začala uvažovat ... :)
Ale vážně, oni zakáží i to, co by tě ve ani snu nenapadlo udělat ...
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od slavicekvac »

delNo , někde - jako třeba v Jindřichově Hradci provázel šikovný pan průvodce dokonce i jen jednu paní, než jsme je doběhli :) a neměl s tím problém, i když měl pak celkem dokonce 3 ! posluchače - ale na Hluboké ne, tam bud´8 nebo čekáš na další prohlídku, jsou však celkem laskaví, do toho počtu započítají i děti snad od 6 let, psy a koně ovšem ne, ty nesmí ani do parku.

Dokud jsem ten zákaz nečetla, v životě by mě nenapadlo přijet do toho parku na koni, po přečtení jsem o tom začala uvažovat ... :)
Ale vážně, oni zakáží i to, co by tě ve ani snu nenapadlo udělat ...[/quote]
Hlubokou stejně jednou vrátíme Petzoldové ( Schwarzenberkové ). Jen to musí dojít do evropského soudu.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od Zany »

Václave, udělej něco už s těmi citacemi, tvé příspěvky jsou čím dál nepřehlednější.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Návštěvnost památek

Nový příspěvek od slavicekvac »

Zany píše:Václave, udělej něco už s těmi citacemi, tvé příspěvky jsou čím dál nepřehlednější.
Máš pravdu, jsem chaotik. Zkusím se ukáznit.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů