Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 20 lis 2017 10:34

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 19 kvě 2014 09:13 
Král

Has thanked: 0 time
Been thanked: 17 times
Máme s Ježkem navázaný kontakt se čtvrtletníkem s názvem Demokratický střed. Aktuálně nám zveřejnili články o významu roku 1000 pro střední Evropu - http://demokratickystred.cz/1000-rok-kd ... ni-evropa/ a o dvou hlavních tendencích a představitelích meziválečného Polska - http://demokratickystred.cz/pilsudski-v ... eho-statu/

Na revue jsem narazil loni a náhodou. Hledal jsem všemožné věci k dění v ÚSTRu. Jeden článek jsem našel v Revue Politika, a vedle něj článek o populismu, který byl převzat z Dem. středu, a tam jsem se začetl víc. Původně jsem myslel, že ten střed se je míněn politicky, jako mezi levicí a pravicí (což mě motivovalo ještě víc), ale on je míněn geograficky, jako časopis o střední Evropě. Politicky je asi tak na nejvíce straně křesťanské demokracie (nikoli nutně přímo na straně KDU-ČSL, ale třeba TOP 09 a umí doufám dát slovo i jiným).
Původně jsem nabízel článek o Karlu Velikém k jeho výročí, to se ale nehodilo, tak jsem začal s kratší verzí článku o seriálu Cyril a Metoděj.

Téma o roku 1000 jako bodu ustanovení střední Evropy jsem volil záměrně, je to jedno z mála témat raného středověku, která mají dopad do dnešní doby. Je to vidět na kontrastu s Ježkovým tématem, novodobé dějiny ten dopad mají bezprostřední a téma není třeba tolik hledat. Téma roku 1000 bylo původně jako úvod ke článku o sv. Vojtěchovi, ale vzhledem k délce textu jsou z toho články dva. Vojtěch vyjde v dalším čísle.

Možnost k publikování je otevřená, dá se psát o středoevropské politice, dějinách, kultuře, osobnostech, osudech atd.
Ze středověkých dějin se někdo může ujmout Jagellonců jakožto dynastii zasahující z Polska do Čech i Uher, nebo z menších témat bitvy u Moháče. Napadá mě ještě vztah Čech a Říše, epizodické spojení tří zemí pod Václavem III., možná řád Německých rytířů.

Ohlásit tento příspěvek
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 19 kvě 2014 20:31 
Královna

Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times
Super!

Ohlásit tento příspěvek
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 20 kvě 2014 14:38 
tím, èím je

Has thanked: 38 times
Been thanked: 8 times
Aha, já myslel, že to je střed mezi pravicí a levicí. Politicky bych to neviděl uplně jako lidovce, spíš široký rozmezí od středoleva k pravici (TOP), přijde mi, že se tam víc tepe do komunistů než nacionalistů (a přitom to je stejná svoloč). Ale asi máš pravdu, nejsou tam alternatiní témata zelených nebo pirátů, ani zjevená pravda volnýho trhu SSo.

Mohl bych tam psát o česko-polských vztazích, mne napadlo.

Ohlásit tento příspěvek
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 30 kvě 2014 12:59 
Král

K tomu komunismu a nacionalismu – o komunismu je víc slyšet, tak možná proto do něj tepou víc.. Aktuáně zase tepou do Babiše, že koncentruje podnikání, politku a média do jednoho, což hrozí jednak konfliktem zájmů, jednak omezením plurality v médiích.. Taky na facebookových stránkách Dem. Středu jsem poprvé narazil na zmínku, že ve slovenských volbách v Banskobystricku postoupil do druhého kola Kotleba, kterého si většina českých médií všimla až tehdy, když to druhé kolo vyhrál..

Ten křesť.-dem. směr bych viděl jako široké pole, ne přímo lidovectví. Asi jako zelené hnutí nejsou jen Strana Zelených, ale třeba Změna, tak do křesť. demokracie patří někdo, kdo je demokrat (ne třeba katolík monarchista) a kulturně vychází z křesťanství (část TOP 09 by se sem taky vešla).

Ohlásit tento příspěvek
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 01 čer 2014 20:30 
Král

Ingolf píše:
K tomu komunismu a nacionalismu – o komunismu je víc slyšet, tak možná proto do něj tepou víc.. Aktuáně zase tepou do Babiše, že koncentruje podnikání, politku a média do jednoho, což hrozí jednak konfliktem zájmů, jednak omezením plurality v médiích.. Taky na facebookových stránkách Dem. Středu jsem poprvé narazil na zmínku, že ve slovenských volbách v Banskobystricku postoupil do druhého kola Kotleba, kterého si většina českých médií všimla až tehdy, když to druhé kolo vyhrál..

Ten křesť.-dem. směr bych viděl jako široké pole, ne přímo lidovectví. Asi jako zelené hnutí nejsou jen Strana Zelených, ale třeba Změna, tak do křesť. demokracie patří někdo, kdo je demokrat (ne třeba katolík monarchista) a kulturně vychází z křesťanství (část TOP 09 by se sem taky vešla).

To je sice fakt a pěkné, jenže to vyžaduje osobnost jako byl podvody zprofanovaný Kohl, aby to dal dohromady. U nás se to podle mne nestane. Poslední, kdo mohl integrovat tento proud byl Lux. Široko daleko nevidím nikoho, kdo by ho mohl v této věci aspoň trochu následovat. A ani Lux tento formát neměl. Viz jeho zásadní rozkol s Václavem Bendou. Zkoušel jsem to překlenout. Bezvýsledně. lepším příkladem podobné osobnosti je Juan Maria Aznar. Ten toho nepochybně dosáhnul. Také nemá dobré následovníky. Na rozdíl od Němců, kteří za Kohla mají Angelu. Je to cosi o úloze osobností v politice a o rozdílu mezi politiky a státníky.

Ohlásit tento příspěvek
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 11 čer 2014 20:31 
Král

Tenhle časopis nemá ambice sjednocovat lidi do jedné politické strany, ale publikovat na základě společného zájmu nebo postoje ke světu.

Ohlásit tento příspěvek
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 16 čer 2014 03:39 
Král

Ingolf píše:
Tenhle časopis nemá ambice sjednocovat lidi do jedné politické strany, ale publikovat na základě společného zájmu nebo postoje ke světu.

No a? Co tím básník mínil s ohledem na předchozí texty?

Ohlásit tento příspěvek
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 27 čer 2014 16:36 
Král

V předchozím šlo o zaměření časopisu + jak definovat křesť-dem. směr v širším slova smyslu. Tvoje reakce "to je sice pěkné, ale u nás se to nestane" se týká spojení tohoto směru do jedné politické strany, na což jsem nikterak nenarážel.

Ohlásit tento příspěvek
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 19 zář 2014 17:02 
Král

Další dva zářezy :)
http://demokratickystred.cz/cesi-a-pola ... 9-stoleti/
http://demokratickystred.cz/prvni-sveto ... ebeurceni/

Ohlásit tento příspěvek

These users thanked the author Ingolf for the post: Ježek (19 zář 2014 17:11)
  Rating: 50%
Odpovědět s citací  

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina