Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 25 zář 2017 07:00

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 793 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 36, 37, 38, 39, 40  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Pokec o politice
PříspěvekNapsal: 04 úno 2016 11:16 
Královna

Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times
Katerina píše:
Já už jen s vytřeštěnýma očima sleduju ten pekelnej sešup - na vládě odhlasovaný "centrální zdravotní" registr nás všech , ted´pro změnu centrální registr bankovních účtů včetně přehledu pohybu na nich , EET opět s přehledem .. ,my a Poláci jako jediní v Evropě prolamujeme težební limity ..

Ale vždyť tak to Ježek myslel. :) Že to je kouřová clona pro všechny tyto věci, pro zneužívání vlivu na min. financí pro osobní prospěch atd. A místo, aby lidé řešili toto, neustále řeší uprchlíky, kteří tu nejsou.

JJo já to tak pochopila ... vždyt´jsem psala , že se zbytkem souhlasím .. až na ty "neškodné slovenské imigranty" :D

Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 05 úno 2016 05:11 
Měšťan

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Takže je vám jedno, že muslimští imigranti v Evropě znásilnili už desítky tisíc žen, včetně dětí, je vám jedno že z muslimských umigrantů se rekrutovali teroristé, kteří pozabíjeli spoustu Evropanů a ještě víc jich doživotně zmrzačilo, je vám jedno že muslimští imigranti denně přepadávají v Evropě naše lidi, okrádají je bijí je, rabují obchody, je vám jedno že vaši předci umírali v boji s nimi, když před jejich agresí bránili své země, je vám jedno že se současným počtem muslimů u nás v Evropě budou do 30 let tvořit většinu Evropské populace a zavedou tady tím pádem své zákony, je vám jedno že už ve Francii a Belgii i jinde už mají svá gheta do kterých se bojí vstoupit i policie a kde muslimové už uplatňují právo Šarija, je vám jedno že neuplyne na světě jediný den kdy by muslimové nezavraždili hned několik nemuslimů a s radostí jim odevzdáte Evropu a budete se radovat z toho že vaše děti a jejich děti už budou občany druhého řádu.
Zklamali jste mne, jen zlý člověk může být ke zlu lhostejný a odmítně proti němu bojovat.
Hrajete si na historické postavy, na postavy které vedli válku s muslimy, na postavy kteří žili politikou, a sami nechcete svou zemi bránit, ani se plést do politiky?
Kdo zlu nebrání, ten má podíl na jeho šíření.
Ste stejní jako ti co viděli vzestup nacismu, fašismu a komunismu a neudělali nic proti tomu a jen díky tomu nic nedělání se tyto ideologie mohli rozšířit, získat moc a přinést světu desítky milionům mrtvých.
Zbabělci jste a zlý lidé.
Nezasloužíte si úctu, jen pohradání, neboť odmítáním pomoci své vlasti se dopouštíte vlastizrady.
Vlast vás potřebuje a vy pro nic neuděláte, vydáte ji napospas nepříteli.
A názor že rytířské řády nebránili Evropu před muslimkou invazí slyším na fóru kde se prý zajímate o historii.
Větší stupiditu jsem ještě neslyšel.
Chápu, že je vám jedno že muslimští imigrantu tady poznásilňovali cizí ženy, ale zajímalo by mne jestli zůstanete stejně lhostejní až znásilní i vaše dcery.
Pak už ale bude pozdě, protože už to nepůjde vzít zpátky.
Hrajete si na rytíře a přitom plivete na jejich hroby a urážíte je když podle vás to že se zajímaji o politiku a bránili Evropu před islamizací.
Jste zlí když přejete Evropě zánik.
Odcházím od tud, neboť v Bibli je psáno, že nemáme připojovat své jméno k seznamu hříšníků.
Zradili jste svou vlast, zradili své děti, zradili jste Boha.
Až vaše ženy a děti znásilní a vás podřežou nebo postřílí, dostanete jen to co si zasloužíte.
Zlo vítězí jen tam, kde "dobří lidé" nedělají nic proti němu.
Kdo nic proti zlu nedělá tím mu umožňuje získat moc.
Stydím se, že jsem byl na tomto fóru, mezi takovými lidmi,mezi vlastizrádci, mezi těmi kteří opovrhují tím co dělali jejich předci.
Plivete na své prapradědy, hlavně že si na ně hrajete.
Hnus když zde chete tohle: https://youtu.be/BPKqM-TV2i8?list=FLQp1 ... sH06q2lu9w

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 05 úno 2016 10:02 
Královna

Been thanked: 2 times
Patetický naivo,

jestli sis toho pořád ještě nevšiml tak té naší vlasti, hrozí mnohem větší nebezpečí už zase bohužel z východu. To by tě mělo děsit .

Já nikým neopovrhuji .. ale nenechám sebou manipulovat , až už vůbec ne nějakou nástupkyní KGB a jejími českými poskoky.
Pokud tady budeme hystericky mávat slovy jako vlastizrada .. fajn . tak pro mne jsou vlastizrádci voliči Zemana a Babiše, co nás už zase vláčí za železnou oponu na východ.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 05 úno 2016 10:40 
tím, èím je

Has thanked: 38 times
Been thanked: 8 times
Ithron von Kremsier píše:
Takže je vám jedno, že muslimští imigranti v Evropě znásilnili už desítky tisíc žen

Miliardy žen a dětí po Evropě a miliony u nás, jen to sluníčkářská média úmyslně tají.

Naší vlasti pomůže debata na základě fakt, ne propagandy.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 05 úno 2016 10:44 
Královna

Mno, kde začít...

Nejdřív bych se vyjádřila k tomu Vašemu slohu - jestli jste si nevšiml, byl jste to Vy, kdo vylepil pozvánku na minimálně kontroverzní akci do tipů na kulturní akce, kam dáváme pozvánky na akce související se středověkem, výstavy, přednášky a podobně. Do té doby jsme zde nic podobného neřešili a, jak jsem Vám psala, o politice jsme se bavili spíše okrajově v určeném tématu. Reakce lidí, kteří Vám odpověděli, byly velice slušné, byť nesouhlasné. Najednou přijdete Vy a začnete vykřikovat cosi o zlých lidech a zbabělcích. Říkám si, jestli už tímto neporušujete kodex tohoto fóra.

Za druhé - odpovědělo Vám několik lidí ve volné diskusi, to neznamená, že vyjadřují názory všech členů tohoto fóra, ani že by vyjadřovaly nějaké oficiální stanovisko fóra (jak jsem již psala, snažíme se být apolitičtí). Není to také o tom, že by si tu někdo hrál na rytíře a podobně, zase nám podsouváte něco, co není pravda.

Za třetí - to, co píšete, je snůška polopravd a nepravd. Zajímalo by mě, jak jste přišel na to, že muslimští imigranti znásilnili desetitisíce žen, odkud berete takovou statistiku? A podívejme se na to naopak, Amnesty International (jasně, někomu to může připadat nedostatečně důvěryhodný zdroj) vydala zprávu, podle níž u nás ročně dochází k 7000-20000 znásilnění. Můžete si sám domyslet, kolik z nich páchají muslimští imigranti, kteří tady téměř nejsou, a kolik ti "slušní bílí Češi".

Za čtvrté - pokud se vrátíme do té historie k tomu mému rýpnutí, můžete mi osvětlit důvod, proč Evropané vyrazili na první křížovou výpravu?

Za páté - ve svém projevu jste se dopustil mnoha argumentačních faulů. Tak namátkou - útoky ad hominem nebo třeba vkládání do úst věcí, které nikdo z nás neřekl: viz http://www.hatefree.cz/co-delat-kdyz/ar ... meny-panak

Nejdříve se zkuste zamyslet, jestli reagujete opravdu na to, co zde někdo z nás napsal, nebo zda vytváříte paniku na základě nějakých fabulací, které s realitou (ať zde napsano, nebo reálnou) nemají nic společného.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 05 úno 2016 11:03 
tím, èím je

Katerina píše:
Patetický naivo,

jestli sis toho pořád ještě nevšiml tak té naší vlasti, hrozí mnohem větší nebezpečí už zase bohužel z východu. To by tě mělo děsit .

Uprchlická vlna do Evropy jde na ruku Putinovi, může rozhádat Unii a učinit ji slabší při vyjednávání o proruských sankcích a budoucnosti Ukrajiny. Kobercový nálety na civilisty v Sýrii a podpora euroskeptických stran v EU je součást jedné hry.

Na druhou stranu si myslím, že silná Evropa se bude zajídat i USA. To se ale oprávněně víc bojí Číny.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 06 úno 2016 00:07 
Král

Been thanked: 17 times
je vám jedno že neuplyne na světě jediný den kdy by muslimové nezavraždili hned několik nemuslimů a s radostí jim odevzdáte Evropu a budete se radovat z toho že vaše děti a jejich děti už budou občany druhého řádu.

Nejsem nadšený z imigrační vlny, právě kvůli všem rizikům. Nemám z toho "radost". Islamisté vraždí nemuslimy i muslimy - nejvíce obětí IS jsou stále muslimové, a třeba šíity považují za stejné nevěrce jako nemuslimy.

Píšeš o znásilněných dětech - i muslimové prchají před IS, aby jejich děti nebyly znásilněny nebo prodány do otroctví.. Část muslimů shledala, že není za koho bojovat, ani za Asada, kterého podporuje Rusko, a chce do normálnější části světa. To není propaganda, v časopise Hlas mučedníků č. 5-6/2015 jsou zkušenosti z Blízkého Východu: "V jedné sousední zemi, kde se křesťanští a muslimští uprchlíci po postupu IS usídlili, nám místní pastor sdělil, že lidé jsou nyní evangeliu otevření více než kdykoli předtím. ... Jistý muslim, který sloužil v irácké armádě, řekl: "Pokud je tohle islám, nemám již o něj zájem."" Zabouchneme těmto lidem dveře, a nebudou mít zájem ani o křesťanství, ani o jiné evropské hodnoty.. Nemluvě obecně o lásce k bližnímu, čímž se dostáváme -
Zradili jste Boha. ... Odcházím od tud, neboť v Bibli je psáno, že nemáme připojovat své jméno k seznamu hříšníků.

K tvé zradě Boha - Bůh (Kristus) při Posledním soudu, vztáhněme to na ty uprchlíky: "Pak zase řekne těm po své levici: ‚Odejděte ode mne,vy, kteří jste byli prokleti, do věčného ohně připraveného pro Ďábla a jeho anděly. Dostal jsem totiž hlad, ale nedali jste mi nic jíst, a dostal jsem žízeň, ale nedali jste mi nic pít. Byl jsem cizí, ale nepřijali jste mě pohostinně." (Matouš, 25, 41-43 - https://www.jw.org/cs/publikace/bible-o ... %C5%A1/25/

Jste zlí když přejete Evropě zánik...
je vám jedno že se současným počtem muslimů u nás v Evropě budou do 30 let tvořit většinu Evropské populace a zavedou tady tím pádem své zákony,

Zánik Evropě nepřeju, a jsou způsoby,jak tomu zabránit. Imigranti nedostávají automaticky občanství a volební právo, dostanou třeba jen azyl a povolení k pobytu..
Úspěšnost integrace muslimů je i docela velká, a z chyb se dá poučit. Nelze nechat vytvořit ghetta s tím, ať si imigranti žijí podle svého.. Naopak, podmínkou pobytu začíná být zvládání kurzů ohledně dějin, kultury a zvyklostí dané země..

Líbí se mi přístup Kanady. Nedávno přijala stovky Syřanů, v prvé řadě žen a dětí (ty dostaly větší podporu od státu) a pak i mužů (ty svěřila více soukromým a občanským institucím). Jenže v Kanadě funguje propracovanější systém - imigrant absolvuje kurzy, dostane i poručníka, který ho začleňuje do společenského života, a někdy asi po roce se zkoumá (i za pomoci poručníka), jestli se imigrant může začlenit. Pokud ne, pak se řekne "v pořádku, ale tady máte letenku zpátky". Žádná šáría, právo státu je nadřazené..
Energie Evropy se může vyvíjet tímto směrem, zatímco doposud se většina energie vybíjela na to, aby imigranti zůstali na hranicích, resp. aby naši stranu hranice překročili do jiného státu (který se chová stejně jako stát zmiňovaný).

Existuje přístup Maďarska - zavřít hranice, imigrantům říci, že nesmí krást, nesmí ale ani brát práci (takže jak se mají uživit?), a dávat najevo, že nejsou vítáni. Druhý přístup je přijmout a dát najevo zájem - takhle to dělaly skandinávské země, když ve Švédsku neonacisti hodili zápalnou lahev do mešity, místní tam nechávali vzkazy a děti psaní typu "máme vás rádi". V Norsku v Oslu pak muslimové udělali nějaký "řetěz" nebo "kruh míru", to se sešli u mešity, vzali za ruce a šli k synagoze, aby dali najevo, že se spojují se Židy do jednoho svazku.. to heslo "uprchlíci vítáni" je mi sympatický z tohoto důvodu, jakkoli z té imigrace nadšen nejsem..

Až vaše ženy a děti znásilní a vás podřežou nebo postřílí, dostanete jen to co si zasloužíte.

No to jsi zlej člověk, když mi přeješ smrt.. Já ti odpouštím..

Hrajete si na rytíře ... Hrajete si na historické postavy, na postavy které vedli válku s muslimy,

My si hrajeme na rytíře? Větší stupiditu jsem tu neslyšel já.. Nehraju si na rytíře, a jestli si myslíš takovou věc, tak jak mám asi věřit tvým dalším náhledům na svět..

A názor že rytířské řády nebránili Evropu před muslimkou invazí slyším na fóru kde se prý zajímate o historii.

Konkrétně johanité chránili poutníky na poutích, poskytovali i pohostinství a ošetřovatelství (dnes fungují mezinárodně na způsob Červeného kříže nebo v Mělníku Lobkowicz provozuje v podstatě pečovatelskou službu). Johanité ale nesou i jméno maltézští rytíři, protože ubránili Maltu před ohromnou přesilou Turků..

Viola píše:
Za čtvrté - pokud se vrátíme do té historie k tomu mému rýpnutí, můžete mi osvětlit důvod, proč Evropané vyrazili na první křížovou výpravu?

Nejlepší je vynadat všem do blbců a hned deklarovat, že už se s nima nebudu bavit, to pak není třeba reagovat na rejpavý dotazy..
Stejně tak dobrý je napadat někoho za názory, které nezastává, ani si nezjistit, jaké názory zastává, a přát smrt jemu a znásilnění jeho dětem a ženám.. Křesťanské hodnoty v praxi.. A šibenice zase budou? A co na to všechno papež? A Jan Tleskač?

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 06 úno 2016 13:05 
tím, èím je

"A zatímco se v Praze schylovalo k dalším protipřistěhovaleckým protestům, většina migrantů trávila sobotu tím, že nebyla v České republice."

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 08 úno 2016 11:13 
Královna

Ad Babiš a jeho šmírovací praktiky:

http://nazory.ihned.cz/komentare/c1-651 ... position-3

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 08 úno 2016 11:38 
Královna

Viola píše:

No tak to je teda síla ..

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 08 úno 2016 17:38 
Královna

Katerina píše:
Viola píše:

No tak to je teda síla ..

To teda. :(

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 21 úno 2016 17:50 
Král

Pokecali jsme s Ježkem o ekonomii Sanderse v demokratických primárkách.
to je má odpověď:
To je na dlouhou diskusi, kdyby to stálo za to :-( Jenže z toho, co jsem sledoval z campaing demokratů, nestojí za nic ani jedna strana. Jiná věc je, kdo nakonec vyhraje u republikánů. Jak se mi to jeví na první pohled, tak pro svět to nevěstí nic slušného. Řekl bych to stručně - blbějšího prezidenta v Americe už jsme dlouho neměli. To i neskutečně oportunistický a neschopný Obama je furt lumen mundi. Jediné slušné doufání je, že se na to nebude moci dívat Bloomberg a vyhraje to jako nezávislý kandidát bez jakýchkoliv primárek. Slušné názory má tak akorát ten Kubánec, a to je pro volby zcela nepřijatelná persona. Ad oeconomia toto: Všichni jsou posedlí globalizací, ale mě zaujalo to, co definoval někdo úplně anonymní jako GLOCAL. neboli prosadí se lokální zajímavosti plošně. To je trend, který je opravdu patrný, jako alternativa proti korporativizmu, neboli vyhraje inteligence. Když se zamyslíš, tak i velké úspěšné korporace vznikly jako GLOCAL - například v garáži. A dneska se s úspěšným návrhem ve startup nemusíš honit za uznáním bůh ví kde. Globalizace služeb velmi podporuje lokalizaci podnikání. GLOCAL je budoucnost.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 21 úno 2016 18:13 
Král

Vypadá to na jasné vedení Trumpa, jenže jasno bude až 1. března, kdy bude tzv super úterý. Budou na řadě velké státy a bude jich mnoho. Všechno dosud je jen rozcvička, vhodná jen ke snížení počtu kandidátů, jak se už stalo. Tím nechci nijak snižovat riziko vítězství nejhoršího z kandidátů Donalda. Jak se ukazuje v celostátních průzkumech. Jenže ty se klidně zahodí, až rupne v některém z velkých států.
Doporučuji prohlédnout si kalendář primárek a jejich váhy podle států. Porovnat si množství dosud získaných nominací a jejich nutný počet pro prezidentské volby.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 21 úno 2016 18:24 
Král

Téma brexit: Cameron nedostal tolik, aby to vadilo, a nic se neděje. Především: UK by bylo mnohem více ohroženo, než EU. Nikomu se nevyplatí z EU odejít, zvláště ne po odchodu UK. EU má před sebou hlavně dohodu o bezcelní unii s USA. Jakmile by UK nebylo v EU, tak má houby a musí to vyjednat samostatně, nutně s velkým zpožděním. Jakmile UK odejde, tak od nich odejdou Skotové a vrátí se do EU. Následovat je může Wales a kde je UK? Jednoznačně by pro ně ihned vypukly nepokoje v North Ireland. Tam by totiž musela vzniknout kontrolovaná hranice! Naprosto nepřijatelné za křehké rovnováhy protestantů a katolíků na severu. Opravdu seriózní odhad poklesu GDP UK je mezi 4 - 7%, čili jasně do mínusu. A to se počítají jen celní problémy mezi UK a EU. Velkou hrozbou brexitu pro UK je náhlý odchod finančních institucí do Francie, což už ironicky někteří ve Francii uvítali. Takže víceméně je to ve stavu AŤ JDOU! Evropě to zásadně vadit nebude. Velmi pozoruhodný výrok je - jak odejdou, tak se budou velmi těžko a za dlouho vracet. A to by museli mít opravdu osvícené politiky, kteří by to dokázali. Já bych to pak viděl jako obrat od Chamberlaina k Churchillovi.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 25 úno 2016 09:39 
tím, èím je

https://twitter.com/olda_knoz/status/702763714244644864

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 27 úno 2016 22:32 
Královna

Ježek píše:
https://twitter.com/olda_knoz/status/702763714244644864

:D

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 13 dub 2016 22:16 
Král

Do Dem. středu -

VÝROČÍ VOLEB R. 1946
V poslední době se objevují srovnání dnešní doby s lety 1945 - 1948. Panuje pocit ohrožení, xenofobie, tendence k vládě tvrdé ruky... Pokusů o taková srovnání už bylo více. Opakovaně lze slyšet, že se "vrátila normalizace" (jen pořád nevidět ty tanky) nebo že vyvěšení vlajky EU nad Hradem nás vrací do doby Protektorátu. Dnešek se oproti předúnorové době také liší. Atmosféra po šesti letech války byla daleko horší než za dnešní uprchlické vlny, jednání o nové vládě ještě neprobíhají v Moskvě (jako v březnu 1945) a nejsou zakázány pravicové strany. Obě období ale spojuje určitá nedůvěra v demokracii a to vybízí ke srovnání.

Politické strany a Národní fronta
Na moskevském jednání v březnu 1945 byla vytvořena nevolená vláda Národní fronty. Národní fronta byl svazek hlavních politických stran, které měly alespoň trochu sociálního programu. Fronta měla vyjadřovat sjednocení národa v poválečné obnově. Směrem dovnitř měla tlumit rozpory, směrem navenek zrušit opozici. Obnovy se tak nedostalo agrární straně, důležité síle meziválečného státu. O nové vládě měly rozhodnout volby v květnu 1946. Jaké strany tedy kandidovaly?

Největší kredit si vytvořila KSČ dík napojení na Sovětský Svaz, který osvobodil většinu státu od nacismu. Komunisté viděli Národní frontu jako předstupeň k revoluci, čímž se lišili od sociálních demokratů. Ti chtěli demokracii zachovat a levicové požadavky prosazovat v ní. Část sociální demokracie se zradikalizovala doleva, v sociální oblasti skoro na pozici komunistů. To jim ve volbách ale uškodilo, protože volič raději vybírá originál...

Národní socialisté spojení s prezidentem Benešem si místo socialismu vybrali spíše to "národní" ve svém názvu. Stáli za odsunem Němců v obavě ze slovenského separatismu odmítali slovenské národní požadavky. Nejdále na pravici stáli lidovci.

V Tisově Slovenském štátu vznily dvě ilegální strany, které přetrvaly konec války. Byly to Komunistická strana Slovenska (od r. 1939) a Demokratická strana (od r. 1944), která sdružovala obecně venkov.

Volby roku 1946
Dosavadní vládu měla nahradit politická reprezentace vzešlá z voleb. V Čechách drtivě zvítězila KSČ s 40% hlasů, druzí národní socialisté měli 23,5%, lidovci 20%, socialisté 15,5%. Komunistům kalil radost výsledek na Slovensku, tam získala Demokratická strana 62% a KSS pouze 30%. Ve vládě měli komunisté 9 křesel, národní socialisti, lidovci a DS po čtyřech, socialisté tři. Ministerstvo zahraničí si uchoval bezpartijní Jan Masaryk, obranu Ludvík Svoboda (generál z východní fronty).

Tzv. levé frakce
Komunisté vlastnili křeslo ministra vnitra, čehož využili mj. k vykonstruovaným obviněním ze spiknutí proti Demokratické straně. V létě 1947 vzniklo v Moskvě tzv. Informbyro, které řídilo komunistické strany po celé Evropě (v podstatě tak šlo o nástupce Kominterny, která byla zrušena za války, aby nenarušovala spojenectví se Západem).

Vůči KSČ vzneslo Informbyro výtku, že se příliš spoléhá na parlamentní metody. Komunisté začali vytvářet v ostatních stranách tzv. levé frakce svých sympatizantů, které měly tyto strany destabilizovat nebo v nich vůbec převzít moc. To i pro připomenutí, když KSČM letos oslavila výročí Února s tím, že vše proběhlo ústavně... Samotný převrat vinou hrubé chyby demokratů proběhl v rámci ústavy, ale chování komunistů před a hlavně po Únoru ústavní a demokratické rozhodně nebylo...

Nevyhnutelnost?
Přes vítězství komunistů ve volbách byli demokraté stále ve většině, ale převratu nezabránili. Udělali mimo samotného Února ještě další chyby? A neopakujeme je dnes náhodou?
Večer před volbami pořádali národní socialisté ples na Žofíně.Komunisté poslali své řadové členy agitovat do hospod... Demoraté mohou být i dnes početně ve většině, ale pokud je extremisté předčí nadšením i aktivitou, síly se mohou vyrovnat.

Vnější nepřítel a Moskva
Poválečná atmosféra volala po pomstě Němcům a po zajištění obrany vůči nim. Západ během Mnichova zklamal, lidé se obraceli na Východ. Tak i národní socialisté, např. Prokop Drtina ještě 24. února 1948 tvrdil vedení své strany, že "nejdůležitější záruka bezpečnosti spočívá v úzké spolupráci se SSSR". Úzký vztah se SSSR ale přinesl jen další nesvobodu.

Dnes se k Moskvě obracejí lidé nespokojení s fungováním EU nebo s uprchlickou krizí. EU kritizují za nesvobodu, ale ruský režim je podstatně nesvobodnější. Poválečná doba se nesla ve znamení zklamání z Mnichova, kde Západ Československo opustil, ale dva roky po Mnichovu zaujal svůj appeasment i Stalin, když nechal podepsat pakt s Německem o neútočení... Dnešní doba může být zklamaná z EU. ale má podstatně více informací o tom, jak funguje Východ. Dnešní nejsilnější politické strany nejsou tak promoskevské jako ty poválečné, tady není nic ztraceno.

Jednota - jménem čeho?
Národní fronta vylučovala fungování opozice a střídání stran u moci. Ve vládách byly proporčně zastoupeny všechny velké strany. Pravicová opozice byla zakázána. V případě agrárníků strany tiše doufaly, že přeberou jejich voliče. Neúspěšně, na vesnici zvítězila KSČ.

Pro demokraty byla Národní fronta nejzazší stav, jak lze demokracii omezit. Pro komunisty byla naopak minimem, východiskem pro zničení demokracie jako celku. Národní fronta měla vytvářet iluzu jednoty lidu. Tendence k jednotě ale vede k eliminaci protivníků – jak politické, v horším případě i k fyzické... Naopak opozice je velice potřebná k chodu demokracie, hlídá vládnoucí strany, aby nezneužívaly moc.

Jestli chyběla nějaká jednota, tak to byla jednota demokratů komunistické straně. Demokratické strany soupeřily mezi sebou o hlasy, zatímco jednotná a disciplinovaná komunistická strana o absolutní moc. Pokud se demokraté komunistům vzepřeli, jako v případě vymyšleného spiknutí proti Demokratické straně, bylo stále zřejmé, že jsou jaksi o krok pozadu a pouze reagují na kroky komunistů. Trochu to připomíná dnešní natahování ústavy prezidentem Zemanem a jeho kroky k prezidentskému systému, kterému se parlamentní strany brání také až s časovým odstupem.

Socialisté
Jednotě demokratů bránily rozbíječské levé frakce. Nejvíce je známá levá frakce u sociálních demokratů, která nakonec dovedla stranu ke sloučení s KSČ. Někdo v tom hledá tendenci levice k totalitě, někdo naopak poukazuje na snahu o obnovu sociální demokracie za Pražského jara (za podpory Václava Havla nebo Lukáše Vaculíka). Socialisté v sobě mohou mít obě tendence.

Po druhé světové válce komunisté pohltili socialisty ve většině zemí zájmového vlivu Sovětského svazu. Pouze ve dvou zemích se socialisté jasně postavili proti spolupráci s komunisty a jediné tyto dvě země zůstaly mimo Východní blok – bylo to Rakousko a Finsko.

Socialisté disponují velkou základnou a mohou být jazýčkem na vahách v krizových dobách. Předvolební hesla typu KSČSSD je odsunují mimo legitimní prostor a v důsledku je ženou ke komunistům, protože dávají najevo, že demokraté s nimi nepočítají. Připomíná to opět jen předvolební boj mezi demokratickými stranami, který je tříští, místo aby držely svůj demokratický blok proti extremistům a populistům.

Lze i poukazovat, že v sociální demokracii opět roste frakce, tentokrát, zemanovců, která ji chce opět hnát východním směrem, a socialisty proto odsoudit. Druhá cesta je dát socialistům najevo, že jsou součástí parlamentní demokracie, a s podobnými frakcemi třeba pomoci.

Existují i nové strany typu Zelených, které jsou jakožto levicové nebo údajně levicové zbytečně dehonestovány údajným koukáním po Rusku apod., místo aby byly posuzovány podle skutečného jednání. Opět to připomíná poválečný zákaz obecně pravicových stran, akorát nyní s opačným znaménkem a místo zákazu nastupuje stigmatizace. Snížení počtu stran opět jen snižuje potenciál demokratických sil. A bez spolupráce všech demokratických stran nás čeká leda tak nová forma nějaké „národní jednoty“. Ale dost možná už bez nás.

Rámeček
Slovensko a volby
Slovenský odboj si za války vytvořil vlastní výkonný orgán, nazývala se Sbor pověřenců a po válce se plynule proměnil v slovenskou vládu. Následovala jednání o vymezení pravomocí pro slovenskou a československou vládu. Smlouvy se nazývají pražské dohody.

Slováci chtěli zajistit stav „rovný s rovným“, čeští politici napříč stranami měli tendenci nadřazovat celostátní orgány slovenským. Čeští politici se báli rozvoje slovenské autonomie i národního hnutí, obávali se nového 15. března 1939, tedy oddělení Slovenska od Čech. Odpor proti národním požadavkům ale pomohl vystupňovat protičeské postoje i nálady. Češi tak bezděky v podstatě kopírovali rakouskou habsburskou politiku proti českému národnímu hnutí...

Květnové volby přinesly pád komunistů ve Sboru pověřenců. Komunisté obsadili čtyři křesla oproti osmi, které držela DS. Komunisté ovšem dostali i místo předsedy Sboru (stal se jím Gustav Husák). Velký vliv DS se komunisté snažili eliminovat po svém a vcelku logickou cestou. Slovenská vláda pod vlivem DS musela přenést své hlavní pravomoce na celostátní vládu vedenou komunisty... Takto to pravila třetí pražská dohoda z 28. června 1946 a historik Karel Kaplan to komentuje: „Třetí pražská dohoda byla tak rozsáhlým omezením pravomoci, že slovenské orgány degradovala na bezmocné a nesamostatné instituce, téměř zcela podřízené vládě.“

Můžeme být znechuceni dnešními slovenskými protičeskými náladami nebo z nich cítit smutek nebo bolest, ale stejně je dobré vidět, z čeho také mohl čerpat mečiarovský i jiný odpor proti „pragocentrismu“.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 14 dub 2016 08:33 
Vévodkyně

Has thanked: 31 times
Been thanked: 4 times
Moc hezky napsaný, jen Vaculík z Pražského jara byl Ludvík. Lukáš Vaculík je herec.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 14 dub 2016 09:02 
Královna

elizabeth píše:
Moc hezky napsaný, jen Vaculík z Pražského jara byl Ludvík. Lukáš Vaculík je herec.

Ted jsem mu to psala v sms :-) a pak jsem sjela níž na tvůj komentář .. kdybyhcnejdřív četla všechno !
Ano, ano můj oblíbený spisovatel byl Ludvík .. I když za ty jeho poslední slova a fejetony v LN jsem ho občas na začátku čtení začala nenávidět a na konci jsme pokorně přiznala, vždyt´on má zase pravdu. :-)

ted jsem po letech azse četla Český snář a cgystám se podruhé na Cestu na Praděd, ..

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 17 dub 2016 17:35 
Král

Katerina píše:
elizabeth píše:

Ted jsem mu to psala v sms :-)

To by byl dobrej trapas :) Jdu to ještě pročíst a poslat, děkuju..

Odpovědět s citací  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 793 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 36, 37, 38, 39, 40  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina