Kuenringové

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Hedvika

Nový příspěvek od acoma »

podle Vaníčka byl manželem Hedviky ze Schaumburku tenhle-Jindřich III. z Kuenringu †1233 - byl cca od r. 1229 zemským správcem (rector totius Austriae) , což znamená, že je blbě to datum skonu
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Hedvika

Nový příspěvek od Viola »

acoma píše:podle Vaníčka byl manželem Hedviky ze Schaumburku tenhle-Jindřich III. z Kuenringu †1233 - byl cca od r. 1229 zemským správcem (rector totius Austriae) , což znamená, že je blbě to datum skonu
No to je jediná možnost, taky mě to napadlo, jde jen o to, nakolik je reálné to datum úmrtí... Ale museli se seknout o 20 let. Teď mě napadlo - původně máme v tom rodokmenu podle Vaníčka datum úmrtí Jindřicha IV. 1253, což jsme teď zjistili, že je asi hloupost - je možné, že si prostě spletl Jindřichy a správné datum úmrtí Jindřicha III. je opravdu 1253... To by krásně vycházelo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Jedna zajímavá listina podle Emlera datovaná roku 1257:

Vok z Rožmberka uzavřel manželství s Hedvikou, dcerou Jindřicha ze Schaumburku.
"Notum igitur esse volumus cunctis praesentem paginam inspecturis, quod nos discordiam, quae inter dominos et nobiles viros de Schowenberg H.(Jindřich) et Wn. (Wenhard?) et nos vertebatur, amicorum utrisque consilio favente postponentes, d. Henricus de Schowenberg cum diligentia rogavimus, ut filiam suam Hedwigem, nobil legitime copularet. Qui nobis super hoc amicabiliter consensit, tali ordinatione mediante, quod bona, quae Henricus de Chunring filiae praedicti Henrici pro dote deputavit, et quae de jure ei dare potuit, nobis libere assignaret, et si premissa bona justitia mediante a nobis quis obtinuerit."

Prosím pomoc!!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

otec Anežky, milenky Pøemysla

Nový příspěvek od acoma »

Viola píše: Mimochodem, Hádkovi moc nevěřím, ta kniha je kompilace všeobecně uznávaných teorií, ale podle mě nic nového nepřináší.
Violo, přemýšlela jsem o tom, Hádek aspoň narozdíl od ostatních aspoň něco konkrétního tvrdí a myslím, že bylo by dobré nejdříve prozkoumat tuto variantu a pak teprve zavrhnout a zkoumat ostatní možné kandidáty na otcovství... :wink:
Naposledy upravil(a) acoma dne 09 čer 2007 00:43, celkem upraveno 2 x.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

manžel Pøemyslovy levoboèné dcery Anežky

Nový příspěvek od acoma »

acoma píše: Jindřich mladší, capitaneus Rakouska, manžel Elišky- dcery POII

acoma píše:Vypadá to, že Jindřich z Kuenringu podle mého to bude Jindřich IV. z Weitry (ale můžu se samozřejmě mýlit) svou náklonnost k Přemyslovi demonstroval nejen na Moravském poli, ale na jaře 1278 Rudolf Habsburský odhalil spiknutí v jehož čele stál právě tento Kuenring společně s vídeňským m칝anem Paltramem.
v rakouských pramenech jmenován jako Jindřich V.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Já jsem zase něco našla - a musím se s tím hned pochlubit, protože by nám to mohl odst pomoci! :D

TOhle - ale to je jen listina:
Verzeichnungseinheit:
1340 XII 16 Alber von Chunring entsagt seiner Lehensherrlichkeit auf drei Lehen in Reychaw, welche die Inhaberin, die Merkchlinn von Weytra, dem Dechant Chonrat von Krems geschenkt hat.


1340 XII 16 (Samstag nach Lucientag A. D. 1340) Albero z Chunring (Kuenringu) se zřekl své moci nad třemi lény v Reychaw, která majitelka, Merkchlinn (markraběnka?) z Weytra (Vitorazsko), děkanovi Chonrat (Konrádu) z Krems (Křemže) darovala.

Diözesanarchiv St. Pölten (www.dsp.at/dasp)
Archivberichte aus Niederösterreich I (Wien 1915) S. 114, Nr. 593

Ovšem tohle, to je poklad! Takové hledátko - ale vyzkoušejte si to samy, já musím taky něco dělat, mám nastole kupu práce. Přeju bezva počteníčko a pátráníčko :wink:

http://www.findbuch.net/domains/3263/ph ... r&x=45&y=8
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
Ryksa
Selka
Příspěvky: 56
Registrován: 31 led 2007 19:20

Nový příspěvek od Ryksa »

Vztahy k Přemyslovcům by tu byly ještě před Anežkou... Rakouská šlechta- Kuenringové se obávali Wittelsbachů i Uher, a proto se poddali Václavovi a povolali 1251 na vévodský stolec Přemysla, který se tak stal vévodou rakouským a štýrským...
Po sňatku Přemysla s dědičkou Markétou Babenberskou(1252) snad začal jeho vztah s Anežkou, která byla Markétinou dvorní dámou... zda byla Anežka skutečně z Kuenringu, si netroufám tvrdit...
Uživatelský avatar
Ryksa
Selka
Příspěvky: 56
Registrován: 31 led 2007 19:20

Nový příspěvek od Ryksa »

Větev vitorazská
někde jsou také nazýváni z Weitry

Jindřich st. z Kuenringu
Anežka z Kuenringu
Hadmar V. z Kuenringu- † po 1271
Jindřich ml.z Kuenringu - † VII/1281 manžel Elišky, nemanželské dcery Přemysla Otakara II.

To byl kdo, ten Jindřich mladší?
Dělá to na mě dojem, že ho pokládají za bratra Anežky a pak by Eliška byla jeho neteř(což spíš podporuje teorii, že k nim Anežka nepatří)...
Ale nekoukala jsem na jiné rodokmeny, což ještě učiním...
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Rodokmen máme na první straně :wink: Bohužel neověřený a asi neúplný. Jindřich ml. měl být synem Jindřicha st., který mně osobně k Anežce sedí mnohem víc.
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Ryksa píše:"]Vztahy k Přemyslovcům by tu byly ještě před Anežkou... Rakouská šlechta- Kuenringové se obávali Wittelsbachů i Uher, a proto se poddali Václavovi a povolali 1251 na vévodský stolec Přemysla, který se tak stal vévodou rakouským a štýrským...
Po sňatku Přemysla s dědičkou Markétou Babenberskou(1252) snad začal jeho vztah s Anežkou, která byla Markétinou dvorní dámou... zda byla Anežka skutečně z Kuenringu, si netroufám tvrdit...
Dostupné zdroje ji jako Kuenringovnu zmiňují, a to z vitorazské větve. O ženách z rodu Kuenringů toho lze nalézt bohužel pramálo. Ale s ohledem na to, že Kuenringové byli opravdu dobrými spojenci Přemyslovými a prokazovali si vzájemně různé služby a úlitby, je dost pravděpodobné, že z nich byla i Anežka :wink:

Genealogické weby se o ní zmiňují jako o Agnes Margarete, která měla žít někdy v letech cca 1225-1236 (?) - 1261 (?) (si holka toho života taky moc neužila :evil:) . Našla jsem zmínku o ní v souvislosti s Braunschweigy.
To, že se o ní moc nepíše, je nejspíš tím, že sňatek vlastně nebyl nikdy plně legalizován a ačkoli jej nakonec papež uznal (což tedy znamená, že se Přemysl rozvedl) a děti legitzimozoval, nepovolil Mikulášovi I. následnictví.

Jméno Agnes také nesla kupříkladu žena Luitolda z Kuenringu (Chunring), která je zmíněna 15. 6. 1294 v darovací listině, kterou Luitold, ona a Albero, synové pána Jindřicha Vitorazského (von Weitra) darují klášter v Lilenfeldu ...in foro Drezing... (což neumím přeložit, protože je to trochu německy a trochu latinsky, přičemž německy umím málo a latinsky vyloženě zlomky). Ale ta je o cca 30 let mladší než Palceřík

V této souvislosti považuji za vhodné uvést, že Henrich von Weitra je, dle mého názoru, Henrichem von Kuenring. Ale to už zde některá z vás uváděla, takže to jen opakuji :)
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
Ryksa
Selka
Příspěvky: 56
Registrován: 31 led 2007 19:20

Nový příspěvek od Ryksa »

Kateøina píše:Genealogické weby se o ní zmiňují jako o Agnes Margarete, která měla žít někdy v letech cca 1225-1236 (?) - 1261 (?) (si holka toho života taky moc neužila :evil:) . Našla jsem zmínku o ní v souvislosti s Braunschweigy.
To, že se o ní moc nepíše, je nejspíš tím, že sňatek vlastně nebyl nikdy plně legalizován a ačkoli jej nakonec papež uznal (což tedy znamená, že se Přemysl rozvedl) a děti legitzimozoval, nepovolil Mikulášovi I. následnictví.
Četla jsem kdesi, že se provdala dcera Agnes Marghareta za jednoho z Bavorů ze Strakonic.
Bavor I. (1208- 1260), nejvyšší komorník a zvíkovský purkrabí, založil moc a bohatství rodu. Část hradu Strakonice daroval roku 1243 řádu johanitů a posílil tak prestiž rodu, stojícího věrně při králi Přemyslu Otakaru II. (Č) Bavor II. (1220- 1279), nejvyšší maršálek, byl na důkaz královy přízně oženěn s jednou jeho nemanželských dcer
Uživatelský avatar
Ryksa
Selka
Příspěvky: 56
Registrován: 31 led 2007 19:20

Nový příspěvek od Ryksa »

V HISTORII MÌSTA VALTIC SE LZE DOČÍST: V testamentu manželky tehdejšího držitele města Agnes z Kuenringu z roku 1301 se uvádějí i odkazy pro valtické minority a tamější špitál...
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Moji milí spolubadatelé,

vkládám seznam tvarů příjmení Kuenring, které se mi zatím podařilo zjistit a bylo-li to možné, ověřit ve vyhledávači listin. Všechna přízviska mohou mít kromě obvyklé koncovky -ing i - INGE, -inger, -ingen:

CHUERING
CHUNRING
CHUENRING
CHUENRRING
CHUONRING

KUNRING
KUERING
KUENRING
KUNRRING
KUONRING

KUHNRING
KÜHNRING
KHUNRING
KHUENRING
KUEHNRING

QUENRING
QUERING (tato zkomolenina se kupodivu, přes nezvyklé počáteční písmeno, objevuje v Čechách)

SCHUENRING
SCHUNRING

Že by nám to milí Kuenringové nějak usnadňovali, to rozhodně říci nemohu :roll:
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Jo, ještě koukám do notesu, kde si dělám "výřad" :wink: nalezených Keunringů, tak to sem dávám v plen, třeba to někomu poslouží. Příjmení uvádím ve tvarech, v jakých jsem je nalezla:

Chuering - Agnes von (+ po 1417)
2. manželka Johanna II. Liechtensteina

Chuenring - Margarete Agnes von (1232/1236 - 1269 a dále? - je zmíněna v r. 1280 v Opavě!)
družka Přemysla Otakara II.

Chuenring - Heinrich von (+ cca 1285)
manžel Kateřiny z Hradce (+ ca 1286; Vítkovna) (!!!!!)

Kuering - Cunegunda (vnučka Přemysla Otakara II !!!!!)
manželka Smila z Nových Hradů (+ ca 1277)

Khuenring - Albrecht
manžel Kateřiny z Lipé (!!!!!) (mohla žít někdy v letech 1400 - 1450, absolutně nic jsem o ní nenašla)

Kuenring - Johann (1302 - 1348)

Kunrring - Seycz (Nizzo) (zmíněn v listině z r. 1380)

Kuenring - Heinrich I (1202 - 1281)
manžel Adelheid von Falkenstein (1226 - 1288) (sestra Záviše? !!!!!)

Kuenrig-Weitra - Heinrich V. (+ 1281 Opava)
manžel Elišky České (P.O.II. a Palceřík) (* 1258 - + ?)

Kuenring-Weitra - Heinrich II. (+ 12. 5. 1293 Znojmo)
manžel Kunhuty z Dobré (+ 1303 Linz)

Ač jsem skeptik, mám stále silnější pocit, že Kuenringové mají co do činění se všemi tehdy významnějšími rody a že jich bylo podstatně více, než se na první pohled zdá!









!!!!! A nakonec další poklad:
http://worldconnect.rootsweb.com/cgi-bi ... cno=118091

Jsou tam díry, ale i tak si myslím, že to je cenný zdroj.

Takže přeji příjemné bádání :lol:
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Teda Katko, kde jsi to vyhrabošila??? Já zatím na Anežku nenarazila...
Mohla bys napsat prameny k níže uvedeným informacím?
Kateøina_z_Landštejna píše:Chuenring - Margarete Agnes von (1232/1236 - 1269 a dále? - je zmíněna v r. 1280 v Opavě!)
družka Přemysla Otakara II.

Kuering - Cunegunda (vnučka Přemysla Otakara II !!!!!)
manželka Smila z Nových Hradů (+ ca 1277)
Kateøina_z_Landštejna píše: Kuenring - Heinrich I (1202 - 1281)
manžel Adelheid von Falkenstein (1226 - 1288) (sestra Záviše? !!!!!)
Tohle jsou rakouští Falkenštejni, ti by se Závišem nic mít neměli.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

No já jsem na to právě taky narazila, jenže jsou v tom takové zmatky, že se radši o tyhle informace nechci opírat :(
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Viola píše:
No já jsem na to právě taky narazila, jenže jsou v tom takové zmatky, že se radši o tyhle informace nechci opírat :(
Je, máš pravdu, paní.

Mně se hlavně líbí, že všichni významnější Evropané jsou Ottoni :D - tedy, ne že by to bylo úplně vyloučeno, ale tam je bez výjimky celá Evropa. Připomíná mi to tu genetickou studii, jejímž výsledkem je "7 Ev"; takže parta kolem jednoho "prahippíka", která je údajně původkyní celé Evropy, kusu Asie a severu Afriky.
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Vůbec nechci rejpat :wink: , protože si dovedu představit, kolik to stálo práce, ale zkusím tyto informace porovnat s tím, co dosud víme.
Znovu chci zdůraznit, že kromě neustálého střídání příjmení, resp. jeho tvaru, je velkým problémem zmatené číslování jednotlivých K., hlavně Jindřichů, takže snadno může dojít k záměně. Já sama jsem přišla na číslování 2 - jedno "normální" a jedno, které začíná u Jindřicha III., který někdy bývá uváděn jako I.
Kateøina_z_Landštejna píše:Chuenring - Heinrich von (+ cca 1285)
manžel Kateřiny z Hradce (+ ca 1286; Vítkovna) (!!!!!)
Tak tady žádný problém nevidím, ostatně jsme to našli i v jiných pramenech. Já osobně se domnívám, že šlo o Jindřicha VI. z dürnštejnské linie, syna Albera V.
Kateøina_z_Landštejna píše:Kuering - Cunegunda (vnučka Přemysla Otakara II !!!!!) manželka Smila z Nových Hradů (+ ca 1277)
Tak Kunhutu jsem našla, ale k informaci, že to byla vnučka PO II., jsem zatím skeptická...
Kateøina_z_Landštejna píše:Kuenring - Heinrich I (1202 - 1281)
manžel Adelheid von Falkenstein (1226 - 1288) (sestra Záviše? !!!!!)
Viz výše... myslím, že jí ale přiřadili špatného "ženicha", jejím manželem měl být Jindřich III., který zemřel 1233.
Kateøina_z_Landštejna píše:Kuenrig-Weitra - Heinrich V. (+ 1281 Opava)manžel Elišky České (P.O.II. a Palceřík) (* 1258 - + ?)
To by asi sedělo, jenom to datum narození Elišky - jak to vědí?????
Kateøina_z_Landštejna píše:Kuenring-Weitra - Heinrich II. (+ 12. 5. 1293 Znojmo)manžel Kunhuty z Dobré (+ 1303 Linz)
To by měl být J. IV. - starší, tchán Elišky.
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Já jsem právě našla, že Jindřich II. Kuenring-Weitra byl otcem Jindřicha V. Kuenring-Weitra. Jakoby Jindřich III. a IV. buď nebyli, nebo je použila ta dürnšteinská větev. Protože byli jedna rodina, tak to možná ohledně JIndřicha bylo "co kdo urve" a vždycky prvnorozený kluk byl Jindřich "několikátý". A bylo fuk, jestli to jsou Vitorazci nebo Dürnštajni.

ALbero a Hadmar i Leutold by měli být Dürnsteini, na to jsem narazila na nějakých turistických webech se zříceninami. A vypadá to, že právě oni se spojili s Liechtensteiny v 15. století. Zatímco Vitorazci asi vymřeli spolu s Přemyslovci a Vítkovci. Škoda :cry:
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Vìtve

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Tady se o tom Jindřichování něco píše:

http://www.aktuell.net/forum/kb.php?mod ... print=true

Nejsme jediné, komu větve vrtají hlavou :wink: :
http://root.riskommunal.net/riskommunal ... 8&iMenuId=
Volo, multum, statim!

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti