Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 20 lis 2018 22:42

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 370 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 15, 16, 17, 18, 19
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 18 pro 2016 20:06 
Rytíř

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
slavicekvac píše:
Když si uděláte výlet od jedné rotundy ke druhé na Google earth, zjistíte, že na sebe "vidí". Pokud ne, lze na kopci, který je překážkou hledat další rotundu na hradišti. Zatím jsem ovšem na žádnou překážku nenarazil. Vrapická rotunda, o které tvrdím v souladu s Lehnerem, že je z 10 století, je také ještě nabílena vápnem. Takže buď svítily rotundy opukou, nebo omítkou. Při hustotě zalesnění krajiny to jistě bylo velmi praktické.

Dobře. Ale bereš v úvahu. že všechny rotundy nejsou stejně staré? Máme pár rotund z X. století, máme také rotundy až z poloviny XII. století?

Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 22 pro 2016 16:42 
Král

Been thanked: 5 times
Iohannes píše:
slavicekvac píše:
Když si uděláte výlet od jedné rotundy ke druhé na Google earth, zjistíte, že na sebe "vidí". Pokud ne, lze na kopci, který je překážkou hledat další rotundu na hradišti. Zatím jsem ovšem na žádnou překážku nenarazil. Vrapická rotunda, o které tvrdím v souladu s Lehnerem, že je z 10 století, je také ještě nabílena vápnem. Takže buď svítily rotundy opukou, nebo omítkou. Při hustotě zalesnění krajiny to jistě bylo velmi praktické.

Dobře. Ale bereš v úvahu. že všechny rotundy nejsou stejně staré? Máme pár rotund z X. století, máme také rotundy až z poloviny XII. století?[/quot
Jde jen o rotundy 10-11 století. Pak komunikační síť kostelů ztratila tento prvek. Podle mne. Ale je to počáteční zjištění, žádná rozsáhlá práce. Ověřil jsem si to na několika málo objektech. Každý může zkusit svoje území - Google earth, projet si myší spojnici známých rotund a uvidí se, zda na sebe vidí - stačí, aby mezi nimi nebyla vyšší kóta. Výšku povrchu ukazuje GE průběžně, jak se myší táhne na dolní části obrázku. Zajímavé by bylo přiložit také síť cest z Atlasu starých cest a stezek Ivarra Hinna Beinlausi, který právě vyšel.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 07 srp 2017 13:14 
tím, èím je

Has thanked: 38 times
Been thanked: 8 times
Petr Charvát k šátečkům jako platidlu: https://www.academia.edu/34128558/Ibr%C ... 16_201-204

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 07 srp 2017 13:22 
tím, èím je

Has thanked: 38 times
Been thanked: 8 times
A tady ještě k tomu nálezu v Chýšti: https://www.academia.edu/34095760/Recen ... 31_161-163

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 15 srp 2017 07:51 
Král

Ježek píše:
A tady ještě k tomu nálezu v Chýšti: https://www.academia.edu/34095760/Recen ... 31_161-163

Velmi dobré. Vcelku souhlasím, že se má udělat pořádná analýza ekonomie užití denárů tohoto období. Také ve vazbě na stezky a možný obchod na nich. Účel ražby denárů bych viděl jednak v zahraničním obchodu, jednak v úhradě církevních nákladů a možné ukládání hotovosti bohatších vrstev. Pokud jde o tzv. nápodoby zvláště ethelredských denárů, tak zásadně nesouhlasím. Ethelred byl nepatrný králík v Británii a proč bychom my jako součást renovatio imperii romani v Ottonském stylu měli razit podle něj? Nulový obchod s Británií... Je to podle mne zcela obráceně, Ethelred II. razil a nechal si razit denáry pro placení tributu Vikingům v Ottonské Evropě podle Ottonských pravidel. Ražby denárů v Evropě měly jasná pravidla, jen na ně nemáme dnes edikt manuscript jako například z Karlovské doby edikt Pistenský. Stále tvrdím, že obrazy na denárech jsou znaky arcidiecéze, diecéze a je na nich v opise jednak mincovní pán - emitent a jednak místo ražby. Také zhusta účel ražby a to jsou ti tzv. mincmistři, také tzv. koruptely. Podle mne latinské zkratky účelu ražby. Ad kněžna Emma, stále tvrdím, že je to blbost na druhou - je to ENMA REGINA a znamená to ražbu pro Regensbugrskou diecézi ( Castra regina ) po odtržení pražské s obrazem Krista vítěze jako znaku Mohučské arcidiecéze po reformě Willigisově. Číst ENMA jako EMMA je zbožné přání. Dříve, nebo později se to prokáže. Taky proto nejsou tyto denáry v depotu Pardubice. Není žádný důvod, aby tam byly. Pokusím se o průkaz svých tvrzení až dokončím přilbu svatováclavskou ... Když mi Pán Bůh dá dost času, který jsem proflákal :-(

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 15 úno 2018 12:12 
Poddaný

Dobrý den,
prokousal jsem se diskusí, děkuji za ni. Taky si nemyslím, že by koruptely byly projevem negramotnosti, víc se mi líbí ty zkratky. Ale těžko říct, samozřejmě. A Abych přidal trošku na tu podle mě hezčí hromádku, tak Rodulfus Glaber píše, že opravoval nápisy na oltářích, které vybledly, protože byly napsány učenými muži již před dávnou dobou. To je samozřejmě něco jiného, než vyskládávat droboučké grafémy, ale stejně. U oltářů taky nepracovali negramotní podle předlohy. Ale jak říkám, těžko říct.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 24 úno 2018 20:28 
Král

krat píše:
Dobrý den,
prokousal jsem se diskusí, děkuji za ni. Taky si nemyslím, že by koruptely byly projevem negramotnosti, víc se mi líbí ty zkratky. Ale těžko říct, samozřejmě. A Abych přidal trošku na tu podle mě hezčí hromádku, tak Rodulfus Glaber píše, že opravoval nápisy na oltářích, které vybledly, protože byly napsány učenými muži již před dávnou dobou. To je samozřejmě něco jiného, než vyskládávat droboučké grafémy, ale stejně. U oltářů taky nepracovali negramotní podle předlohy. Ale jak říkám, těžko říct.

Díky za reakci. Zatím je to jen bez konkrétních zjištění, ale teď bude trochu času, když jsem dokončil přilbu, starý dluh. Můj sen je, udělat cosi jako katalog Cach digitálně a nově uspořádat podle principu diecéze, arcidiecéze. se zařazením Hanhova katalogu otonských mincí, a okolních, nejspíš polských. Jsem přesvědčen, že princip ražby byl dodržován v tomto období v dosahu Ottonů velmi dobře. Více méně těch knížat, která jezdila na sněmy do Heidelbergu. Třebaže nemáme cosi jako edict Pistenses. Ale něco takového Ottoni určitě vydali, když se snažili obnovit imperium romanum. Tak uvidíme. Zkus si přečíst jediný můj štěk o denáru OCZIESLAV. Třebaže to není dopracováno, protože mi chybí pořádně revers mince. A taky nemám nic o mincování v Bazileji, což by bylo nutně třeba vědět. Tak někdy zase u denárů...
UTFAEDER :-) ani náhodou koruptela na tolika různých emisích....

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 07 bře 2018 14:29 
Poddaný

I also do not think corruption is a manifestation of illiteracy. But it id hard to say, of course.Anyway. It is better to refer to someone from http://findwritingservice.com/blog/who-can-write-my-essay-choose-the-best-service to see the entire process.

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 10 bře 2018 09:14 
Král

nancykeen píše:
I also do not think corruption is a manifestation of illiteracy. But it id hard to say, of course.Anyway. It is better to refer to someone from http://findwritingservice.com/blog/who-can-write-my-essay-choose-the-best-service to see the entire process.

Better is Akademia.edu

Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 07 zář 2018 10:14 
Král

Probíral jsem se numismatickými sborníky, mnoho zajímavostí a jedna zvlášť r. 2015
Ve Starém Plzenci se našel 2013 denár podle Cacha Boleslav III. čís. 205

Opis byl velmi nepřesný, třeba nebylo identifikováno E, ve tvaru svislice a tři puncy, nejspíš taky R v podobném tvaru P a punc dole.
Averz Boleslav dux
Mé čtení reverzu je:
RPAMESTAE
testoval jsem můj oblíbený Křížkův slovník.
R (eligio ) P ( rag) A MESTAE
odkaz MESTAE je na MAESTAE - zarmoucený, truchlivý etc. o osobách.
Protože denár byl nalezen v ruce mrtvého v hrobě 14, jako obolus mrtvých, jsem toho názoru, že už byl jako takový ražen pro pozůstalé truchlící !
Na téma obolu mrtvých je dost studií, velmi renomovaných, myslím, že tohle čtení diskusi obohatí.
Soudím, že ho nechal biskup razit, aby se nepoužívaly mince římské a jiné. Tyhle denáry jsou s křížem na obou stranách.
Když nemohl vymýtit obolus mrtvých zcela, tak z něj udělal křesťanství :-) Ten avers je nejspíš přeražba, protože má jiné grafémy A než má avers, bez trámce uvnitř.
Denár je znám ještě v Berlíně a v Hankově soupisu obrázek. berlínský je zcela totožné razidlo, Hankův byl mírně odlišný, ale je v položení jednoho U. Jinak také shodný. Ještě je stejný Cach 204. Mince je skutečně moneta rara, prakticky jsou dvě ! Ta berlínská je z Velkopolska Vielovies.
Má poslední zábava :-) Nakonec skoro jediná, život máme dost krušný.

Odpovědět s citací  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 370 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 15, 16, 17, 18, 19

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina