Legendy o hradech

Hradiště, hrady, tvrze a jiná sídla nobility. Dnešní propagace a obnova.

Moderátor: Zany

Uživatelský avatar
jitřenka
Selka
Příspěvky: 30
Registrován: 22 čer 2008 17:48
Bydliště: Otrokovice

Zvíkov

Nový příspěvek od jitřenka »

Vidím, že se tady rozpoutala debata na téma Zvíkov... Ráda přispěju svou troškou do mlýna. Jen sem nebudu plést osobní názory, nebo myslím, že účelem téhle sekce je přečíst si nějakou legendu než číst různorodé názory - stejně se nikdy neshodneme, zda odkázat "strašidla" do říše fantazie, nebo ne.
Takže co jsem slyšela. Existují jisté podivné okolnosti, které se vyskytly při natáčení pohádky Marie Růžička. Nejen, že se každému druhému herci při natáčení dělalo zle, ale také probíhalo klasické selhávání techniky. Např se rozlévalo červené světlo po displeji kamery, nebo čerstvě nabité baterie se vybily do minuty.
Horší však bylo, co následovalo potom. Nedlouho po skončení filmování spáchal hlavní hrdina sebevraždu, hned po něm také režisér (mám pocit, názory na to, jak dlouho to bylo, se různí). Další lidé ze štábu byli stiženi rakovinou, i když se v jejich rodě nikdy nevyskytovala, další začali trpět nevysvětlitelnou únavou a depresí. Jeden člověk ze štábu se do roka zabil při autonehodě a jeden člověk má dodnes děsivé noční můry... Tak to bylo spíše pro ty, co se rádi bojí... :wink:

Teď trochu z příjemnějšího soudku. Méně se už asi ví, že na Zvíkově trávil raná léta malíř M. Aleš (dochovaly se jeho zobrazení Hlízové věži a bašty Krahujec), tady snil o tom, že se později stane malířem.
Ohledně podivných a "záhadných" značek na zdi Hlízové věže vyšlo nedávno najevo (2005), že se patrně jedná o kamenické značky...

Vrátím se k postavě zvíkovského raráška. Pověst se zakládá v 15.století, odkud pochází i jeho popis. Nejspíše vás nepřekvapí, že šlo o malého skřítka s červenou čepicí a ve tmě svítícíma očima, které děsily hosty. Projevoval se prý obzvláště lomozivě, ale podstatné je, že byl v jádru dobromyslný... Šlo tedy spíše o nějakou alternativu domácího skřítka hospodáříčka...?
Vyjdeme-li ovšem z tohoto předpokladu, pak je nám jasné, že tato bytůstka nemůže mít svůj podíl na oněh záhadných úmrtích a sebevraždách. Spíše mi na něj sedí ony šprýmy s kamerou či foákem...
Ještě na závěr bych chtěla připomenout, že roku 1882 si vyslechl Ladislav Stroupežnický pověst o Raráškovi a to pro něj bylo inspirací k napsání oné divadelní hry...
Naposledy upravil(a) jitřenka dne 29 čer 2008 21:49, celkem upraveno 2 x.
J.
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Re: Zvíkov

Nový příspěvek od Georg »

jitøenka píše:,
že roku 1882 si vyslechl Ladislav Loupežnický pověst o Raráškovi a to pro něj bylo inspirací k napsání oné divadelní hry...
Pomoc!!!Rarášek řádí i na foru :shock: :D Asi mu Strupežnický uloupil autorská práva...
Naposledy upravil(a) Georg dne 29 čer 2008 18:31, celkem upraveno 1 x.
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
Uživatelský avatar
jitřenka
Selka
Příspěvky: 30
Registrován: 22 čer 2008 17:48
Bydliště: Otrokovice

Svojanov

Nový příspěvek od jitřenka »

Pak jsme se tady bavili ještě o Svojanově... Takže co jsem se dozvěděla.

Tajuplnost téměř pohádkového hradu zvyšuje množství lidských kostí, na které se tady narazilo při stavebních úpravách. Je téměř jisté, že se jedná o pozůstatky dětí nebo pannen zazděných do základů, jak bylo tradicí.
Svojanov má prý tajnou chodbu, vedoucí až do nedaleké skály Juračky. Pracovalo na ní šest dělníků, kteří dílo nedobrovolně korunovali svou smrtí. Dal je zabít pán, aby nikdy nikomu neprozradili existenci tajné chodby. Jejich duše dodnes bloudí kamennými chodbami a volají o pomoc. :wink:
Každou noc se také otevírá hrob pana Rašína, majitele hradu v 17.stol., a vypravuje 11 vozů k hradu. Sám Rašín jede na ohnivém býkovi, a když dosáhne hradních zdí, celý průvod vozů zmizí i s pánem. 8)

Ze zajímavostí.
Předchůdcem hradu bývalo strážní hradiště na nedalekém vrchu Starý Svojanov. Dodnes zde stojí gotický kostel s nástěnými malbami. A právě tady byli pohřbíváni majitelé hradu, od kterého vede ke kostelu tzv. Zádušní cesta. A po ní právě jezdí zmiňovaný Rašín :wink:

Jistě znáte romány Na Librově gruntě či Drašar od spisovatelky T. Novákové (1853-1912). Tak jejich základem se stalo vyprávění místních pamětníků... Docela teď uvažuju o tom, že si to přečtu :)

Svojanov má samozřejmě i svou bílou paní, ale nemohu nezmínit méně známou legendu. V pol. 19.stol. tu prý dělníci odkryly kostru zazděnou ve zdivu, což by nebylo nic tak záhadného, kdyby to nebyla kostra 'obra'. Mohli do základů zazdít člověka s vrozenou genetickou odchylkou...?
J.
Uživatelský avatar
jitřenka
Selka
Příspěvky: 30
Registrován: 22 čer 2008 17:48
Bydliště: Otrokovice

Re: Zvíkov

Nový příspěvek od jitřenka »

Georg píše:
jitøenka píše:,
že roku 1882 si vyslechl Ladislav Loupežnický pověst o Raráškovi a to pro něj bylo inspirací k napsání oné divadelní hry...
Pomoc!!!Rarášek řádí i na foru :shock: :D Asi mu Strupežnický uloupil autorská práva...
Spíš Stroupežnický... :wink: :)
J.
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Nový příspěvek od Georg »

Jitřenko,hlavní roli jak jsem teď zjistil hrál Daniel Rous.A ten je živ a zdráv,viděl jsem ho v Pojišovně štěstí.Kdo spáchal sebevraždu?
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".
Uživatelský avatar
jitřenka
Selka
Příspěvky: 30
Registrován: 22 čer 2008 17:48
Bydliště: Otrokovice

Nový příspěvek od jitřenka »

Georg píše:Jitřenko,hlavní roli jak jsem teď zjistil hrál Daniel Rous.A ten je živ a zdráv,viděl jsem ho v Pojišovně štěstí.Kdo spáchal sebevraždu?
Ne, fakt nehrál. Teta (spisovatelka a herečka) mi říkala jiné jméno, nějaký Kuldan, nebo kdo... Dana Rouse bych nepohřbila... :wink: :lol: A kdes to našel?
J.
Georg
Kníže
Příspěvky: 474
Registrován: 22 bře 2007 22:04
Bydliště: Martinovo údolí

Nový příspěvek od Georg »

Důvěřuj ale prověřuj.Jiří Kuldan.Poté co ho pohřbili hrál ještě za 2 roky v další pohádce
http://www.new.ict.cz/program/detail.ph ... 9%9Ei%E8ka
http://cfn.cz/detail_film.php?10639
jinak blíže jsem našel tady
http://www.tvrevue.cz/scripts/detail.php?id=26590
George Santayana "Kdo zapomina na minulost, bude si ji muset zopakovat".

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů