Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 05 srp 2020 17:30

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 194 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Čarodějnice
PříspěvekNapsal: 13 lis 2006 21:17 
Královna

Has thanked: 0 time
Been thanked: 4 times
A co hon na čarodějnice???

Profil Poslat soukromou zprávu  

Předmět příspěvku: Re: èarodìjnice
PříspěvekNapsal: 14 lis 2006 10:32 
Vévodkyně

Has thanked: 32 times
Been thanked: 5 times
acoma píše:
A co hon na èarodìjnice???
Nemam, aspon si myslim, o tomhle tematu dost informaci. Pouze znam "Losinsky" proces a to jak z mistniho pobytu nejen na zamku ( nastesti o nekolik stoleti pozdeji), ale take z filmu Kladivo na carodejnice. Stejnojmennou knihu ani od Kaplickeho, ani puvodni knihu, ktera ucila, kterak poznat cardejnici apod. jsem necetla, jelikoz na to nemam dost sil. Carodejnicke procesy se tahly celymi dejinami. Prvopocatkem stredoveke carodejnice byla uz recka bohyne Hekate (ktera vychazi snad ze starodavne Trojjedine bohyne) a ne na darmo se i nekterym procesum dodnes rika "hony na carodejnice". Myslim, ze tyto procesy dodnes jsou poradnou skvrnou ulpivajici "na rouchu" katolicke cirkve" a nejen te. Vubec inkvizice a carodejnicke procesy, vcetne muceni, jsou jedny z nejhorsich procesu v nasich i svetovych dejinach. Pokud mas, Acomo, nejake info, nestyd se napsat obsahlejsi prispevek. Ostatni k tomu snad nemusim vyzyvat.

Předmět příspěvku: Malleus Maleficarum
PříspěvekNapsal: 14 lis 2006 13:55 
Král

Been thanked: 0 time
Kladivo na èarodìjnice nebo-li Malleus Maleficarum bylo sepsáno latinsky dominikány a inkvisitory Jakobem Sprengerem (1436-1495) a Heinrichem Kramerem-Institoriem (1430-1505) roku 1486, tedy asi jen 40 let po vynálezu knihtisku(!). Jen do roku 1669 bylo vydáno této knihy 29. vydání, což svìdèí o její nesmírné oblibì.
Dílo bylo èlenìno do tøí èástí (obecné, popisu, zpùsobech, pøíznacích èarodìjnictví a samotné exekuce). Kniha se pøedevším zabývá tím, co je èarodìjnictví, jestli vùbec je, jak se projevuje, co je k nìmu zapotøebí, jak se proti nìmu bránit, jak má soudce postupovat pøi vyšetøování, jakými zpùsoby pøimìt èarodìjnici k doznání, jak postupovat pøi rùzných situacích soudního procesu, jak vynést rozsudek apod.
Celé dílo bylo na tehdejší dobu na pomìrnì vysoké "vìdecké" a teologicko-právní úrovni. Autoøi zhusta užívají také filosofických citátù a biblických citací. Snaží se zpoèátku hledat pro a proti, problém rozebírají ze všech stran a zodpovìdnì se snaží být objektivní a vyvážení. èasto své otázky formulují: "...Je katolické tvrdit, že.., jakým zpùsobem je katolické tvrdit, že.. zda je katolické tvrdit, že.."
Samozøejmì, že èarodìjnictví nebylo specifikum pouze ženské, i muži mohli být obvinìni z èarodìjnictví, ale i Kladivo rozebírá otázku "...proè se vìtší množství èarodìjnic nachází v køehèím ženském pohlaví než mezi muži?" Kladivo na to odpovídá (ostatnì jako na vše) pomìrnì rozsáhle, z èehož vyberme dle mého zajímavý výrok: "...v pøírodì jsou tøi - jazyk, duchovní a žena, kteøí neznají mírnosti v dobrotì nebo høíchu, a když se vymaní z pout svého postavení, v dobrotì a v høíchu dosahují tìch nejvyšších výšin a nejhlubších hlubin..."

PříspěvekNapsal: 15 lis 2006 08:47 
Král

elizabeth píše:
...Myslim, ze tyto procesy dodnes jsou poradnou skvrnou ulpivajici "na rouchu" katolicke cirkve" a nejen te. ...
Jednou z nejvìtších skvrn :!: , to nepochybnì. Je však pocitvé v rámci vyváženosti øíci, že expapež Jan Pavel II., jak už jsem se o tom zmiòoval, tyto nejtemnìjší kapitoly v dìjinách katolické církve odsoudil a omluvil se za nì.
P.S. Bohužel stále po svìté "létá" velké množství èarodìjnic, dnes jim ale naštìstí nehrozí upálení. Když takovou souèasnou èarodìjku uvidím napø. v nìjaké drogerii èi parfumerii, marnì se ohlížím, kde nechala dotyèná zaparkované koštì, a on jí stojí pred obchodem "bavorák" (BMW) pìtkové øady. Inu je jiná doba a svìt se mìní... :D

PříspěvekNapsal: 15 lis 2006 11:38 
Král

Jiøí Motyèka píše:
...Bohužel stále po svìté "létá" velké množství èarodìjnic, dnes jim ale naštìstí nehrozí upálení...
A jak se takové èarodìjnictví poznává? Pøeci jenom vy køesťanští pøíznivci na to máte lepší nos...odhalovat tyto vìci :D

PříspěvekNapsal: 15 lis 2006 13:28 
Král

Przemysl de Nyestieyky píše:
...A jak se takové èarodìjnictví poznává? ...
Je to velice jednoduché. Svìdèí o tom vzhled nebo chceš-li design, úèes, popø. zabarvení hlasu úmìrné denní spotøebì cigaret a tøeba i množství nánosu šminek... Staèí? Každý z nás obèas nìjakou èarodìjnici potká, to mi neøíkej... :D No a 30. dubna mají Sabat... :lol:

PříspěvekNapsal: 15 lis 2006 16:25 
Král

Jiøí Motyèka píše:
...Svìdèí o tom vzhled nebo chceš-li design, úèes, popø. zabarvení hlasu úmìrné denní spotøebì cigaret a tøeba i množství nánosu šminek... No a 30. dubna mají Sabat... :lol:
Tak už nejsem na pochybách, že v minulosti konèívaly na hranicích nevinnì... :( :lol:
Ale ne všude bylo zvykem èarodìjnice upalovat. Záleželo na kulturní zvyklosti té které èásti Evropy. Nìkde je pohøbívaly zaživa (to býval trest i pro krkavèí matky apod.), jinde je naopak nechali utopit...
Horší to bylo s inkvizièními procesy v Nìmecku. Ani se mi nevybavuje, že by v èechách ve støedovìku propukl nìjaký vìtší hon na èarodìjnice...?

Předmět příspěvku: zpùsob zjištìní èarodìjnictví
PříspěvekNapsal: 15 lis 2006 16:39 
tím, èím je

Has thanked: 38 times
Been thanked: 9 times
Ve støedovìku hrály v justici velko roli tzv. boží soudy. S pomocí vody se zjišťovalo, zda je obvinìná èarodejnicí. Svázaná byla obvinìná hozena na vodní plochu, pokud se na vodì udržela, byla èarodejnicí. Utopené byly nevinné...

Předmět příspěvku: Odlehèení...
PříspěvekNapsal: 15 lis 2006 17:16 
Král

Tak aspoò jedno téma jsem se snažil odlehèit, abychom nebyli furt tak vážní. A koukám, že se mi to evidentnì nedaøí... :(

Předmět příspěvku: Re: Odlehèení...
PříspěvekNapsal: 15 lis 2006 17:28 
Král

Jiøí Motyèka píše:
Tak aspoò jedno téma jsem se snažil odlehèit, abychom nebyli furt tak vážní. A koukám, že se mi to evidentnì nedaøí... :(
Jiøíku, tady neeééé... :shock: To je vážné téma. :cry: Tady umírali nevinní lidé... :?

PříspěvekNapsal: 15 lis 2006 20:59 
Král

...Jiøíku, tady neeééé... :shock: To je vážné téma...

Tak znova. Už potøetí. Mluvím o souèasných "èarodìjnicích" (ty uvozovky pro ty stále nechápající :D ) a to je téma veskrze veselé. To mi nikdo nevymluví... :lol:
Sorry! Já vím, mluvíme o tìch støedovìkých, ale pálily se ještì v "novovìku"... :(

PříspěvekNapsal: 15 lis 2006 21:18 
tím, èím je

Jiøí Motyèka píše:
Sorry! Já vím, mluvíme o tìch støedovìkých, ale pálily se ještì v "novovìku"... :(

Spíš v novovìku, samotná inkvizice vznikla relativnì pozdì. (13. st. - boje proti Katarùm)? nevim, tehdy to mohlo být

PříspěvekNapsal: 15 lis 2006 21:34 
Král

Jiøí Motyèka píše:
...Tak znova. Už potøetí. Mluvím o souèasných "èarodìjnicích" (ty uvozovky pro ty stále nechápající) a to je téma veskrze veselé.
To je fakt... :? ale teď jsem si vzpomnìl na toho andrewova prvního kosmonauta, co uhoøel pøi startu... :lol: vzpomínáš?

PříspěvekNapsal: 15 lis 2006 21:56 
Král

...ale teď jsem si vzpomnìl na toho andrewova prvního kosmonauta, co uhoøel pøi startu... :lol: vzpomínáš?
To jako, že na nìco se umím podívat z nadhledu a udìlat si z toho legraci a na nìco ne? Ne. O tìch upálených "èarodìjnicích" bych si nedovolil žertovat, protože to byly nevinné obìti fanatické a nìkdy také zkorumpovatelné inkvizice.
Souhlasím však, že obojí je o smrti v plamenech...

Předmět příspěvku: inkvizice
PříspěvekNapsal: 26 úno 2007 18:11 
Musím pøiznat, že mne ponìkud zaráží Vaše kritika inkvizice (myslím tím Svaté Oficium - tzn. organizaci katolické církve), které svìdèí o Vaší zásadní neinformovanosti v daném tématu... Upalování èarodìjnic je totiž doménou pøedevším CÍRKVÍ REFORMOVANÝCH a laikù, upálili cca 30 x více èarodìjnic než Vámi zmiòované Svaté oficium. Je to pøibližnì 1000 èarodìjnic na stranì katolické církve oproti 30000 na stranì druhé...
I Vámi zmiòovaný Losinský proces byl pøípadem, kde se Inkvizice vùbec neangažovala a èlovìk, který ho vedl byl zkrachovalý právník, který s touto organizací nemìl (kromì titulu inkvizitora, který si uzurpoval - jako mnoho dalších v té dobì) nic spoleèného.

Předmět příspěvku: Re: inkvizice
PříspěvekNapsal: 26 úno 2007 18:22 
tím, èím je

Valacar píše:
Upalování èarodìjnic je totiž doménou pøedevším CÍRKVÍ REFORMOVANÝCH a laikù, upálili cca 30 x více èarodìjnic než Vámi zmiòované Svaté oficium. Je to pøibližnì 1000 èarodìjnic na stranì katolické církve oproti 30000 na stranì druhé...

Zdravím, vítám, pobízím k registraci a pøiznávám se, že nemám ani tušení, že by i ostatní køesanské církve upalovaly - kromì husitù, u nichž to bylo nìkolik desítek (stovek) katolických knìží. Nevím, jak ale za Nìmecké selské války...
Kdy a kde ten zbytek z toho na støedovìk hrozivého èísla?

PříspěvekNapsal: 26 úno 2007 22:52 
Král

Valacar píše:
...Je to pøibližnì 1000 èarodìjnic na stranì katolické církve oproti 30000 na stranì druhé...
K tìmto èíslùm jsem pøevelice skeptický a zvláštì k jejich pomìru...

PříspěvekNapsal: 27 úno 2007 08:18 
Jiøí Motyèka píše:
K tìmto èíslùm jsem pøevelice skeptický a zvláštì k jejich pomìru...

Velice se omlouvám za neúmyslnou mystifikaci. Daným tématem jsem se zabýval již pøed delší dobou. Takže: Podle posledního mezinárodního historického kongresu na dané téma (tj. na téma Inkvizice) byl poèet lidských obìtí èarodìjnických procesù v období 14. - 18. století cca
50 000 osob. Z tohoto èísla pøipadá 35 000 na protestantské zemì,
15 000 na zemì katolické, ovšem s tím, že v katolických zemích byly tyto procesy dílem vìtšinou svìtských soudcù, nikoli církevních inkvizitorù, idkdyž se na nich mnozí z nich také podíleli.
Co se týèe oficiálního stanoviska katolické církve tak od pontifikátu papeže Pia V. byli podnikány systematické kroky k zakázání tìchto procesù.
U reformovaných církví pøetrvalo upalování èarodìjnic mnohem déle - poslední byla upálena 1787 (v protestantském Glaru ve Švícarsku) zatímco poslední "katolická" èarodìjnice shoøela v r. 1746 ve Wuerzburgu.

PříspěvekNapsal: 27 úno 2007 08:38 
Poddaný

Jiøí Motyèka píše:

Ještì mne tak napadá: Víte jak se pozná opravdová èarodìjnice?
Že hoøí! :lol: :lol:

PříspěvekNapsal: 27 úno 2007 10:17 
Král

Valacar píše:
...Podle posledního mezinárodního historického kongresu na dané téma ...
Jo, ale stejnì tak se všude konstatuje, že tyto poèty nejdou pøesnìji stanovit, takže pro mì každá informace s èísly, jež obsahují tøi až ètyøi nuly na konci, bude vždy veskrze nejen irelevantní, ale i podezøelá. Je to podobné, jako kdybych chtìl napø. sèítat všechny padlé na evropském kontinentu ve všech váleèných konfliktech poèínaje tøeba 15. stoletim až do dnešní doby. Bylo jich zkrátka hodnì, "plus mínus autobus", že... :wink:

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 194 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina