Kopi Sv. Longina

dějiny křesťanství, Bible, misie, mnišství a jeho řády, kláštery, svatí, inkvisice, protestantismus
SVD

Kopi Sv. Longina

Unread post by SVD »

Dobry den, prosim znalce o pomoc. Schranim repliku Kopi Sv. Longina, pripadne firmu schopnou vyrobit to na zakazku. Budu rad kdyz me s tim pomuzete na netu jsem to nenasel. Obracimse na Vas. Predem dekuji za Vasi odpoved. Odpovedi prosim zasilejte na svd_golf@mail.ru Jeste jednou dekuji Djacenko Sergej
slavicekvac
Král
Posts: 1811
Joined: 28 Oct 2009 11:55
Location: Kladno

Re: Kopi Sv. Longina

Unread post by slavicekvac »

SVD wrote:Dobry den, prosim znalce o pomoc. Schranim repliku Kopi Sv. Longina, pripadne firmu schopnou vyrobit to na zakazku. Budu rad kdyz me s tim pomuzete na netu jsem to nenasel. Obracimse na Vas. Predem dekuji za Vasi odpoved. Odpovedi prosim zasilejte na svd_golf@mail.ru Jeste jednou dekuji Djacenko Sergej
Originál je zazděn v jednom pilíři Svatého Petra v Římě. Pro ilustraci lze použít jakékoliv římské kopí, což je kopí galské tzv. GAESUM. Listovitý hrot z bronzu či železa nasazený na 2 m dlouhém dřevěném ratišti. Někdy je pod listem hrotu kopí příčník, aby se kopí neprobodlo tělem. Myslím, že se na netu seženou obrázky.
User avatar
Laurentius
Vévoda
Posts: 946
Joined: 03 Feb 2009 19:14

Re: Kopi Sv. Longina

Unread post by Laurentius »

Repliku dělal i Pavel Moc.
http://www.swords.cz/bestof.html
User avatar
Laurentius
Vévoda
Posts: 946
Joined: 03 Feb 2009 19:14

Re: Kopi Sv. Longina

Unread post by Laurentius »

Nedávno jsem viděl anglický dokument o kopí sv. Longina (nebo spíš sv. Mauritia) z vídeňského Hofburgu. Nejde tak ani o to samotné kopí ze 7. - 8. století, ale spíš o ten hřebík (clavus) uvnitř hrotu kopí. Pochopil jsem, že fragmenty z toho hřebíku jsou mnohem starší.
Napadla mě možná i taková blbost, jestli by ten hřebík nemohl být hrot římského vrhacího kopí - pilum.

A dál ještě dotaz na někoho znalého Hofburgu (např. Acomu, která má v galerii fotky). Dá se v klenotnici Hofburgu fotit?