Banderovci

pravěk, starověk, novověk, moderní období

Moderátor: Ježek

Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Banderovci

Nový příspěvek od Dagmar »

Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
Brenon
Panoš
Příspěvky: 44
Registrován: 30 lis 2023 07:55
Has thanked: 29 times
Been thanked: 4 times

Re: Banderovci

Nový příspěvek od Brenon »

Dagmar píše: 05 kvě 2011 23:23 http://www.ceskatelevize.cz/porady/1026 ... anderovci/
stojí za vidění....
Ležel jsem před pár lety v nemocnici a na pokoji byl se mnou jeden Ukrajinec. Zeptal jsem se ho na Banderu. Řekl: "Byl to ukrajinský vlastenec, chtěl samostatnou a nezávislou Ukrajinu. Proto bojoval proti Němcům a Rusům. Vraha z něj udělala ruská propaganda."
Tohle asi bude obecně názor většiny Ukrajinců.
Uživatelský avatar
Wladislaus
Kníže
Příspěvky: 384
Registrován: 18 led 2020 08:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Banderovci

Nový příspěvek od Wladislaus »

Brenon píše: 01 pro 2023 15:38
Dagmar píše: 05 kvě 2011 23:23 http://www.ceskatelevize.cz/porady/1026 ... anderovci/
stojí za vidění....
Ležel jsem před pár lety v nemocnici a na pokoji byl se mnou jeden Ukrajinec. Zeptal jsem se ho na Banderu. Řekl: "Byl to ukrajinský vlastenec, chtěl samostatnou a nezávislou Ukrajinu. Proto bojoval proti Němcům a Rusům. Vraha z něj udělala ruská propaganda."
Tohle asi bude obecně názor většiny Ukrajinců.
Mít nějaký názor nutně neznamená mít pravdu. Pravda někdy bolí. A hlavně pravda je relativní :D
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1168
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Banderovci

Nový příspěvek od Zany »

Wladislaus píše: 24 dub 2024 21:26
Brenon píše: 01 pro 2023 15:38
Dagmar píše: 05 kvě 2011 23:23 http://www.ceskatelevize.cz/porady/1026 ... anderovci/
stojí za vidění....
Ležel jsem před pár lety v nemocnici a na pokoji byl se mnou jeden Ukrajinec. Zeptal jsem se ho na Banderu. Řekl: "Byl to ukrajinský vlastenec, chtěl samostatnou a nezávislou Ukrajinu. Proto bojoval proti Němcům a Rusům. Vraha z něj udělala ruská propaganda."
Tohle asi bude obecně názor většiny Ukrajinců.
Mít nějaký názor nutně neznamená mít pravdu. Pravda někdy bolí. A hlavně pravda je relativní :D
A co je tedy chybně na tom, že byl ukrajinský vlastenec, chtěl samostatnou a nezávislou Ukrajinu, bojoval proti Němcům a Rusům? Vrahem pokud vím nebyl (neuvádí se, jaký byl jeho podíl na atentátu na polského ministra vnitra Bronisława Pierackého, za který byl Poláky odsouzen), v jedné větě s Bandera především ruská propaganda říká také Volyň, ale v té době seděl Bandera v německém koncentráku. Mimochodem tři jeho bratři nepřežili Osvětim, NKVD mu zastřelilo otce a sestry poslalo do gulagu.
Uživatelský avatar
Wladislaus
Kníže
Příspěvky: 384
Registrován: 18 led 2020 08:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Banderovci

Nový příspěvek od Wladislaus »

Zany píše: 25 dub 2024 09:55 A co je tedy chybně na tom, že byl ukrajinský vlastenec, chtěl samostatnou a nezávislou Ukrajinu, bojoval proti Němcům a Rusům? Vrahem pokud vím nebyl (neuvádí se, jaký byl jeho podíl na atentátu na polského ministra vnitra Bronisława Pierackého, za který byl Poláky odsouzen), v jedné větě s Bandera především ruská propaganda říká také Volyň, ale v té době seděl Bandera v německém koncentráku. Mimochodem tři jeho bratři nepřežili Osvětim, NKVD mu zastřelilo otce a sestry poslalo do gulagu.
Nemám Banderu nastudovaného, nečetl jsem žádné odborné studie, vycházím jenom z toho, co je všeobecně dostupné.

Takže Bandera bojoval proti Němcům a Rusům. Není to trochu nepřesné? Nebylo to tak, že nejdřív bojoval proti Polákům a Rusům, mezi které byla Ukrajina rozdělená, a přitom začal spolupracovat s Němci? Nevadil mu jejich nacismus? Nebylo to tak, že když zjistil, že Němci Ukrajincům nepomůžou, tak otočil, začal je prudit, a proto ho zabásli? Nebyl členem OUN a neznal se s ostatními jejími členy, jako byli Šuchevyč a jemu podobní? Opravdu OUN bojovala proti Němcům, nebo s nimi spolupracovala? Nepáchala OUN masakry Poláků a Čechů?

Nevím, ptám se, otázek je hodně.

Ve zprávě ministerstva národní obrany z 8. 10. 1947 je uvedeno, že v rámci akce proti banderovcům bylo v Čechách nasazeno 2340 mužů, na Moravě 4919 a na Slovensku 6246 - celkem 13 505 mužů, z čehož bylo 6084 vojáků, 1960 partyzánů a 5461 příslušníků SNB. V bojích s banderovskými tlupami bylo od 10.6. do 11. 11. 1947 59 banderovců zabito, 39 zraněno a zajato, 217 zajato a 29 se dobrovolně přihlásilo československým úřadům. Jednotlivé sotně byly ze 70-85% likvidovány, některé menší skupiny zcela zničeny. Rozdrcení banderovského vpádu se neobešlo bez vlastních ztrát. Celkové ztráty čs. armády a SNB činily 149 mužů, z čehož 24 mužů padlo a 26 bylo zraněno v bezprostředním boji. Obětí banderovců se stalo rovněž 6 civilních osob. - Smrt ze zálohy, Ota Holub 1978

Chtít samostatnou a nezávislou zemi, na tom není nic špatného. Otázka je, jak se k tomu postavit. Bandera nemohl být zároveň členem OUN, a zároveň to nemohl být takový milius a chudáček, aby o jejich zvěrstvech nic nevěděl. Distancoval se od nich někdy? Je zvláštní, že když se mohli Ukrajinci spojit s Němci, tak je to v pohodě. Když se s nimi ale spojí Rusáci, tak je oheň na střeše. Měříme stejným metrem nebo dvojím?

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, Google Adsense [Bot] a 0 hostů