Přemysl Otakar II.

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Katerina, Ježek

Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Pøemysl Otakar II.

Nový příspěvek od elizabeth »

Michal píše:No Konradin na tom byl podstatně hůř, ten byl vmanipulován do "mezinárodní" tahanice v pro něj cizí zemi, i když měl na ni třeba nárok a to bylo vážnější, i když si asi nikdo nemyslel, že by z ním ten Karel zametl takovým způsobem. :doh:
Nečekal, protože jinak by ho tam spousta těch německých knížat nenechala jít samotného, spoléhaje na jeho ghibellinské přívržence.
Přemyslovi o život nešlo, Václav by si přece nenechal zabít jediného dědice, že jo? :)
Jo nevím kterého Štěpána myslíš? Ten pátý uherský měl s Přemyslem skóre tak 0:5. :)
Proto jsem říkala, že jen ve věku. Tím Štěpánem jsem myslela někoho, kdo ho opravdu neměl rád. Třeba Rudolf Habsburský byl na nějaké nemítí a mítí rád příliš pragmatický. Nechtěla jsem v tom zdůrazňovat vojenské schopnosti nebo neschopnosti. Karel z Anjou je totiž nepochybně na rozdíl od Štěpána měl.
Možná i proto s ním pak Karel tak naložil, aby prostě uzmemnil celou opozicí vůči sobě razantním způsobem, navíc Konradin byl v klatbě. Ale taky šlo o mnoho víc, Konradinův původ byl jeho prokletím, hodně lidí si muselo jeho smrt přát.
Ale neuzemnil. Viz listy ghibellinů Fridrichovi Wettinskému ( asi jim jeden mrtvej kluk nesačil :roll: ) A pak ony již zmiňované Sicilské nešpory v tématu Konradin. Přát si smrt děcka, který píše básničky? Ví sice Bůh, co z něj mohlo vyrůst, ale Kliment IV. má na tom s tou klatbou taky svůj (lví) podíl :lol: . Vždyť jsem říkala, že se k tomu nedokážu vyjádřit bez emocí. Ten strach z těch Štaufů asi musel být veliký, když kvůli němu popravují skoro děti.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Michal
Vévoda
Příspěvky: 570
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 2 times

Re: Pøemysl Otakar II.

Nový příspěvek od Michal »

No troufám si říct, že Přemysl byl sice o něco vyspělejší než Konradin, byl druhorozený a ti jsou většinou mnohem průbojnější, protože nejsou "zatíženi" svým prvorozenectvím a bývají samostanější, (zapomeňte prosím na Vaňkovou, která to sice taky zmiňuje, ale od té to neodvíjím :) ) ale byl pochopitelně v době vzpoury proti otci taky jen a pouze puberťák nic víc a nic míň. :D
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2717
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Pøemysl Otakar II.

Nový příspěvek od Viola »

Michal píše:...byl pochopitelně v době vzpoury proti otci taky jen a pouze puberťák nic víc a nic míň. :D
To je právě ta otázka - v tomhle problematickém věku je vidět každý rok, takže by byl rozdíl, kdyby mu v době začátku vzpoury bylo 14, nebo třeba už 18...
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Pøemysl Otakar II.

Nový příspěvek od Katerina »

Michal píše:No troufám si říct, že Přemysl byl sice o něco vyspělejší než Konradin, byl druhorozený a ti jsou většinou mnohem průbojnější, protože nejsou "zatíženi" svým prvorozenectvím a bývají samostanější, (zapomeňte prosím na Vaňkovou, která to sice taky zmiňuje, ale od té to neodvíjím :) ) ale byl pochopitelně v době vzpoury proti otci taky jen a pouze puberťák nic víc a nic míň. :D
A taky byl (a myslím, že rád ) markrabě moravský- i když to mu samozřejmě nestačilo. To je holt ta otázka druhorozených.
A pak bratr zemřel ...

Myslím též, že naši předkové, dospívali dřív - naše pokolení tak nějak mládne-( či infantilní ?? ) což mohlo souviset s výchovou a nároky na takovou osobu kladené.
Každopádně se cítil dostatečně stár na "mladšího" krále. :)
Myslím, že v té době byl na Moravě tak říkajíc bez dozoru, ne ? Ty pozdější poradce/dohlížeče mu otec dodal až poté co synovu vzpouru zpacifikoval.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4054
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 87 times
Been thanked: 18 times

Re: Pøemysl Otakar II.

Nový příspěvek od Ježek »

Katerina píše:A taky byl (a myslím, že rád ) markrabě moravský- i když to mu samozřejmě nestačilo. To je holt ta otázka druhorozených.
A pak bratr zemřel ...
Nejdřiv bratr zemřel a pak se stal markrabětem.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Michal
Vévoda
Příspěvky: 570
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 2 times

Re: Přemysl Otakar II.

Nový příspěvek od Michal »

No nevím jestli dřív lidé dospívali dřív, třeba díky nárokům na ně kladeným, to jsou jen dohady, kdyby dnes někdo kladl takové nároky na někoho, tak by se to poznalo. Příroda je příroda, prostě pubertou si musel projít každý, i když to byl Přemyslovec :) :wink: No třeba bratr Přemysla Vladislav umřel, když mu bylo dvacet, ale nebere se to obecně, že byl dospělý, každý se zmiňuje o tom, že byl "vychováván" pro trůn a ne, že už byl vlastně dospělý. Jako by byl taky ještě kluk ve stínu velkého taťky Václava.
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2717
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Přemysl Otakar II.

Nový příspěvek od Viola »

Závěť biskupa Bruna - CDB V. /2 č. 526.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Přemysl Otakar II.

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:Závěť biskupa Bruna - CDB V. /2 č. 526.
Nebo i RBM II. č. 571. Uzavíral ji před druhým tažením s Přemyslem do Litvy. Violko, ty máš doma CDB V.? Pokud ano, potřebovala bych tam něco ověřit, co v RBM ani UBLOE není. Mohla bys mi, pls, s tím pomoci?
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2717
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Přemysl Otakar II.

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:Violko, ty máš doma CDB V.?
Nemám, bohužel.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1168
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Přemysl Otakar II.

Nový příspěvek od Zany »

ve středu jdu do knihovny, mám tam sborník o Zlaté Koruně, tak do CDB-V můžu nahlídnou, jestli tam zrovna bude
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2717
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Pøemysl Otakar II.

Nový příspěvek od Viola »

Ježek píše: Nejdřiv bratr zemřel a pak se stal markrabětem.
Poprvé by snad měl být jako markrabě doložen v CDB IV. č. 105, myslím, že jde o listinu RBM I. č. 1165 z 27. března 1247. I když našla jsem listinu bez konkrétního data vloženou Erbenem již do roku 1241 (RBM I. č. 1058), podle mě jde ale o blbost.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Listina k 1.květnu 1272

Nový příspěvek od elizabeth »

Zany píše:ve středu jdu do knihovny, mám tam sborník o Zlaté Koruně, tak do CDB-V můžu nahlídnou, jestli tam zrovna bude
Mohla bych Tě teda poprosit o pomoc? Mám toho sice více, ale já se asi budu muset vypravit do Ostravy (nebo Olomouce) a předtím si CDB telefonicky zamluvit. Vidím to ale na celodenní výlet. :)

Jako ztěžejní mě napadá jen to, jestli by ses mi mohl, prosím, podívat jaká listina byla vydaná 1. května 1272?
V RBM totiž žádná taková není a měl by tam údajně naposledy svědčit po Přemyslově boku mj. Oldřich z Hradce... (to tvrdí Vratislav Vaníček)

Šusta totiž naopak tvrdí, že Oldřich z Hradce mizí z králova okolí už roku 1269...

Tak bych si v tom potřebovala udělat jasno a pořádek.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Vídeňské anály (úryvek k roku 1277)

Nový příspěvek od elizabeth »

Přátelé moji, mohl by mi někdo pomoci s tímto překladem z latiny?

Jedná se o tento kousek:

Rex Boemie Ottocarus ductus penitencia graviterque ferens in corde suo, regina quoque coniunx sua frequenter eum increpans quod terras predictas resignaverat, obsides ministerialium Australium et civium, dyademata quoque regis Ungarie et alias compromissiones factas .. resignare recusavit. Tunc rex Romanorum partem Austrie quam regi Boemie sub obligatione pro viginti milibus marcis videlicet copulatis heredibus pro dote assignaverat, resumpsit. Itaque rex Boemie iterato collecto exercitu grandi Austriam intravit et omnes munitiones novis instrumentis et machinis qui catti vocantur, potenter expugnavit et sic dissensio et guerra gravis oritur inter eos. Nam tota yeme Australes Moraviam et e converso Boemi Austriam diversis rapinis predis et incendiis vastaverunt.


jedná se o zkopírovaný textík z Regest imperii (jak jinak u mě, že? :D ) RI VI 1, č. 656a a originál je z MGH, Scriptores č. 9, Continuatio Vindobonensis, str. 708.

Mělo by se jednat o boje na rakousko-moravské hranici počátkem roku 1277...

Díky za pomoc těm co mají pořádný latinsko-český slovník nebo tuto krásnou řeč ovládají
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Brněnský probošt Konrád

Nový příspěvek od elizabeth »

No a do třetice (snad zase tvořím tu dlouhou zápalnou šňůru, jak o ní psal Ježek):
Jak lze doložit vyslání brněnského probošta Konráda Přemyslem do Korutan, aby zde převzal pod českou moc hrady a vévodský majetek?
No a taky to, že Konrád Přemysla zradil a podpořil Filipa Sponheimského v jeho nároku na vévodství falešným svědectvím o schůzce Přemysla a zesnulého Oldřicha Korutanského ze 4. prosince 1268 v Poděbradech ( která naopak lze doložit bez problémů RBM II. č. 630)?
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4054
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 87 times
Been thanked: 18 times

Re: Vídeňské anály (úryvek k roku 1277)

Nový příspěvek od Ježek »

elizabeth píše:Přátelé moji, mohl by mi někdo pomoci s tímto překladem z latiny?
Neska už to nedám, ale zejtra bych moh, když mi bude připomenuto.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Listina k 1.květnu 1272

Nový příspěvek od elizabeth »

elizabeth píše:
Zany píše:ve středu jdu do knihovny, mám tam sborník o Zlaté Koruně, tak do CDB-V můžu nahlídnou, jestli tam zrovna bude
Mohla bych Tě teda poprosit o pomoc? Mám toho sice více, ale já se asi budu muset vypravit do Ostravy (nebo Olomouce) a předtím si CDB telefonicky zamluvit. Vidím to ale na celodenní výlet. :)

Jako ztěžejní mě napadá jen to, jestli by ses mi mohl, prosím, podívat jaká listina byla vydaná 1. května 1272?
V RBM totiž žádná taková není a měl by tam údajně naposledy svědčit po Přemyslově boku mj. Oldřich z Hradce... (to tvrdí Vratislav Vaníček)

Šusta totiž naopak tvrdí, že Oldřich z Hradce mizí z králova okolí už roku 1269...

Tak bych si v tom potřebovala udělat jasno a pořádek.
Tak už vím i číslo listiny, je to CDB V/2, č. 658 na straně 289 a má se jednat o listinu litoměřickým měšťanům vydanou 1. května 1272 v Praze. Vím, že je v ní Jindřich ( Henco) z Lichtemburka. Prosila bych zjistit, zda je tam i Oldřich z Hradce...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4054
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 87 times
Been thanked: 18 times

Re: Vídeňské anály (úryvek k roku 1277)

Nový příspěvek od Ježek »

elizabeth píše: Rex Boemie Ottocarus ductus penitencia graviterque ferens in corde suo, regina quoque coniunx sua frequenter eum increpans quod terras predictas resignaverat, obsides ministerialium Australium et civium, dyademata quoque regis Ungarie et alias compromissiones factas .. resignare recusavit. Tunc rex Romanorum partem Austrie quam regi Boemie sub obligatione pro viginti milibus marcis videlicet copulatis heredibus pro dote assignaverat, resumpsit. Itaque rex Boemie iterato collecto exercitu grandi Austriam intravit et omnes munitiones novis instrumentis et machinis qui catti vocantur, potenter expugnavit et sic dissensio et guerra gravis oritur inter eos. Nam tota yeme Australes Moraviam et e converso Boemi Austriam diversis rapinis predis et incendiis vastaverunt.
Král český Otakar velice se omlouval, hněv držel ve svém srdci, jež bylo královnou a ženou jeho často mu vytýkáno, že na země výšeřečené resignoval, zajatí ministeriálové rakouští a města, korunováno také krále Uher a jiné k vytvoření smíru. . odmítli vzdát se. Pak král římský části Rakouska, která království českému pod závazkem za 2O tisíc hřiven jasně připojených připsání k dědictví věna/podílu, navrací. A král Čech znovu shromáždíc armádu do velkého Rakouska vkročil a všechna opevnění novým vybavením a stroji, které se kočkami nazývají, silně vyplenil a tak spor i válku těžkou zrodil mezi námi. Za celou jižní Moravu a přilehlé Čechy k Rakousku protilehlé plenili a pochodem ničíli.

Je to možný?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Vídeňské anály (úryvek k roku 1277)

Nový příspěvek od elizabeth »

Ježek píše:
elizabeth píše: Rex Boemie Ottocarus ductus penitencia graviterque ferens in corde suo, regina quoque coniunx sua frequenter eum increpans quod terras predictas resignaverat, obsides ministerialium Australium et civium, dyademata quoque regis Ungarie et alias compromissiones factas .. resignare recusavit. Tunc rex Romanorum partem Austrie quam regi Boemie sub obligatione pro viginti milibus marcis videlicet copulatis heredibus pro dote assignaverat, resumpsit. Itaque rex Boemie iterato collecto exercitu grandi Austriam intravit et omnes munitiones novis instrumentis et machinis qui catti vocantur, potenter expugnavit et sic dissensio et guerra gravis oritur inter eos. Nam tota yeme Australes Moraviam et e converso Boemi Austriam diversis rapinis predis et incendiis vastaverunt.
Král český Otakar velice se omlouval, hněv držel ve svém srdci, jež bylo královnou a ženou jeho často mu vytýkáno, že na země výšeřečené resignoval, zajatí ministeriálové rakouští a města, korunováno také krále Uher a jiné k vytvoření smíru. . odmítli vzdát se. Pak král římský části Rakouska, která království českému pod závazkem za 2O tisíc hřiven jasně připojených připsání k dědictví věna/podílu, navrací. A král Čech znovu shromáždíc armádu do velkého Rakouska vkročil a všechna opevnění novým vybavením a stroji, které se kočkami nazývají, silně vyplenil a tak spor i válku těžkou zrodil mezi námi. Za celou jižní Moravu a přilehlé Čechy k Rakousku protilehlé plenili a pochodem ničíli.

Je to možný?
Vřelé díky, dobrý vílo. :D Potvrdilo mi mé předpoklady... Možný to je. Aspoň to tak vyplývá i z těch Regest imperii...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1168
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Listina k 1.květnu 1272

Nový příspěvek od Zany »

elizabeth píše:Tak už vím i číslo listiny, je to CDB V/2, č. 658 na straně 289 a má se jednat o listinu litoměřickým měšťanům vydanou 1. května 1272 v Praze. Vím, že je v ní Jindřich ( Henco) z Lichtemburka. Prosila bych zjistit, zda je tam i Oldřich z Hradce...
Tak Oldřich tam je taky. Zkoušel jsem to vyfotit, ale nějak jsem si nerozuměl s foťákem v mobilu
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Listina k 1.květnu 1272

Nový příspěvek od elizabeth »

Zany píše:
elizabeth píše:Tak už vím i číslo listiny, je to CDB V/2, č. 658 na straně 289 a má se jednat o listinu litoměřickým měšťanům vydanou 1. května 1272 v Praze. Vím, že je v ní Jindřich ( Henco) z Lichtemburka. Prosila bych zjistit, zda je tam i Oldřich z Hradce...
Tak Oldřich tam je taky. Zkoušel jsem to vyfotit, ale nějak jsem si nerozuměl s foťákem v mobilu
Potvora jedna! (ten foťák). I tak Ti moc díky.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů