Jezuitský pelagianismus a kuralismus

dějiny křesťanství, Bible, misie, mnišství a jeho řády, kláštery, svatí, inkvisice, protestantismus
Mina012
Poddaný
Posts: 2
Joined: 17 Nov 2011 01:29

Jezuitský pelagianismus a kuralismus

Unread post by Mina012 »

Prosím o pomoc. Pátrám po vícero informacích o "Jezuitském pelagianismu a kurialismu". Našel by se někdo, kdo by mi mohl obé blíže vysvětlit? Díky.
slavicekvac
Král
Posts: 1811
Joined: 28 Oct 2009 11:55
Location: Kladno

Re: Jezuitský pelagianismus a kuralismus

Unread post by slavicekvac »

Mina012 wrote:Prosím o pomoc. Pátrám po vícero informacích o "Jezuitském pelagianismu a kurialismu". Našel by se někdo, kdo by mi mohl obé blíže vysvětlit? Díky.
Nejlépe přímo stránky českých jezuitů. jistě se někdo najde.
Mina012
Poddaný
Posts: 2
Joined: 17 Nov 2011 01:29

Re: Jezuitský pelagianismus a kuralismus

Unread post by Mina012 »

Pelagianismus – Pelagius byl současník Augustina, britský mnich, který zastával tezi, že askezí člověk může dosáhnout spásy, neboť člověku i po pádu Adamově zůstala svobodná volba mezi dobrem a zlem, a že tudíž každý může dojít spásy vlastním přičiněním. Ohlas jeho opozice byl jen částečný. Synod v Efesu r. 431 ji odsoudil, Pelagius byl vyhlášen za kacíře a bylo dáno za pravdu Augustinovi, že bez božího zásahu je spása nedosažitelná. Renesance tohoto sporu – na zač. 17. století mezi jansenisty a jezuity - Molinisté. Z katolického pohledu obhajovali jansenisté Augustina a jezuité se přikláněli k semipelagianismu – což je kooperace milosti a skutků. (Luther v 16. století obhajoval Augustina, hlásal milost, ne skutky).

Kurialismus a episkopalismus – nauka o církvi v raném novověku řešící otázku, která část církve má větší autoritu – kurie (římská kurie v čele s papežem s vlivem na všechny katolíky) nebo biskupská (národní).