Nejlepsim dukazem by ji bylo asi najit.Jenze jak.Podle ruznorodejch vejkladu muze bejt v podstate kdekoli.

Moderator: Zany
V 7.století asi existoval, ale s archeologickými znalostmi pohranièních oblastí to je horší, protože archeologové se spíš pouštìjí do prestižnìjších prací, než zkoumání neznámého. A kolonizaèní aktivity v pomezním hvozdu jsou stále diskutabilním tématem, stejnì jako dávné hradištì Wogastisburg, které pravdìpodobnì také stálo nìkde na pokraji tìchto "pralesù".p(o)sel z budoucnosti wrote:...Existovala vubec tato pevnost?
Asi mi to uniklo, ale z jakého jazyka se vykládá název toho hradištì?Ježek wrote:...kdyby námi hledané místo leželo nìkde na jižní Šumavì, nebo v Rakousku...
To je zajiste pravda.Ale z odkazu a jedineho pisemne dolezeneho pramene by v tom pripade melo bejt zretelne ze Dagobert postoupil hluboko do centra Rise!Ježek wrote:...proè by nemohl být Wogastisburg nìkde na jihozápadì, jihu?
Vypadá to nìmecky (germánsky), ale mùže to být jen název používaný Západem. Slovansky se to jmenovalo tøeba... tøeba Bøezovec...Przemysl de Nyestieyky wrote:Asi mi to uniklo, ale z jakého jazyka se vykládá název toho hradištì?Ježek wrote:...kdyby námi hledané místo leželo nìkde na jižní Šumavì, nebo v Rakousku...
Rád bych v této souvislosti pøipomnìl Sámovo vítìzství nad zmiòovaným franským králem Dagobertem právì u (bájného) Wogastisburgu. Dagobertova armáda nìkdy kolem 631/632 se pøesunovala smìrem k Sámovì øíši ve 3 proudech. Austrasijci nejsevernìji - pøibližnì Cheb, Alamani - pøibližnì Klatovy, Plzeò a Langobardi smìrem pøes Korutany na Moravu. I to by mohlo leccos napovìdìt...Ježek wrote:...Pro Franky by bylo jednodušší postupovat podél Dunaje, než složitì procházet husté èeské hvozdy v Krušnohoøí/Šumavì a na Vysoèinì?...
Proudu bylo vice ktere meli za cil nezavisle skodit.ale pokud je to pravda samo jim nevenoval pozornost a skodici vyprava vysla naprosto na zmar.Z toho vypliva ze samo se zameril predevsim na hlavni proudy .Ted me napada myslenka ze proudarske zpusoby dobejvani uzemi je tak trochu lehkomyslny.V te dobe jim stacilo zabranit zdarne spojeni a po te porazit osamocene proudy jedny po druhe.Jiøí Motyèka wrote:Dagobertova armáda nìkdy kolem 631/632 se pøesunovala smìrem k Sámovì øíši ve 3 proudech....
Tvùj výklad slyším poprvé.Obávám se ža ale není správný.petr wrote:V pøekladu wog je vážit, Woge vlna. Weg je cesta, co z toho vyvodit?
Je to jméno zkomolené ze slovanštiny nebo její nìmecký pøeklad?
Pøihlédneme-li k první variantì - Woga mùže být voda, a jsme u vodní pevnosti, mùže tudy vést cesta?
Asi Tì zklamu ale musím øíct ,že tvá teorie má nìkolik nedostatkùPeacemaker wrote:Ja osobne som sa tiež o túto záležitos dos zaujímal. Ježek mi trocha vyššie nahral. Ak teda nadviažem na neho, tak ako už spomenul, centrum Samovej ríše bol na rozhraní hraníc Moravy-Slovenska-Rakúska. A aj ako Ježek uviedol, tak písalo sa, že sa franské vojsko presúvalo po vode.
A samotný názov burg, používali vtedy ako názov opevneného sídla /pretože neskorší výraz burg=hrad nepripadá do úvahy, pretože vtedy sa kamenné hrady ešte nestavali/ a gast je odvodené od slova kupec. A presne podla tohoto opisu sedí okolie Bratislavy. Pretože tam bol aj brod a podla opisu úteku vojsk, utekali aj cez brod. A tam bolo aj obchodné centrum. Èiže by to aj sedelo. Neskôr to už bolo ale Braslavsburg, podla lorda Braslava.
Viem, je to tak viac menej špekulácia,ale celkom mi to sedí.
Úhoš není ještì zcela hozenej pøes palubu.Poøád nám mùže lecos ukázat Ale jak sám píšeš není to pravdìpodobné..Nadìjný je i vrch Rubín.Ale podoba a výklad jména mùže lecos nasvìdèovat.Tøeba to,že nejsou s hledáním daleko.Ale je to jen teoretická fabulace.Peacemaker wrote:Inak dos dlho sa myslelo,že by to mohol by aj spomínaný Úhoš. Ale archeologické vykopávky neskôr túto možnos vylúèili. Neviem teraz narýchlo, že èo presne archeológovia hladali a nenašli, ale nieèo s pohrebiskami to súviselo tuším. Preto už Úhoš vylúèili.