Nejhorší zkušenosti na hradech?

Hradiště, hrady, tvrze a jiná sídla nobility. Dnešní propagace a obnova.

Moderátor: Zany

KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Nejhorší zkušenosti na hradech?

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Myslim na nespokojenost s vykladem,vstupnem a vubec kde vsude ste meli nejhorsi zkusenosti?
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: nejhorsi zkusenosti na hradech?

Nový příspěvek od Viola »

p(o)sel z budoucnosti píše:Myslim na nespokojenost s vykladem,vstupnem a vubec kde vsude ste meli nejhorsi zkusenosti?
Jednoznačně Bouzov. Je to už pár let, takže historické nepřesnosti jsem ještě nezvládla vnímat, ale průvodkyně byla úplně šílená, nemluvila, ale kníkala, a pořád všem říkala, co NESMÍ dělat, kam nesmíme chodit... Perlou bylo, že nesmíme házet papuče do kašny (jako by to asi někoho napadlo :D ).
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1087
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

MÌLNÍK

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

p(o)sel z budoucnosti píše:...nejhorsi zkusenosti?
Sice to není úplně na hradě, ale mám taky jednu špatnou zkušenost. :( Vlastně to kdysi byl hrad, dnes je to zámek...Mělník.
Ale toho se to úplně netýká. :D
Hned vedle je kostnice a tam jsme se šli podívat. Jenže bylo zavřený, tak jsme se podívali na hodinky, jestli tam nejsme v době polední pauzy a hned přes ulici se začínalo podrážděně a nepříjemně ozývat "...aby jste se nezbláznili, už jdu!"
Přitom jsme neřekli ani půl slova, protože ani nebyl čas reagovat. Takhle jsme vykulili oči :shock: ...ale jelikož já nemám takovou tu gentlemanskou noblesu šlechtického stavu (za kterou se nepřetržitě skrývám :twisted: ) tak jsem se taky do ženský pustil a na celý okolí se ozývaly moje nevybíravé nadávky na nevrlou pokladní, které pro jistotu nebudu opakovat (aby nás neposlouchaly třeba nějaký děti), že na mě chtěla volat až policajty.
Žádnou kostnici jsme neviděli a já měl zkaženou náladu že bych klidně dělal žížalám na ocáskách dvojitý uzle, kdybych neměl rád i takhle malinkatý zvířátka... :D

O tohle jsme přišli... :cry:
http://www.melnik2000.cz/images/petr&pa ... tnice1.jpg
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1044
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Hláška o žížalkách je úžasná.:)
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Z minulého léta

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Hrady Rabí, Klenová... Nadrčený výklad mladých slečen, brigádnic s chybami. Ale to není asi jenom moje zkušenost, stává se to běžnou praxí. Ty staré hrady si to nezaslouží, ale naštěstí mezi návštěvníky se skoro nikdo nenajde, kdo o dané lokalitě něco z historie ví...
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Z minulého léta

Nový příspěvek od Viola »

Jiøí Motyèka píše:Hrady Rabí, Klenová... Nadrčený výklad mladých slečen, brigádnic s chybami. Ale to není asi jenom moje zkušenost, stává se to běžnou praxí. Ty staré hrady si to nezaslouží, ale naštěstí mezi návštěvníky se skoro nikdo nenajde, kdo o dané lokalitě něco z historie ví...
Tuhle zkušenost mám myslím ze Švihova - průvodkyně pořád říkala František Josef II.
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

Podělím se o zkušenost z hradu Křivoklát, který jsme navštívili roku 2005. Nuda tam nebyla, neb průvodkyně nás udivovala doslova v každém sálu a nejenom já jsem nevěřícně kroutil hlavou :lol:
...tato barokní truhla na šaty z 19. st. je jediným dochovaným kusem svatební výbavy renesanční majitelky hradu...
...tyto dámské šaty obvykle nosily ženy, ale jenom na slavnosti, protože vážily 60 kg (průvodce ukazuje na šaty)...
...toto je hladomorna a tyto skřínky ve zdi sloužily jako skříňky na osobní věci odsouzenců na smrt - aby jim nikdo nemohl jejich věci vzít...
...tato železná panna je ze dřeva, což mělo tu výhodu, že když do ní odsouzence zavřeli a polévali dřevo vodou, tak nabobtnalo a strašlivě drtilo tělo odsouzence...
..."a teď jsme v části, kde jsou vystaveny dřevořezy svatých, jestlipak víte, proč některé sochy nemají ručičky, nožičky nebo hlavičky?" jedno dítě nesměle nedhodilo, že asi proto, že je někdo ulomil a ukazovalo přitom na zřetelná poškození plastiky. Průvodce se shovívavě usmál a oponoval: "ale kdeže, to jsou svatí a ti kolikrát ruce a hlavy ani neměli"...
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3974
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 43 times
Been thanked: 16 times

Re: Z minulého léta

Nový příspěvek od Ježek »

Jiøí Motyèka píše:Hrady Rabí, Klenová... Nadrčený výklad mladých slečen, brigádnic s chybami. Ale to není asi jenom moje zkušenost, stává se to běžnou praxí. Ty staré hrady si to nezaslouží, ale naštěstí mezi návštěvníky se skoro nikdo nenajde, kdo o dané lokalitě něco z historie ví...
Podobnou zkušenost mám z Bezdězu.
Ale i jednu humornější příhodu. Kamarád byl trochu vepředu a byl v další místnosti trochu napřed, schoval se u dveří za nějaký pilíř s tím, že na prvního, kdo půjde, vybafne. První šla průvodkyně...
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1087
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

výklady prùvodcù

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Hodně záleží na tom, kdo se na objektu jako průvodce vyskytuje. Často to jsou právě studenti na brigádách, jindy kasteláni nebo oficiální "zaměstanci". Jedni se drží napsaného textu, druzí z něj vybočovat ani moc nesmějí a jiným je ukradená starší historie.

Na jednom hradě jsem k úžasu narazil na originální kreslený rozrod Hartigů a tak jsem se průvodkyně ptal, jak tento rod souvisel s hradem, nebo jestli je v nějaké jejich exposici obraz člena tohoto rodu, ...ale vypadalo to, jakoby nikdy o tom rodě ani neslyšela.

Na jiném hradě jsem se průvodce ptal na něco ohledně rodu pánů ze Železnice. (Nebudu úmyslně jmenovat, protože průvodce i hrad byli jinak v pohodě). Průvodce mi řekl, že o tom nic neví, že o tom ani nepřemýšlel, ale že si o tom sám něco pro zajímavost zjistí... (Ten rod totiž onen hrad pravděpodobně dokonce postavil (!) a pak zde sídlil ještě něco přes jedno a půl století!).
Pro mě to je obecná zkušenost, že průvodci jsou příjemní z toho pohledu, že se člověk dozví něco, co vědět nechtěl, ale nečekám, že by mi odpověděli na něco, co by mě zajímalo.
Ale neberu to jako vadu památky nebo dokonce neposuzuju jako "špatnou zkušenost". :)
p(o)sel z budoucnosti

Re: Z minulého léta

Nový příspěvek od p(o)sel z budoucnosti »

Ježek píše:
Jiøí Motyèka píše:Hrady Rabí, Klenová... Nadrčený výklad mladých slečen, brigádnic s chybami. Ale to není asi jenom moje zkušenost, stává se to běžnou praxí. Ty staré hrady si to nezaslouží, ale naštěstí mezi návštěvníky se skoro nikdo nenajde, kdo o dané lokalitě něco z historie ví...
Podobnou zkušenost mám z Bezdězu.
Ale i jednu humornější příhodu. Kamarád byl trochu vepředu a byl v další místnosti trochu napřed, schoval se u dveří za nějaký pilíř s tím, že na prvního, kdo půjde, vybafne. První šla průvodkyně...

Z Bezdezu sem si prisel s dobrou hlaskou.Kdyz sem se mlade,krasne a velmi snazive pruvodkyne ptal na system obrany hradu jakozto mlady kluk v 7 tride tak se mi dostalo odpovedi ze to netusi ale ze tomu prispivalo take to ze tam nemeli ve stredoveku stromy.Trochu me to pobavilo i kdyz do jiste miry mela pravdu :lol:
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

dobré jsou i další hradní historky, jako například o rytířích, které museli v jejich nepohyblivé a těžké polní zbroji vytahovat na koně jeřábem. věděli jste, že když takový rytíř náhodou upadl, tak už se sám bez pomoci nezvedl a umřel? :lol: :lol: :lol:
...a víte, že urozené dámy pletly po večerech svým mužům kroužkové košile? :lol: :lol: :lol:
...šlechta nosila drahocené šaty ze sametů, hedvábí a brokátů, bohatě pošívané drahými kameny. A takové šaty, protože byly hrozně drahé, se nosily dokud se na nich nerozpadly, pak se zase oblékly nové drahocené...
...a protože šlechta ve středověku neznala příbor, tak jedla jenom rukama a mastné prsty si urození otírali do svých šatů (samozřejmě těch drahocených) ale nejčastěji do dlouhých vlasů komorných a do srsti svých psů... :lol: :lol: :lol:
p(o)sel z budoucnosti

Nový příspěvek od p(o)sel z budoucnosti »

rukama a mastné prsty si urození otírali do svých šatů (samozřejmě těch drahocených) ale nejčastěji do dlouhých vlasů komorných a do srsti svých psů... :lol: :lol: :lol:[/quote]


Stim psem sem to kdysi delaval taky.Sem taky slechtic? :lol: Ale protoze byl kratkostrstej musel sem toho zanechat.
Navic v lete mi umrel :(
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1087
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

p(o)sel z budoucnosti píše: Stim psem sem to kdysi delaval taky.Sem taky slechtic? :lol: Ale protoze byl kratkostrstej musel sem toho zanechat.
Navic v lete mi umrel :(
Asi´s to moc přeháněl, :( ...ale zas´s to neměl tak daleko na hřbitov :) vlastně zemřel doma, že? :lol:
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

p(o)sel z budoucnosti píše:...Navic v lete mi umrel :(
No to se nediv, když byl krátkosrstej. Nejhorší na psí srst je prej vomastek z bůčku a pomfritů... :(
Týral jsi zvíře. No moc nekoukej, :shock: týral jsi to zviřátko! Zeptej se některého ochránce zvířat, on ti to vysvětlí... :evil:
A na to, zda jsi šlechtic, již asi odpověď začínáš tušit, že?
p(o)sel z budoucnosti

Nový příspěvek od p(o)sel z budoucnosti »

Jiøí Motyèka píše:
p(o)sel z budoucnosti píše:...Navic v lete mi umrel :(
No to se nediv, když byl krátkosrstej. Nejhorší na psí srst je prej vomastek z bůčku a pomfritů... :(
Týral jsi zvíře. No moc nekoukej, :shock: týral jsi to zviřátko! Zeptej se některého ochránce zvířat, on ti to vysvětlí... :evil:
A na to, zda jsi šlechtic, již asi odpověď začínáš tušit, že?

Muj pes se dozil bez 1 mesice 16 roku.P 8) ochybuju ze sem ho utyral mastnejma rukama
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

p(o)sel z budoucnosti píše:...Muj pes se dozil bez 1 mesice 16 roku.P 8) ochybuju ze sem ho utyral mastnejma rukama
Jasně, že ne. Ty tvý mastný pazoury byly v tom jeho věku vlastně ranou z milosti, chceš jistě naznačit... :) :D :lol:
p(o)sel z budoucnosti

Nový příspěvek od p(o)sel z budoucnosti »

Jednu z nejhorsich zkusenosti sem mel na hrade Kumburku.Tento slavny hrad velmi kazi lidi kteri tam sice patrej ale paradoxne diky jejich chovani tam nemaji co delat.
Dostal sem vynadano kdyz sem se potreboval na neco optat.Bylo naznaceno ze o zvedavce meho formatu nemaji vubec zajem.Ze tomu moc nerozumi se dalo zjistit podle toho ze sem chodil a ptal sem se na informace pokazde nekoho jineho a pokazde bylo me receno uplne neco jineho a v jednom pripade naprosta hovadina.Jejich antiharmonicka spoluprace prestoze na hrade SKORO ZIJOU hovori za vse.

Jednou sem byl na hrade sam...A kdyz sem videl ze se blizi nejaka rodina, zahodil sem kolo do krovi a udelal sem ji pruvodce :lol:
Myslim ze na takoveho husteho pruvodce nikdo nikdy nezapomene...

Jinak ja se pokazde bojim tam jit a vubec se na neco zaptat.Proto v dobe kdy dejiny sou otevreny pro kazdeho z nas sou tyto lidi dost nezadouci.
ja nechci dostat vynadano za neco kdyz se chci na neco zaptat!!! :(
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1087
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

GOLDENBURG

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

p(o)sel z budoucnosti píše:Jednu z nejhorsich zkusenosti sem mel na hrade Kumburku...
U této věty mám vždycky mírný úsměv na tváři. :) Ale víc to nebudu rozvádět, protože jsem se k tomu už vyjadřoval (pod křestním jménem) jinde: http://www.trosky.cz/rajnet/web/komentare.asp?id=360
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1087
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

KUKS

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Včera jsme byli na zámku Kuks u Dvora Králové. Sice nás nezajímal interiér zámku, ale hrobka pod ním a tak jsme museli přes dvě hodiny čekat na další termín otevření... Dvakrát nám bylo řečeno, abychom se zeptali později, jestli tam budou mít na to vůbec průvodce a pak nakonec tedy, že tam s námi dojde jedna mladá průvodkyně...
Prošlo se malou chodbičkou do jedné tmavé a chladné krypty s rakvemi a "průvodkyně" neřekla ani půl slova. Tak jsem se na něco zeptal, stroze odpověděla a dál čekala, než si to prohlídnem a asi po dvou-třech minutách jsme opravdu šli... :(
Naštěstí vstup pro osobu je jen 20,-Kč :D takže člověka ani tolik nemrzí, že tam není moc co k delší prohlídce navíc s naprosto neschopnou průvodkyní. :twisted:
Obrázek
Cesta vedoucí přímo ke kryptě
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: KUKS

Nový příspěvek od Viola »

Przemysl de Nyestieyky píše:Včera jsme byli na zámku Kuks u Dvora Králové.
Já tam byla před skoro dvěma lety, takže si toho moc nepamatuju (až na to, že byl začátek srpna a děsná kosa :wink: ), jenom průvodkyně byla trochu mimo... Ani nás nepozdravila, neřekla pár slov na uvítanou, prostě rovnou spustila o hr. Šporkovi, a to ještě uprostřed jeho života...
Po prohlídce, která bohužel není jednolitá (chodí se pořád sem a tam, někdy i ven), jsme se šli zahřát do přilehlé restaurace... Ta byla taky docela hrozná... Ale možná se mezitím zlepšila 8) .

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů