Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 22 zář 2018 00:39

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Současná historická próza
PříspěvekNapsal: 25 črc 2018 11:51 
Panoš

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Klidně to někdo můžete rozvést jako problematiku současné historické prózy se zaměřením na středověk obecně. Ale já se přiznám, že takový přehled nemám. Takže mě vlastně zajímá asi nejznámější osoba - Vlastimil Vondruška. Všeobecně velmi populární autor. Co říkáte na tohoto pána jako spisovatele historických románů? Je aktivní i jinak, ale zajímá mě jen tohle a jeho přístup jako "historika". Pokud vím, profesionální historikové se od něj spíš distancují a ve svých knihách mívá zajímavé chyby. Já jsem si četl kousek z jeho Přemyslovské epopeje věnované Přemyslu Otakarovi II. a čistě po literární stránce mi připadala mnohem kvalitnější de facto stejná pasáž (popis bitvy u Kressenbrunnu) od Ludmily Vaňkové. Politiku do toho netahejme, prosím. Jen VV jako autor popř. historik. Mimochodem, mě velmi zaujal Pavel Hrdlička se svou pentalogií o podrychtáři Václavovi. Skvěle napsáno, vtipné, se znalostmi reálií. U něj mi vadí jen nadbytečně používané vyloženě moderní výrazy.

Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Současná historická próza
PříspěvekNapsal: 30 srp 2018 20:35 
Král

Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times
Troodon píše:
Klidně to někdo můžete rozvést jako problematiku současné historické prózy se zaměřením na středověk obecně. Ale já se přiznám, že takový přehled nemám. Takže mě vlastně zajímá asi nejznámější osoba - Vlastimil Vondruška. Všeobecně velmi populární autor. Co říkáte na tohoto pána jako spisovatele historických románů? Je aktivní i jinak, ale zajímá mě jen tohle a jeho přístup jako "historika". Pokud vím, profesionální historikové se od něj spíš distancují a ve svých knihách mívá zajímavé chyby. Já jsem si četl kousek z jeho Přemyslovské epopeje věnované Přemyslu Otakarovi II. a čistě po literární stránce mi připadala mnohem kvalitnější de facto stejná pasáž (popis bitvy u Kressenbrunnu) od Ludmily Vaňkové. Politiku do toho netahejme, prosím. Jen VV jako autor popř. historik. Mimochodem, mě velmi zaujal Pavel Hrdlička se svou pentalogií o podrychtáři Václavovi. Skvěle napsáno, vtipné, se znalostmi reálií. U něj mi vadí jen nadbytečně používané vyloženě moderní výrazy.

Dosud si myslím nebyl jako historizující spisovatel překonán Jirásek. Diskreditovaný Nejedlým, ale fakticky nedostižený. Jeho historické fresky jsou udělané velmi filmově a proto se Vávrovi tak dobře dělal Žižka i Hus. Kdyby někdo udělal film podle Bratrstva, tak by to bylo ke koukání navěky. Krimi, sexy, příroda, souboj, bitvy, zrady, náboženství na pozadí skutečné historie tří národů - Čechů, Slováků a Uhrů. Jedinečná místa - Zvolen, Červený Kláštor ( Pieniny ), Spišský hrad, Muráň etc. Super velkofilm. Hlavně ovšem Jirásek a geniální ilustrace od Adolfa Kašpara. Kam se hrabe jakákoliv soudobá rytírna, ještě tak skutečně historické Ivanhoe a Durward. Vsadím se, že Jirásek udělal mnohem méně historických chyb, než Vondruška a to byla historie ještě celkem slabá věda.

Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina