Pokec o knihách

Vše o fóru - oznámení správců, nápady k zlepšení. Akce v reálném světě, nehistorická témata, pokec

Moderátoři: Zany, elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Trošku odběhnu od středověkého tématu - četli jste Dunu od Herberta??? Ta mě maximálně dostává...
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Ježek píše:
acoma píše: četli jste Dunu od Herberta??? Ta mě maximálně dostává...
Taky jenom viděl - taky můžu doporučit, spíš, ale původní Dunu než Děti Duny
Myslim, ze nejlepsi je ten prvni dil - Duna. Za to jsem ji cetla mnohokrat. :oops:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Jirásek

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Katerina píše:...Kdybychom to malinko rozšířili i před a po Václavovi ...
abychom třeba udělali radost i Jiřímu - Boží bojovníci od Sapkovského ????...
Kdepak děvčata! Neberte to prosím, jako provokaci, ale já se za to nestydím a hrdě se k tomu hlásím "proti všem". :) Radost mi, co se týče toho "mého" období, udělá pouze "český Sienkiewicz" Alois Jirásek. Jenže o něm si tady nepopovídám s nikým, protože Jirásek nejen že se v současné době nečte, ale bohužel ani nevydává. I to zařídila neviditelná ruka trhu... :(
Ale představte si děvčata, že Jirásek tady má své téma, dokonce v hlavní kapitole. Ale nezakládal jsem ho já... :D
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Tak, Jirko, trochu se mýlíš, nebo - ačkoliv jsem ho nečetla a zatím to neplánuju, pečlivě si nahrávám každý díl F.L.Věka. Před chvílí jsem se dívala na hlasování na stránkách ČT a trochu mě vyděsilo procento diváků, kteří ho považují za ztrátu času (momentálně 12%) :( Asi to bude tím znechucením ve školních škamnách...
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Jirásek

Nový příspěvek od Katerina »

Jiøí Motyèka píše:
Katerina píše:...Kdybychom to malinko rozšířili i před a po Václavovi ...
abychom třeba udělali radost i Jiřímu - Boží bojovníci od Sapkovského ????...
Kdepak děvčata! Neberte to prosím, jako provokaci, ale já se za to nestydím a hrdě se k tomu hlásím "proti všem". :) Radost mi, co se týče toho "mého" období, udělá pouze "český Sienkiewicz" Alois Jirásek. Jenže o něm si tady nepopovídám s nikým, protože Jirásek nejen že se v současné době nečte, ale bohužel ani nevydává. I to zařídila neviditelná ruka trhu... :(
Ale představte si děvčata, že Jirásek tady má své téma, dokonce v hlavní kapitole. Ale nezakládal jsem ho já... :D
A víš, že čte. Mám po babičce Proti všem a všechny tři díly Bratrstva, a přečetla jsem si je sama (bez donucení jako kdysi kdysi dávno ve škole). A toho Sienkiewicze taky, ten mimochodem nedávno vyšel - Potopa, já sehnala v antikvariátu na Kladně Křižáky, ale to je teda síla ! Já jsem cvok , já četla i Beneše Třebízského , kdysi a ráda. Ješte ho někde mám.

Katka
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Jo, ta Potopa vyšla, jenže já to kámošce koupila v antikvě za 100,- a nové stojí snad 700-800, teď nevím přesně... Co myslíš tou "silou" u Křižáků?
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Viola píše:Tak, Jirko, trochu se mýlíš, nebo - ačkoliv jsem ho nečetla a zatím to neplánuju, pečlivě si nahrávám každý díl F.L.Věka...
Taky chválím, Violo! Vždy (nesestříhaný) seriál se tehdejší ČST fakt povedl...
Viola píše:...Před chvílí jsem se dívala na hlasování na stránkách ČT a trochu mě vyděsilo procento diváků, kteří ho považují za ztrátu času (momentálně 12%...
Jj, to mě vůbec nepřekvapuje. Jak signifikantní!...
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Jirásek

Nový příspěvek od Ježek »

Jiráska jsem četl, výbor z díla Čechy hrdinské, četlo se to tak pěkně, že jak jsem začal, tak jsem skončil. Asi za 2 odpoledne bylo dočteno...
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Ještì k Aloisovi

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Víte přátelé a příznivci Jiráska, :) na tomto našem významném spisovateli je pozoruhodná a zajímavá ještě jiná skutečnost. Totiž, že ten, kdo se chce dozvědět upřímně něco o naší historii a tohoto poznání se nechce dobrat přávě studiem odborné literatury, či rovnou prací v archivu, je právě Jirásek jedinečnou příležitostí. Proč?
Před sepsáním každého historického díla předcházelo pečlivé studium pramenů v ústředních archivech, ale i v arcivech regionálních (Bratrstvo, Psohlavci,...). Toto studium bylo pro Jiráska samozřejmostí vzhledem k jeho profesi, kterou vystudoval na FF UK. Jirásek byl brilantním fabulátorem, tam, kde se mu nedostávalo pramenů, děje velice citlivě a se znalostí věci domýšlel. Jako příklad bych uvedl vylíčení Žižkova dospívání v románu Mezi proudy. Tento neznámý úsek Žižkova života pak vyznívá velice pravděpodobně, etc.
Neměli bychom rovněž zapomenout, že Jirásek se v r. 1926 stal prvním československým čestným členem PEN klubu, bohužel návrh na Nobelovu cenu za literaturu vyzněl do ztracena. (To jiný velmistr historické literatury, Sienkievicz byl v tom ohledu sastnější.)

P.S. Nebyl tento příspěvek moc "kantorskej"? Pak sorry... :)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Ta scéna s Kralickou biblí je úžasná, pak taky ta, když se jde Žalman registrovat jako Český bratr a páni konšelé se mu vysmějí... Myslím, že v době svého vzniku, měl ten seriál nadčasový podtext, a proto na něj lidi tehdy koukali možná víc; dneska už si většina lidí tu analogii s normalizací ani neuvědomí, protože prostě zapomněli... Trochu smutné,ne?
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Jirásek dnes

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Viola píše:Ta scéna s Kralickou biblí je úžasná, pak taky ta, když se jde Žalman registrovat jako Český bratr a páni konšelé se mu vysmějí...
Ano, tady Jirásek geniálně zakomponoval jakousi (úmyslnou?) nedůslednost Tolerančního patentu Josefa II., který se Českých bratří netýkal. K tomu si neodpustím ještě malou poznámku. Vchody evangelických kostelů a modliteben, které znovu začaly po vydání Tolerančního patentu ožívat, nesměly mít vchod z ulice, či vesnické cesty, ale o 180st. obráceně. Ano, to bylo Habsburkovo pojetí náboženské "svobody", ale v té době to byl jistě relativně velký pokrok v oblasti náboženské tolerance...
Viola píše:... Myslím, že v době svého vzniku, měl ten seriál nadčasový podtext, a proto na něj lidi tehdy koukali možná víc; dneska už si většina lidí tu analogii s normalizací ani neuvědomí, protože prostě zapomněli... Trochu smutné,ne?
Taky, ale díla tohoto druhu ještě nekompromisně válcují bezduché akční produkce komerčních televizí. A to je neméně smutné... :cry:
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Filmy, seriály

Nový příspěvek od Ježek »

Jiøí Motyèka píše:[Mě Bety vždy strašně dojme scéna, kdy František po vydání Tolerančního patentu vrátivší se domů, přinese Žalmanovi Kralickou bibli, která mu v době vrcholící rekatolizace byla zabavena. Vůbec se za to své dojetí jako mužskej nestydím, protože v té scéně trvající pár minut je síla...
Nejlepší scéna (přiznám, nevídám to pravidelně) je, když učitel matiky (neznám to tak dobře), říká, že tolerujeme hříchy na našem jazyce ,protože neznáme naši historii (volně řečeno). Strašně moc mi to připomíná dnešní postkomunistickou dobu...
Viola píše:Já mám Markétu na počítači a nějak se v tom moc neorientuji, takže mě to úplně nepřevědčilo :( . Zatím trpělivě očekávám Údolí včel, které je - aspoň podle členů jedné filmové diskuse - srozumitelnější...
Taky jsem neviděl :cry: Hlavně Údolí včel bych rád viděl, ale nemůžu to sehnat (nejde to nikde stáhnout). Nemáte někdo?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Filmy, seriály

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Ježek píše:...Nejlepší scéna (přiznám, nevídám to pravidelně) je, když učitel matiky (neznám to tak dobře), říká, že tolerujeme hříchy na našem jazyce ,protože neznáme naši historii (volně řečeno)...
Ano, pan profesor, pater Vydra se 11. října při hodině matiky zeptal, co že je dnes za výročí. Nikdo nevěděl, pouze František, kterému matematika moc nešla, sdělil všem, že v tento den pod Přibyslaví zemřel Jan Žižka. A jezuita Vydra ho pochválil s tím, že Žižku hned okomentoval jako velkého arcikacíře ale zároveň velkého obránce českého jazyka. Také typická scénka. Ano, přátelé, Vydra by katolík, byl velkým Čechem a byla přece doba obrozování národa... :)

P.S. Omlouvám se (všem odpůrcům Jiráska), že se stále k F.L.V. vracím, ale nedá mi to prostě!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Pokec o knihách

Nový příspěvek od acoma »

Tady by se třeba mohlo psát i o knihách, které se netýkají zrovna našeho středobodu vesmíru tj. středověku, ale něčím nás zaujaly a to třeba i tak, že se k nim čas od času vracíme. :lol:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Tos neměla zakládat, já jsem čtecí blázen... :x
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

knížky

Nový příspěvek od Ježek »

Já vlastně ani nemám tolik času číst něco jinýho než historii. Ale postupně se k literatuře dostávám.
Nejlepší knihy, co jsem četl je od Orwella 1984 a od Tolkiena Hobit.
Teď čtu od Ryana Jak jsem vyhrál válku
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Herbert - DUNA. Nejlepší díl je samozřejmě ten první. :lol:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Nový příspěvek od Viola »

Moje super hyper oblíbený triptych od norského autora Trygve Gulbranssena "Věčně zpívají lesy" + 2 další, doporučuju hlavně děvčatům...
Nedávno jsem četla "Pýchu a předsudek", nejde o žádnou romantickou blbost, nýbrž výbornou charakteristiku postav a brilantní rozhovory. Kdo jste viděli film, asi jste se v těch diskusích občas ztráceli, v knize to nehrozí :wink:
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Oblíbené knihy

Nový příspěvek od elizabeth »

Hm, u mě vede Robert Merle a jeho Dědictví otců . I když to min. ze středověku čerpá...
Pak egyptologie - Achnaton, Tutanchamon, Nefertiti, Anchesenamon, vše o nich, včetně staroegyptských detektivek.
Quo Vadis a Jih proti severu.
Vůbec Řím 1. století, včetně počátků křesanství - zejména Mika Valtari a Jeho království.
Dobraczynski - Listy Nikodémovi.
Čtu i římské detektivky z té doby.
Suetonius - Životopisy císařů, přečetla jsem snad všechny knihy o Kleopatře a Marcu Antoniovi, dále o Liville Caligulově sestře a císaři Caligulovi samotném, o Tiberiovi, Jarmila Loukotková - Není římského lidu.
Josef Toman - Po nás potopa. Poslední dny Pompejí...

Erich Maria Remarque - Vitězný Oblouk, Nebe nezná vyvolených, Na západní frontě klid.

Podívám se do knihovny, zda mě tam ještě něco zaujme, co není středověkého a nač jsem zapomněla.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

PÁD

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Pro mě se stala legendou knížka, která mě kdysi zatajila dech při čtení... Nevím jestli někdo znáte Pád Alberta Camuse z r. 1956...?
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: DotBot a 0 hostů