Pokec o knihách

Vše o fóru - oznámení správců, nápady k zlepšení. Akce v reálném světě, nehistorická témata, pokec

Moderátoři: Zany, elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od elizabeth »

Úvod příspěvku by asi měl být ještě v Pokecu o filmech ale protože by pak jeho druhá část byla vytržena z kontextu bude celý tady...
Nějak už mě přestalo bavit sledování filmů a dokonce už dost bolo i Ioana Gruffudda :lol: , tak jsem si po shlédnutí téměř celé jeho filmografie ( v pátek podvečer to byl film "Jiný život" - hodnocení v Pokecu o filmech - možná), řekla, že je na čase vrátit se k prazákladům, čili ke knihám.

Přečetla jsem poslední Vondruškovu detektivku "Prokletí brněnských řeholníků" a jeho české Zvonokosy, tedy - "Klášterní madrigal". Je sice na ně nutné nahlížet jako na literaturu veskrze zábavnou, ale zase byly zábavné natolik, že krom kontroly překladů jsem se věnovala pouze čtení ( a drobným domácím pracem, ale to je vedlejší) a zvláště při té druhé jmenované jsem se tak nasmála, jak už dlouho ne. Takže až bude někomu blbě, doporučuji sáhnout k těmto knihám. Věřím, že zaženou splín a zůstane jen sluníčko...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Dítě z Apulie

Nový příspěvek od elizabeth »

Přátelé, přečetl už někdo to Dítě z Apulie? Pokud ano, jak byl spokojen/a?
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Dítě z Apulie

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:Přátelé, přečetl už někdo to Dítě z Apulie? Pokud ano, jak byl spokojen/a?
Ano - ano. :)
Tak, první stovka mi dala zabrat, přišlo mi, že autorka lehce ztrácí dějovou linii, takže třeba na jedné dvoustraně bylo zmíněno 20, 30 nových postav, což je i na mě dost, takže jsem pár pasáží takto přeskočila, zvlášť když se ukázalo, že vlastně nebyly až tak důležité. Zhruba po té první stovce ale začala být dějová linie jasná - Přemyslovci, Fridrich, později Fridrichův prvorozený Jindřich a jejich interakce, takže jsem se pěkně začetla a pěkně početla. :) I když vzhledem k mému stavu nejsem schopna smysluplně říci, zda jsou v té konstrukci příběhů nějaké díry nebo nelogičnosti.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Pokračování Vykladačky smrti

Nový příspěvek od elizabeth »

Jako info, zejména pro Katku, když jsem včera byla v naší knize prudit kvůli sestře Fidelmě (bude u nás až 30.6), tak jsem si všimla i zakoupila novou knihu o lékařce a vyšetřovatelce Adelii Aquillarové, narozené na Sicílii a in presencia v Anglii na dvoře Jindřicha II. a Eleonory Akvitánské, která tentokrát provází na Sicilii (bez své dcerky Alie, kterou si Jindřich nechal jako rukojmí, aby se Adéla vrátila do Anglie) dcerku Jindřicha a Eleonory - Johanku, která se tam má provdat a během cesty čelí smrtelnému nebezpečí... (Přečetla jsem asi 5 stran, zatím...) Název knihy posléze doplním. :wink:
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4032
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 74 times
Been thanked: 18 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Ježek »

Včera jsem celý den buď čet o feudalismu, nebo programoval, tak jsem večer zašel do Husy na provázku shlédnout autorské čtení. Četl polský autor Krzysztof Warga dvě svoje knihy Guláš z turula a Nagrobek z lastryko. První kniha mne zaujala víc (a byla také delší ukázka), tudíž zde o ní něco málo napíšu. Jedná se o cestopis po maďarsku, vzdáleně podobný cestopisům Čapka, Maďarsko je zde líčeno s určitým odstupem, popisně, nezaujatě, melancholicky, depresivně a bez patosu. Depresivnost je ale nejspíš dána tím, čeho si autor všímá - rozpadlých panelákových čtvrtí, opuštených kostelů, pajzlů chudiny a td. Líbil se mi na tom ten styl, celkově to byl fajn večer, až na tlumočnici - svět by byl daleko smutnější, kdyby Slota byl premiérem a Morava královstvím.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4032
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 74 times
Been thanked: 18 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Ježek »

Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4032
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 74 times
Been thanked: 18 times

Knihy - diskuse

Nový příspěvek od Ježek »

Otvírám, po debatě v Pokecu, toto téma

Jaké máme varianty:
- současný stav
- každá kniha vlastní téma v samostatné kapitole (Knihy)
- každá kniha vlastní téma v podkapitole Knihy v Ostatním

Nějaké další návrhy?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Knihy - diskuse

Nový příspěvek od Viola »

Byla bych pro variantu 3.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Knihy - diskuse

Nový příspěvek od elizabeth »

Pokud už mermomocí chcete něco tvořit jsem pro variantu 2, protože při variantě 3 bude v Ostatním nevýslovný chlívek...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Dagmar
Kněžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Knihy - diskuse

Nový příspěvek od Dagmar »

Jsem pro variantu 2.
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4032
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 74 times
Been thanked: 18 times

Re: Knihy - diskuse

Nový příspěvek od Ježek »

elizabeth píše:Pokud už mermomocí chcete něco tvořit jsem pro variantu 2, protože při variantě 3 bude v Ostatním nevýslovný chlívek...
V tomhle případě by byla podkapitola v kapitole Ostatní a v té kapitole by měla každá kniha svoje téma. Tak jak tam je ten pokus. Což je možnost, pro kterou jsem já
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4032
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 74 times
Been thanked: 18 times

Re: Knihy - diskuse

Nový příspěvek od Ježek »

Dva hlasy pro možnost 2, dva hlasy pro možnost 3. Jak dál?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Knihy - diskuse

Nový příspěvek od elizabeth »

Co Zany, pro co je? když to z/spískal.... :D :wink:
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Knihy - diskuse

Nový příspěvek od Katerina »

Ježek píše:
elizabeth píše:Pokud už mermomocí chcete něco tvořit jsem pro variantu 2, protože při variantě 3 bude v Ostatním nevýslovný chlívek...
V tomhle případě by byla podkapitola v kapitole Ostatní a v té kapitole by měla každá kniha svoje téma. Tak jak tam je ten pokus. Což je možnost, pro kterou jsem já
Pokud to chceme mít přehledné a diskutovat každou knihu zvlášt - pak je cestou, ta tvoje možnost Ježi.
Jestli tomu dobře rozumím , (což nemusím, protože mě dneska bolí hlava tak, že jsem na úrovni naprosté blbky - takže raděj (především pro mne) polopaticky :

1. kliknu na podkapitolu Knihy - (v kapitole Ostatní) - a tam založím téma - na novou knihu třeba od Oldřišky Ciprové ( :drool: ) a napíšu jak moc se mi líbí a proč.
2. když budu pilná - založím ještě jedno téma : třeba Válka proti Albigenským

**********

3. Přijde třeba Betty : a klikne na mou Oldřišku , protože její knihy zbožnuje (hypoteticky !! Betty !! čistě hypoteticky !!) a napíše tam jak se pletu, že ta kniha je mnohem úžasnější, než jsem já napsala.

4. a následně Betty, protože je také pilná , založí novou kapitolu : kniha nejlepší ze všech Závišů a napíše nám na ní recenzi

**************

Tahkle by se mi to líbilo, protože tohle řešení jednak umožnuje poměrně širokou i hlubokou diskusi více účastníků o jedné knize - A zároveň udržuje přehled o všech knihách, které jsme diskutovali, nebo diskutovat budem.

JO pro tuhle variantu bych hlasovala.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Knihy - diskuse

Nový příspěvek od Viola »

Ještě mě napadá, jaké budou úrovně? Jen knihy - název knihy, nebo knihy - autor - názvy autorových knih?
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Knihy - diskuse

Nový příspěvek od elizabeth »

Hm, tak ještě, že se Katka zeptala. Protože mě sice hlava nebolí a jsem v celkem dobré kondici, ale asi si ji tříštím do příliš mnoha latiny a příliš mnoha Závišů, Konradinů a kdovíjakých chlapů a chlapců ještě...

Chápu to totiž tak, že se podtémata mají jmenovat podle určité knihy a o ní diskutovat. Takže založím "Král železný a zlatý" a mohu tam napsat i info, že autor Železného krále a pánů z Růže (už si jaksi nepamatuji, jak se dotyčný pán jmenoval)by se měl na této Vaňkové knize učit, jak se píše román z doby PO II., přičemž pokud tomuhle skvostu (rozuměj Železný král a páni z růže) někdo založí téma, tak napíšu, že pán si měl aspoň něco prostudovat, viz příspěvek ten a ten a přidám svůj oblíbený odkaz, aby na kliknutí přímo naběhl.
Tak mám strach, že se to bude tříštit a že z toho všeho bude tak trochu hokej, proto jsem chtěla, aby se nová témata nevytvářela a zůstalo při starém... Ale když všichni chcete, přizpůsobuji se...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Knihy - diskuse

Nový příspěvek od Katerina »

elizabeth píše:Hm, tak ještě, že se Katka zeptala. Protože mě sice hlava nebolí a jsem v celkem dobré kondici, ale asi si ji tříštím do příliš mnoha latiny a příliš mnoha Závišů, Konradinů a kdovíjakých chlapů a chlapců ještě...

Chápu to totiž tak, že se podtémata mají jmenovat podle určité knihy a o ní diskutovat. Takže založím "Král železný a zlatý" a mohu tam napsat i info, že autor Železného krále a pánů z Růže (už si jaksi nepamatuji, jak se dotyčný pán jmenoval)by se měl na této Vaňkové knize učit, jak se píše román z doby PO II., přičemž pokud tomuhle skvostu (rozuměj Železný král a páni z růže) někdo založí téma, tak napíšu, že pán si měl aspoň něco prostudovat, viz příspěvek ten a ten a přidám svůj oblíbený odkaz, aby na kliknutí přímo naběhl.
Tak mám strach, že se to bude tříštit a že z toho všeho bude tak trochu hokej, proto jsem chtěla, aby se nová témata nevytvářela a zůstalo při starém... Ale když všichni chcete, přizpůsobuji se...
No porovnávat knihy na různá témata by samozřejmě také šlo, ale to myslím nemá být hlavní účel této kapitoly -
ty na to jdeš z trochu jiného úhlu, který je ovšem také zajímavý .. ale řekla bych, že trochu spoutávající - v konečném důsledku by mohl fungovat tak, že bys napsala opravdu téma : ten Přemek II. , třebas zrovna - a pod ním diskutovala jendotlivé knihy o něm, a hodnotila je ..

No , mně by se tedy opravdu spíš líbilo svobodně si vybrat knihu, a dát ji sem i se svým názorem v plen ... a další kniha může být zcela jiné období či oblast.


Jen nevím , jestli to teda a KDE dělit na normální knihy a historické knihy ?
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Knihy - diskuse

Nový příspěvek od elizabeth »

Katerina píše:
No porovnávat knihy na různá témata by samozřejmě také šlo, ale to myslím nemá být hlavní účel této kapitoly -
ty na to jdeš z trochu jiného úhlu, který je ovšem také zajímavý .. ale řekla bych, že trochu spoutávající - v konečném důsledku by mohl fungovat tak, že bys napsala opravdu téma : ten Přemek II. , třebas zrovna - a pod ním diskutovala jendotlivé knihy o něm, a hodnotila je ..
Mně spíše šlo o to, jestli budeme mít téma Vaňkové romány a např. Proč bychom se ne.... (netopili, nepotili, netěšili) a budeme tam diskutovat o nich o všech nebo jestli bude mít každá která kniha konkrétní podtéma ( zas ten oblíbený Král železný a zlatý) a může tak vzniknout situace, že budeš chtít odkázat na něco, co jsi již někde uvedla nebo napsala...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1170
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Knihy - diskuse

Nový příspěvek od Zany »

Osobně mi to vychází asi tak, jak to rozvedla Kateřina, zajímavý je i tematický pohled Betty, ideální by bylo spojení obou variant, víceúrovňové členění, ale to asi není technicky proveditelné. Primárně mi jde prostě o to, abychom se v této sekci bavili o knihách jako takových, o tom, jestli jsou nebo nejsou dobře napsané, co je na knize dobré, co v ní chybí atd. Něco ve stylu, jako jsem napsal k té monografii o Rykse:
Zany píše:Postupně se prokousávám tou polskou monografii a musím říct, je to těžké čtení. Pominu-li primární obtíže se čtením odborného historického textu, kniha je zaplavena kvantem postav, autorka rozebírá Ryksiny předky po meči i po přeslici a to až do několikátého kolene. Situaci komlikuje i chudost pramenů, takže se neví, či byla ta či ona manželka dcerou, vnučkou či sestrou, takže jsou uvedeny všechny varianty přicházející do úvahy. Nezbývá tedy než proklestit si cestu nejen nesčetnými Piastovci všech větví, ale i zástupy markrabat braniborských, knížat pomořanských, zabrousíme i mezi královské rody švédské a dánské. obdobná situace je i z pohledu geografického, co chvíli si ten či onen Piastovec, Askánec, Pomořanec ukrojil tu hrad XY, tu územíčko AB, aby o něj vzápětí přišel a nádavkem o hrad YX a územíčko BA.
Z výše uvedeného pokládám za zásadní nedostatek publikace absenci jakýchkoliv mapových a genealogických podkladů.
Suma sumarum jsem na straně 150 ze 450 a teprve jsme následovali Ryksu do Branibor a jdeme se pídit po tom, kdo že byl ten její braniborský snoubenec...
Snad se to bude lepšit až se dostaneme do Čech, kde jsou mi poměry nepoměrně bližší a i jasných a konkrétních informací je v pramenech víc.
Což je momentálně přímo v tématu o ní, přitom ale v tom příspěvku toho přímo k tématu královny mnoho není (P.S.: jsem na straně 345 a teprve se uvažuje, kdy asi mohla Ryksa vidět poprvé Jindřicha a jak se dali dohromady)
U každé knihy by ale mohly být i ryze praktické informace, u novinek třeba kde je k sehnání, u starších knih když na ní někdo narazí v antikvariátu, nebo odkaz na online verzi, odkazy na recenze atd...
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1367
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 20 times

Re: Knihy - diskuse

Nový příspěvek od Ingolf »

Jsem pro možnost č. 3., mít kapitolu s tématem knih v Ostatním.
Katerina píše: No porovnávat knihy na různá témata by samozřejmě také šlo, ale to myslím nemá být hlavní účel této kapitoly - ty na to jdeš z trochu jiného úhlu, který je ovšem také zajímavý .. ale řekla bych, že trochu spoutávající - v konečném důsledku by mohl fungovat tak, že bys napsala opravdu téma : ten Přemek II. , třebas zrovna - a pod ním diskutovala jendotlivé knihy o něm, a hodnotila je ..
No , mně by se tedy opravdu spíš líbilo svobodně si vybrat knihu, a dát ji sem i se svým názorem v plen ... a další kniha může být zcela jiné období či oblast.
Taky bych diskutoval vždy jednu knihu, a v širších souvislostech, v čem se liší od jiné knihy podobného tématu, třeba v čem je obsáhlejší, v čem se liší názorově (v čem je podle mého chybná), jak moc je aktuální, v čem ji doporučit. Je tu větší důraz na postoj autora knihy k tématu (jestli je z brněnské nebo pražské univerzity, jestli byl před Listopadem v exilu, jakého je vyznání nebo politického přesvědčení) a jak se ten postoj do tématu promítá..
Ale dávat vyloženě jedno téma a co o něm kdo píše, to už je na samostatné téma jinde, třeba na téma o Př. Ot. II., a v něm se taky rozebírá, co kdo o tomhle králi píše jaký autor..
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů