Krátké představení

Vše o fóru - oznámení správců, nápady k zlepšení. Akce v reálném světě, nehistorická témata, pokec

Moderátoři: Zany, elizabeth, Ježek, Katerina

Foramen Cranialis
Sedlák
Příspěvky: 6
Registrován: 28 zář 2007 01:03
Bydliště: Nezjistitelné

Nový příspěvek od Foramen Cranialis »

I já se přidám.
Jsem zatím mladý studentík a tak nemohu přímo říct že se něčím ,,zabývám." Můj zájem se ovšem upírá na dobu a život Přemysla Otakara II. a Husitské války. V naší škole občas supluji učitele dějepisu když náhodně onemocní. Na tohle forum jsem se zaregistroval se sobeckým účelem načerpat co nejvíce postřehů a vědomostí.
If it leasts till now, it will least a bit longer - jestliže to vydrželo doposud, vydrží to ještì chvíli
Ethel
Poddaný
Příspěvky: 1
Registrován: 02 říj 2007 18:18

Hrady a zøíceniny

Nový příspěvek od Ethel »

Buďte všichni pozdraveni!
Jak jsem se dostala k hradům a středověku vůbec? Sama jsem se snažila nalézt odpověď, protože to ani mně samotné nebylo příliš jasné. Nakonec jsem se dobrala toho, že to bude nejspíš tím, že jsem odkojená na pohádkách, které se dle literární definice odehrávají v době neurčité, ale co by to bylo za pohádku bez alespoň půlky hradu a princezny k tomu? Jiné vysvětlení mě nenapadá. Uchvacuje mě nepředstavitelná představa toho, jak dlouho už tu těch několik kamenů složených lidskou rukou k sobě stojí v nezměněném stavu (- zříceniny).
Dá-li Bůh [-o< jednou bych se tomu chtěla věnovat i profesně, ač tomu mé dosavadní vzdělání vůbec neodpovídá. (Teď by se hodilo citovat Ježkův "podpis" :D .)
Tak tedy středobodem mého zájmu o středověk jsou hrady, zříceniny, tvrze, středověká společnost a konkrétně pak třeba Přemyslovci.
Je mi ctí, směž se mezi Vás zapojit. Děkuji.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

No, dostal jsem se sem v podstatě náhodou, když jsem v počítadle své stránky zjistil, že je odtud na ní linkováno :-)
Dějiny všeho druhu mně zajímají už si ani nepamatuji od kdy, začínal jsem už někde hluboko na základce. Na střední škole mě pohltilo a dlouhou dobu drželo téma námořní války v Pacifiku, což jsem ventiloval na stránce http://pacific.valka.cz.
Ostatní historická témata byla sice trochu upozaděna, postupem času tak někdy kolem roku 98-98 se ovšem na první příčku suverénně probojovaly hrady a jiná panská sídla a další fortifikace, které drtivě vedou dodnes, nebráním se ovšem ani dalším památkám. Pár let jsem se realizoval na svých vlastních stránkách, které se po několika změn adresy usadily na http://hrady.dejiny.cz, v posledních letech mě v tomto směru plně vytěžuje redakce serveru http://www.hrady.cz
Památky se samozřejmě snažím i navštěvovat, nerad ale jezdím sám, takže jsem rád za každou možnost připojit se k někomu dalšímu.
Verna
Měšťan
Příspěvky: 23
Registrován: 28 říj 2007 20:09
Bydliště: Praha-Barrandof

Nový příspěvek od Verna »

Ahoj všichni tady,
na tohle fórum mě upozornil kolega z "hradů" Zany, což také rovnou naznačuje, kam směřuje můj hlavní zájem o historii - k panským sídlům, středověkým především. Ale kdybych si měla vzpomenout, kdy mě dějiny začaly zajímat, tak nevím - prostě vždycky to tu bylo. K tomu se přidaly později vandry po vlastech (nejen) českých a - jaká náhoda - s lidmi, kteří prolezli každou zříceninu po cestě. A další takovou oblastí, která mě zajímá je - no, jak to říct - obyčejný denní život našich předků. Jak používali různé věci, kde je vzali, jak to fungovalo na hradech/tvrzích/vesnicích, jak se oblékali, co jedli, jak léčili nemoce, jak pracovali - prostě jak žili, když zrovna nepáchali politiku :wink:
kam èert nemùže, nastrèí ženskou...
carpe jugulum :twisted:
Uživatelský avatar
Peacemaker
Zeman
Příspěvky: 107
Registrován: 29 říj 2007 20:25
Bydliště: Ducatus Nitraensis

Nový příspěvek od Peacemaker »

Takže buďte pozdravení.

Ja sa venujem výlučne dejinám Slovenska od doby kamennej až po novovek. Preto v ostatných témach budem značne absentova, keďže nerád diskutujem o niečom o čom nemám dobrý prehlad :wink:
Stanislav
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 05 lis 2007 21:35

Nový příspěvek od Stanislav »

Dobrý den
toto fórum jsemnašel náhodou a zaujalo mne, nejen tématem ale i kultivovanými příspěvky členů. Jsem z Tábora a tak můj prvotní zájem o dějiny vycházel historie tohoto města. Čím více jsem se o husitství zajímal, tím méně mi bylo sympatické. Prostě jsem se dostal od Jiráska, přez Palackého až k Pekařovi (a i ten mi příjde velmi mírný).
Jinak žádný vyhraněný zájem o určité období či téma historie nemám. Prostě rád čtu (nebo poslouchám) knihy o dějinách.
Uživatelský avatar
Saddáma
Sedlák
Příspěvky: 13
Registrován: 17 lis 2007 13:28

Nový příspěvek od Saddáma »

Dobrý den. Přeji krásný víkend všem. Abych se představila na tomto foru mě budete potkávat pod nickem Saddáma narodila jsem se 27.6.1985 a jsem studentkou prvního ročníku Filozofické fakulky univerzity Palackého v Olomouci. Studuji na katedře historie podobor archivnictví.
Myslím si, že je důležité aby člověk poznal svoji minulost, dokázal se poučit z jejich chyb proto aby dokázal žít lépe v současnosti nebo v letech které budou následovat. Seznamování se s jinými kulturami,poznávání jejich dějin mentality a tradic je jedním z nejdůležitějších a nejpřínosnějších prvků lidského poznání. Tímto bych chtěla poděkovat všem členům tohoto fora kteří se této objevné cesty do minulosti a už naší či světové účastní a svými příspěvky nám přinášeji poznání.
Rok se nám pomalu blíží ke ke konci možná každý z nás bilancuje kolik úsměvů a kolik slz přinesl uplynulý rok. Žijeme v jednom z nejsložitějších období lidských dějin. Minulé století znamenalo velký posun kupředu. V mnoha případech dokázali lidé tohoto pokroku využít ve svůj prospěch. V některých byl bohužel tento pokrok zneužit. Lidé ve válkách trpěli strachem a nejistotou z příštích dnů. Světové mocnosti si nárokovaly velké části světa. Bez ohledu na přání, sny a touhu po míru tamnějších obyvatel
Před 5 lety jsme společně vstoupili do 21. století. Jak jsme mohli vidět jeho začátek nebyl zrovna šastný. Přinesl nám touhu po pomstě,strach, nenávist a podezřívavost vůči jiným rasám, válku a následné rozdělení světa na Východ a Západ. Z moderní společnosti jako by zmizely pojmy : lidskost, tolerance, porozumění. Přes všechny překážky 20 a 21. století ale určitě ještě máme šanci na nápravu. Tato cesta bude jednou z nejtěžších a zároveň nejdelších ,jako lidstvo jsme se o ni pokusili už mnohokrát a úspěšně či neúspěšně. Její výsledek bude záležet na svobodném rozhodnutí každého z nás. Věřím, že když se vzdáme touhy po pomstě, násilí, segregaci jednotlivých národů, když si dokážeme navzájem podat ruce máme velkou šanci na úspěch.
co se týče mých zájmů zhruba od roku 1998 se amatérsky zajímám o irácké dějiny a životopis exprezidenta Saddáma Husajna. Mám v této zemi i několi přátel s kterými si pravidelně dopisuji.Přiznávám se že jsem velkým kritikem posledního válečného konfliktu, který kolébku civilzace proměnil v zemi strachu a nejistoty. Z celého srdce si přeji aby pomalu ale jistě přicházející nový rok dokázal iráckému národu který teď možná zažívá jednu ze svých historicky nejtěžších zkoušek dokázal přinést řešení jejich největších problémů ,starostí a bolesti a naplnil sen o míru, přátelství bezpečí, pocitu sounáležitosti, štěstí a radosti z rozkvětu jejich krásné a starodávné vlasti po kterém mnozí toužMyslím si, že každá kultura má své kouzlo a všeobecně se máme jeden od druhého co učit a naučit se naslouchat jeden druhému.

p.s. Z blízkovýchodních zemí jsem navštívila pouze Turecko a to obllast Antálii takže teprve sbírám zkušenosti:o) ale příští rok se chystám se svou rodinou procestovat Egypt, Jordansko, Libanon , SAE
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Vítej/te Saddámo :)
Volo, multum, statim!
Stanislav
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 05 lis 2007 21:35

Nový příspěvek od Stanislav »

I já Tebe (Vás) chci mezi námi přivítat. A jak vlasně vznikl zájem o historii , tak vzdálené země u tak mladého děvčete? A ten zájem je hlavně o novodobé dějiny (v souvislosti se Sadámem) nebo i o pradávnou historii tamních národů?
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

to je fakt, Saddámo, jestli dobře počítám, tak tě ten zájem o Irák "postihnul" ve 13 letech, to musela si být nějaký dost silný impuls, nebo ne?
Uživatelský avatar
Maršálek
Kníže
Příspěvky: 366
Registrován: 22 led 2007 10:38
Bydliště: HK

Nový příspěvek od Maršálek »

Už tu nějakou dobu jsem (nejsem), je mi tu fajn a dobře se mi tu s vámi diskutuje. Moc toho nevím a tak je každá zajímavá informace vítaná. Jako mnozí jiní i já jsem podlehl módnímu období přelomu 13. a 14. st., především pak jisté okouzlující panovnici Alžbětě Richenze. Ona sama a její doba mne zajímají natolik, že dokonce i čtu a občas studuju… jen kdyby se to už někde projevilo :-k
Mé cíle? Plnit si své sny…
servo
Uživatelský avatar
gabriel79
Panoš
Příspěvky: 63
Registrován: 06 led 2008 23:08
Bydliště: Nova Bana, Slovensko

Nový příspěvek od gabriel79 »

Ahojte,

Ja jsem ze Slovenska , ale matka je z Cech , z Trutnovska - Nachodska.

Jsem hudebnik, v posledni dobre vyrezavam do dreva a take trochu maluji.

Vic se o mne doctete na mem webu --- http://www.macak.tk .


Toto forum jsem objevil uplnou nahodou, a zacina se mi tady moc libit.

Vsechny moc pozdravuji,

Jo jeste zajmy :

hudba stredoveka ,klasicka, heraldika ceska { jsem obdivovatelem Jiriho Loudy }, heraldika kralovskych domu, historie od Egypta az po zacatek 20 stoleti, genealogie, vyskum DNA prapredku, Bible, teologie, hagiografie { nauka o svatych }, jsem dost zapaleny krestan, ale myslim si, ze krestane by se meli zjednotit { pravoslavi, protestanti, ortodoxni, husite, katolici }.

Asi tolik o mne

Moc pozdravuji !!!

Jan Standa Gabriel Macak !!!!!
Thomas
Poddaný
Příspěvky: 1
Registrován: 04 úno 2008 14:24
Bydliště: Královské Vinohrady

Pøedstavení

Nový příspěvek od Thomas »

Ahoj,
Jsem čerstvě zaregistrován (5.2.2008). Zajímá mě historie převážně zemí Koruny České a to nejen období středověku. Konkrétně období posledních Přemyslovců, historie šlechtických rodů Ronoviců (Berků z Dubé, pánů z Lipé), Markvarticů, pánů z Michalovic, Pernštejnů atd. Blížeji mě zajímá hudba středověku, zbraně a zejména architektura, stavitelství, konstrukce a život. Zabývám se obnovami a konzervacemi historických staveb, presentacemi torzální architektury. Od tohoto skvělého fóra, které již delší dobu sleduji, očekávám načerpání nových poznatků, názorů a přístupů stejně "postižených" lidí. T
Jsem syn svého otce...
Uživatelský avatar
maser
Panoš
Příspěvky: 66
Registrován: 18 úno 2008 22:16
Bydliště: Jindøichùv Hradec
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od maser »

Ač jsem na tyto stránky nahlížel již dříve, registroval jsem se až po pozvání Ježka. Napíšu tedy něco o sobě, a víte před kým prchat :D Brzy budu končit studium archeologie a od ní se mi také odvíjí zájmy. Nejvíce mě baví období cca 1250-1450 s těžištěm v druhé polovině století 14. (konec vlády Karla IV.). Především mě zajímají "dějiny každodenosti" (nižší šlechty, m칝anstva, rolnictva) a dějiny hmotné kultury (keramika, kachle, sklo...), dále pak heraldika, ze šlechtických rodů mě oslovuje hradecká větev Vítkovců (hlavně Jindřich a Heřman) a rod Pluhů ze Žďáru (Oldřich Pluh), dále problematika středověké kolonizace jindřichohradecka a přilehlých oblastí, kterou poslední dobou předkládám na http://silva-nortica.blog.cz . Nejhorší je, že čím víc člověk nastuduje, tím víc mu dochází, jak moc toho stále neví.
To pochybováním dospíváme ke zkoumání, a díky onomu zkoumání poznáváme pravdu. Pierre Abélard (1079 - 1142)
Uživatelský avatar
JOhanka.1412
Měšťanka
Příspěvky: 41
Registrován: 17 lis 2006 19:10

Nový příspěvek od JOhanka.1412 »

maser píše:Ač jsem na tyto stránky nahlížel již dříve, registroval jsem se až po pozvání Ježka...
Vítej! :D
Mimochodem, tvoje stránky jsou super! :)
Uživatelský avatar
Kunhuta Haličská
Panoš
Příspěvky: 61
Registrován: 07 úno 2008 17:37
Bydliště: Zlín

Nový příspěvek od Kunhuta Haličská »

Ahoj já se zabívám oblastí tak od 13.-15. století ahlavně teda 13. stol., ale taky česká šlechta, hrady. Jo a abych nezapoměla zabívám se víhradně českou historií a taky trochu Habsburky.
Ahojky tak toto jsem já.
Pro, rege!!!
Přibík z Pořešína

Nový příspěvek od Přibík z Pořešína »

Ahoj jsem Martin se sermem zacinam a nejradsi mam rany stredovek konkretne 11-12 stoleti takze pokud by jste nekdo mel jakekoliv materialy teto doby tak mi dejte vedet no a nebo pokud by mi chtel nekdo darovat veci k tehle dobe rad je prijmu :)
Uživatelský avatar
rakpav
Panoš
Příspěvky: 54
Registrován: 14 bře 2008 11:21
Bydliště: Luštìnice, soud. okr. Benátky n.J

Nový příspěvek od rakpav »

Zdravím a uctivě před vámi všemi se zájmem smekám. Ani malou mírkou nejsem dobrý scriptorista do podobného fóra. Poprvé v životě se zkouším takto kamsi mísit. Velmi laicky se zaobírám obdobnými tématy jako Kunhuta, možná ještě rozšířeněji o církevní, hlavně však klášterní dějiny. Zajímá mě ekonomické pozadí dějin (včetěn novověkých). Nečtu příliš beletristické, jako spíše faktografické knihy z dějin. K zálibě v historii vedu své děti (spíše marně). Netuším, jak psát do fóra, netuším ani, jak odpovídat. Když se mi to otevřelo, tak to prostě zkouším. Předem se omlouvám, pokud vám svojí nešikovností něco nabourám - např. schodím server.
Uživatelský avatar
rakpav
Panoš
Příspěvky: 54
Registrován: 14 bře 2008 11:21
Bydliště: Luštìnice, soud. okr. Benátky n.J

Nový příspěvek od rakpav »

Tak ještě trochu se odvážím o sobě rozpovídat...Rád bych se s některým členy pustil do výměny názorů na vliv řádů a vybraných tuzemských šlechtických rodů na vývoj v čechách a přílehlém okolí v období zhruba od příchodu cisterciáků (konec XII.věku) po husitskou katastrofu (přiznám se ke svému trvalému žalozpěvu nad husitstvím, jež naše země podle mého navždy vyvrhlo z důležitého postavení evropských dějiných hybatelů do pozice nedůvěryhodného porušovatele dohod, svobod a kulturního rozvoje středověku)
Uživatelský avatar
Skřítek
Poddaný
Příspěvky: 1
Registrován: 22 dub 2008 12:36
Bydliště: Švýcarsko

Nový příspěvek od Skřítek »

Zdravím, já se zajímám vlastně o celou evropskou historii do konce středověku (od konce bronzoví doby kde se děj spíše odehrával ve středomoří, přes tahnutí indoevropskejch kmenů, zrod a vývoj českého státu až po historky co Shakespeare použil pro svoje hry). Taky jsem se občas zabýval (tedy přečetl pár knížek o) pradávnem Mexikem a vychodní, a střední Azii a vývojem řečí (ne linguisticky, to by potřebovalo hodně času).

Tím že studuji něco jiného než dějepis, nemám příliš času ani znalostí. Taky mě moc a moc zajíma filmová tvorba (i teorie), ze kterou se výc zabývám než dějepisem. Takže kdo by chtěl nějaké tipy (nejen o filmech odehrávající se v historickým pozadí), já rád odpovím.

Jinak moc asi nebudu psát, nejen že toho příliš nevím, ale taky mě ta psaná Čeština moc nesedí...zatim...rád bych se to pořádně naučil.

Skřítek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů