Prevéty na hradech

Hradiště, hrady, tvrze a jiná sídla nobility. Dnešní propagace a obnova.

Moderátor: Zany

Co øíkáte na téma "PREVÉTY"?

Zatím jsem jsi žádného na hradì nevšiml/a
0
Žádná hlasování
Tvoøí zajímavý architektonický detail
13
87%
Dosud jsem o tom neuvažoval/a
1
7%
Ponìkud nevhodné téma
1
7%
 
Celkem hlasů: 15

Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Prevéty na hradech

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jelikož bylo toto téma na foru přinejmenším již 2x zmíněno,
rozhodl jsem se jej věnovat jednomu ´skalnímu´ členu... :D
KOMOÑ píše:s nejstarším hradem máme zde i nejstarší hradní prevét...což bych přisuzoval že Přimdu chtěli mít jako sídlo trvalejšího charakteru.
Přesunuto z tématu -"Hrad Přimda"Nemyslím si, že by stavba prevétu byla signálem dalekosáhlejších a trvalejších plánů do budoucna. Viz třeba již zmiňovaný Valečov, kde si jej postavili nad vchodem a tak jej ani neužívali. :D Ale jistě to byl jeden z prvních architektonických doplňků, protože pán měl těžko ochotu chodit někam na společné DC (Dry Closet, v té době mohl být Water Closet pouze směrem k vodnímu příkopu... :lol: :oops: ).
Ale stejně jako Ty, se i Durdík domnívá, že nejspíš půjde o jeden z nejstarších "záchodků" v Čechách...
Obrázek
Pohled do interiéru nejstaršího prevétu v Čechách na Přimdě, foto: www.hrady.cz

Encyklopedické vysvětlení pojmu "prevét": http://cs.wikipedia.org/wiki/Prev%C3%A9t
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

VALEÈOV

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Zatím nikdo nenašel odvahu v tomto tématu "hlasovat",
tak ještě pro inspiraci vložím ukázku zmiňovaného prevétu na Valečově...
Na Valečově tvoří poměrně skrytý prevét přesto nepřehlédnutelný architektonický doplněk velké plochy hradního paláce.
Zděný palác je však až novostavbou z 15.stol.
ObrázekObrázek
Zobrazení valečovského prevetu z obou stran... (foto: www.hrady.dejiny.cz)
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Prevéty na hradech

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Prevéty sou dokladem že lidé žijící ve středověku nejsou zdaleka taková prasata jak se všeobecně vyučuje... :cry:
Někdy prevét lze poznat i podle hnědé táhlé šmouhy i když samotný prevét už dávno není.Toto je neklamným důkazem středověké předexistence.

Zajmavé je že Valečovský prevet nebyl údajně příliš užíván.Já mám poněkud jiné informace o jeho využití a dokonce Valečovský prevét byl velice vyspělý.Mimo jiné vlastnil i odvětrávací "šachtičku"...

Využitelnost prevetu byla rozmanitá.Nesloužila jen k lidským potřebám ale i k odvádění různého odpadu(např. z kuchyně)

Skutečnost že na Primdě stojí dodnes nejstarší záchod je všeobecně známá.S nejstarším záchodem i nejstarší hrad. :lol:
Je velmi důležité poznamenat že mít vlastní záchod nebylo v moci každého hradního pána a proto zachované prevety sou spíše raritou.
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

CARLSBERG

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

KOMOÑ píše:...mít vlastní záchod nebylo v moci každého hradního pána a proto zachované prevety sou spíše raritou.
Tak k tomu bych rád slyšel vysvětlení, protože už teď o tom významně pochybuju... :?
Obrázek
Prevet na Kašperku (foto: chomat.net)
Komoñ píše:prevét lze poznat i podle hnědé táhlé šmouhy i když samotný prevét už dávno není
Tak to mě rozesmálo...! :lol: Zkusme porovnat na přiloženém obrázku Kašperku.... 8)
Opravdu! :shock: V minulosti měl snad dokonce dva prevéty... tedy v každém patře jeden? :?
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: CARLSBERG

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Právě jmenovaný Kašperk který si může každej zjistit v odborné literatuře a napsat to sem má prevety snad tři.Uvažoval sem že to napíšu ale počkal sem si až to sem někdo dá.Teda nečekal sem že to bude taky rychle ale to nevadí.Jen to v kontrastu stím co sem napsal trochu zavání zjednodušeností.Ale tak to není!
Vím i o tvrzi která ma prevety také dva.
Dále prevetujicím hradem je např.Křivoklát kde prevetu také bylo několik.Zrovna se mi nechce vypisovat každej každičkej hrad kde prevet byl a kde se mohl vůbec nacházet.Zavhovalé prevety sou skutečnou raritou na tom se nemění vůbec nic.
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: CARLSBERG

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

KOMOÑ píše:..se mi nechce vypisovat každej každičkej hrad kde prevet byl a kde se mohl vůbec nacházet.Zavhovalé prevety sou skutečnou raritou na tom se nemění vůbec nic.
Každý hrad tuto nezbytnou místnůstku měl... proto jsem se ptal v souvislosti s tímto Tvým výrokem:
Komoñ píše:mít vlastní záchod nebylo v moci každého hradního pána
Pohled na imaginární prevét hradu Rábí:
http://www.pagiserver.cz/2000/20000715_ ... 000357.jpg
http://www.pagiserver.cz/2000/20000715_ ... 000367.jpg
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: CARLSBERG

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Przemysl de Nyestieyky píše:
KOMOÑ píše:..se mi nechce vypisovat každej každičkej hrad kde prevet byl a kde se mohl vůbec nacházet.Zavhovalé prevety sou skutečnou raritou na tom se nemění vůbec nic.
Každý hrad tuto nezbytnou místnůstku měl... proto jsem se ptal v souvislosti s tímto Tvým výrokem:
Komoñ píše:mít vlastní záchod nebylo v moci každého hradního pána
Tak o tom docela silně pochybuji...A pokud ano nejsou zachované
Bez piva to není ono.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Prévety na hradech

Nový příspěvek od Katerina »

Pánové diskutující toto téma, mám otázku.
V případě zákeřných leč úspěšných útoků skrz prévet ,(jestli se to dá v té době tak nazývat) např. na přemyslovce Jaromíra, to už se jednalo o tento druh záchodů, nebo to ještě byl nějaký méně dokonalý předchůdce.
Někde jsem četla, že to byla jedna z mála možností jak se dostat k hlídané osobě, ale stejně ....
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Dagmar
Knìžna
Příspěvky: 215
Registrován: 05 kvě 2007 13:32
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Dagmar »

Tomuto tematu je věnováno č. 2/2003 Dějin a součastnosti. Latrina Romanorum až po počátek 20.století.
Minulost není tøeba milovat, staèí jí rozumìt a nezapomenout, že konèí v budoucnosti. M.Ivanov
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

záchodová vražda

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Katerina píše:..to už se jednalo o tento druh záchodů, nebo to ještě byl nějaký méně dokonalý předchůdce.
Zajímavý dotaz! :D
Jak známo, záchod je místem, kam musí i panovník sám, by by stráží byl obklopen nepřetržitě celý den...
Chudák Jaromír, smůla ho nepřestala doprovázet ani v poslední jeho hodině... ale musíme mít na paměti, že se jedná o rok 1035, tedy o dobu, kdy ještě nebylo zvykem stavět kamenné hrady (alespoň ne zde, to byl obyčej z románských oblastí). Podle slovanských zvyků se na kamenné hrady pohlíželo s jakýmsi opovržením a mám pocit, že bylo dokonce i zakázáno takové stavby podnikat.
O jednom z prvních kamenných hradů mluvíme až v případě Přimdy - tedy o celé století později! Tehdy se jednalo ještě o raně středověké hradiště převážně ze dřeva - to spočívalo především z mohutné zpevňované palisády a několika nevelkých staveb. Viz třeba Pražský hrad ke konci 10.stol.: http://www.prostor-ad.cz/dejiny/roman/hrady/obraz2.gif
V takovém případě asi nebylo zas tak náročné si na někoho (v nějaké jímce? :x ) dřevěné kadibudky :D počíhat.

Sice nevím na jakém místě (hradišti, dvorci) byl Jaromír zavražděn, ale u pozdějších hradů románského typu to bylo už nemožné, protože panovníkovy (šlechtické) komnaty (nebo obýváky :D ) byly komponovány do paláce, stavěného na nejnepřístupnějším místě a ve vyšších patrech... a prevéty byly zřejmě nedaleko k nějaké zdi směrem k příkopu či parkánu (a vysoko, jak je vidět na předchozích obrázcích).
(Kde vůbec byl Jaromír zavražděn?)

Kdo ví, jestli poslední slova Jaromírova nebyla ..."ty prevíte!"... a od té doby se to ujalo? :D
Uživatelský avatar
Tekla
Vévodkyně
Příspěvky: 341
Registrován: 16 bře 2006 18:34
Bydliště: Praha

Nový příspěvek od Tekla »

ted mi doslo, proc se o nekom rika, ze je "previt".... chm chm... :-k :evil: :lol:

haha - to jsem napsala a pak teprve si precetla Premkuv prispevek vyse... kdybych ja nedelala vsechno obracene... :roll: :D
Tekla. Z pekla? Kdepak! Z nebe. Trochu to tam zebe...
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Tekla píše:kdybych ja nedelala vsechno obracene...
Já čtu taky časopisy (a mnohokrát i články v nich) obráceně. :D Naštěstí na prevétech to jde vždy jen jedním směrem... 8-[
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: záchodová vražda

Nový příspěvek od Katerina »

Przemysl de Nyestieyky píše:Kde vůbec byl Jaromír zavražděn?
No nevím, vypadá to, že to mohla být pouze dvě místa. Dle Kosmy žil oslepený Jaromír ve vísce Lysá, a když se dozvěděl o bratrově smrti, spěchal do Prahy, kde v emotivní a působivé řeči jednak uvedl synovce Břetislava na knížecí post a jednak ho veřejně varoval před Vršovci. Vršovec Kochan to poslouchal se skřípějícími zuby :!: a nechal za to Jaromíra zabít. Jestli se to stalo hned, ještě na Pražském hradě, nebo už doma u Jaromíra v Lysé není jasné.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

èinnosti na záchodech

Nový příspěvek od acoma »

prd,prd... :lol: \:D/
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: èinnosti na záchodech

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

A za trest tu zůstaneš ty spame! :evil:
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Václav IV. na záchodì

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Z druhého uvěznění českého krále Václava IV. mezi lety 1402-1403 také existuje jedna historka, podle níž se měl z vídeňského zajetí osvobodit útěkem přes latrínu... :|
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

vysoce moderní støedovìký záchod

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Celkem pro mě bylo překvapením, když průvodce na vodním hradě Lipém (Česká Lípa) popisoval princip unikátního středověkého záchoda na tomto hradě v období XIV. věku.
Z hradu sice do dneška zbyly už jen ruiny a ani onen záchod už nestojí, namísto něho tam je pozdější gotická brána, ale ve své době byl celý dřevem zakrytovaný a úplně naspodu měl vlastní "čističku odpadních vod".

Šlo o jakési důmyslné zařízení, dělené proplétanými rošty oddělující jednotlivé části jímky. Skrze ní procházela dešová voda svedená z celého nádvoří a výsledkem tohoto čištění pak bylo jednoduché vypouštění odpadní, přečištěné vody do potoka...
Na stejném principu fungují i dnes ČOV u některých rodinných domků, kdežto na Lipém šlo o zařízení, které předběhlo dobu o několik staletí!
Po několika takových nálezech pak bude nutno přehodnotit otázku středověké čistoty a hygieny. :)

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů