Erb rùže v Polsku

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Re: Šlechtická genealogie a heraldika - >odkazy-indexy-et

Nový příspěvek od jur »

Tekla píše: myslis Dobravu - manzelku Meska I., dceru Boleslava I. Ukrutneho???? :?:
Ano.
kdepak jsou k tomu nejake dukazy?
Narazil jsem na to pri prohlizeni polske Wikipedie
http://pl.wikipedia.org/wiki/Poraj_(herb_szlachecki)
Erb Poraj pouzivali v Polsku m. jin. Adam Mickiewicz - basnik XIX stol. a biskup krakovsky Wincenty Kad³ubek, autor kroniky XI - XII stol.
Uživatelský avatar
Borso
Panoš
Příspěvky: 51
Registrován: 16 led 2008 20:57

Nový příspěvek od Borso »

Já se domnívám, že dnes se už nedá zjistit, zda tam byla nějaká rodová či jinná souvislost mezi Vítkovci a rody s herbem Poraj.
Ono v Evropě bylo více rodů se stejným erbem - byly s tím problémy a i soudy. Někdy se rody dovolávaly příbuzenství s mocnějším rodem stejného či podobného znaku pro posílení prestiže - u nás třeba Rožmberkové a italský knížecí rod Orsini-Rosenberg -stejná červená růže na stříbném poli, či Kinští (Vchynští z Vchynic) a Tetourové z Tatova - v prvním případě tři stříbrné vlčí zuby vyrůstající z boku štítu na červenu a tři červené vlčí zuby ze spodu.
V Anglii byl známý spor rodů Scorpe versus Grosvenor - tahl se 55 let. Oba rody užívaly ve znaku zlaté břevno na modrém poli pokosem. Je zajímavé, že stejný erb u nás užíval rod Thunů.
Jsem kdo jsem, nic víc a ani nic míò.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1785
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Poraj

Nový příspěvek od slavicekvac »

Przemysl de Nyestieyky píše:
jur píše:Nemel nahodou stary Slavnik nejakou ruzi v tzv. predheraldickem znaku?
Já jsem tedy neslyšel nic o nějakém "slavníkovském erbu", přeci jen to je doba kdy se na erby ještě nehrálo. :D
Ale jak připomínáš, otázek je mnoho....mnohem víc než jistých odpovědí.
Spousta starých českých erbů má také svoji vlastní heraldickou pověst, která vysvětluje vznik dědičného symbolu. Nevadí ani tolik, že častokrát nešlo o pravdivou událost a někdy mohlo jít i o pověst až docela pozdní, přesto je měly ty rody stejně rádi jako svůj erb. Dokonce i na počátku novověku se některé staročeské rody přeli o svoji "starožitnost"...
Jestliže by to byl Slavníkův syn Pořej, jak ho píše většina našich historiků, tak ten zahynul na Libici, popraven Vršovci. Dá se spekulovat ještě o nějakém dalším uprchlém do Polska, ale tam skutečně hodnověrně byl jen Soběslav ( Soběbor), který zahynul při útěku z pražského hradu na konci panování Boleslava Chrabrého v Čechách. 1004? A nebyl zabit Radim, zřejmě Slavníkův levoboček, který se stal 1000 Hnězdenským arcibiskupem.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů