Původ jména Záviš

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Jmeno Zavis

Nový příspěvek od elizabeth »

Mam doma knihu o puvodu jmen, podivam se. Mam dojem jestli to nebylo neco se zavisti. Co treba takove jmeno italske Savicio ( nevim presne, jak se pise), neni Zavis jen treba nejaky preklad?
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

PODARILO SE MI NAJIT.

Dříve měl v kalendáři svátek také Záviš. Snad se jedná o staročeské jméno, není však vyloučeno, že jeho základem je německé Neidhard - obojí pochází ze slova "závistivý".

http://www.libri.cz/databaze/jmena/
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Záwiœ v Polsku

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Przemysl de Nyestieyky píše:...v jednom poselstvu se vyskytují Záwiš černý...Tomáš Ralský gehožto Erb Růže gest, bijlá w čerweném Poli...
Na husitském serveru byly zveřejněny malby s motivem bitvy u Grunwaldu. Účastnil se jí i nějaký Záviš Černý:
( http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Mate ... awisza.jpg )
To mě připomnělo... s Ježkem jsme se jednou bavili o tom, že Poláci užívají erb s "růží" neboli Herb Poraj, který odvozují od české heraldiky.
Obrázek
Ale nespojují jej s Vítkovci, ale se Slavníkovci, kteří jej rozšířili v Polsku.
Nevíte někdo o tom něco bližšího? (Snad to nebude taková mystifikace jako s Tomášem Kalským.) :?
****
Druhou věcí pak je, (už jsme se myslím s Elisabeth bavili o původu jména "Záviš") odkud se toto jméno vzalo? Někteří jsou přesvědčeni, že jde o markvartické jméno, ale jde vůbec o původně české? To by se tu muselo vyskytovat častěji a ne tak historicky vzácně....
Obrázek
Zawisza Czarny wedlug Jana Matejky.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

Tak jsem našla, že pravděpodobně je "Záviš" českého původu, ale nevylučuje se i německý z "Neidhard" - závistivý.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

záviš

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Viola píše:... je "Záviš" českého původu, ale nevylučuje se i německý z "Neidhard" - závistivý.
Tak to mi moc nesedí... spíš bych to hledal někde v Polsku, ale nezkoumal jsem, jestli tam mají větší frekvenci tohoto jména?
Pokud by šlo o převzaté slovo z němčiny, jistě by se nepřekládalo, ale komolila jejich forma (Neidhard). :)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

No, jak jsem nakoupila, tak prodávám :) Tohle je z knihy "Po kom se jmenujeme", nakl. Libri.
Falkenštejn dostal své jméno pravděpodobně po dedečkovi - Závišovi z Nechanic.
Naposledy upravil(a) Viola dne 08 bře 2007 12:43, celkem upraveno 1 x.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

jméno Záviš

Nový příspěvek od Katerina »

Já jsem se při hledání jména Záviš - v různých formách , ani nevím jak dostala do rakouských Regest , a tam je okolo roku 1300 několik Zewisů,
v různých formách - Zewis, Zewisch

např. Zewis von Fukkla, Zewisch von Fuglau, Zewis bratr Dietricha von Lexnitz.
Všechen text je v němčině, ne v latině a přesto tato forma, nikoliv Neidhard.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

Že by to byl vliv česko-rakouského soustátí za PO II.?? Ale to už je zase jen spekulace...
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: jméno Záviš

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Katerina píše:...v různých formách - Zewis, Zewisch...
To je poměrně zajímavý. 8) Záviš se objevuje často v Polsku a v minulosti nebyl nijak výjimečný ani v Rakousích. Čechám jakoby se vyhýbal - nebýt markvarticů a "falkensteinů". :D
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Jmeno Zavis

Nový příspěvek od elizabeth »

Navrhuji najit prvni vyskyt jmena v jakekoliv podobe, hlavne se dostat pred Zavise z Nechanic, vnuka Vitka z Prcice, jehoz manzelku jsme identifikovali jako z rodu Markvarticu. Katko, jak daleko jsi se v tech rakouskych Regestech dostala? Pises kolem 1300 to uz je dost po Zavisi z nechanic, ktery zemrel 1257. Jak byla vubec puvodni ceska podoba - ja to jeste u Riegra, Hajka a Palackeho videla jako "Zavise"?U nas jsou kousek Zavisice, ale nejmenuji se po tom z Falkensteina, ackoliv potazmo mozna i ano.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

Tak jsem našla, že Fuglau (neboli Fukkla) i Lexnitz jsou blízko českých hranic. Takže je teoretická možnost, že šlo o původem česká jména, převzatá buď na základě dobrých česko-rakouských vztahů nebo třeba v důsledku sňatků. Souhlasím s elizabeth, že by bylo potřeba najít staršího Záviše, aspoň před rokem 1200.
Jo a napadlo Vás někdy, proč je těch Závišů u nás tak málo? Jestli to nebylo třeba z pověrčivosti, aby synáček neskončil pod katovým mečem... Nebo je možné, že by všeobecně nějaké jméno upadlo v nemilost? Když naopak existovala oblíbená jména...
U těch Markvarticů jsem našla Záviše dva hned na začátku, pak už to je samý Beneš a Jan :lol: :lol:
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:Tak jsem našla, že Fuglau (neboli Fukkla) i Lexnitz jsou blízko českých hranic. Takže je teoretická možnost, že šlo o původem česká jména, převzatá buď na základě dobrých česko-rakouských vztahů nebo třeba v důsledku sňatků. Souhlasím s elizabeth, že by bylo potřeba najít staršího Záviše, aspoň před rokem 1200.
Jo a napadlo Vás někdy, proč je těch Závišů u nás tak málo? Jestli to nebylo třeba z pověrčivosti, aby synáček neskončil pod katovým mečem... Nebo je možné, že by všeobecně nějaké jméno upadlo v nemilost? Když naopak existovala oblíbená jména...
U těch Markvarticů jsem našla Záviše dva hned na začátku, pak už to je samý Beneš a Jan :lol: :lol:
No ja vzdycky pripominam pro ilustraci Zavise Kalandru, kde se maminka odvazila... Ale stejne by me to neodradilo pojmenovat synacka Zavis. Ted jde o to, jak moc by se to libilo jemu ( tomu synackovi). Ten strach by roli hrat mohl, protoze rici jen, ze to je kvuli tomu, ze cela leta ( spis staleti) se na Zavise hazela nepravem spina, neni uplne pravda. Uvidime kolik se udrzi Adolfu a Gustavu do dalsich stoleti. A co tak Josif Visarionovic....
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

Pravda, Záviš Kalandra... Ale jinýho neznám. Spíš jsem to ale myslela v období 14. století, kdy ta událost byla ještě poměrně čerstvá, a přitom šlo o jméno běžně dávané. Teď by to asi bylo stejné jako se Smilem nebo Vokem :lol: :lol:
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Minimálně jeden Záviš byl i u Ronovců, Záviš ze Stružnice, poprvé připomínaný 1281 z rodu Častolova mladšího.
Ale to je pořád moc pozdě. A jiného Záviše z jejich rodu si nevybavuji.
K.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Zavis z Markvarticu

Nový příspěvek od elizabeth »

A ja mam Záviš z Ralska, +ca 1228 a dale Záviš, boleslavský kastelán, +after 1197 a nejstarsi Záviš, purkrabí Sedlec, +after 1165 z http://genealogy.euweb.cz/waldstein/waldstein1.html , takze k Vitkovcum se to na 100% dostalo pres Markvartice. K Markvarticum zase prisli "Voci", teda nositele jmena VOK.
Naposledy upravil(a) elizabeth dne 08 bře 2007 17:33, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Nový příspěvek od Viola »

No, to jsou asi ti Markvartici, o kterých mluvil Přemek. Jenže tím to končí, dál už jen Benešové...
Mimochodem, Vok je patrně ze slova wolf - vlk, jako např. v srbštině Vuk.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Jmeno Zavis

Nový příspěvek od Katerina »

elizabeth píše: Katko, jak daleko jsi se v tech rakouskych Regestech dostala? Pises kolem 1300 to uz je dost po Zavisi z nechanic, ktery zemrel 1257. .
Já jsem se k tomu kousku dostala jak slepý k houslím, zřejmě to jsou jen určité části, ale je to užasná sbírka listin, či odkazů na ně . Pokud už tento odkaz znáte, tak se omlouvám.
Jmenuje se to MOnasteriuM - jsou tam listiny české, pár uherských, hodně rakouské. Dám odkaz na ostatní do odkazů.
K.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Zavis z Markvarticu

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

elizabeth píše:...K Markvarticum zase prisli "Voci", teda nositele jmena VOK.
Voci (Vok, Voksa, Voxa) u markvarticů jsou od Vítkovců?
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1042
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Viola píše:Pravda, Záviš Kalandra... Ale jinýho neznám. Spíš jsem to ale myslela v období 14. století, kdy ta událost byla ještě poměrně čerstvá, a přitom šlo o jméno běžně dávané. Teď by to asi bylo stejné jako se Smilem nebo Vokem :lol: :lol:
V družině Jana Lucemburského byl Záviš z Jimlína.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Zavis z Markvarticu

Nový příspěvek od elizabeth »

Przemysl de Nyestieyky píše:
elizabeth píše:...K Markvarticum zase prisli "Voci", teda nositele jmena VOK.
Voci (Vok, Voksa, Voxa) u markvarticů jsou od Vítkovců?
To me jen tak napadlo, ale jisty to neni, treba to bylo zas naopak. A Vok prisel k Vitkovcum taky od Markvarticu. Premku, co vlastne vime o tom Markvartovi, co byl zakladatelem Markvarticu, co byl Zavis, sedlecky pourkrabi, co zemrel po roce 1165, zrejme jeho synem? Aspon dle te genealogy.web. Me se tady ti zakladatele Hrabisicu a Markvarticu ztraceji ponekud v mlze a nejsem si ani jista, zda byli skutecni nebo to byl takovy "praotec Hrabisic". Jinak se shodneme, ze Zavis, sedlecky purkrabi, je zatim nejstarsi nalezeny Zavis na nasem uzemi. Co to Polsko pred rokem 1165 a teda nejaci Zavisove. To Rakousko se mi taky zda spis, ze se to tam dostalo z Cech ne do cech z Rakouska nebo Nemecka. Proste zatim, kdo najde neco zavisleho nebo zavistiveho ci jineho pred rokem 1165 bude zase bliz pravde o puvodu jmena Zavis.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google Adsense [Bot] a 4 hosti