Původ jména Záviš

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1042
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Viola píše:Pravda, Záviš Kalandra... Ale jinýho neznám. Spíš jsem to ale myslela v období 14. století, kdy ta událost byla ještě poměrně čerstvá, a přitom šlo o jméno běžně dávané. Teď by to asi bylo stejné jako se Smilem nebo Vokem :lol: :lol:
V družině Jana Lucemburského byl Záviš z Jimlína.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Zavis z Markvarticu

Nový příspěvek od elizabeth »

Przemysl de Nyestieyky píše:
elizabeth píše:...K Markvarticum zase prisli "Voci", teda nositele jmena VOK.
Voci (Vok, Voksa, Voxa) u markvarticů jsou od Vítkovců?
To me jen tak napadlo, ale jisty to neni, treba to bylo zas naopak. A Vok prisel k Vitkovcum taky od Markvarticu. Premku, co vlastne vime o tom Markvartovi, co byl zakladatelem Markvarticu, co byl Zavis, sedlecky pourkrabi, co zemrel po roce 1165, zrejme jeho synem? Aspon dle te genealogy.web. Me se tady ti zakladatele Hrabisicu a Markvarticu ztraceji ponekud v mlze a nejsem si ani jista, zda byli skutecni nebo to byl takovy "praotec Hrabisic". Jinak se shodneme, ze Zavis, sedlecky purkrabi, je zatim nejstarsi nalezeny Zavis na nasem uzemi. Co to Polsko pred rokem 1165 a teda nejaci Zavisove. To Rakousko se mi taky zda spis, ze se to tam dostalo z Cech ne do cech z Rakouska nebo Nemecka. Proste zatim, kdo najde neco zavisleho nebo zavistiveho ci jineho pred rokem 1165 bude zase bliz pravde o puvodu jmena Zavis.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Zavis z Markvarticu

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

elizabeth píše:...Markvartovi, co byl zakladatelem Markvarticu, co byl Zavis...
Máš pravdu, že nejstarší Markvartici jsou sestavováni částečně pramenným podložením a z části hypotézami. Na "Markvartice" je tuším pokřtil až Fr. Palacký, podle nejstaršího známého člena rodu Markvarta. Ani nevím co se o něm ví...? (nemyslím Palackého ale Markvarta.):D
Snad je znám jenom proto, že jeho synové byli Heřman & Havel & Záviš.
O Havlovi (1175-1176) není příliš známo, o Heřmanovi máme v rejstříku a Záviš snad měl být knížecím správcem boleslavského hradu (1184).
Dále se rozhojnilo jenom potomstvo Heřmanovo (Beneš-otec Beneše z Velešína, prapředka Michalovických / Markvart II.-prapředek všech ostatních rodových větví / Záviš). O tomto Závišovi II. se příliš neví, ale soudí se, že byl s Markvartem nedílný a jeho územím mohla být určitá část Podkrkonoší.
Jinak se jméno Záviš vyskytuje (ve XIII.st.) i u pánů z Polné- příbuzní Markvarticů.
Jinak v těchto počátcích se taky moc neorientuju, protože se spíš zajímám až o markvartickou větev Valdštejnů, jejichž prapředkem byl Jaroslav z Hruštice (1234-69, viz též rejstřík), a ten byl zároveň i prapředkem pánů z Rotštejna. O nich se zmiňuji právě proto, že asi ve třech generacích po sobě měli jméno Vok. Ale to už se jedná o přelom 13/14.století. Jinak se ještě později vyskytují Vokové zvláště u Valdštejnů, ti však preferují -Jindřich, Hynek, Heník.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Premku, diky. Takze ale pres Zavise, knizeciho spravce nebo purkrabiho jsme se zatim nedostali. Mam pocit, ze jsme se spis dostali, alespon pro mne do oblasti: kde se vzal tu se vzal..., jak se pise v pohadkach. :lol: A tam jsme se dostali u Markvarta. Nevime nic, jen vime ze byl. Co Jezek a Tekla, taky nemate blizsi info? O teto velmi vzdalene dobe? To Podkrkonosi je s Polskem dost blizke a snad bylo i tenkrat. Premyslim, co udelame, aby se nam jmeno Zavis stejne jako otec nejstarsiho nositele na ceskem uzemi nepostracel v mlze... Jezku, co Polaci, nepomohli by nam s hledanim korenu jmena Zavis, Zavise?
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Záviši a Voxové

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

elizabeth píše:...To Podkrkonosi je s Polskem dost blizke a snad bylo i tenkrat.
Až moc blízké, proto je pro zabezpečení na každé straně hor tolik "strážních" hradů. :D Některé z nich vystavěl až některý z piastoveckých Bolků a poslední z nich (viz rejstřík) vzdoroval připojení k Čechám i Janu Luxemburgovi a teprve Karel IV. to zvládl diplomaticky.

Jinak ten první Markvart, o něm se opravdu ví, že byl komorníkem asi r. 1159 a už on měl bratra Záviše (1165) onoho sedleckého purkrabího a Beneše (asi 1146). Tedy tři generace Závišů u markvarticů. Na genealogy.euweb to je ve shodě s Bertholdem Waldsteinem, Šimák to trochu osekal.
Vůbec tam je nějak přezávišováno... :) první tři generace u markvarticů jsou Závišové; sestra Záviše III. se provdala k pánům z Polné, kde se také vyskytují; snad dcera Záviše II. si vzala Záviše z Krumlova (?) a ve 4. generaci pánů z Rotštejna je taky Záviš.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Záviši a Voxové

Nový příspěvek od elizabeth »

Przemysl de Nyestieyky píše:...
Vůbec tam je nějak přezávišováno... :) první tři generace u markvarticů jsou Závišové; sestra Záviše III. se provdala k pánům z Polné, kde se také vyskytují; snad dcera Záviše II. si vzala Záviše z Krumlova (?) a ve 4. generaci pánů z Rotštejna je taky Záviš.
Mas pravdu, tech Zavisu je tam jak nasetych. V Cechach jsme je dosledovali az nkde pred 1145 ( predpokladame-li, ze ten Zavis ze Sedlece mel min 20 :lol: ). Uz vime, kdo za to muze v Cechach. Treba Benes bude Benedict - domaci podoba o Vokovi jsme se jiz bavili. Co znali stari Slovane - Zavist nebo Zavislost?? :?: :wink:
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4028
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 70 times
Been thanked: 18 times

Zawisz

Nový příspěvek od Ježek »

Tak, v Polsku jak jsem zjistil Záviš až k roku 1214 (je možný, že i dřív), ale najslynniejszi rycerz středověku se jmenoval Záviš.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Zawisz

Nový příspěvek od elizabeth »

Ježek píše:Tak, v Polsku jak jsem zjistil Záviš až k roku 1214 (je možný, že i dřív), ale najslynniejszi rycerz středověku se jmenoval Záviš.
Takze zatim jsme se pred ty Markvartovce zas nedostali. Pro me nelinguistu, co to je v ty polstine najslynniejszi rycerz, preloz mi to do JC, pls.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

polský Záviš

Nový příspěvek od Katerina »

A asi nejznámější Záviš polského středověku byl Zawisza Czarny z Gargova, též prý Černý rytíř, slavný rytíř a diplomat. Bohužel ani on se nedostane před Markvartovce, nebot´ hovoříme o létech cca 1369 - 1428. Ale Poláci si ho asi považují, (dokonce se po něm jmenuje i typ plachetnice).
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Re: polský Záviš

Nový příspěvek od jur »

Katerina píše:A asi nejznámější Záviš polského středověku byl Zawisza Czarny z Gargova, též prý Černý rytíř, slavný rytíř a diplomat. Bohužel ani on se nedostane před Markvartovce, nebot´ hovoříme o létech cca 1369 - 1428. Ale Poláci si ho asi považují, (dokonce se po něm jmenuje i typ plachetnice).
Ano, vazime si naseho Zawiszê Czarnego z Garbowa herbu Sulima - je davan mladezi jako vzor rytirskych ctnosti. :)
Zawisza Czarny branil Jana Husa v Konstancji. Mezi jinym plnil take urad spisskeho starosty - spravoval spisska mesta v ramci tzv. Spisske zalohy (zastaw spiski).

Obrázek

Herb Sulima

S/Y "Zawisza Czarny" neni typ plachetnice, tak se tradicne jmenuje skuner polskych skautu - harcerzy. S/Y = sailing yacht.

Zawisza - muzske jmeno slovanskeho puvodu. Pochazi od slova znamenajiciho "zavistny o slavu".
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Re: polský Záviš

Nový příspěvek od jur »

Kdo se chce stat clenem posadky a prozit morske dobrodruzstvi na palube plachetnice, nesouci jmeno stredovekeho rytire, muze se zapsat zde : http://www.zawiszaczarny.pl/
V teto sezone je poplatek za den 180 z³.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Milé kolegyňky a vzácní kolegové, máme nějaké informace o manželce Záviše z Nechanic, zřejmě jediného synovi Vítka staršího z Krumlova (dalšího jsem nenašla) :?: Nějakou určitě měl, protože by jinak těžko měl dva syny - Vítka z Krumlova a Budivoje ze Skalice, viďme :!: :?: Budu vděčná za každé info.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1042
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Katerina píše:Minimálně jeden Záviš byl i u Ronovců, Záviš ze Stružnice, poprvé připomínaný 1281 z rodu Častolova mladšího.
Ale to je pořád moc pozdě. A jiného Záviše z jejich rodu si nevybavuji.
K.
Ta peče s ostrvema uprostřed má být jeho - http://hornopolican.ic.cz/phprs/image/t ... dau05v.jpg
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Perchta

Zavisza

Nový příspěvek od Perchta »

Chtěla bych jen podotknout, že podobně jako Zavisza zní slovanské mužské jméno Savica, dnes hojně užívané na Balkáně. Možná je ten prazáklad stejný. O:)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2126
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Záviš jako Savica nebo Savicio

Nový příspěvek od elizabeth »

Perchta píše:Chtěla bych jen podotknout, že podobně jako Zavisza zní slovanské mužské jméno Savica, dnes hojně užívané na Balkáně. Možná je ten prazáklad stejný. O:)
Souhlasím, to je přibližně totéž, co jsem psala hned na začátku této diskuse v tomto příspěvku
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Záviš jako Savica nebo Savicio

Nový příspěvek od Katerina »

elizabeth píše:
Perchta píše:Chtěla bych jen podotknout, že podobně jako Zavisza zní slovanské mužské jméno Savica, dnes hojně užívané na Balkáně. Možná je ten prazáklad stejný. O:)
Souhlasím, to je přibližně totéž, co jsem psala hned na začátku této diskuse v tomto příspěvku
Tak jsem pohledala a nejen pro Záviše , ale i pro další naše patrání v jiných tématech doporučuji tuto stránku :
www.behindthename.com

Je tam témeř vše i Ziemovit ! ale Zaviš chybí !

našla jsem tam Savio - z Italštiny - chytrý, bystrý :)
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: O pùvodu jména Záviš

Nový příspěvek od thovtt »

Výskyt jména záviš u palackého před r. 1200:
1165 Záviše purkrabí sedlecký
1176-1189 záviše, bratr komorníka hermanna
1184 Záviše, kastelán boleslavský
1200 stol. Záviš, Kmet zemský
1189 Záviše, syn Heřmana z Ralska, komorník
1174-1189 Závise Markvartic 1184 parkrabí boleslavský
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1785
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Zawisz

Nový příspěvek od slavicekvac »

elizabeth píše:
Ježek píše:Tak, v Polsku jak jsem zjistil Záviš až k roku 1214 (je možný, že i dřív), ale najslynniejszi rycerz středověku se jmenoval Záviš.
Takze zatim jsme se pred ty Markvartovce zas nedostali. Pro me nelinguistu, co to je v ty polstine najslynniejszi rycerz, preloz mi to do JC, pls.
Kam patří Záviš - minesenger, autor těch krásných milostných písniček? To bude taky někde později? Václav II tipuji...
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Zawisz

Nový příspěvek od Katerina »

slavicekvac píše:
elizabeth píše:
Ježek píše:Tak, v Polsku jak jsem zjistil Záviš až k roku 1214 (je možný, že i dřív), ale najslynniejszi rycerz středověku se jmenoval Záviš.
Takze zatim jsme se pred ty Markvartovce zas nedostali. Pro me nelinguistu, co to je v ty polstine najslynniejszi rycerz, preloz mi to do JC, pls.
Kam patří Záviš - minesenger, autor těch krásných milostných písniček? To bude taky někde později? Václav II tipuji...
Kdepak - pokud myslíš Záviše ze Záp a asi jeho nejznámější - Dřevo se listem odievá - tak to je 14. století - sice měl údajně navazovat na Frauenloba .. ale bylo to mnohem později
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4028
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 70 times
Been thanked: 18 times

Re: O pùvodu jména Záviš

Nový příspěvek od Ježek »

thovtt píše:1176-1189 záviše, bratr komorníka hermanna
1184 Záviše, kastelán boleslavský
1200 stol. Záviš, Kmet zemský
1189 Záviše, syn Heřmana z Ralska, komorník
1174-1189 Závise Markvartic 1184 parkrabí boleslavský
To se bude jednat zřejmě o jednoho a toho samého - Markvartice - otázka je ten rok 12OO - Markvartici se připojili na stranu Soběslava II. To jim mohlo odepřít funkce a přítomnost v nejbliším okolí Přemysla I.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů