Záviš z Falkenštejna

Šlechtické rody i jednotliví šlechtici. Šlechtická kultura, heraldika, genealogie, ...

Moderátor: elizabeth

Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: plkno a plky

Nový příspěvek od Katerina »

elizabeth píše: Já nemyslím najít, co je plkno, ale kde je to plkno(nebo něco jiného)zmiňovaný v latinské Pulkavově kronice, na níž jsem přesně na stránku, kde by to plkno mělo být, uvedla odkaz...Jako jak přiostřené plkno zní v latině...
No, nenajdeš ho - protože tam není - ted to překládám -je to narychlo :oops: :oops: - takže budu jak Pulkava :

... (ten) kdo se králi protivil (vzdoroval), rozhodnutím(odouzením) k smrti byl potrestán a jeho hlava byla (- a ted to přijde - ono to amputate se dá přeložit, jak odříznuta tak odseknuta !! bohužel ) useknuta , aby dle zásluhy zaplatil trestem pro výstrahu.


je to jen hrubě ..
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: plkno a plky

Nový příspěvek od elizabeth »

Katerina píše:
elizabeth píše: Já nemyslím najít, co je plkno, ale kde je to plkno(nebo něco jiného)zmiňovaný v latinské Pulkavově kronice, na níž jsem přesně na stránku, kde by to plkno mělo být, uvedla odkaz...Jako jak přiostřené plkno zní v latině...
No, nenajdeš ho - protože tam není - ted to překládám -je to narychlo :oops: :oops: - takže budu jak Pulkava :

... (ten) kdo se králi protivil (vzdorovali), rozhodnutím(odouzením) k smrti byl pottrestán a jeho hlava byla (- a ted to přijde - ono to amputate se dá přeložit, jak odříznuta tak odseknuta !! bohužel ) useknuta , aby dle zásluhy zaplatil trestem pro výstrahu.


je to jen hrubě ..
Takže musíme počkat na Violčinu českou verzi, protože v latinské, jak to vypadá ( protože ti věřím) plkno prkno natož přiostřené tam teda není ... Useknuta a odseknuta může být provedeno mečem i sekyrou. Spíš předpokládám stále ten meč...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Prkno

Nový příspěvek od Katerina »

Tak jsem našla jednoho - kdo použil přímo to prkno.

Jak jinak náš starý dobrý Václav Hájek z Libočan a Kronyka Česká ..

vůbec je to zajímavé ..

1292 - (Záviš už nějakou dobu sedí a krátí si čas skládáním písní - neb byů velmi dobrý zpěvák) ...

Král svolává do Prahy sněm - a na něj je později přiveden Záviš a žádám , aby vrátil hrady aj. majetek co dostal od Kunhuty. Záviš odmítá. Král !!! ho nechá svázat a vodit po hradech, které se mu musí vzdát. Čte se to tak, že to opravdu udělali - což je zajímavé , protože .. pak je Záviš opět přiveden na sněm a před pány vyzván, aby se králi pokořil a odevzdání majetku uznal. Záviš odmítá , teprve te´d !! se bouří bratři a Závišovi přátelé - načež je Záviš opět uvězněn. Po Velikonoční slavnosti je opět přiveden ke králi .. a žádán ať se majetků vzdá- že je bude moc držet do své smrti .. a pak se vrátí královně (Gutě) zpět jako věnná.
Záviš opět odmítá , takže král vyráží ke Hluboké, kde jedná s bratry a přáteli opět je nabízena výměna - život za hrady , bratři odmítají - a král nechává poslat !!! do Prahy pro Záviše - ten se zase nevzdá - takže je před zraky bratrů a přátel popraven PRKNEM , a to proto , že si dovolil pohanit čest královny Kunhuty.

I Mikulášově účasti ani slovo !!!
Musím se podívat do Zbraslavské kroniky, protože mám pocit, že tam jsem Mikuláše taky nenašla ... nevíte někdo , kdo ho začal uvádět ??


Je to samozřejmě směska různých výplodů - ale ! ale ! nezamítala bych úplně všechno ..

.. například je docela zajímavé , že vše se točí od majetku, který měl být Kunhutin (dokonce to mělo být především věnné zboží)a na Záviše pak přejít po její smrti. Dále ta neustálá (samozřejmě ) údajná Václavova snaha - aby Záviš ten převod, navrácení, uznal .. vzpomeňme na proces se Závišem, popsaný JL.
Skoro , jako by oběma - Václavovi i Závišovi šlo o Ješka, ale každému pochopitelně jinak.

Ten sněm, jeho součástí přece klidně soud se Závišem mohl být ??
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od elizabeth »

Hájek? Já furt žiju v představě, že první byl Přibík... Já jsem v práci ( a tak si tady hraju :( )takže do ZK se na Mikyho mrknu až doma. Může být uveden i v Otokaru Štýrském... Prostě z hlavy nevím, ta poslední Závišova léta po smrti Kunhuty nemám tak zmapovaný.

O majetek tam jistě šlo ( Lanškrounsko) pro Fridricha Clemense, ale např. Libor Jan to popírá a vyvrací (teď nevím z hlavy kde, asi v tom ČČH 2006)
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od Katerina »

elizabeth píše:Hájek? Já furt žiju v představě, že první byl Přibík... Já jsem v práci ( a tak si tady hraju :( )takže do ZK se na Mikyho mrknu až doma. Může být uveden i v Otokaru Štýrském... Prostě z hlavy nevím, ta poslední Závišova léta po smrti Kunhuty nemám tak zmapovaný.

O majetek tam jistě šlo ( Lanškrounsko) pro Fridricha Clemense, ale např. Libor Jan to popírá a vyvrací (teď nevím z hlavy kde, asi v tom ČČH 2006)
No já neříkám, že Hájek byl první - ale že Hájek má prkno , a ne plkno.

Jinak Dalimil má jen , že král Záviše (skvělého rytiře) pro královnu zahubil - o Mikym nic
a Petr Žitavský - čeština taky doma - tak jen na první letmé zkouknutí - má, že to byl vévoda Mikuláš .. ale má decollatori - což je poprava stětím - a má , že před zraky Závišových příznivců ... , zatím jsem v té latině nenarazila ani na sekeru ani na prkno ani na meč..
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od elizabeth »

Katerina píše:
elizabeth píše:Hájek? Já furt žiju v představě, že první byl Přibík... Já jsem v práci ( a tak si tady hraju :( )takže do ZK se na Mikyho mrknu až doma. Může být uveden i v Otokaru Štýrském... Prostě z hlavy nevím, ta poslední Závišova léta po smrti Kunhuty nemám tak zmapovaný.

O majetek tam jistě šlo ( Lanškrounsko) pro Fridricha Clemense, ale např. Libor Jan to popírá a vyvrací (teď nevím z hlavy kde, asi v tom ČČH 2006)
No já neříkám, že Hájek byl první - ale že Hájek má prkno , a ne plkno.

Jinak Dalimil má jen , že král Záviše (skvělého rytiře) pro královnu zahubil - o Mikym nic
a Petr Žitavský - čeština taky doma - tak jen na první letmé zkouknutí - má, že to byl vévoda Mikuláš .. ale má decollatori - což je poprava stětím - a má , že před zraky Závišových příznivců ... , zatím jsem v té latině nenarazila ani na sekeru ani na prkno ani na meč..
Meč vychází z pouze kontextu..., protože tak byla zvyklost, kdyby to bylo jinak bylo by to uvedeno, a to není...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od Michal »

Tak kdo první přišel s tím Pulkavou? Jeho překladatel do češtiny? Ten je příčina toho všeho?
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od elizabeth »

Michal píše:Tak kdo první přišel s tím Pulkavou? Jeho překladatel do češtiny? Ten je příčina toho všeho?
Zatím čekáme na Violku a na její českou verzi. Podle všeho si to Pulkava do češtiny překládal sám, takže může být ten zakopanej pes tady...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od elizabeth »

KOMOŃ píše: Další věc: PRKNEM, se skutečně popravovalo a už to zde někdo psal.Konkrétně ve Flandrech a Brabantsku a obyvkle za čin, kdy muž znásilní ženu,- cituje pan Bílek a není důvod mu nevěřit.
Ano, čtu to u Bílka na str.51. Nevím, zda je to vhodná kniha k citaci, ale budiž. Nemůžeme to přece jen ještě doložit odjinud?
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od Viola »

Michal píše:-popravčí meč, zvaný prý též staročesky plakno
Já bych se přiklonil k tomu plknu/plaknu. Široký meč připomíná desku neboli prkno, to má logiku. :think:
Tak ale teď je otázkou, jestli Mikuláš s sebou vláčel kata jen tak, pro jistotu, celou dobu - nebo ho dal odněkud povolat narychlo (z ČB)? Ale kolik by na to měl času? A vůbec, víme, jak dlouho Miki vláčel Záviše po těch hradech?
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od Zany »

No, jestli vyhrožoval Závišovou popravou a myslel to vážně (a jak víme tak myslel) a jestli Hluboká nebyl první hrad u kterého to zkoušel, tak IMHO toho kata vozil s sebou. Nehledě na to, že nevím jak v téhle době, ale v pozdějších dobách s vojskem kat/profous běžně táhl
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od Viola »

Takže Pulkavova kronika, resp. její český překlad Marie Bláhové, uvádí na straně 378 toto:
Proto povolal zmíněného pána Záviše k sobě na Hrad pražský a téměř po dva roky ho držel v poutech. A když kníže na něm nepozoroval žádné známky ponížení, přikázal dovést ho k hradu Hluboká, aby ho knížeti vrátil. Protože to odmítl učinit, byl před tímto hradem prknem sťat.
V poznámkách je uvedeno, že s touto zprávou se ve starších pramenech nesetkáváme, přičemž údaj o způsobu popravy se objevuje až v Krakovském rukopisu (5. recenze). Je zde také poukaz na stětí prknem v případě některých účastníků povstání proti Václavu I. (...a některým špatným rádcům dal na vrchu Petřině prknem srazit hlavu ). V poznámce je dále uvedeno, že poprava přiostřeným prknem byla ve Flandrech a v Brabantsku až do 14. století užívána pro viníky usvědčené ze znásilnění žen - odkaz je, jak jinak, na Šustovy České dějiny II/1, s. 414. Takže kdo má toto doma k dispozici, může se podívat, zda je v té knížce nějaký odkaz nebo alespoň upřesnění, jakým způsobem asi ta poprava měla probíhat. Šusta by také měl poukazovat na údajnou Karlovu snahu o diskreditaci Záviše jako svůdce, násilníka.
Kroniky doby Karla IV., Svoboda, 1987.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:Takže Pulkavova kronika, resp. její český překlad Marie Bláhové, uvádí na straně 378 toto:
Proto povolal zmíněného pána Záviše k sobě na Hrad pražský a téměř po dva roky ho držel v poutech. A když kníže na něm nepozoroval žádné známky ponížení, přikázal dovést ho k hradu Hluboká, aby ho knížeti vrátil. Protože to odmítl učinit, byl před tímto hradem prknem sťat.
V poznámkách je uvedeno, že s touto zprávou se ve starších pramenech nesetkáváme, přičemž údaj o způsobu popravy se objevuje až v Krakovském rukopisu (5. recenze). Je zde také poukaz na stětí prknem v případě některých účastníků povstání proti Václavu I. (...a některým špatným rádcům dal na vrchu Petřině prknem srazit hlavu ). V poznámce je dále uvedeno, že poprava přiostřeným prknem byla ve Flandrech a v Brabantsku až do 14. století užívána pro viníky usvědčené ze znásilnění žen - odkaz je, jak jinak, na Šustovy České dějiny II/1, s. 414. Takže kdo má toto doma k dispozici, může se podívat, zda je v té knížce nějaký odkaz nebo alespoň upřesnění, jakým způsobem asi ta poprava měla probíhat. Šusta by také měl poukazovat na údajnou Karlovu snahu o diskreditaci Záviše jako svůdce, násilníka.
Kroniky doby Karla IV., Svoboda, 1987.
Takže Šusta: Soumrak Přemyslovců, Praha Laichter 1936, s. 414

"Souvěké prameny nemají zmínky o tom, že by se poprava udála jinak než obvykle, totiž mečem ( v poznámce má uvedeno,že:"Kronika zbraslavská praví dokonce výslovně:"Uno sub mense, Zawisch corruit ense; ale šlo tu asi především o vhodný rým.)o více než půl století později vyskytá se však určitá zpráva, že hlava Závišova byla od těla oddělena přiostřeným prknem. Lze těžko vysloviti o hodnotě zprávy té; smíme ji však sotva odmítnouti lehkou rukou."

"Jest z doby, kdy vzpomínka na vzrušující událost byla zajisté ještě živá a popravy toho druhu nebyly ve středověku neznámé. Tak udržel se ve Flandrech i Brabantsku až ke 14. století řád, podle něhož viníci usvěděení ze znásilnění žen, bývali prknem stínáni k zvýšení popravních muk."

A teď přijde ta rozhodující poznámka k poslední větě: Toto ještě ne, to je k těm rozsudkům z Brabantska a Flander:
Viz o tom Robert Pirenne, Note sur le supplice de la décolation par la planche au Moyen age, en Flander et Brabant( Revue belge de philogie et histoire 9, 1930, 567)Rozsudek znásilňovatelů vykonával se tu vysloveně tak, že" collum cum assere, qui vulgo nominatur planke, debet abcidi".
Teď přijde to pro nás hlavní:Pulkava FRB 5, s 571 (to je ten můj odkaz na tu část v latinské Pulkavově kronice) praví rovněž, že byl Záviš sťat cum assere a významější jest, že má podrobnost tu POUZE VE DRUHÉ ROZMNOŽENÉ RECENSI SVÉHO DÍLA, kde přibyla také podrobnost o pohřbu Závišově ve Vyšším Brodě.
V první verzi to teda neměl. Kdoví, zda se tam to cum assere nedostalo dokonce na něčí objednávku... Jenže na čí?
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od Katerina »

elizabeth píše:

Teď přijde to pro nás hlavní:Pulkava FRB 5, s 571 (to je ten můj odkaz na tu část v latinské Pulkavově kronice) praví rovněž, že byl Záviš sťat cum assere a významější jest, že má podrobnost tu POUZE VE DRUHÉ ROZMNOŽENÉ RECENSI SVÉHO DÍLA, kde přibyla také podrobnost o pohřbu Závišově ve Vyšším Brodě.
V první verzi to teda neměl. Kdoví, zda se tam to cum assere nedostalo dokonce na něčí objednávku... Jenže na čí?
Na čí objednávku psal Pulkava ?!? - to přeci víme....
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Plkno

Nový příspěvek od Viola »

Ještě mě napadá, jestli prostě nemůže jít o špatný překlad... Například že opravdu šlo o nějaký stroj na způsob gilotiny, který neměl svůj název, ale byl dřevěný, takže byl do latiny přeložen jako prkno - nevím, třeba je to blbost...
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Záviš z Falkenštejna

Nový příspěvek od elizabeth »

KOMOŃ píše:
Já bych byl teda pro, napsat do nějakého toho Vlámského muzea zločinu, kdyby se ti chtělo, šprechtit umíš :lol:
Zkusit to můžeme, ale asi to nebude mít přímou spojitost se Závišem, když to tam v prvním vydání té své kroniky v latině ani sám Pulkava neměl. Myslím, že si někdo přivezl z cest po Brabantsku a Flandrech tuto informaci (možná sám Přibík nebo sám císař Karel, popř. někdo z jeho dvora), že se tam tak pachatelé znásilnění popravovali a tuto smrt tam dodatečně vložili, buď pro pouhé pozvednutí atraktivity díla nebo mohl být zrovna císař ve sporu s Vítkovci ( tady by to chtělo prozkoumat roky, kdy byla vydána podruhé kronika a kdy byl císař ve sporu s Rožmberky) a někdo tam to "cum assere" (pak najdu přesný překlad nebo se na něj na své hodině latiny zeptám) pro zalíbení se císaři ( zase možná jen Přibík sám o sobě) vsunul.

V tomto spíš věřím Zbraslavské kronice, že byl sťat mečem, jak píše ona. Taky se pokusím o ten překlad.

Každopádně mě ten mechanismus zajímá, už proto, že nechápu, jak tím mohli vůbec někoho popravit, aniž ho posléze "dorazili". Jinak, prosím, neřešit v dobách před spaním, nějak z toho špatně spím... :twisted:

Po obědě ta slíbená povídka, jak se z prkna stalo plkno...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Jak se z prkna stalo plkno

Nový příspěvek od elizabeth »

elizabeth píše:
Ještě vám pak napíšu, jak se vyvinulo z prkna plkno, ale až budu mít chvilku.
Takže autorem vysvětlení, že Pulkava prostě zaměnil plkno prknem je Josef Svátek.

Josef Šusta v Soumraku Přemyslovců ( to jsou ty Dějiny II/1) v pozn. 1 na str. 414 píše:

Pokus vyložiti vše prostě tím, že Pulkava byl sveden k omylu záměnou slova "plknem" za "prknem", který učinil zejména Jos. Svátek, Culturgesichtliche Bilder aus Böhmen 1879,s. 147) jest jistě nedostatečný.

Tu Svátkovu knihu bych měla mít taky někde doma, tak do ní nahlédnu.

Ale závěr pro mě je, že ani prkno ani plkno ale prostě meč. Zda v kleku nebo na špalku se asi nedovíme. Ve stoje asi ne, to by asi ten kat musel být fakt formát...
Komoń píše:Ten mechanismus bude založen na velkém utrpení.Podle mne je to zaměřené na co největší a nejdelší "prožitek".
Já spíš myslela fyzikálně a technicky, ne emočně...
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 872
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Jak se z prkna stalo plkno

Nový příspěvek od KOMOŃ »

No já abych to teda doplnil, než to téma zase umře.

V historické praxi jsou známé popravy "klasickým" rytířským mečem.Vstoupilo to do historie z toho důvodu, že tyto exekuce dopadají katastrofálně a hlava se nemusí a asi i nedaří oddělit na první pokus a bude všem jasné, že kat používal meč svůj-popravčí- a s jiným by nepracoval.
Takže s myslím, že je celkem zbytečné spekulovat nad improvizací.
Přítomnost kata naznačuje přítomnost profíka a patřičným vybavením a né kdejakého řezníka. :wink:

Situace je ale jiná...
Doklad o přítomnosti kata vůbec nemáme.Byl popraven nějakým plknem, o kterém nevíme skoro nic a už vůbec ne to, za co ho považovat.

Já o této problematice mám opravdu jen povrchní znalosti.To ale neznamená, že to celé pohřbíme.

Až na to všecko příjdem a zjistíme, co vedlo napsat do kronik přiostřené pl/r/kno, můžem se vrhnout na vraha Václava III. , protože mne už nebaví číst, že se na to nikdy nepříjde-vtip :D
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Jak se z prkna stalo plkno

Nový příspěvek od elizabeth »

KOMOŃ píše:Situace je ale jiná...
Doklad o přítomnosti kata vůbec nemáme.Byl popraven nějakým plknem, o kterém nevíme skoro nic a už vůbec ne to, za co ho považovat.
Pro doplnění nebo spíš upřesnění:
My nemáme žádný doklad ani o tom plknu. Máme doklad pouze o meči (bez podrobností o jaký meč šlo) ze Zbraslavské kroniky.
:(
Vše ostatní jsou buď něčí domněnky (Šusty, Svátka, Palackého, popřípadě někoho z nás). Popř. pozdní fabulace (Hájek, Pulkava,...).
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 872
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Jak se z prkna stalo plkno

Nový příspěvek od KOMOŃ »

elizabeth píše:
KOMOŃ píše:Situace je ale jiná...
Doklad o přítomnosti kata vůbec nemáme.Byl popraven nějakým plknem, o kterém nevíme skoro nic a už vůbec ne to, za co ho považovat.
Pro doplnění nebo spíš upřesnění:
My nemáme žádný doklad ani o tom plknu. Máme doklad pouze o meči (bez podrobností o jaký meč šlo) ze Zbraslavské kroniky.
:(
Vše ostatní jsou buď něčí domněnky (Šusty, Svátka, Palackého, popřípadě někoho z nás). Popř. pozdní fabulace (Hájek, Pulkava,...).
Pokud šlo o obyčejný meč, kat tam rozhodně být nemohl.O katovi se nikde nepíše, že? :think:
Bez piva to není ono.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: SeznamBot a 4 hosti