Vstupné na hrady a zříceniny

Hradiště, hrady, tvrze a jiná sídla nobility. Dnešní propagace a obnova.

Moderátor: Zany

Jaké je podle vás vstupné na hrady a zøíceniny

vysoké
3
19%
pøimìøené
9
56%
nízké
4
25%
 
Celkem hlasů: 16

Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4021
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 65 times
Been thanked: 18 times

Vstupné na hrady a zříceniny

Nový příspěvek od Ježek »

Zajímalo by mne, jak hodnotíte vstupné na hrady, tvrze a zříceniny. Snad jen jeden hrad je takto soběstačný. S tímto tématem souvisí i konání různých akcí.
Jiří Motyčka

Vstupné

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Je to velice různé, takže se to nedá paušalizovat. Dle mého názoru by vstupné mělo být adekvátní tomu, co mohu vidět a v jakých kvalitách je mi to prezentováno. Ta kvalita začíná již u průvodce. Vždy mne zamrzí, když se ho na něco zeptám, co s dějinami hradu či zámku souvisí a nedostanu odpověď. Pokud to, co můžu vidět, je zajímavé, je z toho vidět, že památka je v dobrém stavu a služby kvalitní, jsem ochoten zaplatit i vysoké vstupné. Cena je ale vždy relativní, že. V poslední době ale už navštěvuji pouze hrady a zříceniny, protože zámky mě začaly nudit v momentě, kdy do prohlídek razantně pronikla komerce.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4021
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 65 times
Been thanked: 18 times

Re: Vstupné

Nový příspěvek od Ježek »

Trochu zjednoduším, vstupné okolo 20 korun za zhruba hodinu výkladu se mi zdá jako směšná částka. Ta zřícenina si na sebe ani nevydělá a zbytek se musí platit z rozpočtů, které nejsou k památkám zrovna nakloněny. Klidně bych i na vstupném připlatil... Tohle zhruba odpovídá méně známým hradům a zříceninám.
U známých hradů je vstupné "tržní", takže vyšší. Je to cena za obecnou známost, na těchto hradech mají všelijaké kasy, vstupenku vám většinou vytiskne počítač, ne tiskárna před 20 lety s nápisem Hrad... vstupné 5Kčs, propiskou přeškrtáno na 10Kč.
Zde jsou najatí průvodci, přes sezónu často studenti, nechci je nějak urážet, většinou to jsou asi studenti historie, mají znalosti o českých dějinách nebo i světových, ale o dějinách hradu mají několik stránek textu, které se naučí nazpaměť. Je to jen moje úvaha.
Uživatelský avatar
Pavel
Poddaný
Příspěvky: 2
Registrován: 30 dub 2006 19:24
Bydliště: Roudnice nad Labem

Nový příspěvek od Pavel »

řekl bych že na českých hradech a zříceninách je vstupné přiměřené až na pár vyjímek.
šárinka

Nový příspěvek od šárinka »

Mám také pocit že na hradech a zámcích je vstupné přiměřené, ale jen když jste dva představte si takovou pětičlenou rodinu to se vám potom pěkně zatočí hlava, ale zase chápu že musí hrad alespoň trochu vydělávat jinak věřím že by ho stát byl schpný zavřít
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4021
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 65 times
Been thanked: 18 times

Nový příspěvek od Ježek »

No, neska jsem za 2 výborné výstavy v pardubickém zámku (zbraně od novověku do 2 sv. války a české mincovnictví 1520-1620 s výkladem) za celých 14Kč (studenstská sleva). Tohle není přiměřená cena, navíc k tomu, že jsem za tu dobu mluvil s 4 lidmi- zaměstnanci...
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Koudy-lee
Sedlák
Příspěvky: 7
Registrován: 21 led 2006 10:53
Bydliště: Vsetín

Nový příspěvek od Koudy-lee »

Já si myslím, že vstupné na naše hrady (zámky osobně moc nemusím) je relativně nízké. Údržba takového hradu se pohybuje třeba v řádech milionů ročně a nevím kolik hradů si na sebe takto samo 'vydělá'. U zřícenin to bývá symbolických 10-20Kč (myslím vstupné, ne roční údržbu), sice vás tam nikdo neprovede, ale můžete si pěkně pokecat s oním člověkem, který to tam má na starost a mnohdy vám řekne mnohem víc než nějaký průvodce. Já mám zříceniny radši než 'funkční' hrady, mají pro mě jakési zvláštní kouzlo, které se z těch udržovaných ztratilo...
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4021
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 65 times
Been thanked: 18 times

Nový příspěvek od Ježek »

Koudy-lee píše: nevím kolik hradů si na sebe takto samo 'vydělá'.
Nevím to přesně , ale myslím, že ze státních s průvodcem 2. Karlštejn a Trosky (ty nevim přesně). Předpokládám, že si vydělá jen na průvodcovský služby.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Pøimìøenì vysoké vstupné

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Myslím si, že není zrovna nutný vrážet miliony do opravy hradu, pokud není cílem dostavovat věže a nákladně zastřešovat budovy. Na druhou stranu jsou desetitisíce plivnutím i pro téměř neznámé ruiny o několika málo sporých zbytcích.
Kupř. vlastníkem největšího moravského hradu Helfštýna je stát; ten jako dobrý hospodář ročně investoval do oprav 100.000,- Kč. Fraškou však je to,že si tuto sumu hrad za rok vybral sám jenom na vstupným, které musel státu odvádět. (Informace se vztahují k několika letům nazpátek). Takže to krásně vykresluje obrázek státního hospodaření. Pokud je to nic nestojí, klidně se o to budou starat.
Na Helfštýn je však vstupné poměrně nízké, oni si svůj provoz financují dalšími aktivitami, takže tolik nejsou závislý na bdělosti brigádníků u kasy. Naopak před nějakým časem jsem odmítl jít se podívat na bezdězskou věž, jelikož vstupné bylo již na pováženou a pro několika člennou rodinu z českých poměrů celkem luxusem.
Velice zajímavý článek vyšel v internetové podobě (Rudého) Práva, kde se mluví právě o tom, že vzhledem k západní Evropě nejsou naše přední památky příliš laciné a pro běžného našeho občana se skutečně luxusem stávají; což je ostatně škoda a odráží se to navíc i ve vztahu k historii.
Vstupte pro zajímavost: http://pravo.novinky.cz/p181a01b.php
Koudy-lee
Sedlák
Příspěvky: 7
Registrován: 21 led 2006 10:53
Bydliště: Vsetín

Nový příspěvek od Koudy-lee »

Ono je potřeba uvést jednu smutnou pravdu, a to tu, že naše významné památky jsou určené spíše cizincím, než nám, daňovým poplatníkům tohoto státu :(
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4021
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 65 times
Been thanked: 18 times

Nový příspěvek od Ježek »

Koudy-lee píše:Ono je potřeba uvést jednu smutnou pravdu, a to tu, že naše významné památky jsou určené spíše cizincím, než nám, daňovým poplatníkům tohoto státu :(
Nad tím sem přemýšlel. Ale kdyby europlátci platili na naše zříceniny v řádově vyšších sumách asi by to bylo protiprávní. Třeba CZK 10,- EUR 2,-
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Ježek píše: Ale kdyby europlátci platili na naše zříceniny v řádově vyšších sumách asi by to bylo protiprávní. Třeba CZK 10,- EUR 2,-
To by opravdu diskriminace byla. Spíš jde o to, co tím chceme dosáhnout. Jestli zvýšení návštěvnosti, zvednutí národního sebevědomí... Tím, že vybereme míň na vstupným, může přijít víc lidí - častějc, když nebudou muset přemýšlet, jestli se jít spíš podívat na nějakou památku, nebo si dát místo toho radši oběd?
Lidé budou mít jiný vztah k památkám - vrátí se to zas jinde. Turistický ruch je vůbec přínosem pro stát! To by si měl stát uvědomit a ne odrazovat lidi. V Evropě jsou některý významný galerie pro návštěvníky úplně zdarma. Ale to by stát nesměl být jako náš, že by si pro groš nechal koleno vrtat a přitom jinde těmi groši hází zbůhdarma!
:)
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Hrady bez vstupnéého

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

No jo, ale co s hrady (zříceninami), kde není průvodce, neplatí se vstup a přesto i do nich se musí investovat, aby nespadly na lidi. A tyto hrady czinci pochopitelně nenavštěvují a přesto stojí za to, do nich investovat. I na ně musí vydělat ty se vstupem?... ;)
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Hrady bez vstupnéého

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše:No jo, ale co s hrady (zříceninami), kde není průvodce, neplatí se vstup ... I na ně musí vydělat ty se vstupem?... ;)
To je právě problém státu. On nerad investuje do něčeho, na čem nelze vydělat; nechová se jako správce, ale často jako marnotratný podnikatel. Několikrát už byl kritizován taky za to, že v porovnání s ostatními zeměmi jde na kulturu a památky ze státního rozpočtu pouze směšná částka. Navíc i když se o zříceniny starají různá sdružení, často mívají různými způsoby celou věc ztěžovanou...
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Zøíceniny

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Navíc bohužel i v současné době a při současných cenách stavebních komodit se tomu nelze divit, že se tyto lokality stávají zdrojem stavebního materiálu. Tedy nejen po poboření hradu třeba v 15. století ale i dnes se kámen stále může hodit bez ohledu na vztah čecháčka "podnikavce" k minulosti a svým předkům.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: Zøíceniny

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Jiøí Motyèka píše:Navíc bohužel i v současné době .. se tomu nelze divit, že se tyto lokality stávají zdrojem stavebního materiálu...
To snad ne!? Dnes již snad nikdo nerozebírá zříceniny? To bylo fenoménem tak před stoletím a dále do hloubky historie, ale nechce se mi věřit, že se to někdě děje ještě dnes...
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Zøíceniny

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Przemysl de Nyestieyky píše:...To snad ne!? Dnes již snad nikdo nerozebírá zříceniny? To bylo fenoménem tak před stoletím a dále do hloubky historie, ale nechce se mi věřit, že se to někdě děje ještě dnes...
To by ses možná divil! :shock: :!: Speciálně chalupáři, zvlášní sorta české společnosti, na různé podezdívky, ale i grunty a různá kýčovitá vylepšení svých druhých "miláčků". A věř, že když píši tyto řádky, mám na mysli konkrétní lokality, ale pochopitelně nebudu jmenovat. V podhradí jsou často takřka Bohem zapomenuté vesnice, kde dávají lišky dobrou noc. A to je příležitost nejen pro vesničany, ale právě i pro chalupáře, kterých je ve vesnici mnohdy víc než původních obyvatel a kteří se svými výkonnými terénními off roady, za nimiž mají zapojeny obrovské přívěsné ne vozíky ale vozy se dostanou všude. Byl jsem toho na mých toulkách za husitskou historií očitým svědkem a ani se nenechali rušit!...
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4021
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 65 times
Been thanked: 18 times

Nový příspěvek od Ježek »

Možná lepší než řešit otázku vstupného na hrady, řešit otázku, kde sehnat peníze na opravu památek (případně neházet byrokratické klacky pod nohy, těm sdružením, které se snaží hrad zakonzervovat)

V Polsku, na Kladské tvrzi, visí na opevnění obrovský plagát s nápisem zhruba v tomto smyslu: Opravy financuje pivovar Piast...
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1089
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Opravy hradù a jejich financování

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Ježek píše:...kde sehnat peníze na opravu památek ...
To je samozřejmě individuální a spíš konkrétní situace a schopnosti každé zainteresované skupiny. Myslím si, že problém ani tak nepředstavuje Památkový úřad, s kterým jsem měl spíše zkušenosti veskrze velice kladné, ovšem nejčastějším problémem je státní podnik Lesy čR, jakožto majitel většiny po válce znárodněných pozemků, na nichž hrady stojí.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1124
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Sponzoring...

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Ježek píše:...V Polsku, na Kladské tvrzi, visí na opevnění obrovský plagát s nápisem zhruba v tomto smyslu: Opravy financuje pivovar Piast...
Zajímavý nápad.
Ale u nás by se to ujalo tak možná kupříkladu na Rabí, které je nyní ve velké rekonstrukci, ale hlavně má relativně velkou návštěvnost vč. zahraničních turistů. To by mohlo potenciální sponzory navnadit...
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů