Středověk
Dnes je: 18. 12. 2018  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
08.04.2018: Pražský biskup
05.02.2017: Rodokmen
Po dlouhé době rodokmen: Páni z Pardubic

17.04.2016: Jakub Kon(e)ček z Prus
Nižší moravský šlechtic, v závěru života majitel zdouneckého panství
Poslední komentáře
 • Tato teorie - nebo jak "to" nazvat - se mi jeví poněkud účelová, v níž je dle mého skromné . . . (Neomedievalismus)
 • Ještě na prahu novověku byla podle prvního vydání Encyclopedie Britannica největší říše na světě Tar . . . (Vikinský vliv na Kyjevské Rusi - Stát a jazyk)
 • Zdravím, chtěl bych se zeptat, jestli je někde možné zjistit cokoli o rodu Brennerů, ze kterého vzeš . . . (Pražští biskupové a arcibiskupové)
 • Docela by bylo dobře doplnit arcibiskupy před Arnoštem z Pardubic. Arcibiskupství nebylo v Praze, al . . . (Pražští biskupové a arcibiskupové)
 • Je to docela dobré, včetně předmluvy s jakýmsi příběhem dle Widukinda. Jen mi chybí bilingva - latin . . . (Widukindova kronika v českém překladu)
 • Sociální sítě a ostatní


  Rejstřík osob

  Strakonic

  Zpět

  Bavor I. ze Strakonic

  Žil(a): ? - 1260

  Popis:
  Český šlechtic, člen dvora českých králů Václava I. a Přemysla Otakara II.

  Byl synem Bavora a jeho manželky Bolemily, tento Bavor sídlil v jižních Čechách a je možné, že je totožný s jiným Bavorem, který byl v letech 1200 – 1224 komorníkem olomouckým a také pobýval na dvoře Přemysla I.

  První zmínka o Bavorovi I. je z roku 1235, kdy svědčil při darování vsí králem chotěšovskému klášteru. V květnu 1238 se objevuje ve funkci královského číšníka, tehdy se zřejmě stává dvořanem krále Václava, často je svědkem pořízení různých listin v okolí krále. K roku 1243 jsou zmiňováni Bavorovi vazalové, král v Písku potvrdil jeho (společně s manželkou Domaslavou) darování.

  Bavor se nejspíše zúčastnil povstání kralevice Přemysla, zřejmě na straně markraběte, nikoli krále Václava. V roce 1249 je uváděn jako Přemyslův straník, v roce 1251 je jistý Bavor uváděn jako Přemyslův číšník. Markraběti Přemyslovi je svědkem právních aktů ještě několikrát.

  Poté, co Přemysl nastoupil k samostatné vládě (1253), věrný Bavor se stává kastelánem na Zvíkově, ne na dlouho. Stálý člen Přemyslova dvora se snad ještě toho nebo následujícího roku stává českým komorníkem a je jím do konce svého života.

  V roce 1256 dojednal sňatek své dcery Domaslavy s Jindřichem z Lichtenburka. Jindřich byl synem Smila dalšího významného šlechtice z okruhu krále železného a zlatého. Pro vzdálenější příbuzenský vztah musel sňatek potvrdil papež, stalo se tak 28.12. 1256.
  Je možné, že někdy v této době dojednal sňatek svého stejnojmenného syna s nemanželskou dcerou krále Anežkou z Kuenringu.

  Se svým králem se zřejmě zúčastnil bitvy u Kressenbrunnu, poté je svědkem darování hradu Raabs Vokovi z Rožmberka u řeky Moravy. Umírá v říjnu nebo listopadu 1260 (opět na základě listin).

  Měl dvě manželky Dobroslavu a Bohuslavu, syna Bavora a dceru Domaslavu.

  S jménem Bavora I. jsou spojeni johanité v Strakonicích, po donaci, zde začali v roce 1243 začali stavět svoji komendu.

  Jádro majetků Bavora bylo ve Strakonicích, kde již stál hrad, vlastnil řadu vesnic v okolí, Horažďovice.Bavor získává Blatnou, Domašín v SZ Čechách věnoval církvi. Kromě toho Bavorové měli také majetky na Vyškovsku a ve Slezsku. Na svém majetku se Bavor zdržoval ovšem velmi málo, díky povinnostem na dvoře.

  admin (počítadlo běží od 29.8.07)  Dotazy, diskuse, vyjádření k rejstříku (odkaz na fórum)

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Prosinec  >>
  PoÚtStČtSoNe
       1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31       

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha