Středověk
Dnes je: 30. 10. 2020  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
17.11.2019: Biskup Ota
27.10.2019: Biskupové
Biskupové Gotpold a Fridrich a také biskupský číšník Arnošt.

15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.
Poslední komentáře
 • Dobrý den, ještě je na stránkách vydavatele, nln.cz (Recenze knihy Páni ze Svojšína)
 • Dobrý den, nevíte, kde bych mohl sehnat tuto knihu Páni ze Svojšína? Děkuji za případné typy. Zmrzl . . . (Recenze knihy Páni ze Svojšína)
 • Dobrý den všem, mám menší problém s otevřením/rozkliknutím stránky, viz. titulek. Ještě zhruba př . . . (Seznam on-line edic historických pramenů)
 • Na foru zde: http://www.e-stredovek.cz/ forum/viewtopic.php?f=12&t =3892 (Záhada Znojemské rotundy)
 • Šimíkovu teorii na stránkách rotunda.cz jsem si pročetl a pár zajímavých nápadů tam je, o tom žádná, . . . (Záhada Znojemské rotundy)
 • Sociální sítě a ostatní


  Rejstřík osob

  Vojtěch III. Salcburský

  Zpět

  Vojtěch III. Salcburský

  Žil(a): *1145 - †8.4. 1200

  Popis:
  arcibiskup v Salcburku, syn knížete Vladislava II. a jeho první manželky Getrudy Babenberské.

  O Vojtěchově mládí se nic neví. První souvislé osudy Přemyslovce pocházejí až z roku 1168, tehdy ho salcburská kapitula zvolila za dalšího arcibiskupa namísto zesnulého Konráda Babenberka, strýce z matčiny strany. Předtím žil v jistém českém klášteře. Kapitula v Salcburku byla nakloněna pravému papeži Alexandrovi III; namísto Kalixtovi III. (zvolenému z vůle císaře Fridricha I. Barbarossy). Mladý Přemyslovec se dostal do nelehké situace, obklopen tlaky různých skupin. Vojtěch vůli kapituly respektoval, stýkal se s zástupci papeže. Přes finanční nabídky otce Vladislava, krále českého, rozhořčený Barbarossa Vojtěchovu volbu na sněmu v Bamberku (červen 1169) neuznal.

  Císařovi se po několika zvratech podařilo sesadit Vojtěcha (tedy Adalberta III.) v roce 1177. Novým arcibiskupem se stal Wittelsbach Konrád. Předtím byl arcibiskup v Mohuči, posléze také.
  Vojtěch se uchýlil do Čech, kde ho překvapivě vlídně přijal kníže Soběslav II. A to v době soubojů o stolec mezi Soběslavovci a Vladislavovci. Na počátku 80. let se císaři zdáli synové Vladislava nakloněni tolik, že se Vojtěch mohl vrátit do svého episkopátu (1183). Od té doby stál na straně Štaufů a všemožně se snažil pomáhat svým bratrům.

  Dva roky od znovunástupu měl v Čechách problémy jeho bratr, kníže Bedřich. Odboj zahájil Václav, další syn Soběslava I; přítáhl do Prahy, Hrad bránila Bedřichova manželka. Bedřich přesvědčoval v zahraničí spojence k intervenci. Vojtěch v čele vojska vtrhl do Čech, přes jižní Čechy se dostal k Praze. Václav uprchl. Ze zpráv kronik vyplývá, že Vojtěchovo vojsko značně plenilo.

  Zvláště nápomocen byl svým bratrům po roce 1197, kdy jeho postoje jsou téměř totožné s českými zájmy. Patřil k významným oporám české politiky v Říši.

  Zajímavé i násilné bylo jeho působení v úřadu arcibiskupa. Zakládal špitály a s pomocí privilegia Filipa Švábského z roku 1198 postavit velkolepý románský dóm. Díky novým naležištím soli na majetcích arcidiecéze a podpory Štaufů význam arcibiskupství stoupal, umožnilo to později výstavbu chrámu. Nevyhnul se i problémům. V roce 1196 násilně potlačil města Reichenhall, za dvě léta bojoval s ministeriály (nižší služebná šlechta v Říši).

  Vojtěch umírá 8.4. 1200, dalším salcburským arcibiskupem se stává Eberhard II.

  admin

  (počítadlo běží od 29.8.07)  Dotazy, diskuse, vyjádření k rejstříku (odkaz na fórum)

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Říjen  >>
  PoÚtStČtSoNe
     1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31  

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha