Středověk
Dnes je: 06. 06. 2020  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
17.11.2019: Biskup Ota
27.10.2019: Biskupové
Biskupové Gotpold a Fridrich a také biskupský číšník Arnošt.

15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.
Poslední komentáře
 • Podle všeho by měl být původ Jízdy králů z doby válek Matyáše Korvína s Jiřím z Poděbrad, konkrétně . . . (Volba velkomoravské královny krásy)
 • Děkuji za skvělý článek, jsem moc ráda že jsem ho našla, i když je z roku 2008. Některé informace si . . . (Volba velkomoravské královny krásy)
 • Představa, že klášter Porta Coeli leží na cestě z Brna do Blanska nemůže přijmot ani dítě, které dos . . . (Konstancie Uherská)
 • Ještě s mojí ženou, kterou jsem teď pochoval, jsme na Nákle byli. Z dohlídky jsem viděl toto: uvnitř . . . (Podvržená záhada Veligradu. Stinné stránky amatérských samizdatů )
 • Syn se setkal s programátorem neuronových sítí, čili cosi na hraně umělé inteligence. programuje apa . . . (Digital humanities – naděje pro historii?)
 • Sociální sítě a ostatní


  Rejstřík osob

  Dalimil

  Zpět

  Dalimil

  Žil(a): před 1270 - +po 1314

  Popis:
  Český rytíř, vlastenec, autor první česky psané kroniky.

  Autor tzv. Dalimilovy kroniky je dodnes neznámou osobností. Tajemství jeho totožnosti se historikům nepodařilo rozluštit ani po téměř třech a půl stoletích.
  V minulosti byly dokonce neúspěšné snahy, ztotožnit autora kroniky buď s boleslavským kanovníkem Dalimilem Mezeříčským, po němž se prozatímně kronika takto jmenuje. Další hypotézou byl i František, kronikář biskupa Jana z Dražic a císaře Karla IV. Těch jmen bylo samozřejmě více, přes dvořana Viléma z Házmburka, Petra I. z Rožmberka, Smila ml. z Lichtemburka, Hynka Žáka z Dubé, Havla Kanovníka z Lemberka, po neurčité členy rodu Ronovců nebo rytířů johanitského řádu. Snad nejvíce zmedializovanou možností se v poslední době stala verze možného autorství johanitským komturem Jindřichem z Varnsdorfu.

  Přes spoustu prací nejrenomovanějších historiků zůstává autor Dalimilovy kroniky dodnes stejně tajemný, jako vrazi krále Václava III. a tak se i podnes nadále užívá téhož označení, podle Dalimila, které poprvé použil TomᚠPěšina z Čechorodu (1673), který ji tak pojmenoval na základě kroniky Václava Hájka z Libočan.
  I Bohuslav Balbín byl k tomuto autorství zpočátku skeptický, ale nakonec také převzal tuto domněnku a po něm jí dodnes užívají i ostatní historici s tím, že ve skutečnosti jde o autora neznámého...

  O autorovi je známo, že uměl velmi dobře česky, latinsky a německy. To poukazuje na značně vzdělaného šlechtice nebo duchovního, kterým bylo tou dobou dáno psát a číst. Z některých jeho omezených církevních vědomostí vyplývá, že se mohlo jednat jen o klerika nižšího postavení a nebo šlechtice pouze s duchovním vzděláním.
  Že však šlo o feudála, nejspíše rytíře nebo páže, poukazuje jeho postoj, kde se nadřazoval nad nižší společenské vrstvy a m욝any. Přesto však kladl zájmy národa i nad zájmy své třídy. Jeho vlastenectví někdy přerůstalo až do nacionální roviny, kde vykazoval svou nechu k cizincům a zvláště k Němcům.

  Bývá označován i za trubadúra-minnesängra (středověkého skladatele básní a pěvce legend ve starorytířském stylu).
  Podle mínění některých byl jeho působištěm buď někdejší kraj Boleslavský nebo Kouřimský, případně i Chrudimský či Hradecký.
  Byl značně konzervativní a kriticky se stavěl ke všem novotám. Za to byl znalcem antických dějin, Ezopových bajek, starých legend a středověkých pověstí. Znal dobře i české a německé kroniky z nichž jich několik používal ke své práci. Základem mu však sloužila především kronika Kosmova. Dobře se také orientoval v dějinách panských rodů a erbovních pověstech.

  Svoji rýmovanou kroniku skládal nejspíš v zájmu šlechty, ač se s jistotou neví, kdo byl jejím zadavatelem. Soudí se však, že neznámý autor, tak řečený Dalimil, ji sepisoval již v pokročilém věku, a nedlouho po jejím sepsání zemřel. „Kronika“ však nevznikla jako klasický letopis, ale byla sepsána najednou, někdy mezi lety 1308-1314.
  Z historiografického hlediska se z pohledu dat nejedná o příliš důležitý pramen. Je však „jedinečným zrcadlem své doby“ a odráží tehdejší neopakovatelný „pohled nejvyšších kruhů české feudální společnosti.“ Pro úplnost je nutno se zmínit, že obsahuje i takové údaje, jež v jiných kronikách nenalezneme.
  Krátce po zveřejnění kroniky začínají vznikat i další rukopisné opisy kroniky a jejich dochovaný počet také svědčí o její oblíbenosti. Přestože jde o kroniku s tendencí „proti-německou“, záhy byla přeložena i do německého jazyka.
  Tzv. Dalimilova kronika se stala inspirací i jiným pozdějším kronikám.

  pxs

  (počítadlo běží od 29.8.07)  Dotazy, diskuse, vyjádření k rejstříku (odkaz na fórum)

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Červen  >>
  PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30      

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha