Středověk
Dnes je: 16. 01. 2019  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
08.04.2018: Pražský biskup
05.02.2017: Rodokmen
Po dlouhé době rodokmen: Páni z Pardubic

17.04.2016: Jakub Kon(e)ček z Prus
Nižší moravský šlechtic, v závěru života majitel zdouneckého panství
Poslední komentáře
 • Tato teorie - nebo jak "to" nazvat - se mi jeví poněkud účelová, v níž je dle mého skromné . . . (Neomedievalismus)
 • Ještě na prahu novověku byla podle prvního vydání Encyclopedie Britannica největší říše na světě Tar . . . (Vikinský vliv na Kyjevské Rusi - Stát a jazyk)
 • Zdravím, chtěl bych se zeptat, jestli je někde možné zjistit cokoli o rodu Brennerů, ze kterého vzeš . . . (Pražští biskupové a arcibiskupové)
 • Docela by bylo dobře doplnit arcibiskupy před Arnoštem z Pardubic. Arcibiskupství nebylo v Praze, al . . . (Pražští biskupové a arcibiskupové)
 • Je to docela dobré, včetně předmluvy s jakýmsi příběhem dle Widukinda. Jen mi chybí bilingva - latin . . . (Widukindova kronika v českém překladu)
 • Sociální sítě a ostatní


  Rejstřík osob

  Litold I. Znojemský

  Zpět

  Litold I. Znojemský

  Žil(a): ? - 1112

  Popis:
  Litold (Lutold), mladší syn Konráda I. - brněnského údělníka a jeho choti Virpirky se narodil někdy v průběhu 60. nebo 70. let 12. století. Zřejmě po smrti otce, toho času nejenom údělníka, ale i knížete, v září 1092 došlo k rozdělení údělu. Starší bratr Oldřich získal Brněnsko, Litold Znojemsko.

  V dubnu 1099 kníže Břetislav nechává králem udělit Čechy v léno svému bratru Bořivojovi, přehlíží tak právo stařešinství Litoldova bratra Oldřicha. Aby Břetislav pojistil pozici Bořivojovi, táhne na Moravu a zbavuje Oldřicha i Litolda jejich údělů, dosazuje tam Bořivoje.

  Litold po vyhnání nacházel spojence v Rakousku – pocházela odtud jeho manželka Ida, dcera markraběte Leopolda II. Na hraběti Gotfrýdovi vylákal hrad Raabs a odtud škodil na Bořivojově jižní Moravě. Donutil tak Břetislava znovu bojovat. Šest týdnů byl hrad Raabs obléhán, než byl v důsledku nedostatku zásob dobyt. Litold ale uprchl a pobýval s bratrem v Říši. Oldřich si tam nechal udělit Čechy v léno. Znovu se Litold vrátil do země v létě 1101, kdy Oldřich vpadl do Čech. K bitvě s novým knížetem Bořivojem u Malína nedošlo. Oldřicha nepodpořili čeští velmoži a proti nim se blížily síly olomouckých údělníků Svatopluka a Oty. Ve zmatku se jejich vojsko (složené z německých spojenců a přátel) rozprchlo. Oldřich s Litoldem se vrátili do svých údělů, odkud je Bořivoj nedokázal znovu vyhnat.

  Ve stejném roce oba bratři zakládají klášter v Třebíči. Zřejmě oba pak na obsazení stolce v Praze rezignují, zřejmě podporují Svatopluka v jeho úsilí stát se dalším knížetem, místo nenáviděného Bořivojem (1105,1107), sami žádnou aktivitu nevyvíjejí.

  Litold umírá 15.3.1112, zanechává po sobě syna Konráda.

  admin

  (počítadlo běží od 29.8.07)  Dotazy, diskuse, vyjádření k rejstříku (odkaz na fórum)

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Leden  >>
  PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31    

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha