Středověk
Dnes je: 21. 10. 2020  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
17.11.2019: Biskup Ota
27.10.2019: Biskupové
Biskupové Gotpold a Fridrich a také biskupský číšník Arnošt.

15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.
Poslední komentáře
 • Dobrý den, ještě je na stránkách vydavatele, nln.cz (Recenze knihy Páni ze Svojšína)
 • Dobrý den, nevíte, kde bych mohl sehnat tuto knihu Páni ze Svojšína? Děkuji za případné typy. Zmrzl . . . (Recenze knihy Páni ze Svojšína)
 • Dobrý den všem, mám menší problém s otevřením/rozkliknutím stránky, viz. titulek. Ještě zhruba př . . . (Seznam on-line edic historických pramenů)
 • Na foru zde: http://www.e-stredovek.cz/ forum/viewtopic.php?f=12&t =3892 (Záhada Znojemské rotundy)
 • Šimíkovu teorii na stránkách rotunda.cz jsem si pročetl a pár zajímavých nápadů tam je, o tom žádná, . . . (Záhada Znojemské rotundy)
 • Sociální sítě a ostatní


  Rejstřík osob

  Rožmberka

  Zpět

  Jindřich I. z Rožmberka

  Žil(a): ?- 4.07.1310

  Popis:
  syn Voka I. z Rožmberka a Hedviky ze Schaunberga
  manželka Eliška z Dobrušky
  bratr - Vítek II. z Příběnic
  děti- Petr I. z Rožmberka, Johanka, Markéta a neznámá dcera

  Je prvním doloženým Jindřichem v rožmberském rodě. Pojmenován byl zřejmě po dědovi z matčiny strany Jindřichu II. ze Schaunberga, jméno se stalo oblíbeným a tak následovalo ještě dalších sedm Jindřichů v následujících generacích. Otec zemřel 3.06.1262 a poručnicí nezletilých synů se pravděpodobně stala matka Hedvika. V březnu 1274 se na rodovém sídle na hradě Rožmberku setkala většina příslušníků rodu Vítkovců - např. Záviš z Falkenštejna s bratry a strýcem Vítkem , Oldřich z Hradce s bratry Jindřichem a Dětřichem, Ojíř z Lomnice, Wernhart a Jindřich ze Schaunberga, páni ze Stráže, z Hořic a další, kteří zde projednávali postup proti českému králi. Oba Rožmberkové byli v tuto dobu pravděpodobně stále nezletilí. Ovšem v r. 1277 si Přemysl Otakar II. v listě norimberskému purkrabímu stěžuje, že "chlapci" z Rožmberka loupí královská zboží. Na konci roku byl vítkovský odboj ukončen královským tažením do jižních Čech. Oba mladíci byli vzatí na milost. Nebylo by prozíravé nechat popravit syny matky z předního hornorakouského rodu. Téhož roku ale Vítek z Příběnic umírá. Jindřich 24.06.1278 v Příběnicích potvrzuje vyšebrodskému klášteru donaci pěti vsí od zemřelého bratra Vítka a 13.07. žádá cisterciácké mnichy o modlitby při cestě do války s Rakouskem. Modlitby měly zřejmě účinek - Moravské pole Jindřich přežil. V březnu 1282 musel Jindřich z Rožmberka vydat Albrechtovi Habsburskému za 500 hřiven stříbra hrad Raabs. V květnu 1283 se konečně do vyhladovělé země vrátil z braniborského zajetí právoplatný panovník Václav II. a pár měsíců na to za ním přijela matka Kunhuta se svým milencem Závišem z Falkenštejna, který se stal královým nevlastním otcem a v podstatě regentem českého království. Za doby Falkenštejnova regenství Rožmberk nezískal žádný správní úřad, ale nadále ho podporoval, stejně jako ostatní příslušníci vítkovského rodu. Po smrti Záviše z Falkenštejna (24.08.1290) se s králem Václavem II. usmířil a roku 1301 (6.01.) se stal nejvyšším komorníkem českého království. O rok později se Václav II. vzdal v jeho prospěch práva odúmrti na krumlovské panství a tímto se Krumlov stal hlavním sídlem rožmberského rodu na příštích 300 let. Nutno podotknout, že obnovená loajalita Vítkovců k českému králi se prokázala v druhé polovině r. 1304, kdy říšské svazy pod vedením Rudolfa Habsburského vyrazily do Čech. Páni z Rožmberka, z Hradce a z Landštejna nechali uzavřít pohraniční záseky, které byly vesměs pod jejich kontrolou.

  Po vymření Přemyslovců patřil Jindřich z Rožmberka mezi straníky kandidatury Rudolfa Habsburského. Ten byl 16.10.1306 korunován českým králem a v r. 1307 od něj získal Jindřich výměnou za kdysi odstoupené hrabství Raabs do zástavy hrad Zvíkov. Po Rudolfově smrti nějakou dobu podporoval jeho bratra Fridricha a aktivně se zúčastnil jednání o nástupu lucemburské dynastie na český trůn. V lednu 1310 byl členem delegace, která v Norimberku jednala s římským králem Jindřichem VII. o manželovi pro Elišku Přemyslovnu. Jednání byla úspěšná, králem se stal Jan Lucemburský a Jindřich z Rožmberka ještě téhož roku umírá. Jeho nástupcem se stává syn Petr z Rožmberka.  Napsala Acoma

  (počítadlo běží od 29.8.07)  Dotazy, diskuse, vyjádření k rejstříku (odkaz na fórum)

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Říjen  >>
  PoÚtStČtSoNe
     1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31  

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha