Středověk
Dnes je: 07. 12. 2019  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
17.11.2019: Biskup Ota
27.10.2019: Biskupové
Biskupové Gotpold a Fridrich a také biskupský číšník Arnošt.

15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.
Poslední komentáře
 • Představa, že klášter Porta Coeli leží na cestě z Brna do Blanska nemůže přijmot ani dítě, které dos . . . (Konstancie Uherská)
 • Ještě s mojí ženou, kterou jsem teď pochoval, jsme na Nákle byli. Z dohlídky jsem viděl toto: uvnitř . . . (Podvržená záhada Veligradu. Stinné stránky amatérských samizdatů )
 • Syn se setkal s programátorem neuronových sítí, čili cosi na hraně umělé inteligence. programuje apa . . . (Digital humanities – naděje pro historii?)
 • Tento týden jsem dosáhl největší sledovanosti této studie na Akademia EDU z historických studií celk . . . (Přilba knížete Václava svatého)
 • Tato teorie - nebo jak "to" nazvat - se mi jeví poněkud účelová, v níž je dle mého skromné . . . (Neomedievalismus)
 • Sociální sítě a ostatní


  Rejstřík osob

  Spytihněv Brněnský

  Zpět

  Spytihněv Brněnský

  Žil(a): ? - 1199

  Popis:
  Syn Vratislava Brněnského a jeho ruské manželky. Patří k poslední generaci údělníků, která po celé své trvání ztrácela politických vliv, na úkor hlavně markraběte moravského. Není známo, kdy se narodil. Až v roce 1189, po nástupu Konráda II. Oty (do té doby vládce ve všech údělech - markraběte) na český knížecí trůn, vládne společně s bratrem Svatoplukem v Brně. Jejich moc je ale zřejmě velmi omezena markrabětem. Spytihněv se spojil s posledním synem Soběslava I. Václavem, který v době Konrádova tažení v Itálii, spravoval Čechy. Po zvěstech o Konrádově smrti se Václav stal dalším knížetem. Již na konci roku zahájil Přemysl s bratrem a s podporou biskupa Jindřicha povstání. Václav byl obléhán na Pražském hradě a později uprchl. Spytihněv uprchl také, ale oba byli zajati v Míšeňsku. Václav zemřel, Spytihněv z vězení uprchl a protloukal se po Říši. Později se spojil s pražským biskupem.

  Na konci léta 1193 společně s ním vthl do Čech s cílem vzít vládu Přemyslovi. Obě vojska se setkala u Zdic, kde Přemysla většina šlechty zradila. V prosinci 1193 biskup obsadil Pražský hrad a v polovině roku 1194 obsadil i Moravu, kam dosadil zpátky všechny údělníky. Zřejmě ale olomoucký a brněnský úděl ještě rozdělil. Z Brněnského vydělil jemnický úděl, kam dosadil Spytihněvova bratra Svatopluka. Spytihněv sám vládl v Brně.

  S biskupem zřejmě vychází stále dobře. 6.12. 1195 přijímá ve Wormsu kříž, na křížovou výpravu, ale nikdy nejede.

  V době, kdy biskup umíral (květen 1197) vpadl do Čech opět Přemysl, který bez podpory šlechty nedokázal dobýt Pražský hrad. Spytihněv v čele vojsk jeho bojovníky vyhnal z Čech. Ještě téhož roku biskup umírá, knížetem se stává Vladislav Jindřich, ten ale přenechává vládu Přemyslovi. Přemysl nevyhnal žádného dožívajícího údělníka, beztak neměli již téměř žádnou moc, jen Spytihněva nechal oslepit. V roce 1198 nebo 1199 Spytihněv bez potomků umírá.

  admin

  (počítadlo běží od 29.8.07)  Dotazy, diskuse, vyjádření k rejstříku (odkaz na fórum)

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Prosinec  >>
  PoÚtStČtSoNe
         1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31      

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha