Středověk
Dnes je: 18. 12. 2018  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
08.04.2018: Pražský biskup
05.02.2017: Rodokmen
Po dlouhé době rodokmen: Páni z Pardubic

17.04.2016: Jakub Kon(e)ček z Prus
Nižší moravský šlechtic, v závěru života majitel zdouneckého panství
Poslední komentáře
 • Tato teorie - nebo jak "to" nazvat - se mi jeví poněkud účelová, v níž je dle mého skromné . . . (Neomedievalismus)
 • Ještě na prahu novověku byla podle prvního vydání Encyclopedie Britannica největší říše na světě Tar . . . (Vikinský vliv na Kyjevské Rusi - Stát a jazyk)
 • Zdravím, chtěl bych se zeptat, jestli je někde možné zjistit cokoli o rodu Brennerů, ze kterého vzeš . . . (Pražští biskupové a arcibiskupové)
 • Docela by bylo dobře doplnit arcibiskupy před Arnoštem z Pardubic. Arcibiskupství nebylo v Praze, al . . . (Pražští biskupové a arcibiskupové)
 • Je to docela dobré, včetně předmluvy s jakýmsi příběhem dle Widukinda. Jen mi chybí bilingva - latin . . . (Widukindova kronika v českém překladu)
 • Sociální sítě a ostatní


  Rejstřík osob

  Spytihněv Brněnský

  Zpět

  Spytihněv Brněnský

  Žil(a): ? - 1199

  Popis:
  Syn Vratislava Brněnského a jeho ruské manželky. Patří k poslední generaci údělníků, která po celé své trvání ztrácela politických vliv, na úkor hlavně markraběte moravského. Není známo, kdy se narodil. Až v roce 1189, po nástupu Konráda II. Oty (do té doby vládce ve všech údělech - markraběte) na český knížecí trůn, vládne společně s bratrem Svatoplukem v Brně. Jejich moc je ale zřejmě velmi omezena markrabětem. Spytihněv se spojil s posledním synem Soběslava I. Václavem, který v době Konrádova tažení v Itálii, spravoval Čechy. Po zvěstech o Konrádově smrti se Václav stal dalším knížetem. Již na konci roku zahájil Přemysl s bratrem a s podporou biskupa Jindřicha povstání. Václav byl obléhán na Pražském hradě a později uprchl. Spytihněv uprchl také, ale oba byli zajati v Míšeňsku. Václav zemřel, Spytihněv z vězení uprchl a protloukal se po Říši. Později se spojil s pražským biskupem.

  Na konci léta 1193 společně s ním vthl do Čech s cílem vzít vládu Přemyslovi. Obě vojska se setkala u Zdic, kde Přemysla většina šlechty zradila. V prosinci 1193 biskup obsadil Pražský hrad a v polovině roku 1194 obsadil i Moravu, kam dosadil zpátky všechny údělníky. Zřejmě ale olomoucký a brněnský úděl ještě rozdělil. Z Brněnského vydělil jemnický úděl, kam dosadil Spytihněvova bratra Svatopluka. Spytihněv sám vládl v Brně.

  S biskupem zřejmě vychází stále dobře. 6.12. 1195 přijímá ve Wormsu kříž, na křížovou výpravu, ale nikdy nejede.

  V době, kdy biskup umíral (květen 1197) vpadl do Čech opět Přemysl, který bez podpory šlechty nedokázal dobýt Pražský hrad. Spytihněv v čele vojsk jeho bojovníky vyhnal z Čech. Ještě téhož roku biskup umírá, knížetem se stává Vladislav Jindřich, ten ale přenechává vládu Přemyslovi. Přemysl nevyhnal žádného dožívajícího údělníka, beztak neměli již téměř žádnou moc, jen Spytihněva nechal oslepit. V roce 1198 nebo 1199 Spytihněv bez potomků umírá.

  admin

  (počítadlo běží od 29.8.07)  Dotazy, diskuse, vyjádření k rejstříku (odkaz na fórum)

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Prosinec  >>
  PoÚtStČtSoNe
       1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31       

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha