Středověk
Dnes je: 16. 09. 2019  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.

22.03.2019: 2 osoby
Přidán pražský biskup Budivoj a Hroznata z Knířova

08.04.2018: Pražský biskup
Poslední komentáře
 • Představa, že klášter Porta Coeli leží na cestě z Brna do Blanska nemůže přijmot ani dítě, které dos . . . (Konstancie Uherská)
 • Ještě s mojí ženou, kterou jsem teď pochoval, jsme na Nákle byli. Z dohlídky jsem viděl toto: uvnitř . . . (Podvržená záhada Veligradu. Stinné stránky amatérských samizdatů )
 • Syn se setkal s programátorem neuronových sítí, čili cosi na hraně umělé inteligence. programuje apa . . . (Digital humanities – naděje pro historii?)
 • Tento týden jsem dosáhl největší sledovanosti této studie na Akademia EDU z historických studií celk . . . (Přilba knížete Václava svatého)
 • Tato teorie - nebo jak "to" nazvat - se mi jeví poněkud účelová, v níž je dle mého skromné . . . (Neomedievalismus)
 • Sociální sítě a ostatní


  Rejstřík osob

  Medlova

  Zpět

  Štěpán z Medlova

  Žil(a): *před 1208 +mezi 1228 a 1235

  Popis:
  Družiník Vladislava Jindřicha, šlechtic, "prapředek" Pernštejnů.

  S novým markrabětem Vladislavem zřejmě přichází i Štěpán. Ve věku převratných společenských, hospodářských změn po zániku údělů a knížectví, získává od zeměpána výsluhy do dědičné držby. Štěpán nebyl "novým člověkem", již jeho otec Gothard prokazatelně sloužil zájmům Přemyslovců a je zmíněn v souvislosti se Štěpánem. Díky jeho jménu (a jmen ostatních příbuzných) se nedá vyloučit německý původ, třeba z pomezí Rakous a Moravy.

  První zmínka o něm pochází z roku 1208. 25. září olomoucký biskup Robert vyměnil se Štěpánem vesnice Doubravník, Drahonín a půdu v Dřevnovicích, biskup za to získal Tuřany a Petrovice. Šlechtic tím sledoval zřejmě své dynastické zájmy v té oblasti.

  Na přelomu let 1213/4 je purkrabím důležitého hradu Veveří zmiňován Štěpán - Stephanus de Weveriu, Stephanus de Veueri, zřejmě se jedná o pozdějšího pána z Medlova. Jde o vůbec první zmínku o purkabím na Veveří. K správě Veveří patřily majetky rodu kolem vsi Doubravníku.

  Jako purkrabí hradu Děvíčky je uváděn v roce 1220 a také v letech 1222 a 1223, do svědeckých listin se dostává i jeho syn Vojtěch. Na Veveří je později uváděn purkrabí Vok.

  V roce 1220 je jako znojemský purkrabí uváděn Jimram (Emmeramus) syn Etlejův. On jako první použil peče se znakem zubří hlavy s houžví v nozdrech. Jedná se tedy o příbuzného Štěpána, snad bratrance, nebo synovce.

  Jako Stephanus de Medlowe, z Medlova jižně od Brna ho historie zná od roku 1222, zde purkrabí držel pozemky snad ještě dříve než na Českomoravském pomezí. Od roku 1218 držel vesnici Bohdanovice u Opavy. Kompaktní rodové dominium začal tvořit ale právě na pomezí.

  Štěpán z Medlova založil v Doubravníku ženský klášter u kostela sv. Kříže. Neví se jaké řehole, zda premonstrátské nebo augustiniánské, dodnes se o tom vedou debaty. Nicméně tím získal přízeň církve, hlavně olomouckého biskupa, rodové pohřebiště a místo, kde by mohly být vychívávány dcery a vnučky. Poprvé je klášter zmiňován papežem v roce 1231, privilegiem z roku 1235 mu markrabě Přemysl dává další pozemky. Správcem od vrchnosti a později proboštem se stal zakladatelův syn Vojtěch.

  Naposledy je pan Štěpán zmíněn v roce 1228, o sedm let později je již uváděn jako zesnulý. On připravil vzestup "rodu zubří hlavy", svým synům Vojtěchovi, Jimramovi a Štěpánovi a jejich potomkům.

  admin

  (počítadlo běží od 29.8.07)  Dotazy, diskuse, vyjádření k rejstříku (odkaz na fórum)

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Září  >>
  PoÚtStČtSoNe
         1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30       

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha