Středověk
Dnes je: 02. 07. 2020  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
17.11.2019: Biskup Ota
27.10.2019: Biskupové
Biskupové Gotpold a Fridrich a také biskupský číšník Arnošt.

15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.
Poslední komentáře
 • Dobrý den všem, mám menší problém s otevřením/rozkliknutím stránky, viz. titulek. Ještě zhruba př . . . (Seznam on-line edic historických pramenů)
 • Na foru zde: http://www.e-stredovek.cz/ forum/viewtopic.php?f=12&t =3892 (Záhada Znojemské rotundy)
 • Šimíkovu teorii na stránkách rotunda.cz jsem si pročetl a pár zajímavých nápadů tam je, o tom žádná, . . . (Záhada Znojemské rotundy)
 • Řekl bych, že Šimíkova teorie naprosto sedí. Tak třeba svatý Václav je tam samozřejmě dvakrát, podob . . . (Záhada Znojemské rotundy)
 • Podle všeho by měl být původ Jízdy králů z doby válek Matyáše Korvína s Jiřím z Poděbrad, konkrétně . . . (Volba velkomoravské královny krásy)
 • Sociální sítě a ostatní


  Hrady

  * Hrad Lipý

  Autor: Jan Škvrňák . Vydáno dne 24. 08. 2005 (6991 přečtení)

  Někdy v 13. století mocný severočeský rod Ronoviců zakládal hrad mezi meandry a rameny řeky Ploučnice. Dnes se hrad Lipý nachází poblíž centra České Lípy, města, které vzniklo poblíž. Za osm století prodělat několik přestaveb a vystřídalo se zde mnoho majitelů.

  První zmíněný majitel je v roce 1277 Čeněk z Lipé, ten ovšem padl už v roce 1278 na Moravském poli. Majitelem se stává jeho syn Jindřich z Lipé, významný šlechtic vlády Jana Lucemburského. Nejstarší podoba hradu vypadala následovně. Dřevěné palisády měly zhruba elipsovitý půdorys. V severní části stála mohutná kamenná věž - bergfrit. Celou dobu sloužila jako poslední útočiště obránců a sklad. Věž nepřežila až do dnešních dnů. Dřevěná, obytná budova stála na západní straně v místě dnešního vstupu na hrad. Dochovaly se z ní základy pece. Jindřich z Lipé provádí přestavbu Lipého. Bourá palisády a staví kamenné hradby mnohoúhelníkového půdorysu. Většina hradeb na hradě je z toho období. V severozápadním rohu byl postaven patrový palác, rovněž kamenný. Dodnes jsou z něj zachovány viditelné základy. Vedle paláce stála v té době záchodová věžička. Severní zeď a domek kastelána
  Jindřich hrad v roce 1319 prodává příbuzným Berkům z Dubé a odchází do Brna. Berkové staví východní bránu,ta stojí,a v jižní části palác s brankou, vedoucí k dělostřelecké baště či k přístavišti. Nyní zůstaly z paláce sklepy a zbytky zdí. Sklepy jsou pod úrovní spodní vody, vůbec nebyly nikdy zaplaveny, i když se hladina zvýšila. To proto, že zdi sklepů jsou dvojité a obalené kvalitním jílem. Stropy sklepů jsou dvěmi přistavenými páry žeber vyztuženy. Berkové drží hrad až do husitských válek, kdy jej v roce 1426 dobývá vojsko vedené Janem Roháčem z Dubé. Po skončení husitských válek získává hrad Zikmund Děčínský z Vartenberka. Kvůli příbuznému Vartenberků Janu z Ralska, který loupil v Lužicí, vzniká lužicko - vartenberská válka. Ta končí dobytím hradu žoldnéřským vojskem lužického Šestiměstí v roce 1444. Hrad je navrácen do rukou Berků z Dubé. V 16. století je Lipý přestavěn na zámek. Je postaven palác na severní straně (také nestojí) a renesanční domek (dnešní byt kastelána). Berkové drží hrad až do roku 1607, kdy vymírají po meči. Majitelem se stal Abraham ze Salzhausenu. V roce 1616 umírá, majitelem je jeho bratr Volf, po Bílé hoře je hrad zkonfiskován. Hrad a okolí kupuje Albrecht z Valdštejna, centrum panství přesouvá do nedalekého zámku v Zahrádkách. Sídlí zde úředníci a hrad začíná chátrat. V následujících století zde byla židovská škola, obecná škola, divadlo, lihovar (byl tu i komín) aj. Roku 1957 byl detonován palác na jižní straně, přesto zdi a sklepy zůstaly. Po roce 1990 se začíná s opravou hradu a archeologickými průzkumy. V roce 2003 je hrad zpřístupněn veřejnosti. V součastnosti zde probíhají různé kulturní akce. Hrad je s průvodcem, jehož výklad je velmi zajímavý.

  Celý článek | Komentáře: 1 | Přidat komentář | Záložky:
  Informační e-mailVytisknout článek

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Červenec  >>
  PoÚtStČtSoNe
    1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31   

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha