Středověk
Dnes je: 28. 09. 2020  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
17.11.2019: Biskup Ota
27.10.2019: Biskupové
Biskupové Gotpold a Fridrich a také biskupský číšník Arnošt.

15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.
Poslední komentáře
 • Dobrý den všem, mám menší problém s otevřením/rozkliknutím stránky, viz. titulek. Ještě zhruba př . . . (Seznam on-line edic historických pramenů)
 • Na foru zde: http://www.e-stredovek.cz/ forum/viewtopic.php?f=12&t =3892 (Záhada Znojemské rotundy)
 • Šimíkovu teorii na stránkách rotunda.cz jsem si pročetl a pár zajímavých nápadů tam je, o tom žádná, . . . (Záhada Znojemské rotundy)
 • Řekl bych, že Šimíkova teorie naprosto sedí. Tak třeba svatý Václav je tam samozřejmě dvakrát, podob . . . (Záhada Znojemské rotundy)
 • Podle všeho by měl být původ Jízdy králů z doby válek Matyáše Korvína s Jiřím z Poděbrad, konkrétně . . . (Volba velkomoravské královny krásy)
 • Sociální sítě a ostatní


  Život ve středověku

  * Církev

  Autor: Jan Škvrňák . Vydáno dne 30. 08. 2005 (8724 přečtení)

  Církev měla ve středověku výsadní postavení, vždy každý měl být dobrým křesanem.

  Zastaralý článek

  Křesanská církev byla důležitým činitelem téměř po celý středověk. První křesané k nám přišli z Německa v době Velké Moravy. V té době zde rozšiřuje svůj vliv východní (Byzantské křesanství) a to misií Cyrila a Metoděje (863). Samo křesanství se začalo šířit do Evropy z Izraele od 1. století po Kristu. Později získávalo stále více příznivců. Od roku 313 se stalo hlavním náboženstvím Římské říše. Křesanství se rozdělilo na 2 proudy. Na latinské(západní) a východní (byzantské). Latinské uznávalo za nejvyšší autoritu papeže sídlícího v Římě, východní nejdříve Byzantského císaře, později Konstantinopolského patriarchu. Oba proudy se oddělily v roce 1054 po četných teologických sporech.
  Papež Inocenc 3.Struktura latinské církve - Na nejnižším stupni jsou faráři, kněží vykonávající náboženské úkony nad farností o cca 10 vesnicemi. Nad mnoha faráři stál biskup, který měl už velký vliv i království. Spravoval diecézi. První biskupství vzniklo v Praze v r. 973 a druhé v Olomouci v roce 1063. Na začátku 13. století byl vytvořen nový článek mezi farářem a biskupem. Byli to děkané. Nad biskupy stál arcibiskup. Obě naše biskupství spadala pod Mohučské arcibiskupství. V roce 1344 bylo pražské biskupství povýšeno na arcibiskupství, pod něj spadalo Olomoucké b. a nově vzniklé Litomyšlské biskupství. Nejvyšší člen západní církve je papež. Volí ho sbor jím jmenovaných kardinálů.
  K osamostatnění církve od ostatní středověké společnosti patřilo nařízení o celibátu. Kněží tak nemohli vstoupit do manželství. Součastně se začalo zlepšovat vzdělání kněží a jejich mravní úrověň. V Čechách byli kněží téměř jediní, kdo uměl číst a psát. Aby se to naučili, církev zřizovala školy při klášterech a kostelech. Od kněží se požadovalo, aby uměli latinsky (důležité listiny se psaly latinsky, zvládali bohoslužby a dokázaly udělovat svátosti: Svátost křtu, oltářní, posledního pomazání, biřmování, manželství a pokání.
  Další jednotkou církve byly kláštery. Kláštery zakládali řády, v Čechách byly nejprve čtyři (Benediktini, Cisterciáci, Františkáni a Dominikáni) později jich o mnoho přibylo. V klášterech žili mniši, kteří se o sebe dokázali postarat. V klášteře a okolí měl i políčka, zahrádky, hospodářská zvířata. Mniši byli velmi důležití při rozšiřování vzdělání.Opisovali knihy, které byly v té době velmi náročné na výrobu a hlavně velmi drahé.
  Církev využívala kostelů, zvláště po roce 1230, kdy k nám dorazil z Francie Gotický sloh. Velmi zruční ve stavbách těchto kostelů byli Cisterciáčtí mniši.

  Diskuse: kapitola Církev.

  Celý článek | Komentáře: 0 | Přidat komentář | Záložky:
  Informační e-mailVytisknout článek

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Září  >>
  PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30     

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha