Středověk
Dnes je: 28. 09. 2020  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
17.11.2019: Biskup Ota
27.10.2019: Biskupové
Biskupové Gotpold a Fridrich a také biskupský číšník Arnošt.

15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.
Poslední komentáře
 • Dobrý den všem, mám menší problém s otevřením/rozkliknutím stránky, viz. titulek. Ještě zhruba př . . . (Seznam on-line edic historických pramenů)
 • Na foru zde: http://www.e-stredovek.cz/ forum/viewtopic.php?f=12&t =3892 (Záhada Znojemské rotundy)
 • Šimíkovu teorii na stránkách rotunda.cz jsem si pročetl a pár zajímavých nápadů tam je, o tom žádná, . . . (Záhada Znojemské rotundy)
 • Řekl bych, že Šimíkova teorie naprosto sedí. Tak třeba svatý Václav je tam samozřejmě dvakrát, podob . . . (Záhada Znojemské rotundy)
 • Podle všeho by měl být původ Jízdy králů z doby válek Matyáše Korvína s Jiřím z Poděbrad, konkrétně . . . (Volba velkomoravské královny krásy)
 • Sociální sítě a ostatní


  Středověk dnes

  * Skotské hry 27.8. 05 Sychrov

  Autor: Jan Škvrňák . Vydáno dne 05. 09. 2005 (6072 přečtení)

  Sice pátý ročník Grant´s whisky Skotských her na zámku Sychrov nebyla středověká akce, ale myslím, že recenze tady může být, obzvl᚝ s takovými zážitky.

  Skotské hry to představení skotské kultury, tak jak je dnes známá. To znamená Skotové v kiltech (tradičních "sukních"), dudy, whisky. Ale nejenom to. Vše se točí kolem tradičních skotských těžkoatletických soutěží. V průběhu staletí se disciplíny měnily, až se ustálily na hodu kládou (počítá se odklon od osy), vrh kamenem, hodu závažím (26 kg) do dálky, hodu závažím do výšky (přes laku) a hodu kladivem. V těchto disciplínách soutěžili nejenom profesionální atleti. V areálu zámeckého parku toho bylo mnohem více. Na hlavní scéně vystupovali kapely se skotskou a keltskou kapelou (namátkou Shivers, Dick O´Brass). SkotiZde byly také ukázky a výuka skotských tanců. V rámci slavností probíhala soutěž dudáků celkem v 5 kategoriích, ostatně dudácké skupiny celou akci provázely hraním. V parku byly také historické ukázky, konkrétně keltská vesnička s ukázkami řemesel (skupiny Keltoi a Enfant des Finn z Francie) a hlavně skotský tábor z období poloviny 18. století (jakobitské povstání). Zhruba každé dvě hodiny (pouze odhad) bylo vystoupení o skotské historii a kultuře s ukázkami výstroje a výstroje Skotů. Představení bylo velice zábavné a poučné. Vedle historického tábora bylo možné vyzkoušet si vrhání nožem a lukostřelbu. Součástí programu byly i sokolnické ukázky, loutkové divadlo pro děti a pro ně také soutěže. V celém parku bylo mnoho stánků kde se dalo koupit snad všechno od jídla(tradiční skotská jídla), po železné výrobky a repliky zbraní. Dala se ochutnat také skotská whisky.
  hlavní scéna Přistoupím k mému dojmu a hodnocení. Byla zde naprosto perfektní atmosféra, vůně tradičních skotský jídel, všude "Skoti" v kiltech, občas výstřel z dobové pušky. Atmosféra byla vskutku výborná až nepopsatelná, i přesto, že návštěvnost na Skotské hry byla velmi vysoká (tisíc podle mě určitě). Programu bylo v průběhu dopoledne a odpoledne hodně, organizace byla výborná (možná jen trochu delší fronta okolo zahájení her (v 10:00). Muzika skvěle podbarvovala prostředí. Co bych vytkl? Snad jen některé stánky se mi tam moc nehodily (velká láhev Coca- Coly, přívěšky a oblečení, které je všude). Organizátoři Skotských her skotské hry skvěle zvládli, pokud se mi do toho nezaplete neodkladná záležitost, příští rok určitě chci jet znovu. Můžu doporučit. A to jsem webmaster stránek o středověku. Bohužel se mi nepovedlo nafotit dostatek kvalitních fotek (je to vidět i zde), tak žádná galerie nebude.

  Celý článek | Komentáře: 1 | Přidat komentář | Záložky:
  Informační e-mailVytisknout článek

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Září  >>
  PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30     

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha