Středověk
Dnes je: 09. 07. 2020  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
17.11.2019: Biskup Ota
27.10.2019: Biskupové
Biskupové Gotpold a Fridrich a také biskupský číšník Arnošt.

15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.
Poslední komentáře
 • Dobrý den všem, mám menší problém s otevřením/rozkliknutím stránky, viz. titulek. Ještě zhruba př . . . (Seznam on-line edic historických pramenů)
 • Na foru zde: http://www.e-stredovek.cz/ forum/viewtopic.php?f=12&t =3892 (Záhada Znojemské rotundy)
 • Šimíkovu teorii na stránkách rotunda.cz jsem si pročetl a pár zajímavých nápadů tam je, o tom žádná, . . . (Záhada Znojemské rotundy)
 • Řekl bych, že Šimíkova teorie naprosto sedí. Tak třeba svatý Václav je tam samozřejmě dvakrát, podob . . . (Záhada Znojemské rotundy)
 • Podle všeho by měl být původ Jízdy králů z doby válek Matyáše Korvína s Jiřím z Poděbrad, konkrétně . . . (Volba velkomoravské královny krásy)
 • Sociální sítě a ostatní


  Umění

  * Rotunda svaté Kateřiny ve Znojmě

  Autor: Jan Škvrňák . Vydáno dne 06. 11. 2005 (10514 přečtení)

  Rotunda ve Znojmě je jedinečná cyklem přemyslovských nástěnných maleb. To z ní dělá unikát. Mimo to v ČR nejsou stovky románských rotund.

  Zastaralý článek

  Byla postavena po polovině 11. století jako knížecí kaple a velkofarní kostel břetislavovského hradu, jehož je v přítomnu jediným pozůstatkem.další fotografie budou v galerii Původně byla zasvěcena Nanebevstoupení Panny Marie. Osudy rotundy byly velmi ovlivněny tehdejší českou politikou. V roce 1134 kníže Soběslav I. znojemskému údělníkovi Konrádovi II. Znojemskému (příznačně) sjednal sňatek s dcerou srbského panovníka Marií. Sňatek byl politicky výhodný, Marie byla sestra uherské královny. Konrád při té příležitosti nechal rotundu zasvětit sv. Kateřině a nechal ji vymalovat. K přemyslovskému nástěnnému cyklu se vrátíme později. Funkci velkofarního kostela přestává rotunda plnit po r. 1226, kdy se Znojmo stává městem, slouží jako královská kaple. V roce 1310 ji daroval Jan Lucemburský Jindřichu z Lipé, který ji přenechal řádu klarisek. V roce 1555 ji prodávají městu, které zde staví pivovar. Pozdější soukromí vlastníci pivovaru rotundu poškozují využitím jako je sklad dřeva, chlév pro prasata, pivnice, košíkářská dílna. Historický význam rotundy je připomenut v 60. letech 19. století. Restaurační práce potom probíhají v letech 1891-3; 1938 (iniciovaná po záboru Sudet, ale po nálezu "českých" maleb ukončena); 1945-9; 1965-73 a v roce 1988. 30. března 1962 byla rotunda svaté Kateřiny prohlášena národní kulturní památkou. V roce 1996 byla stavba "zdigitalizována". Veškerá fotodokumentace byla převedena na CD - ROM (20GB dat). Fotografie jsou i nadále vyhodnocovány a slouží k výzkumu rotundy.
  další fotografie budou v galerii Vnitřek budovy je pokryt nástěnnými malbami, moderní histografií pojmenován jako přemyslovský nástěnný cyklus. Malby na kupoli symbolizují nebe, kde jsou evangelisté a archandělé. Pod nimi je 19 českých knížat a 8 moravských údělníků, mezi nimi král Vratislav a znojemský Konrád, někteří panovníci jsou zobrazeni dvakrát (jako údělníci a poté knížata - Břetislav, Vratislav, Konrád), Konrád je zobrazen jako nástupce na knížecí stolec, dovolává se pomoci boží -holubicí v kupoli. To, že se nacházejí v nebeské sféře, symbolizuje jejich spasení. Jako symboly mají knížata pláště, praporce a štíty, moravští údělníci pláště nemají. Dalším výjevem je původ přemyslovské dynastie - objevení a nastolení Přemysla Oráče na trůn. V dolní části rotunda je cyklus maleb ze života Ježíše Krista, výjev Boha Vševládce, Panny Marie, Jana Křtitele. Výjev 12 apoštolů zanikl.
  Ještě několik slov k malbám. Nejdříve na nezaschlou omítku byly nakresleny obrysy postav, poté byly plochy doplněny barvami rozpuštenými ve vápenné vodě. A nakonec byly použity tempery k odstínům jednotlivých barev. Byla použita bílá, žlutá, okr, červeň, modrá a zelená. Unikátní nástěné malby patří k prvním politicky motivovaným výjevům v České republice. Symbolizují ideu české státnosti.
  Klima v rotundě je neustále sledováno, na jeho závislosti je podmíněn vstup dovnitř. Za deštivého počasí se do rotundy nesmí. Vstupné je relativně drahé (90,-). Maximálně může být v rotudě 10 osob za hodinu. Je to doklad starých časů a velmi zajímavá památka.

  Celý článek | Komentáře: 2 | Přidat komentář | Záložky:
  Informační e-mailVytisknout článek

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Červenec  >>
  PoÚtStČtSoNe
    1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31   

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha