Za čtvrtstoletí dokázali Mongolové v čele s Čingischánem a jeho příbuznými ovládnout přes polovinu Asie. Mohli být vděční svým rychlým jízdním armádám a perfektní strategii. Čingischán dokázal zaútočit na Rusko a spojené síly kníat porazil v bitvě na řece Kalce (1223). Později zde vznikla Zlatá horda, státní útvar v čele s Batůem. Batů, Čingischánův vnuk, si letech 1236 a 1240 podmanil celé Rusko. Mongolské síly směřovali dál na západ.
Zastaralý článek
Najít záminku ke konfliktu nebylo těké. Během dobývání Ruska Mongolové (v Evropě nazývaní Tataři) podmanili kočovný národ Kumánů. Kumáni poádali o ochranu uherského krále Bélu IV. Kumáni na oplátku slíbil kovertování k západnímu křesanství a poskytnutí 40 000 můů k obraně Uher.
Béla IV. s radostí přijal. Batů se toto dozvěděl během dobývání Przemyslu v prosinci 1240. Ihned poslal uherskému panovníkovi ultimatum od spojenectví s Kumány odstoupit. Béla odmítl a začal se připravovat k válce.

Kumáni ovem v Uhrách vycházeli velmi patně, při jedné potyčce v Budíně byl zabit jejich chán. Kočovníci opustili Maďarsko a vydali se drancovat do Bulharska.
Mongolové začali s pečlivými přípravami. Subotaj, duchovní vůdce kampaně a bývalý Čingischánův vojevůdce poslal na západ vyzvědače. Mongolův se právě podařilo porazit významnějí ruská kníata a roku 1240 přeskupovali síly a nechávali svá vojska odpočinout. Zvědi se zatím dokázali
v převlečení za tuláky a obchodníky dostat a k Rýnu a zjistili poměry panující v Evropě. To se později v úderu proti Uhersku. Velitelé sice věděli, e evropská království mezi sebou často válčila a byla nejdnotná, ale králové byli mezi spjati pokrevními svazky a proti vnejímu nepříteli
by se jistě spojili. Proto Batú rozdělil svých 70 000 muů (2/3 lehká jízda, zbytek těká) na dvě nestejné skupiny. Hlavní padesátitisícová síla měla vést invazi do samotných Uher, měli ji vést Batú a Subotaj. Mení síla měla zabránit spojení Uher s evropskými spojenci. Měli ji vést Bajdar a Kaidu.
Na začátku března roku 1241 vyrazila mení armáda do Polska za ji zmíněným úkolem. Za pár dní překročila uherské hranice i druhá armáda, ta byla ovem rozdělena do dvou sborů. Hlavní síla vedená Batúem mířila směrem na Ostřihom a Pe, nesrovnatelně mení kontingent vedený Kadanem a Subotajem směřoval přes Karpaty.
Mongolská jízda se začala rozlévat po střední Evropě za rozsáhlého drancování.
Hned na začátku invaze obsadila severní armáda polské město Sandoměř. 3. března padl přes odpor Poláků a slovanských posil Krakov a byl vypálen. Dalí poráku Poláci utrpěli v bitvě u Chmielnik 18. března. 24. března oblehly Vratislav. Věděli, e slezský panovník Jindřich II. sebral armádu a blíil se jim naproti.
Český král Václav I. spěchal polákům naproti s pomocí. Mongolové nechtěli riskovat boj proti spojené křesanské armádě a zanechali obléhání Vratislavy a vydali se Jindřichově armádě naproti. 9. dubna se střetli s armádou Poláků, Řádu Německých rytířů a Templářů u města Lehnice. Mongolové, kteří pouili svoji obvyklou taktiku, zvítězili.
Je přímo udivující, jak velké vzdálenosti dokázali za několik dnů Mongolové

urazit. Důvod bylo hned několik: rychlá jízda, nepříli těké brnění, vysoká morálka a kvalitní výcvik vojáků i velitelů. Díky této výhodě dokázali nepřítele zaskočit a rychlost vyuili i v samotné bitvě, která téměř nikdy neskončila porákou.
Do Uher postupovala i jiní armáda. I přesto, e na konci roku 1240 dal Béla posílit strání jednotky na hranicích, 12. března Mongolové překročili hranice a mířili směrem do vnitrozemí. 2 dny na to nechal Béla svolat vojska do Budapeti a vydal se naproti Batúovi.
Malé předsunuté oddíly Mongolů doráely na Uherskou armádu posílenou rovně Templáři, ale ustupovali k hlavním silám. 10. dubna Mongolové zabrali most, protoe se na něm patně manévrovalo, tak ho opustili a utábořili se v křovinaté rovině.
Střed a pravé křídlo Mongolů se přebrodilo a zaútočilo čelem, levé křídlo vedené Subotajem obelo uherské leení a zaútočilo zezadu. Uherské síly byly zdecimovány a poraeny. Béla IV. se obrátil na útěk, Mongolská armáda ho začala pronásledovat v čele s Kadanem. Béla unikl a do Dalmácie.
Mongolové poté dobyli Pet, Ostřihom a vyhnuli se armádě v Rakousku a poplenili města u Jaderského moře. Síly z Polska se stočily na jih a pronikly na Moravu. Záměrně obeli zesílené opevnění, zaútočili marně na Olomouc, kde byli poraeni. Z toho vzela legenda o králi Václavovi, zachránci evropského křesanství. Celkově se Tataři přehnali přes Moravu velmi rychle s cílem spojit se s jiním vojskem.
Dalí plány počítaly s vpádem do Rakouska a bojem proti vévodovi Fridrichu Bojovnému. Z plánů ale selo - důvody v následujícím odstavci.
11.12.1241 zemřel mongolský chán Oktaj a na počátku roku 1242 se velitelé i s armádami se vydali získat svůj podíl na moci. Asi to jediné zachránilo Uhersko a středoevropské státy od vyplenění a obsazení Mongoly. Ale i tak byla část Maďarska i Polska zpustoena.
Diskuse:
Kočovné národy,
Mongolská invase a české země,
Bitva u Lehnice.