Technické připomínky k fóru

Vše o fóru - oznámení správců, nápady k zlepšení. Akce v reálném světě, nehistorická témata, pokec

Moderátoři: Zany, elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Technické připomínky k fóru

Nový příspěvek od Ježek »

A ještě jedno rozšíření jsem nahrál - Podobná témata.

Po příspěvky v tématu to ukazuje podobná témata.
Jenom to funguje na základě porovnání názvů témat, ne podrobnýho porovnání textu příspěvků v tématech.
Snímek obrazovky pořízený 2022-10-19 20-14-18.png
Tady to je vidět - Vilém Holandský není podobné téma jako Vilém z Landštejna, Ostatní ano.

https://www.phpbb.com/customise/db/exte ... ar_topics/
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Re: Technické připomínky k fóru

Nový příspěvek od floriš »

proč to tady se mnou, kruciprdel, komunikuje akorát englišmensky - tou nejblbější a nejrozplizlejší hatmatilkou, kterou evropský prostor zná?
Šťastní ti, kdo mají sklerózu - nemusejí utrácet za alkohol, aby zapomněli
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Technické připomínky k fóru

Nový příspěvek od Ježek »

floriš píše: 25 říj 2022 10:37 proč to tady se mnou, kruciprdel, komunikuje akorát englišmensky - tou nejblbější a nejrozplizlejší hatmatilkou, kterou evropský prostor zná?
Ručně by to mělo jít změnit User Control Panel > Board preferences > Language
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Nefunkční přihlašování v Chrome, Opera a Edge

Nový příspěvek od Ježek »

Začalo blbnout přihlašování přes většinu prohlížečů kromě Firefoxu.

Takhle to je špatně, tak to nemá vypadat - napravo má být přihlášení
313456844_1511827292555954_9031672709945925440_n.png
Jde o nějakou chybu, která se objevuje většinou hned po přechodu na novou verzi a souvisí s cookies. A průběžně ji hlavně na Chromu/Opeře hlásí někdo už asi 10 let. Nevím, proč se to objevilo asi měsíc po aktualizaci, navíc, když jsem nedělal žádný zásadní zásahy.

Takže upřímně nevím, proč se to stalo (jestli hosting měnil něco na serveru, prohlížeče mají nějakou chybnou aktualizaci nebo se stala chyba na fóru) a jak to vyřešit.

1/ Většina těch diskusí říká, že by mělo stačit vymazat cookies v prohlížeči a restartovat prohlížeč.

Chrome:
V počítači spusťte Chrome .
Vpravo nahoře klikněte na ikonu možností Nastavení .
Klikněte na Ochrana soukromí a zabezpečení Soubory cookie a jiná data webů.
Klikněte na Zobrazit všechna data webů a oprávnění Vymazat všechna data.
Svou volbu potvrďte kliknutím na Vymazat.

Opera

Klikněte na "trojčárku" vpravo nahoře a v otevřeném menu vyberte tlačítko Vymazat údaje o prohlížení.
Zbývající postup je v podstatě stejný jako v případě Chromu - zvolte časové období Od počátku věků a odškrtněte, co všechno chcete smazat - klíčové jsou Cookies a jiná data webů.

Edge:
V Edge vyberte Nastavení a další v pravém horním rohu okna prohlížeče.
Vyberte Nastavení > Ochrana osobních údajů, vyhledávání a služby.
Zvolte Vyberte, co chcete vymazat v Vymazat údaje o procházení > Vymazat údaje o procházení teď.

2/ Jde se přihlásit pomocí přímého odkazu: http://e-stredovek.cz/forum/ucp.php?mod ... =index.php To ale nejspíš nic neřeší, neopraví to.

Kdyby to furt blblo, tak se na to zkusím podívat s bratrem, nebo napsat na podporu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Technické připomínky k fóru

Nový příspěvek od Ježek »

Tak nakonec to bylo úplně něčím jiným. Původní vzhled po nějaké aktualizaci nebyl kompatibilní s prohlížeči Opera, Chrome a Edge a nezobrazovalo se tam přihlašování. Po dvou dnech špekulování, otravování bratra, webhostingu a kámoše, kterej na to přišel, bylo řešení na 5 minut - nainstalovat jinej vzhled.

Dal jsem nějakej tmavej, kdyby chtěl někdo nějakej jinej, tak tady je seznam: https://www.phpbb.com/customise/db/styles-2/3.3 (nejlépe by měl být kompatibilní s verzí 3.3.5)
instalace je věc 5 minut, takže není problém, aby měl každý svůj vlastní
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Technické připomínky k fóru

Nový příspěvek od Ježek »

@Wladislaus mne upozornil na další bug.

Chrome a Edge nezobrazují obrázky nahrané na jiných serverech, které nemají zabezpečení připojení (předpona https:// namísto http://), na Firefoxu to jde.

Nemusí pomoci přepsání adresy obrázku z http na https, fóra PHPBB na to měly mód, který ale už není aktuální a navíc počítá s konfigurací serveru (to mi nejspíš webhosting nedá).

V prohlížečích jde vypnout nutnost https, ale to jde proti bezpečnosti na webu
Zapnutí režimu HTTPS-First
Připojení k webům, které používají protokol HTTPS, jsou bezpečnější než připojení k webům, které jej nepoužívají. Když zapnete režim HTTPS-First, bude se Chrome všechny weby snažit načítat přes HTTPS a před návštěvou webů, které tento protokol nepodporují, zobrazí upozornění.

V počítači spusťte Chrome.
Vpravo nahoře klikněte na ikonu možností Uspořádat a pak Nastavení.
Nalevo klikněte na Ochrana soukromí a zabezpečení.
Klikněte na Zabezpečení.
Zapněte možnost Vždy používat zabezpečená připojení.

Tip: Pokud se chystáte načíst web, který nepoužívá protokol HTTPS, zobrazí se v adresním řádku upozornění Nezabezpečeno.


Takže nevím, jak to vyřešit nějak elegantně, bez přenahrání obrázků.

V zásadě je nejlepší neukládat obrázky jinam, ale nahrát je přímo sem (místa je dost). Různé weby na ukládání obrázků je po čase mažou nebo zanikají, tady to zanikne až se zánikem celého webu.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Wladislaus
Kníže
Příspěvky: 378
Registrován: 18 led 2020 08:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Technické připomínky k fóru

Nový příspěvek od Wladislaus »

V zásadě je nejlepší neukládat obrázky jinam, ale nahrát je přímo sem (místa je dost). Různé weby na ukládání obrázků je po čase mažou nebo zanikají, tady to zanikne až se zánikem celého webu.
Ukládat obrázky sem je sice dobrá možnost, ale jelikož já se řadím k lidem, kteří jich vkládají hromady, brzo by se ukázalo, že místa dost není :D Co používám já, tak z českých webů na ukládání obrázků je bloger.cz, kde opravdu pokaždé na mě vyskočí hláška, že připojení k tomuto webu je nezabezpečené a obrázky z něj se nezobrazují. Pokud použiju obrázek uložený na webu blogger.com přímo od googlu, tak se zobrazují normálně.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Technické připomínky k fóru

Nový příspěvek od Ježek »

Wladislaus píše: 18 úno 2023 19:26 Co používám já, tak z českých webů na ukládání obrázků je bloger.cz, kde opravdu pokaždé na mě vyskočí hláška, že připojení k tomuto webu je nezabezpečené a obrázky z něj se nezobrazují.
Nejjednoduší by bylo, kdyby si udělali to zabezpečený připojení - změnili adresu z http://www.bloger.cz na https://...
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Technické připomínky k fóru

Nový příspěvek od Ježek »

Tak už jsem asi zjistil, proč blblo to přihlašování na Chromu, Edgi a jinde (všude kromě Firefoxu). Měl jsem špatně nastavený port serveru (neptejte se, co to je :) ), který neodpovídá předponě https:// (zabezpečený přístup), ale http:// (nezabezpečený přístup).

Už by to snad mělo jít v pohodě.

A tak jsem i změnil základní vzhled fóra (na světlešedý). Vzhledy jsou teď tři - ten tmavý (carbon), modrý (prosilver) a šedý (prosilver special edition).
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Technické připomínky k fóru

Nový příspěvek od Ježek »

Opravil jsem jeden dlouholetý a ostudný rest - rozhozenou diakritiku v starých příspěvcích. Možná to ještě někde zůstalo, zapomněl jsem na nějaký znak, nebo v nadpisech, to jsem totiž dělal ručně.

Uložím si kód, ať ho najdu jednoduše pro dodělávky

Kód: Vybrat vše

UPDATE phpbb3_posts

SET post_text = REPLACE (post_text, '¾', 'ĺ')

WHERE post_text LIKE '%¾%'
Logo hotový taky
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Technické připomínky k fóru

Nový příspěvek od Ježek »

Ježek píše: 21 úno 2023 09:48 Tak už jsem asi zjistil, proč blblo to přihlašování na Chromu, Edgi a jinde (všude kromě Firefoxu). Měl jsem špatně nastavený port serveru (neptejte se, co to je :) ), který neodpovídá předponě https:// (zabezpečený přístup), ale http:// (nezabezpečený přístup).

Už by to snad mělo jít v pohodě.

A tak jsem i změnil základní vzhled fóra (na světlešedý). Vzhledy jsou teď tři - ten tmavý (carbon), modrý (prosilver) a šedý (prosilver special edition).
Další kolo řešení nefunkčního (nezobrazujícího) přihlašování v Chrome, Edge, ... Zas to nešlo
Vyřešil jsem to kličkou, ojebem - změnil jsem odkaz k přihlášení u domečku vlevo nahoře (a s tím bohužel i logo - nechci moc sahat do kódu, abych to opravil). Na hlavní stránku fóra teď vede jen Obsah fóra vedle (logo už ne).

Řešil jsem to s kamarádem ITákem, podle něj to je nějaká nekompatibilita vzhledů a verze fóra (s prohlížeči).
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Technické připomínky k fóru

Nový příspěvek od Ježek »

Aha, tak ještě jinak. Když je člověk přihlášenej, tak klidnutí na logo vede na hlavní stránku fóra, když není přihlášenej, tak vede na přihlášení (tady se hodí to přísloví, že jsem k tomu přišel jak slepý k houslím).
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Technické připomínky k fóru

Nový příspěvek od Ježek »

Nahrál jsem rozšíření Smartfeed (je to pod nadpisem) - umožňuje generovat RSS a nebo ATOM příspěvků na fóru: https://www.e-stredovek.cz/forum/app.php/smartfeed/ui

Bohužel jen v angličtině.

Ještě jsem řešil, že forum neposílá notifikace na gmail. Vím asi, čím to je, něco sem měnil, ale nevím, jestli správně. Zatím to nejde, ale prý se to projeví do 24h.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Technické připomínky k fóru

Nový příspěvek od Ježek »

Ještě jedna patálie. Kdo má gmail, chodí vám upozornění na odpověď v tématu/soukromou zprávu na mail?

Mě to hlásí nedoručený mail, protože gmail odmítá přijmout maily odtud. Vím, čím to je, na doméně není nastaven SPF protokol. Ten jsem nastavoval, ale podle nástrojů na kontrolu prý není nastavený.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Technické připomínky k fóru

Nový příspěvek od Ježek »

Ježek píše: 03 čer 2023 09:33 Ještě jedna patálie. Kdo má gmail, chodí vám upozornění na odpověď v tématu/soukromou zprávu na mail?

Mě to hlásí nedoručený mail, protože gmail odmítá přijmout maily odtud. Vím, čím to je, na doméně není nastaven SPF protokol. Ten jsem nastavoval, ale podle nástrojů na kontrolu prý není nastavený.
Psal jsem na technickou podporu, mělo by to být opraveno, naběhne to ale za pár hodin.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Technické připomínky k fóru

Nový příspěvek od Ježek »

Ježek píše: 31 srp 2023 22:40 Psal jsem na technickou podporu, mělo by to být opraveno, naběhne to ale za pár hodin.
Funguje

Mazitím jsem opravil odkazy z fóra na články na stránkách. Teda to, co mi našel google, ani to nebude 100%.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Technické připomínky k fóru

Nový příspěvek od Ježek »

Udělal jsem maličkost - vylepšení, aby v Kdo je online v patičcce fóra byli odděleni uživatelé, roboti a neregistrovaní hosté

Testuju reklamu, aby to trochu pokrylo hosting - pro neregistrované na fóru.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Technické připomínky k fóru

Nový příspěvek od Ježek »

Měla by být opravená možnost poděkování za příspěvek. Pravý horní roh, vedle možnosti citace.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Odstávka fóra?

Nový příspěvek od Ježek »

Dnes večer budu řešit jeden bug na fóru. Zatímco v DB má tabulka, kde jsou uložený příspěvky, asi 40 MB, tak tabulka, kde se ukládají pokusy o přihlášení/registraci má asi 1 GB (to všechno jsou z 99% pokusy robotů, který cíleně i necíleně klikají na všechno). Podle mne nefunguje mechanismus, který promazává zbytečný údaje ( https://cs.wikipedia.org/wiki/Cron).

Následky to asi zatím nemá, nikdo mne kvuli tomu nepohání, možná to zpomaluje celý fórum. Není to tedy akutní, ale chci to pro jistotu vyřešit. No a neska má čas kámoš z IT, tak na to mrkne. Podle mne bude stačit předělat ten soubor cron za běhu a počkat, jestli to funguje, asi hodně teoreticky by chvilku nemuselo fungovat fórum
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Odstávka fóra?

Nový příspěvek od Ježek »

Ježek píše: 10 led 2024 08:56 Dnes večer budu řešit jeden bug na fóru. Zatímco v DB má tabulka, kde jsou uložený příspěvky, asi 40 MB, tak tabulka, kde se ukládají pokusy o přihlášení/registraci má asi 1 GB (to všechno jsou z 99% pokusy robotů, který cíleně i necíleně klikají na všechno). Podle mne nefunguje mechanismus, který promazává zbytečný údaje ( https://cs.wikipedia.org/wiki/Cron).

Následky to asi zatím nemá, nikdo mne kvuli tomu nepohání, možná to zpomaluje celý fórum. Není to tedy akutní, ale chci to pro jistotu vyřešit. No a neska má čas kámoš z IT, tak na to mrkne. Podle mne bude stačit předělat ten soubor cron za běhu a počkat, jestli to funguje, asi hodně teoreticky by chvilku nemuselo fungovat fórum
hotovo, stačilo to promazat. Za pár let promažu znova.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bingbot, ClaudeBot a 0 hostů