Richard III., vrah či oběť?

Dějiny od roku 1378 do roku 1526 (definitivní nástup Habsburků). Poslední Lucemburkové (Václav IV. a Zikmund), husitství, Habsburkové, Jiří z Poděbrad a Jagellonci. Světové dějiny v 15. a 16. století.

Moderátor: Katerina

Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Richard III.

Nový příspěvek od Robert »

Ingolf píše:Shakespearův Richard III. končí tím, jak je Richard poražen a nový král, první Tudor, nakazuje, ať pohřbí všechny padlé šlechtice bez rozdílu, na které stáli straně, ať se lidi vrátí domů, ať je odpuštěno a zavládne mír.., je to takový ideální vládce..
Taky mám dojem, že Shakespearovi nešlo o osobu samotného Richarda III. jako spíš o Tudory. Richard byl posledním vládcem před jejich nástupem a Tudorům by tahle hra pomohla podpořit legitimizaci násilného převzetí moci.. Že si z toho dnenší člověk bere hlavně negativní rysy Richarda, to by bylo až sekundární..
Podľa historikov Richard III. bol loajálny brat, dobrý veliteľ a vojak a dobrý a spravodlivý zákonodarca. Jediný tieň na neho vrhá to zmiznutie synov jeho brata. Lenže...kedže boli z nástupníctva vylúčení, aktuálne Richardovi neprekážali, skôr iným - medzi iným sa ich zmiznutie skvelo hodilo Tudorom. Richard panoval 2 roky. Neverím že vypracovať sa na trón z xtého sledu následníctva trvá pár dní.
O objavení pozostatkov je dokumentárny film, spomínal som ho v pokece. Je tam aj rekonštrukcia jeho tváre. Sú tam celkom zaujímavé poznámky napr. o tom, že ešte pár rokov po jeho smrti za ním smútili, a ucievali ako dobrého kráľa. Tiež to, ako doplňovali jeho portréty "potrebným" hrbom, odstraňovali z jeho tváre úsmev... Najnovšou aktuálnou udalosťou je, že o pozostatky sa prihlásila aj katedrála z Yorku, veď bol z yorkovskej vetvy Plantagenetov. Bude to ale asi Leicester. Snáď ten dokument bude aj v českej televízii, alebo možno už aj je na YouTube.

Aj je, našiel som to:
http://www.youtube.com/watch?v=Tgr94xGp1DM

P.S. Osobne mám rád 1000x radšej Plantagenetov, ako Tudorov. To platí ale o ostatných starých dynastiách (Pŕemyslovcov, Piastovcov,Árpádovcov,Staufov, atd...) Nedá mi pokoj myšlienka, že práve svet Tudorov bol veľmi podobný tomu, aký opísal Shakespeare. Plný vražedných intríg. Možno...Betty bola trocha iná. :D
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Richard III.

Nový příspěvek od slavicekvac »

Ten hrb se potvrdil, měl těžkou skoliozu páteře. Jinak jeho rehabilitace jako člověka je zřejmě na místě.
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Richard III.

Nový příspěvek od Robert »

slavicekvac píše:Ten hrb se potvrdil, měl těžkou skoliozu páteře.
No nie celkom. mal ťažkú skoliózu, ale lekár, ktorý tie kosti prezeral, hovoril, že pod šatami to skoro, alebo vôbec nemuselo byť poznať. Tiež obe horné končatiny mal vyvinuté rovnomerne. Bol zdatný bojovník, takže mu to ani nemohlo nejako veľmi prekážať v pohybe. O jeho telesnej vade sa však celkom isto vedelo, a možno "hrbáč" bola prezývka v kruhu jeho neprajníkov.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Vražda princů

Nový příspěvek od Viola »

mortimer.r píše: Tady je výborný odkaz a doporučení na knížku Sedmý syn. Je to sice beletrie, ale postavená právě na vyvracení mýtů o Richardovi tak, jak s nimi přišli historikové.
Tyjo, nevím, ale tu knížku jsem si půjčila a vůbec mě nezaujala, takže jsem ji odložila. Přišla mi celkem špatně (beletristicky) napsaná.
Uživatelský avatar
Manunecka
Měšťan
Příspěvky: 26
Registrován: 09 kvě 2011 13:44
Bydliště: kdesi mezi lesy

Re: Richard III.

Nový příspěvek od Manunecka »

Tak se konečně Richard III. dočkal důstojného pohřbu.

http://zahranicni.eurozpravy.cz/eu/1165 ... ech-video/" onclick="window.open(this.href);return false;
"Dum spiro spero."
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Richard III., vrah či oběť?

Nový příspěvek od Ježek »

Před lety se našla kostra Richarda III.
https://plus.rozhlas.cz/nalez-kostry-ri ... en-6634839
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů